A TANTÁRGY KÓDJA BTMPOL121 A TANTÁRGY CÍME EGYHÁZPOLITIKA A

a ”szakértői Rendszerek” c Tantárgy Tematikája és Követelményei az
a Tantárgy Megnevezése Egészségtan Kódlspef10251 Kreditszám5 a Tantárgyért Felelős





A tantárgy kódja

A tantárgy kódja

BTMPOL121

A tantárgy címe

Egyházpolitika

A képzés típusa

MA

Tagozat

Levelező

Felelős tanszék/intézet

Miskolci Egyetem BTK Politikatudományi Intézet

Tárgyjegyző (név, beosztás)

Oktató (név, beosztás)

A konzultáció időpontja

Dr. Fazekas Csaba

egyet. docens

Dr. Fazekas Csaba

egyet. docens

február 19. 14.00-19.00 és március 5. 14.00-19.00; B/2. ép. 102.

Az óra típusa

A tanulmányi kötelezettség teljesítésének elismerése

Félévi óraszám

Kreditérték

Előfeltétel

Konzultáció

Aláírás és kollokvium

10

3

nincs

A tantárgy rövid tartalmi ismertetése:

Az előadások az állam-egyház viszony történetét, illetve aktuális kérdéseinek összefoglalását tartalmazzák. A két félévesre tervezett előadások első része történeti jellegű, vagyis a 18. századtól a 20. század végéig tekinti át az egyháztörténetet, annak is egy speciális nézőpontján keresztül, középpontba az egyházpolitika-történetet, az állam-egyház viszony történeti modelljeit állítva. A cél, hogy a történelmi dokumentumok felidézésén, ismertetésén túl a hallgatók képet alkothassanak azokról a modellekről, melyek a vallásháborúk korát követően Európában kialakultak, arról, hogy a katolikus világegyház, valamint a nemzeti egyházak milyen válaszokat tudtak megfogalmazni a felvilágosodás, a liberalizmus, a polgárosodás, a modernizáció, majd a 20. században a diktatúrák kihívásaira. Az első félév második felében részletesebben is bemutatásra kerül, mindez hogyan érvényesült a magyar történelemben, milyen fontosabb jogszabályok illetve egyházpolitikai küzdelmek jellemezték múltunkat.

A tantárgyi program konzultációk szerinti beosztása

1. Konzultáció:

Egyetemes történelem: A felvilágosodás és a francia forradalom kora. Az amerikai modell. Az európai egyházak és a pápaság Napóleon korától az 1848-as forradalmakig. Egyház és polgárosodás viszonya IX. Pius és XIII. Leó pápasága idején. A kultúrharc. A Rerum Novarum. Új irányzatok a 20. század első éveiben. A keresztényszocializmus. A francia szeparációs modell. A két világháború közötti kor, egyházi megújulás és a diktatúrák időszaka. Keresztény politikai szervezetek és tekintélyuralmi rendszerek Európában. A II. világháború. Egyház és vallásosság a hidegháború éveiben. A kommunista egyházüldözés. Egyházak és vallásosság a 20. század második felében. XXIII. János és II. János Pál pápasága. Egyház a szekularizálódó nyugaton, a kelet-európai rezsimekben és a harmadik világban.


2. Konzultáció:

Magyar történelem: A jozefinizmus kora és intézkedései. Az 1790-91. évi egyházpolitikai törvénykezés Magyarországon és Erdélyben. Egyház és polgárosodás a reformkorban. Az 1848. évi törvények és az egyházak viszonya a forradalomhoz. Az önkényuralom és a kiegyezés kora. Az osztrák konkordátum és a kiegyezés időszaka a tiszaeszlári vérvádig. Az egyházpolitikai törvények létrejötte. A Katolikus Néppárt létrejötte. A századforduló. Keresztényszociális mozgalmak, a polgári demokratikus forradalom és a Tanácsköztársaság egyházpolitikája. Állam és egyház összefonódása a Horthy-korszakban. A keresztény-nemzeti ideológia. Az egyház és a vészkorszak. A magyar kereszténydemokrácia születése. Kommunista egyházüldözés az „ötvenes években”. A Kádár-rendszer és az egyházak. Az Állami Egyházügyi Hivatal.

Az aláírás megszerzésének feltétele

Az órákon való részvétel, egy-egy önálló (otthoni) munka elvégzése.

Kötelező irodalom

Arbøl, Niels: A kereszténydemokrácia Nyugat-Európában. Bp., 1995.

Enyedi Zsolt – Körösényi András: Pártok és pártrendszerek. Bp., 2001. (vonatkozó fejezetek)

Enyedi Zsolt: Politika a kereszt jegyében. Bp., 1998.

Robbers, Gerhard (szerk.): Állam és egyház az Európai Unióban. Pápa, 2004.

Schanda Balázs: Magyar állami egyházjog. Bp., 2003.

Szathmáry Béla: Az állami egyházjog fogalma. In: Magyar Jog, 2006. 6. sz. 342-349. p

Szántó Konrád: A katolikus egyház története. II. köt. Bp., 1987.

Ajánlott irodalom

Erdődy Gábor – Fazekas Csaba: A magyarországi kereszténydemokrácia gyökerei és alternatívái. In: Magyar Szemle, 2005. 7-8. sz. (augusztus)

Fazekas, Csaba: Historical Outline of the Relationship between the State and the Churches in Hungary, with Special Regard to the Period 1790–1945. In: Die ungarischen Kirchen. Ihre jüngste Geschichte und aktuelle Probleme. Berlin, 2005. (Schriftenreihe des Instituts für vergleichende Staat-Kirche Forschung. Heft. 17.) 5–14. p.

Félbemaradt reformkor. Miért maradt el az ország keresztény humanista megújítása? Róma, 1990.

Mézes Zsolt László: Állam és egyház viszonyának változásai Franciaországban. – Jakab Attila: A laicitás. Bp., 2004. (Műhelytanulmány 7.)

Egyéb tudnivalók

A vizsgázás módja (írásbeli, szóbeli)

Szóbeli

Vizsgakérdések

A tantárgyi programnak megfelelő (korszakokra, témakörökre irányuló) vizsgakérdések.







Tags: tantárgy kódja, a tantárgy, tantárgy, egyházpolitika, kódja, btmpol121