UŻYTKOWE GATUNKI DREWNA VADEMECUM OSIKA (POPULUS TREMULA L)








Użytkowe gatunki drewna - vademecum

Użytkowe gatunki drewna - vademecum
OSIKA
(Populus tremula L.)

Liście osiki już przedtem lękliwie drżaly, 
teraz trzęsą się, miotają niespokojnie - niby 
motyle nitkami przywiązane za nogi. 
Czy to nie dusze jakie, czarodziejsko więzione w drzewach?
(Adolf Dygasiński - "Gody Życia")

Nazwy handlowe i regionalne: 
osika (Polska), Peuplier tremble (Francja), Alamo blanco, Tremblon (Hiszpania), Espe, Aspe, Zitterpappel (Niemcy), Osina (Rosja), Alber, Tremula (Szwajcaria), Asp (Szwecja), Toz ag, Titreh kavak (Turcja), Europeen -aspen, Aspen (W. Brytania), Pioppo tremolo (Włochy).

Oznaczenie botaniczne: 
gromada:
Angiospermatophyta - okrytozalążkowe, klasa: Dicotyledonopsida - dwuliścienne, rodzina: Salicaceae - wierzbowate, rodzaj: Populus - topola, sekcja: Leuce - topole białe i osiki, gatunek: Populus tremula  L. - osika.

Gatunki podobne: 
Populus alba L., P. balsamifera L., P. canescens Sm., P. deltoides Marsch., P. grandidentata Michx., P. heterophylla L., P. Nigra L., P. tremuloides, P. spp. 

UŻYTKOWE GATUNKI DREWNA  VADEMECUM OSIKA (POPULUS TREMULA L)
Pokrój drzewa osiki
Populus tremula 
(rys. S. Spława-Neyman)


 

UŻYTKOWE GATUNKI DREWNA  VADEMECUM OSIKA (POPULUS TREMULA L)

Występowanie

Z około 100 gatunków topól, w kraju rosną cztery gatunki topoli. Należą do nich: osika - Populus tremula L. z sekcji Leuce-topole i osiki; topola biała (białodrzew) - Populus alba L. z podsekcji Albidae; mieszańcem tych dwóch gatunków jest topola szara (białodrzew nadwiślański) - Populus canescens SM (P. alba x P. tremula); ostatni rodzimy gatunek należy do sekcji topoli czarnych - Aigeiros-jest to topola czarna (sokora, topola nadwiślańska) Populus nigra L.
W Polsce od szeregu lat hoduje się wiele innych gatunków, jak topola piramidalna zwana też topolą włoską - Populus pyramidalis L. i szereg tzw. kultywarów sadzonych często w lasach. Należą do nich topola niekłańska Populus robusta Schn i inne mieszańce, np. kultywar 275 = Populus hybryda 275.
Osika to gatunek rosnący w Europie i Azji, jego zasięg jest szeroki. Dlatego też nie przedstawiono mapki zasięgów występowania w Polsce. Rośnie od płn. Afryki do płn. Europy (70° szer. geogr.) oraz od zach. Europy po Azję. Na południu występuje w Alpach 1530 m n.p.m., w Karkonoszach 1250 m n.p.m., w Karpatach 1150 m n.p.m., w Tatrach 1425 m n.p.m. Gatunek ten cechuje duża zmienność morfologiczna, a mieszańce z topolą białą (x Populus canescens - topola szara) przyjmują różne formy, niektóre zbliżone do osiki, ale posiadające twardziel (widoczną lub nie, gołym okiem).
W klimacie borealnym (Szwecja i były ZSRR) znaleziono osikę triploidalną o ogromnych liściach - nazwano ją osiką olbrzymią - Populus tremula gigas Ni. Ehr. Amerykańskim odpowiednikiem naszej osiki jest Populus tremuloides MICHX. Osika należy do podstawowych gatunków drzew leśnych w lasach państwowych Polski. Procentowy udział wg panujących drzew w lasach Polski - 0,6%, grubizny 147,3 m
3, na 1 ha biomasy 69.22 ton. 


 

Charakterystyka drzewa i drewna

Drzewo do 35 m wysokości i średnicy do 100 cm. Pień dobrze wyrośnięty, smukły, do wys. ok. 20 m bez gałęzi. Kora w młodości długo gładka, żółtawoszara, później gruba i mocno podłużnie spękana. Biel i twardziel nie są zróżnicowane. Drewno prawie białe do jasnoszarego. Przyrosty roczne i strefy przyrostu wyraźne. Podział na drewno wczesne i późne ledwo dostrzegalny. Struktura długa i prostowłóknista, budowa dość gruba i równomierna.
O b r ó b k a mechaniczna - ręczna i maszynowa-dobra; wymagane są ostre narzędzia, gdyż łatwo powstają wyrwania włókien; połączenia na kleje, gwoździe i śruby - dobre.
S u s z e n i e - dobre, przebiega szybko, spękania i paczenie występują rzadko.
Sklejanie-dobre. Obróbka powierzchni - dobra, drewno pozwala się dobrze bejcować, gorzej przyjmuje lakiery,
I n n e - drewno podatne na impregnowanie i barwienie.
W a d y  d r e w n a - krzywizny, skręt włókien, drewno reakcyjne, plamki rdzeniowe, pęknięcia mrozowe, zgnilizna, chodniki owadzie.
T r w a ł o ś ć - niewielka; drewno podatne na zaatakowanie przez grzyby i owady, nieodporne na zmiany warunków atmosferycznych.
Zastosowanie-drewno okleinowe przeważnie jako okleiny łuszczone na płyty sklejkowe; drewno do produkcji płyt wiórowych i pilśniowych; w przemyśle celulozowo-papierniczym i zapałczanym; do produkcji wełny drzewnej, skrzynek, do budowy samolotów, łodzi i in.
Spilśnione wióry zwłaszcza przy przecieraniu drewna wysuszonego powodują ścieranie i rozgrzewanie pił; wymagane jest schładzanie podczas przecierania. Wyroby tarte muszą być starannie sztaplowane. Odstępy pomiędzy przekładkami - niezbyt duże. Powierzchnię czołową desek i bali należy chronić przed spękaniem.
Cechy anatomiczne: włókna: libriform, cewki naczyniowe, długość włókien: 220-930-1600
m, udział włókien: 59,3-60,9-68,5%, - naczynia: gatunek rozpierzchłonaczyniowy, naczynia ułożone pojedynczo, parami i w promiemowo przebiegających grupach, średnica naczyń: 35-50-70 m, udział naczyń: 24,3-26,4-27,5%, - miękisz podłużny: nadzwyczaj skąpy, na granicy przyrostu rocznego.
Właściwości fizyczne: gęstość w stanie zupełnie suchym 360-450-560 kg/m
3, gęstość przy wilgotności 12-15% 400-490-600 kg/m3, gęstość po ścięciu 610-810-990 kg/m3. Skurcz: w kierunku promieniowym ok. 3,5%, w kierunku stycznym ok. 8,5%, objętościowy 11,0-12,8%.
Właściwości mechaniczne: wytrzymałość na zginanie statyczne 52-80 MPa, moduł sprężystości przy zginaniu statycznym ok. 7800 MPa, wytrzymałość na ściskanie 25-40 MPa, wytrzymałość na rozc. w poprzek włókien ok. 1,7 MPa, wytrzymałość na ścinanie ok. 6,8 MPa, udarność ok, 4,0 J/cm
2, twardość Brinella 20-23 MPa, twardość Brinella ok. 11 MPa.

UŻYTKOWE GATUNKI DREWNA  VADEMECUM OSIKA (POPULUS TREMULA L)
Liść topoli białej
Populus alba 
(fot. K. Frydel)

UŻYTKOWE GATUNKI DREWNA  VADEMECUM OSIKA (POPULUS TREMULA L)
Liście osiki jesienią 
(fot. K. Frydel)

UŻYTKOWE GATUNKI DREWNA  VADEMECUM OSIKA (POPULUS TREMULA L)
Drewno topoli osiki 
(fot. S. Spława-Neyman)

Różne

Gatunek pionierski razem z brzozą opanowuje opuszczone (zaniedbane rolniczo) tereny, pożarzyska. Gatunek typowo leśny wchodzący w skład borów mieszanych, niezbyt dobrze notowany przez leśników, ale dzięki właściwościom drewna wśród innych gatunków topoli, unikalny. Pozostałe rosnące w Polsce rodzime gatunki topoli mają wyraźną twardziel, część pnia, której drewno trudno się nasyca, a u niektórych gatunków może być zabarwiona. Przydatność tego gatunku dla leśnictwa - mamy nadzieję zostanie wkrótce doceniony jako najprzydatniejszy do rekultywacji gruntów, gdyż glebowe wymagania może mieć małe.
Drzewo owiane licznymi legendami, w których odwołują się ich twórcy do drżących liści osiki. Tajemnica tego "drżenia" jest prosta - ogonek liściowy, po jednej stronie spłaszczony. Legendy dotyczące osiki sięgają czasów Adama i Ewy. To kołkiem osikowym Kain zabił Abla - drzewo to ciągle drży ze zgrozy. Legenda też głosi, że krzyż, który niósł Chrystus w drodze na Golgotę był z drewna osikowego. I wreszcie dla dopełnienia hańby tego drzewa, gdy Judasz owładnięty wyrzutami sumienia postanowił zakończyć swe życie - powiesił się na osice. To wieczne drżenie liści, szmer, który się słyszy w gaju osikowym wprowadza niepokój.
Drzewo to związane jest ze złymi przesądami, oto Sienkiewicz pisze w "Ogniem i mieczem" jak to Rzędzian z Wąsoszy po zabiciu Horpyny posłużył się osikowym kołkiem aby upewnić się, że więcej nie wstanie. W płd.-wsch. Polsce osikowe kołeczki użyte do przybicia trumny też dawały większą rękojmię, że zmarły nie wydostanie się na zewnątrz i nie będzie straszył po nocach (M. Zielińska). Przesąd na płn.-wsch. obszarach Polski, jakoby wyrwana osika zapowiadała nagłą śmierć, funkcjonował jeszcze przed II wojną światową. Inne wreszcje, nie tak ponure pożytki z drzew osiki - to liście. Głuszce, jak piszą liczni myśliwi i przyrodnicy, zjadają delikatne liście z wierzchołków osik - zwłaszcza po pierwszych mrozach. Gałązki z listowiem - suszone i przesypane solą bydlęcą wraz z innymi gałązkami - to liściarka, cenna karma dla zwierzyny płowej.
M. Zielińska zwraca się z takim oto apelem: "Osiki nie należy wprowadzać do drzew objętych ochroną przyrody, ale bądźmy dla niej życzliwi, bo tak bardzo wrośnięta jest w nasz krajobraz, w naszą kulturę ludową - taka bardzo polska".


Opracowanie: Stanisław Spława-Neyman, Zofia Owczarzak






Tags: (populus tremula, tremula, vademecum, gatunki, (populus, użytkowe, drewna, osika