FORMATI ZA ČUVANJE SLIKA FORMAT JE NAČIN NA

 GENERAL PERMIT VIOLATION FORM PART I PERMITTEE INFORMATION
CONTEXTUAL INFORMATION – KOREA MAIN ECONOMIC LAND USE
CONTEXTUAL INFORMATION – PORTUGAL MAIN ECONOMIC LAND USE

THERMODYNAMICS AND KINETICS OF THE NANOCHECKERBOARD FORMATION YONG
  APPLICATION FORM AND PERSONAL INFORMATION SHEET IF
IMPLEMENTING INFORMATION GOVERNANCE QGEA IMPLEMENTING INFORMATION GOVERNANCE FINAL JUNE

Formati za čuvanje slika

Formati za čuvanje slika


Format je način na koji je slika snimljena u datoteku. Postoje različite tehnike čuvanja slika u računaru kod kojih se određenim sistemom štedi memorija potrebna za čuvanje slike:

- Kompresija redukovanjem podataka

- Kompresija bez gubitka podataka

- Kompresija sa gubitkom podataka


Postoje i formati koji čuvaju podatke bez kompresije, odnosno kvalitet slika u tim formatima je najveći mogući.


Najčešće korišteni formati rasterskih fajlova su:


1. BMP (bitmap) Jedan od prvih formata slika. U datoteku se skladišti svaka tačka (piksel) slike pojedinačno, sa odgovarajućim brojem bajtova koji određuju boju. Nema kompresije podataka, tako da su datoteke, čak i ako sadrže slike male veličine, vrlo velike. Kod ovako uskladištenih podataka ne gube se podaci o elementima slike.


2. GIF (Graphics Interchange Format) Koristi se na internet stranama za prikaz komandnih dugmadi, banera i sličnih objekata zbog oštrine ivica koji omogućuje. Ograničen je na paletu od 256 boja – tako se smanjuje broj podataka. Niz istih piksela skladišti (čuva) kao jedan simbol pomnožen sa brojem njegovih ponavljanja – nema gubitaka podataka. U jednoj gif datoteci može se čuvati i više slika, koje se mogu prikazivati u sekvencama nalik animiranim filmovima – animirani gif.


3. JPEG (Joint Photographic Experts Group) je kompresovani format fajlova slika sa gubicima, izveden iz bitmape. Zasniva se na osobini ljudskog oka da bolje uočava površine i oblike nego varijacije u boji i osvetljenju. Slika se čuva u crno beloj verziji i delom informacija o boji. Formiraju se blokovi piksela (od 4×4, 8×8 i više) i izračunava se prosečna vrednost osvetljenja i boje za celu grupu pa se ova informacija se pamti. Ovo je najčešće korišćen format u normalnom radu sa slikama. Zbog skromnih memorijskih potreba prikladan kako za arhiviranje, tako i za razmenu putem informacionih mreža ili elektronske pošte. Praktično svi programi i foto-oprema podržavaju ovaj format i svi omogućavaju konvertovanje (tzv. „izvoz“) svojih formata u JPG. Korisnik prilikom konverzije može birati stepen kompresije, tražeći kompromis između očuvanja kvaliteta i memorijskih potreba. Ne podržava transparentnost.


5. MPEG (Motion Pictures Experts Group) – oblik kompresije dizajniran za komprimovanje pokretnog videa. Baziran je na JPEG-u, pri čemu se memoriše samo razlika između slika koje se ponavljaju.


6. PNG (Portable Network Graphics) je format za rasterske slike koji koristi kompresiju bez gubitka. Smišljen je kao poboljšanje i zamena za GIF format, kao format za koji ne treba patentirana dozvola (licenca) za korištenje.

PNG je zamišljen kao grafički format za razmenu preko interneta, a ne za profesionalnu upotrebu, tako da ne koristi drugačije šeme boja (kao što je CMYK (cyan-magenta-yellow-black)).


7. TIFF (Tagged Image File Format) – Koristi se za čuvanje skeniranih slika. Primenjuje isti algoritam kompresije bez gubitka kao i gif. Nema gubitka prilikom kompresije. TIFF je standardni format za štampanje i izdavačku industriju. TIFF fajlovi su dosta veći od JPEG fajlova i mogu da budu kompresovani i dekompresovani bez gubitka kvaliteta.



INFORMATION MANAGEMENT WORK PLAN GUIDELINE QGEA INFORMATION MANAGEMENT WORK
INFORMATION SECURITY INTERNAL GOVERNANCE GUIDELINE PUBLIC QGEA INFORMATION
PKCS 15 CRYPTOGRAPHIC TOKEN INFORMATION FORMAT STANDARD (DRAFT) 54


Tags: format je, standardni format, čuvanje, slika, formati, način, format