VYSVĚTLIVKY ODBORNÉ TERMINOLOGIE ELEKTRODY JSOU UMÍSTĚNY NA ZADNÍ STRANĚ








VYSVĚTLIVKY ODBORNÉ TERMINOLOGIE ELEKTRODY JSOU UMÍSTĚNY NA ZADNÍ STRANĚ

VYSVĚTLIVKY ODBORNÉ TERMINOLOGIE

ELEKTRODY: Jsou umístěny na zadní straně vysílače a snímají signál TF z povrchu těla.


KLIDOVÁ TEPOVÁ FREKVENCE (HRsit): hodnota TF naměřená v klidu (vsedě, vleže).


Kódovaný přenos signálu: Při používání vysílače umožňujícího kódovaný přenos signálu TF, proběhne automatické navolení kódu digitálního přenosu signálu, přičemž se tato informace zobrazí na displeji v podobě číselného údaje. Při kódovaném přenosu akceptuje přijímač signály TF pouze z příslušného aktuálně komunikujícího vysílače. Třebaže tento způsob komunikace významným způsobem omezuje rušení, které by mohly způsobovat MZTF používané v okolí, naprosto nelze vyloučit občasné poruchy z ostatních zdrojů.


W.I.N.D. = KÓDOVANÁ FREKVENCE PŘENOSU 2,4 GHz: přenos tepové frekvence i všech cykloúdajů zcela imunní proti vnějšímu rušení díky použité radiové frekvenci 2,4 GHz a rozsahu možných kódů (desítky tisíc). (W.I.N.D. = Wireless Integrated Networking Device)


MAXIMÁLNÍ SPOTŘEBA KYSLÍKU : Jinak též maximální aerobní kapacita (VO2max) představuje nejvyšší hodnotu kyslíku, kterou je organismus schopen využít při maximálním pracovním zatížení. Tento parametr je dobrým ukazatelem aerobní kondice.


MAXIMÁLNÍ TEPOVÁ FREKVENCE (HRmax): Představuje nejvyšší hodnotu v tepech za minutu dosaženou příslušným jedincem.


REŽIM MĚŘENÍ (STANDBY): Zobrazení měřených hodnot TF bez jejich ukládání do paměti přístroje.


REŽIM UKLÁDÁNÍ (EXERCISE): Stopky běží a veškeré údaje jsou ukládány do paměti.


REZERVA TEPOVÉ FREKVENCE: Rozdíl mezi klidovou TF a maximální TF jedince. Sporttester umožňuje zobrazení aktuální hodnoty TF v procentech z rezervy TF (HRR %).


TEPOVÁ FREKVENCE: Číselný údaj představující počet tepů za minutu


ÚROVEŇ AKTIVITY: hodnocení pohybové aktivity z dlouhodobého hlediska – pro Test Kondice


RR : Režim záznamu tep po tepu, kdy je doba mezi dvěma po sobě následujícími údery srdce znázorněna v milisekundách. Tato informace se také zobrazuje jako okamžitá TF v počtu tepů za minutu v dílčích zaznamenaných hodnotách. Přesné ukládání každého intervalu mezi jednotlivými tepy je mnohem obtížnější než údaje získané průměrováním, neboť režim RR záznam není chráněn před rušením v průběhu měření. Při měření v režimu tep po tepu je vhodné vyloučit používání funkce přepínání pomocí signálu TF přiblížením přijímače k vysílači a osvětlení displeje, neboť při této příležitosti nemůže přijímač zjistit další nové intervaly mezi tepy. Stejně tak může občas působit rušivě v případě, je-li zapnut zvukový signál při stisknutí tlačítek, který eliminuje zaznamenání jednoho RR intervalu. Získané hodnoty jsou pak interpretovány jako nepřesné údaje TF, které lze nicméně opravit v rámci počítačového SW (v menu ÚPRAVY – CHYBOVÝ FILTR).


RLX, Úroveň relaxace – viz též RR a VARIABILITA TEPOVÉ FREKVENCE: Přístroj umožňuje měřit stav uvolnění na základě variability TF, která vyjadřuje rovnováhu autonomního nervového systému neboli poměr sympatiku a parasympatiku . Tato úroveň relaxace je po přenosu do vyhodnocovacího SW v počítači znázorněna graficky vůči individuálně nastavené Základní úrovni. Nejvyšší graf představuje nejvyšší variabilitu TF, což znamená největší tělesné a duševní uvolnění. Nejnižší hodnota grafu vyjadřuje malou variabilitu, což svědčí o vysoké úrovni fyzického resp. psychického stresu. Variabilita tepové frekvence je typickou vlastností zdravého srdce a její hodnoty jsou vysoce individuální. Znamená to, že je vhodné porovnávat především hodnoty téhož jedince. Úroveň relaxace je nejlépe měřitelná v klidu, při běžných denních činnostech a lehkém cvičení. Při tělesné aktivitě náročnější intenzity, kdy dosahuje TF vyšší úrovně, je variabilita TF tak malá, že z displeje zcela zmizí. Po tréninku (či např. následující ráno) je možné na základě hodnot TF a její variability stanovit stupeň fyzického zotavení. Vyšší klidová TF a nižší variabilita než běžně mohou být signálem přetrvávající únavy organismu, nastupujícího onemocnění apod. Z těchto důvodů je vhodné zařadit mírnější pohybové zatížení než původně plánované. Psychické příznaky jako strach, zlost, nepřiměřené napětí, nervozita, poraženecká nálada, apod. rovněž způsobují zvýšení TF a snížení variability. Stejný efekt přináší také zvýšená koncentrace na řešení určitého problému. Nejprve doporučujeme zjistit základní úroveň variability TF v klidovém stavu. Tyto výchozí údaje pak porovnávejte s hodnotami, které naměříte např. při značné únavě, při nachlazení či po nedostatečném spánku. Nesmíme opomenout, že variabilita TF klesá také s věkem. Uvědomělým nácvikem relaxace (např. při dechových cvičeních, meditaci apod.) lze dosáhnout snížení TF a zvýšení její variability. Tuto skutečnost si můžete např.ověřit následujícím způsobem: posaďte se v klidném prostředí, zavřete oči, na všechno zapomeňte a zcela se uvolněte. Dýchejte zhluboka volně přibližně 6x za minutu. Po chvíli se pohledem na displej přístroje přesvědčte o účincích této činnosti na hodnoty TF a její variabilitu. Měřič TF může prostřednictvím této funkce pomoci při odhalení stresové situace a umožní snadnější vypořádání s příznaky tohoto stavu. Tím přispívá ke zvýšení odolnosti vůči vlivu stresových situací, což napomůže snížení jejich nepříznivého působení prohloubením schopností uvolnění formou "autorelaxace". Zatímco údaje týkající se tepové frekvence informují velice podrobně o reakci organizmu na probíhající zatížení, parametry variability TF mají významnou výpovědní hodnotu v průběhu uklidnění (resp. ve fázi odpočinku) a informují o aktuálním stavu zotavení.


VARIABILITA TEPOVÉ FREKVENCE (VTF):

VVYSVĚTLIVKY ODBORNÉ TERMINOLOGIE ELEKTRODY JSOU UMÍSTĚNY NA ZADNÍ STRANĚ edle hodnot TF informuje o aktuálním stavu našeho organismu také rytmicita srdečních impulsů. Ta se odborně nazývá Variabilita tepové frekvence (VTF) a její hodnoty se udávají v milisekundách (ms). Variabilita TF je typickou vlastností zdravého srdce a její hodnoty jsou vysoce individuální. Znamená to, že je vhodné porovnávat především hodnoty pouze téhož jedince. VTF vyjadřuje rovnováhu autonomního nervového systému, neboli poměr sympatiku a parasympatiku, jinými slovy celkové uvolnění organismu, úroveň relaxace nervového i podpůrného (zejména svalového) systému.







Rozdíl mezi jednotlivými srdečními tepy

Úroveň relaxace je nejlépe měřitelná v klidu, kdy dosahuje nejvyšších hodnot nebo při běžných denních činnostech a lehkém cvičení. Když je klidová TF 60 tepů/min, neznamená to, že srdce tepe v pravidelných vteřinových intervalech. Rozdíly mezi jednotlivými srdečními ozvami mohou být od 0,5 – 2 vteřiny.

PVYSVĚTLIVKY ODBORNÉ TERMINOLOGIE ELEKTRODY JSOU UMÍSTĚNY NA ZADNÍ STRANĚ ro snazší pochopení problematiky změn hodnot variability TF v průběhu zvyšujícího se zatížení uvádíme ilustrační obrázek, z něhož je patrné, že se zvyšujícím se zatížením VTF klesá kolem 65% SFmax až k minimálním hodnotám – srdce bije v podstatě pravidelně.


Příklad: Hodnoty VTF při 40, 65, 90% TFmax

Při tělesné aktivitě intenzity 60 – 65% TFmax je VTF téměř nulová, v klidu jsou její hodnoty nejvyšší. Grafické znázornění ukazuje jak nejvyšší hodnotu VTF, což znamená největší tělesné a duševní uvolnění, tak hodnotu nejnižší, která vyjadřuje malou variabilitu, což svědčí o vyšší úrovni fyzického resp. psychického stresu.

Změny VTF v průběhu zvyšování zatížení

JVYSVĚTLIVKY ODBORNÉ TERMINOLOGIE ELEKTRODY JSOU UMÍSTĚNY NA ZADNÍ STRANĚ e nutno zdůraznit, že variabilita TF klesá s věkem. Uvědomělým nácvikem relaxace, např. při dechových cvičeních, meditaci apod. lze dosáhnout snížení TF a zvýšení její variability. Zatímco údaje týkající se TF informují velice podrobně o reakci organizmu na probíhající zatížení, mají parametry variability TF významnou výpovědní hodnotu v průběhu uklidnění, resp. ve fázi odpočinku a informují o aktuálním stavu zotavení.

Veškeré testy, které jsou obsaženy ve sporttesterech Polar, ať už jsou to testy pracující s klidovou TF (Test Kondice, Test Vlastní Relaxace) nebo se stupňovanou intenzitou pohybu (Test Stanovení Vlastní Zóny) akceptují a ve výsledku zohledňují nejen proměnlivost hodnot TF, ale zejména také variabilitu TF !


VYMEZENÁ ZÓNA: Rozpětí mezi horním a dolním limitem TF, rychlosti či kadence. Stanovení tohoto pásma je závislé na osobním kondičním zaměření a klíčové pro signalizaci pobytu v zóně při záznamu.








důležité texty VYSKYTUJÍCÍ SE V MANUÁLECH K MODELŮM POLAR

Check Wearlink!: nelze nalézt signál TF od hrudního vysílače

Check Footpod, Speed (Cadence, GPS) sensor!: nelze nalézt signál od snímače rychlosti

AM nebo PM : Dopo / Odpo při 12 hodinovém režimu denního času. Ve 24 hod. režimu 13:00 znamená 1:00 PM

AVG : Označuje průměrnou hodnotu v průběhu záznamu / úseku

Best Lap : Nejrychlejší čas úseku

Calibrate : kalibrace nožního snímače rychlosti pro určení délky kroku

DAY: Označení dne v režimu Denního času (Mon = pondělí, Tue = úterý, Wed = středa, Thu = čtvrtek, Fri = pátek, Sat = sobota, Sun = neděle)

Distance : Ukazatel / počítadlo vzdálenosti

Exe.Time : Celková doba záznamu

HR Max : Maximální dosažená TF.

HRmax-p (TFmax-p): Předpokládaná maximální tepová frekvence (zjištěná v rámci Testu kondice)

HR / HR % / HRR % : Zobrazení TF v absolutních hodnotách / v procentech z maxima TF / v procentech z rezervy TF

In Zone / Above / Below : Doba strávená ve vymezeném pásmu / nad / pod vymezenou zónou.

LAPS: Počet úseků uložených v záznamu

Lap Time : Časová délka právě skončeného úseku (viz též „Split Time“)

Lim Low: Dolní limit vymezeného pásma TF, rychlosti (tempa) či kadence

Lim High: Horní limit vymezeného pásma TF, rychlosti (tempa) či kadence

MAX: Označuje nejvyšší dosaženou hodnotu

Mem full: Toto sdělení se objeví na displeji, dojde-li k naplnění paměti příjímače. Následně je možno v činnosti pokračovat a provádět odměřování času úseků, ale údaje se již nebudou ukládat k následnému vyvolání.

OwnCal – Kcal: Během měření dochází k průběžnému propočítávání Energetického výdeje v kilokaloriích (1 kcal = 1000 cal). Tato funkce umožňuje sledovat, kolik energie bylo spotřebováno v průběhu 1 cvičební jednotky resp. za 1 den, 1 týden , 1 měsíc, 1 rok apod. Zjištěné údaje lze používat mimo jiné pro úpravu stravovacího režimu, sestavování jídelníčku atd. Načítání spotřeby energie probíhá, jakmile hodnota TF dosáhne 90 tepů/min nebo 60 % individuálního zadaného maxima, kterýžto údaj může být nižší. Tyto limity jsou nařízeny pouze na výpočet vydané energie. Vyšší tepová frekvence urychluje spotřebu energie. Energetický výdej je poměrně přesně kalibrován zadáním osobní váhy, výšky a maximální TF (TFmax). Nejpřesnější hodnoty Energetického výdeje může být dosaženo při zadání údajů TFmax získaných při laboratorním testování na běhátkovém nebo bicyklovém ergometru zatížením do maxima. Měření Energetického výdeje je nejpřesnější při souvislých pohybových aktivitách jako jsou např. běh, cyklistika, chůze, plavání apod.

OWNZONE, OZ : Vlastní Zóna = pásmo vymezené pomocí měřiče TF. Tyto individuální údaje jsou významným vodítkem pro udržování odpovídající intenzity při řízené pohybové aktivitě.

OZ >_ _ _ _ : Znázorňuje probíhající proceduru stanovení Vlastní Zóny.

Pace : Tempo jízdy měřené v min/km nebo v min/míle

SETTINGS: Režim Nastavení způsobu zatěžování během cvičení, aktivace dalších funkcí, informací o uživateli, podoby přijímače při měření a funkcí hodinek

Speed : Označuje rychlost jízdy / běhu / pohybu

Split Time : Průběžný čas uběhnuvší od spuštění stopek do uložení mezičasu (viz též „Lap Time“)

Timer : časovač odpočítávající k 0 – nastavitelný v režimu Intervalového Tréninku

Dr. Pavel SVOBODA - SPORTOVNÍ SLUŽBY

Areál bazénu SK Motorlet, Radlická 298/105, 150 00 Praha 5

Tel, Fax: 251554704, [email protected] , www.polarczech.cz





Tags: straně, odborné, terminologie, vysvětlivky, umístěny, zadní, elektrody