POHORSKA TRAVIŠČA – PLANJE BI LAHKO TUDI IZGUBILI ROGLA

OBČINA HOČESLIVNICA – OBČINSKA UPRAVA POHORSKA C 15 2311
POHORSKA TRAVIŠČA – PLANJE BI LAHKO TUDI IZGUBILI ROGLA
TOČKA 2 OBČINA HOČESLIVNICA POHORSKA CESTA 15 2311




PROJEKT ALPA

POHORSKA TRAVIŠČA – PLANJE BI LAHKO TUDI IZGUBILI ROGLA POHORSKA TRAVIŠČA – PLANJE BI LAHKO TUDI IZGUBILI ROGLA






Pohorska travišča – planje bi lahko tudi izgubili



Rogla, 23. Oktober - Na ovršnih delih Pohorja, kjer je pokrajina predvsem gozdnata, najdemo veliko posebnost, travnate planje - travišča, ki imajo veliko vrednost v krajinskem, gospodarskem in ekološkem pogledu. Planje so se v zadnjih petdesetih letih zarasle, s tem pa se je začelo spreminjati tudi rastlinstvo in živalstvo tega območja ter podoba krajine. Da posameznih vrst in te velike posebnosti ne bi izgubili, v projektu ALPA izvajamo odstranjevanje drevesne zarasti na planjah.


Zavod RS za varstvo narave, Občina Zreče, Triglavskim narodni park in štirje avstrijski partnerji smo osnovali partnersto za izvedbo projekta ALPA. Z aktivnostmi projekta želimo doseči sonaravno trajno upravljanje s planinskimi pašniki v varovanih območjih narave. Eno od devetih projektnih območij so planje na ovršju Pohorja med Kopami, Črnim vrhom, Planinko, Lovrenškimi jezeri, Mulejevim vrhom in Roglo. Razvijali bomo tudi kakovostne sonaravne turistične storitve in spodbujali trženje in mreženje proizvodov, povezanih s planjami. Pomembna aktivnost projekta je odstranjevanje drevesne zarasti. Na območju Mulejevega vrha in Ostruščice bomo tekom trajanja projekta na osnovi izdelanih strokovnih podlag očistili približno 25 ha površin in s tem vzpostavili razmere za ekstenzivno kmetovanje na teh površinah.

Preprečevanje zaraščanjs površin je način za ohranjanje vrednosti, ki jo imajo pohorske planje v vseh pogledih. Zaraščajoče površine čistijo kmetje sami, med leti 1998-2002 so obsežne površine očistili gozdarji, zelo dober pozitiven učinek pa imajo tudi prostovoljne akcije čiščenja zarasti, ki potekajo že od leta 2010. Pretekle akcije so se odvijale v okviru projektov Natreg in Wetman, letošnja pa je prva prostovoljna akcija na Pohorju v projektu ALPA. Velika vrednost teh akcij se skriva v skupnem sodelovanju in povezovanju občin, ljudi iz obeh strani občinskih mej, gozdarjev, naravovarstvenikov, kmetov, obiskovalcev in ljubiteljev narave pri zasledovanju skupnih ciljev.

Ovršje Pohorja s planjami je opredeljeno kot izjemna krajina, odprte planjave so njen pomemben in prepoznaven element, ki sem privablja številne obiskovalce. Nastajati so začele v 17. stoletju zaradi potrebe lokalnih prebivalcev po pašnih in košnih površinah za živino. Večina današnjih travišč, ki se razprostirajo po grebenskih legah med Veliko Kopo in Roglo, je bila pridobljena v prvi polovici 19. stoletja kot posledica požganic (frat), na katerih gozda niso obnovili in tako so se na kislih in s hranili revnih tleh razvila travišča.

Na the traviščih najdemo značilna in prevladujočo rastlino Navadni volk (Nardus stricta) in tako se je za pohorska travišča prijelo ime volkovja. Na planjah trava raste slabo, prirast je majhen in tako je interes za pašo in košnjo planj v zadnjih desetletjih močno upadel. Opuščanje rabe je povezano tudi z uveljavitvijo hlevske živinoreje, predvsem pa s krčenjem kmetijske proizvodnje kot posledica odseljevanja prebivalstva v dolino v sedemdesetih letih prejšnjega stoletja. Volkovja so se zaraščala predvsem s smreko.

Ob primerni rabi pa so travišča z volkom vrstno zelo pestra in imajo veliko naravovarstveno vrednost. Po evropskih direktivah o pticah in habitatih je večji del planj med Kopami in Roglo uvrščen v posebna varstvena območja - območja Natura 2000. Predstavljajo namreč življenjski prostor redkih naravovarstveno pomembnih vrst, med katerimi sta ptiča divji petelin in ruševec ter metulj borovničev mnogook.

Letošnje prostovoljne naravovarstvene akcije čiščenja zarasti se je udeležilo skoraj štirideset prostovoljcev. Čistili smo zaraščajoče površine na Ostruščici kot uvod v obsežnejše odstranjevanje zarasti, ki je predvideno na tem območju v letih 2013 in 2014. Velika vnema prostovoljcev, prijetno druženje in čudovit jesenski utrip narave so pripomogli k dobremu vzdušju. Posebno vnemo so pokazali člani pašne skupnosti Rogla in prostovoljke, ki so se enakovredno kosale z moškimi. Vsem, ki so se prostovoljne akcije udeležili, se partnerji projekta ALPA se iskreno zahvaljujemo in hkrati vabimo na prihodnje prostovoljne akcije v jeseni 2013.



Jurij Dobnik, univ. dipl. Geograf

koordinator projektnih aktivnosti ALPA za območje Pohorja

Tel: 03 4260 345


Mateja Kocjan

Odnosi z javnostmi

Tel: 01 230 95 24






POHORSKA TRAVIŠČA – PLANJE BI LAHKO TUDI IZGUBILI ROGLA POHORSKA TRAVIŠČA – PLANJE BI LAHKO TUDI IZGUBILI ROGLA





Tags: izgubili rogla,, rogla, lahko, travišča, pohorska, izgubili, planje