TEHNIČKI PRAVILNIK KLASE 125 SP 1 DOZVOLJENE SU MINIMALNE

Elektrotehnički Fakultet u Beogradu Predmet Programski Prevodioci 1 Nastavnik
Tehnički Opis i Projektni Zadatak za Izgradnju Objekta Vatrogasne





TEHNIČKI PRAVILNIK KLASE 125 SP

TEHNIČKI PRAVILNIK KLASE 125 SP



  1. Dozvoljene su minimalne izmjene u interesu sigurnosti.

Sve što ovdje nije autorizirano ili propisano je strogo zabranjeno.

Motocikli moraju biti homologirani samo od strane proizvođača. Izuzeti su novi motocikli od 2005. godine. Za te motocikle kompletna dokumentacija, uključujući i tolerancije, mora biti objavljena od proizvođača.

Ime Sport Production podrazumijeva:

- da je dozvoljena minimalna modifikacija na motoru i više modifikacija zbog sigurnosti

- svi motocikli moraju u potpunosti respektirati zahtjeve za cestovne utrke (Road racing), i FIM Road Racing Teh. Rules.

- svi dijelovi motocikla moraju odgovarati godini proizvedenog motocikla po homologaciji

- klasa započinje sa: preko 80 ccm do 125 ccm

- maksimalno 1 cilindar – 6 brzina, izuzev Cagiva Mito - 7 brzina


    1. TEŽINA


Minimalna težina motocikla klase 125 ccm je 110 kg bez ulja i goriva. Težina se može provjeriti u bilo kojem trenutku u tijeku treninga i utrke i nikad ne smije biti ispod dozvoljene.


    1. BOJA PODLOGE I BROJA

Podloga mora biti crna, a broj bijeli. Dimenzije za sve brojeve ispred su:

Minimalna visina

160 mm

Minimalna širina

80 mm

Minimalna debljina

25 mm

Dimenzije za ostale strane su:

Minimalna visina

120 mm

Minimalna širina

60 mm

Minimalna debljina

25 mm

Brojevi za klasu 125 moraju bit montirani kako slijedi: jedan naprijed i druga dva po jedan sa svake strane i to na oklopu motora ili na repu od sjedala, ili jedan koji se proteže po vrhu zadnjeg sjedala gdje je vrh broja okrenut prema vozaču. U slučaju problema s brojevima (da li su ili ne pravilno postavljeni) odluka tehničkog voditelja je konačna.

    1. GORIVO


Svi motocikli moraju koristiti normalno gorivo s maksimalnom Lead content of 0.005 g/l i maksimalnom MON of 90 (vidi art. 2.10. of FIM Teh. Rules).

Sve stavke koje se ne spominju u sljedećim člancima moraju ostati originalne, proizvedene od proizvođača za homologirani motocikl.





    1. OKVIR MOTOCIKLA I ZADNJI PODOKVIR


Okvir motocikla mora ostati originalan od proizvođača za homologirani model. Strane tijela okvira mogu biti zaštićene proizvodima od plastike ili kompozitnih materijala. Te zaštite ne smiju mijenjati oblik okvira. Ništa ne smije biti dodavano varenjem ili skidano strojno sa tijela okvira. Svi motocikli moraju imati pločicu proizvođača, identifikacijski broj šasije. Nosači motora i njihova mjesta moraju ostati originalni za homologirani model. Zadnji podokvir mora ostati originalan po homologiranom modelu. Dodatna konzola može biti dodana, ali ne i maknuta. Pribor i alat može biti maknut sa zadnjeg okvira. Bojanje i crtanje po okviru je dozvoljeno, ali poliranje okvira i podokvira nije dozvoljeno.


    1. PREDNJA VILICA


Prednja vilica izvana mora ostati originalna po homologaciji. Standardni unutarnji dijelovi mogu se modificirati, kapa vilice može se modificirati ili zamijeniti. Može se dodati regulator pritiska tvrdoće opruge. Sva ulja za amortizere su dozvoljena. Visina i pozicija vilice u odnosu na krunu vilice je slobodna. Gornje i donje spone vilice (Triple Clamp, Fork Bridges) moraju ostati od originalne od proizvođača za homologirani model. Amortizer volana može bit dodan ili maknut. Amortizer volana ne smije utjecati na limit okretanja volana u lijevo ili desno.


    1. ZADNJA VILICA (SWING ARM)


Svi dijelovi zadnje vilice moraju ostati originalni za homologirani model. Oslonci za nosač mogu biti dodani na vilicu varenjem ili mogu biti pričvršćeni vijcima. Iz sigurnosnih razloga mora se postaviti zaštita za noge od lanca između prednjeg i zadnjeg zupčanika s gornje i donje strane.


    1. ZADNJI AMORTIZER


Zadnji amortizer može biti modificiran ili maknut, ali originalni nosači amortizera na tijelu zadnje vilice i okviru moraju ostati. Zadnji amortizer i opruge mogu biti zamijenjene i pričvršćene na postojeće nosače.


    1. KOTAČI


Kotači moraju ostati originalni od proizvođača za homologirani motocikl. Davač brzinomjera može biti uklonjen ili dislociran pomoću podloška. Nije dozvoljena modifikacije osovine kotača ili bilo koje točke za montažu prednjih i zadnjih kočnica. Čeljusti kočnica moraju ostati po homologaciji za dotični model. Modifikacije do kotača, držača podložaka i distanci je dozvoljena. Originalni oblik jastuka (ublaživač trzaja) na zadnjem kotaču mora ostati od proizvođača za homologirani model. Promjer i širina moraju ostati po homologaciji.


    1. KOČNICE


Disk kočnica mora biti originalna od proizvođača za homologirani model. Prednji disk može biti plivajući, upotrebom originalnog srca tj. tijela i montažnih točki.

Prednje čeljusti kočnica moraju ostati od proizvođača za homologirani motocikl.

Čeljusti kočnica zadnjeg kotača mogu biti montirane na zadnjoj vilici (Swing Arm), ali nosač mora zadržati iste točke pričvršćenja za čeljusti homologiranog motocikla. Modifikacija tih dijelova je autorizirana.

Zadnja vilica (Swing Arm) može biti modificirana u slučaju kao pomoćna lokacija nosača za zadnje čeljusti kočnica, taj dio se smije navariti, pričvrstiti vijcima ili specijalnim čjepilom.

Prednji i zadnji glavni cilindar mora ostati originalan od proizvođača za homologirani motocikl.

Tekućina za kočnice je slobodna, a rezervoar tekućine smije se zamijeniti drugim proizvođačem.

Cijevi kočnica, prednje i zadnje smiju se zamijeniti. Račvanje cijevi kočnica prednjeg kotača mora biti iznad donjeg mosta vilice (Lower Triple Clamp)

„Quick“ (Or „Dray-Brank“) spojnice u cijevima kočnica su autorizirane. Disk pločice su slobodne (marka i kvaliteta). Osigurači disk pločica smiju se modificirati sa osiguračima za brzu izmjenu (Quick Change). Dodatni zračni kanal za hlađenje nije dozvoljen.


    1. GUME


Sve gume moraju biti iz normalne komercijalne prodaje za građanstvo. Gume s oznakom V do Z smiju se upotrebljavati. Gume moraju imati oznaku DOT ili E Mark.

Kišne gume su dozvoljene samo u slučaju kada je proglašena kišna utrka ili trening (Wet Race) od strane direktora utrke. Kišne gume nemaju oznaku DOT ili E Mark. Te gume moraju biti označene „Not for highway use“ ili „NHS“. Upotreba grijača za gume je dozvoljena.


    1. OSLONCI ZA NOGE I NOŽNE KOMANDE


Oslonci za noge mogu biti pomaknuti, ali nosači moraju biti pričvršćeni na originalne točke na okviru. Nožne komande mogu biti modificirane. Originalne točke montaže moraju ostati. Njihove dvije točke pričvršćenja moraju ostati kao kog originala. Oslonac za noge može biti montiran kao krut ili kao preklopni, u tom slučaju mora se vraćati u normalnu poziciju. Na kraju oslonac za noge mora biti zaobljen R = 8 mm, u slučaju da je profil oslonca šupalj po svojoj dužini, na kraju mora biti čep od plastike ili sličnog materijala. Površina čepa mora biti označena do širine mogućnosti tog prostora.

Voditelj tehničkog pregleda ima pravo uskratiti start motocikla ukoliko nedostaje ijedan čep iz sigurnosnih razloga.

    1. UPRAVLJAČ I RUČNE KLOMANDE


Upravljač može biti pomican ( to ne uključuje glavni cilindar kočnica). Ručka volana i ručne komande mogu biti pomaknute. Ručka gasa može biti modificirana. Poluge kvačila i kočnica mogu biti zamijenjene bilo kojom kopijom. Stop/Start prekidač mora biti lociran na upravljaču i ne mora biti original. Ostali prekidači ne moraju biti na upravljaču ( svjetla, sirena, žmigavci, itd.).



    1. OKLOP


Oklop, prednji blatobran i Body Work (radni prostor) može biti zamijenjen istim kopijom originalnih dijelova, ali mora zadržati sve kao original proizvođača za homologirani model sa minimalnim razlikama za potrebe utrka ( kopče, vijci, točke spajanja, itd.). materijal može biti promijenjen. Upotreba karbona ili kevlera ili karbon kompozitnih materijala nije dozvoljena. Sve strane i dimenzije moraju biti iste kao originalni dijelovi.

Vjetrobran se može zamijeniti s neoriginalnim, ali mora biti od transparentnog materijala. Visina vjetrobrana je po homologaciji ±15 mm mjereno vertikalno od sredine gornjeg mosta vilice do vrha vjetrobrana.

Motocikl koji nije opremljen aerodinamičnim oklopom ne može dodati aerodinamični oklop ni u jednoj formi.

Originalna kombinacija s instrumentima, nosači oklopa mogu biti zamijenjeni.

Originalni zračni kanali između oklopa i zračne kutije (Air Box) moraju ostati kao homologirani sa prednjim mrežama.

Karbon fibre i drugi egzotični materijali su zabranjeni.
Žičane/plastične mreže na ulazu zraka ispred na oklopu moraju uvijek biti na svom mjestu.

Donji dio oklopa koji je konstruiran da bi u slučaju ispuštanja ulja – tekućine iz mašine mora imati kadu kapaciteta od 5 l. Na dnu kade oklopa moraju biti dva otvora ф 25 mm koji su začepljeni i otvaraju se samo u slučaju proglašenja Wet race (kišna utrka) po nalogu direktora utrke.

Prednji blatobran može biti zamijenjen kozmetičkom kopijom originala.

Zadnji blatobran pričvršćen na zadnju vilicu može bit modificiran i prilagođen prema zupčaniku zadnjeg kotača.

Sve izloženo kada je oštro mora biti zaobljeno tj. zaokruženo.


    1. TANK GORIVA


Čep na tanku goriva može bit zamijenjen i pričvršćen na istom mjestu kao original.
Ventil tanka goriva mora ostati originalan. Vanjske strane tanka mogu se obložiti zaštitnim materijalima. Te zaštite moraju pratiti oblik tanka. Tank mora biti u potpunosti ispunjen spužvom protiv eksplozije ( Explosafe).


    1. SJEDALO


Sjedalo i baza sjedala može biti zamijenjeno sličnim ako i original. Sjedalo za suvozača može se modificirati u solo sjedalo, ali silueta profil mora ostati kao kod originala. Sjedalo mora imati dovoljno mjesta za broj.


    1. ELEKTRIČNA INSTALACIJA


Električna instalacija mora ostati na motociklu, ne smije se kidati ili sjeći. Svi priključci, konektori moraju ostati na žicama od instalacije, ali iskopčavanje je dozvoljeno.


    1. AKUMULATOR


Akumulator je slobodan, ali mora zadržati osobine originala.


    1. ZRAČNI FILTER


Filter zraka može se maknuti. Kućište filtera može se maknuti, kompletno ili djelomično s originalnih učvršćenja.


    1. RASPLINJAČ


Nisu dozvoljene nikakve modifikacije. Maksimalni promjer karburatora je 28 mm. Dizne, klizne opruge, igle mogu biti zamijenjene. Klizni otvor ne smije se mijenjati. Električni i mehanički čok mara ostati instaliran, ali se smije isključiti. Usisno zvono mora biti originalno za homologirani model.


    1. SISTEM PODMAZIVANJA


Sustav podmazivanja je slobodan.


    1. CILINDRI


Nisu dozvoljene modifikacije. Cilindar mora ostati originalan. Cilindar se može obraditi samo do limita po homologaciji. Cilindar mora ostati original, s brojem ulaza i izlaza kanala. Glava cilindra mora ostati originalna. Promjena omjera kompresije je dozvoljena, ali ne smije biti viša od 13,5:1.

    1. KUĆIŠTE MOTORA I DRUGA KUĆIŠTA


Nisu dozvoljene modifikacije.


    1. KVAČILO


Nisu dozvoljene modifikacije, samo lamele i diskovi smiju se mijenjati, ali moraju ostati u istom broju kao kod originala. Opruge kvačila mogu se promijeniti. Nije dozvoljena promjena sustava kvačila. Klizno kvačilo ili „Back Torque“ kvačilo može biti upotrijebljeno ako je istim opremljen i standardni homologirani model.


    1. GENERATOR


Nisu dozvoljene modifikacije.


    1. ISPUŠNI SUSTAV


Ispušna cijev i prigušivač mogu biti zamijenjeni i modificirani. Buka ne smije prelaziti 102 dB/a s tolerancijom +3 dB/a po završetku utrke. Lokacija prigušivača mora ostati kao kod originala. Omatanje ispušnog sustava nije dozvoljeno. Titanium i Karbon ispušne cijevi i prigušivači su dozvoljeni. Iz sigurnosnih razloga izlazna pipa mora biti zaobljena.

    1. PRIČVRŠĆIVAČI


Standardni pričvršćivači mogu sa zamijeniti s drugim od drugih materijala i oblika, ali titanium nije dozvoljen. Snaga i oznake moraju biti iste kao kod standardnih. Pričvršćivači mogu biti bušeni samo za montažu sigurnosne žice, ali namjera olakšavanja bušenjem nije dozvoljena. Kopče za oklop mogu se zamijeniti modelom za brzo iskopčavanje.

    1. SLJEDEĆE STAVKE SMIJU SE ZAMIJENITI:



    1. SLJEDEĆE STAVKE SMIJU SE MAKNUTI:



    1. SLJEDEĆE STAVKE MORAJU BITI MAKNUTE:



    1. SLJEDEĆE STAVKE MORAJU BITI U PRIMJENI:



    1. DODATNA OPREMA


Dodatna oprema koja nije originalna na homologiranom motociklu ne smije se dodavati, od toga se isključuje Lap Timing System.

Telemetrija nije dozvoljena u toku trajanja natjecanja, ali potenciometri i ostali senzori migu biti postavljeni, ali ne i u funkciji.


Sastavio:

Marijan Lučić,

tehnički direktor



8






Tags: dozvoljene su, nisu dozvoljene, klase, dozvoljene, pravilnik, tehnički, minimalne