SESTAVNI DELI OGLEDA KI GA URAD VLADE RS ZA

1 KAJ JE GIS? (GIT) (NAMEN FUNKCIONALNOST SESTAVNI
SESTAVNI DELI OGLEDA KI GA URAD VLADE RS ZA





Predpogoj za določitev varnostnega območja je ustreznost varnostnotehnične opreme vgrajene v varnostno območje ter postopkov in ukrepov varovanja varnostnega območja, kar se preverja na podlagi Zakona o tajnih podatkih (Uradni list RS, št

SESTAVNI DELI OGLEDA, KI GA URAD VLADE RS ZA VAROVANJE TAJNIH PODATKOV OPRAVI PRED IZDAJO MNENJA O IZPOLNJENIH POGOJIH ZA DOLOČITEV VARNOSTNEGA OBMOČJA II. STOPNJE


Predpogoj za določitev varnostnega območja je ustreznost varnostnotehnične opreme vgrajene v varnostno območje ter postopkov in ukrepov varovanja varnostnega območja, kar se preverja na podlagi Zakona o tajnih podatkih (Uradni list RS, št. 50/06-uradno prečiščeno besedilo, 9/10 in 60/11, v nadaljnjem besedilu: ZTP), Uredbe o varovanju tajnih podatkov (Uradni list RS, št. 74/05, 7/11 in 24/11-popr.) ter Sklepa o določitvi pogojev za varnostnotehnično opremo, ki se sme vgrajevati v varnostna območja (Uradni list RS, št. 94/06).


Na ogledu, ki ga Urad Vlade RS za varovanje tajnih podatkov opravi na podlagi 12. člena Uredbe o varovanju tajnih podatkov se preverja ustreznost posameznih elementov na področjih osebne, dokumentacijske in fizično-tehnične varnosti ter načrt varovanja. Ogled je praviloma sestavljen iz dveh delov; iz administrativnega in fizičnega dela.



ADMINISTRATIVNI DEL OGLEDA


Glavni elementi administrativnega dela ogleda sta področji osebne in dokumentacijske varnosti ter načrt varovanja.


Na področju osebne varnosti se preverjajo naslednji elementi:







Na področju dokumentacijske varnosti se preverjajo elementi povezani z označevanjem, evidentiranjem, izdelavo kopij, prenosom, pošiljanjem in uničevanjem dokumentov s tajnimi podatki.1 V zvezi z navedenim se na ogledu še zlasti preverja:






Na področju elementov povezanih z načrtom varovanja2 se glede na stopnjo tajnosti podatkov in oceno ogroženosti preverja ustreznost predpisanih fizičnih, organizacijskih in tehničnih ukrepov ter postopkov varovanja v varnostnem območju.


Vsebina načrta varovanja je sestavljena iz splošnega in posebnega dela, pri čemer mora splošni del vsebovati zlasti:



v posebnem delu pa morajo biti opredeljeni ukrepi/postopki:




FIZIČNI DEL OGLEDA


Na področju fizično-tehnične varnosti se ugotavlja ustreznosti postopkov in ukrepov varovanja zunanjega in notranjega dela varnostnega območja ter ustreznost varnostnotehnične opreme vgrajene v varnostno območje.


























Na podlagi opravljenega ogleda Urad Vlade RS za varovanje tajnih podatkov izda mnenje o ustreznosti prostorov in njihovem izpolnjevanju pogojev za varnostno območje, ustreznosti varnostnotehnične opreme vgrajene v varnostno območje ter postopkov in ukrepov varovanja varnostnega območja. Mnenje je vodilo organizaciji preden ta izda sklep o določitvi varnostnega območja in vodilo državnim organom v postopku izdaje varnostnega dovoljenja o izpolnjevanju pogojev za varno obravnavanje tajnih podatkov.






1 Označevanje dokumentov je podrobneje opredeljeno od 3. do 9. člena Uredbe o varovanju tajnih podatkov; evidentiranje in izdelavo kopij dokumentov s tajnimi podatki podrobneje urejajo 25., 26., 28. in 29. člen Uredbe o varovanju tajnih podatkov; prenos in pošiljanje tajnih podatkov sta urejena od 21. do 24. člena Uredbe o varovanju tajnih podatkov; uničevanje dokumentov pa podrobneje opredeljuje 30. člen Uredbe o varovanju tajnih podatkov.

2 Vsebino načrta varovanja vsebujejo določbe 32. in 33. člena Uredbe o varovanju tajnih podatkov.

3






Tags: ogleda glavni, opravljenega ogleda, sestavni, ogleda, vlade