POBLES I CIUTATS ÀREA CONEIXEMENT DEL MEDI SOCIAL I

DECLARACIÓ DE LA XARXA DE CIUTATS I POBLES CAP
IX APLEC DE DANSES DELS POBLES DE LA MARIOLA
POBLES I CIUTATS ÀREA CONEIXEMENT DEL MEDI SOCIAL I




Generalitat de Catalunya


POBLES I CIUTATS


Àrea: CONEIXEMENT DEL MEDI SOCIAL I CULTURAL

Unitat didàctica:

Pobles i ciutats”

Cicle: Inicial

Nivell: 2n


1. Justificació de la unitat

En aquesta unitat els i les alumnes treballaran els aspectes relacionats amb els pobles i les ciutat partint de la seva localitat més propera (allà on viuen) per tal de desenvolupar estratègies de coneixença de l’entorn i,al mateix temps poder respectar-lo i millorar-lo.


2. Temporització

2 sessions setmanals de 1 hora durant dos mesos.


3. Competències bàsiques

Àrea

Competències pròpies de l’àrea

Contribució de l’àrea les competències bàsiques

Coneixement del medi social i cultural

Competència social i ciutadana

  • Competència comunicativa lingüística i audiovisual

  • Competència en el coneixement i la interacció amb el món físic

  • Competència d’aprendre a aprendre.

  • Competència matemàtica.

  • Competència digital.

  • Competència artística i cultural.



4. Objectius

  • Definir el concepte de localitat.

  • Diferenciar les característiques principals dels pobles i les ciutats.

  • Caracteritzar els pobles segons la seva localització en el paisatge: de muntanya, de plana o de costa.

  • Analitzar l’estructura bàsica de les ciutats: centre històric, eixample, perifèria.

  • Identificar les característiques de la localitat pròpia.

  • Identificar els elements principals que formen un carrer.

  • Enumerar els canvis produïts en el mateix paisatge a través del temps.

  • Conèixer el paper de l’ajuntament i l’alcalde d’una localitat.

  • Reconèixer les funcions d’alguns treballadors municipals.

  • Buscar informació en la web de l’ajuntament de la pròpia localitat.

  • Interpretar un plànol.

  • Relacionar els elements d’un plànol amb la realitat que representa.


5. Continguts

Dimensió món actual

  • Dibuix sobre les característiques dels pobles i ciutats.

  • Identificació de les característiques de pobles i ciutats.

  • Anàlisi de l’estructura bàsica d’un poble i una ciutat.

  • Enumeració de canvis produïts en un mateix paisatge a través del temps.

  • Identificació de les característiques de la pròpia localitat.

  • Cerca d’informació en webs oficials.

  • Identificació dels elements principals que formen un carrer.

  • Interpretació d’un plànol.

Dimensió ciutadania

  • Valoració de la importància de les normes de circulació.

  • Determinació del paper dels representants principals de l’ajuntament.

  • Reconeixement de les funcions de treballadors municipals.



6. Avaluació:

Criteris d’avaluació:

  • Enumerar les característiques principals d’un poble i una ciutat.

  • Identificar la pròpia localitat.

  • Analitzar l’estructura bàsica de pobles i ciutat.

  • Identificar els elements principals que formen un carrer.

  • Conèixer i interpretar els plànols.

  • Valorar la importància de les normes de circulació.

  • Reconèixer i valorar la feina dels treballadors municipals.

  • Ser capaç de buscar informació per diverses vies (observació directa i webs)

Instruments d’avaluació:

  • Avaluació inicial: Activació dels coneixements previs i pluja d’idees.

  • Avaluació formativa: Graelles d’observació diària i anecdotari del mestre.

  • Avaluació final: Control del tema oral i escrit.


7. Metodologia:

Organització – tipologia de les activitats:

Aquesta unitat de programació es portarà a terme en gran mesura a l’aula ordinària, tot i que farem una sessió a l’aula d’informàtica per tal de buscar informació a través de les tecnologies. Una altra sessió serà una passejada pel poble on els alumnes hauran de realitzar una gimcana amb una finalitat informativa sobre la seva pròpia localitat.

Materials:

- Curriculars:

  • Fulls de treball.

- Llibres de consulta.

- Webs de consulta.

- Ordinador

- Pissarra digital

Desenvolupament de les activitats d’ensenyament-aprenentatge i d’avaluació.

  • Activitats d’activació dels coneixements previs quan comença el tema de manera oral.

  • Activitats d’aprenentatge que es realitzaran al llarg del desenvolupament del tema per tractar els nous continguts. Es realitzaran activitats individuals i activitats col·lectives, orals i escrites. Algunes de les activitats seran inductives i d’altres seran deductives.

  • Activitats d’autoavaluació. Els alumnes es corregiran algunes de les seves activitats per comprovar si han comès algun error i poder-lo corregir.

  • Activitats d’avaluació per consolidar els nous continguts i comprovar el grau d’assoliment.


8. Atenció a la diversitat:

Per reforçar

  • Dibuix poble i ciutat. Han de dibuixar un poble i una ciutat plasmant les característiques treballades de cadascun d’ells.

  • Visita d’un treballador municipal. Visita a l’escola d’un treballador municipal per explicar-nos la importància de la seva feina i la seva funcionalitat.


Per ampliar

  • Maquetació d’un poble i una ciutat. La classe es dividirà formant dos grups, un d’ells s’encarregarà de maquetar un poble i l¡altre una ciutat.

  • Gimcana informativa de Vila-Seca. Gimcana pel poble amb diverses preguntes relacionades sobre el poble que hauran d’anar descobrint.








Tags: ciutats àrea:, pobles, coneixement, social, ciutats