COPYRIGHT VÚLHM VÝZKUMNÝ ÚSTAV LESNÍHO HOSPODÁŘSTVÍ A MYSLIVOSTI NÁRODNÍ

COPYRIGHT VÚLHM VÝZKUMNÝ ÚSTAV LESNÍHO HOSPODÁŘSTVÍ A MYSLIVOSTI NÁRODNÍ






Zpracování návrhu optimalizace sítě lesních maloplošných zvláště chráněných území (MZCHÚ)

COPYRIGHT VÚLHM VÝZKUMNÝ ÚSTAV LESNÍHO HOSPODÁŘSTVÍ A MYSLIVOSTI NÁRODNÍ

Copyright VÚLHM


Výzkumný ústav lesního hospodářství a myslivosti

COPYRIGHT VÚLHM VÝZKUMNÝ ÚSTAV LESNÍHO HOSPODÁŘSTVÍ A MYSLIVOSTI NÁRODNÍ
COPYRIGHT VÚLHM VÝZKUMNÝ ÚSTAV LESNÍHO HOSPODÁŘSTVÍ A MYSLIVOSTI NÁRODNÍ
COPYRIGHT VÚLHM VÝZKUMNÝ ÚSTAV LESNÍHO HOSPODÁŘSTVÍ A MYSLIVOSTI NÁRODNÍ
COPYRIGHT VÚLHM VÝZKUMNÝ ÚSTAV LESNÍHO HOSPODÁŘSTVÍ A MYSLIVOSTI NÁRODNÍ







Národní lesnický program




Priorita E:


LESY VE ZVLÁŠTĚ CHRÁNĚNÝCH ÚZEMÍCH


Zpracování návrhu prováděcí vyhlášky k zákonu

č. 114/1992 Sb., zahrunující závazný systém plánování opatření ve všech kategoriích ZCHÚ a lokalitách soustavy Natura 2000; závěrečná zpráva (e6)




Zpracovali: Doc. Ing. Vladimír Hynek, CSc.

Ing. Tomáš Vrška, Dr.


2005




1. Úvod


V rámci programového opatření E6 byly zpracovány metodiky tvorby plánů péče diferencovaně pro národní parky, chráněné krajinné oblasti a společně pro všechny kategorie maloplošných zvláště chráněných území (NPR, PR, NPP, PP). Navíc byly (resp. jsou) zpracovávány závazné metodiky pro vymezování zón ochrany přírody v národních parcích (metodika je již závazná) a v chráněných krajinných oblastech (nyní v pokročilém stadiu přípravy). Tento krok nebyl v programovém opatření plánován, avšak s postupujícím vývojem a stabilizací managementu NP a CHKO se v průběhu řešení jevil jako velmi potřebný.


Metodiky nejsou vydávány formou prováděcích vyhlášek jak bylo zamýšleno v názvu programového opatření, ale formou závazných metodických pokynů, publikovaných ve Věstníku MŽP, tzn. nedochází ke snížení jejich závaznosti ve vztahu ke zpracovatelům příslušných plánů péče. Tento postup naopak umožňuje operativněji reagovat na měnící se právní prostředí.


Schválené a tedy závazné metodické pokyny jsou publikovány ve Věstníku MŽP. Nejsou přílohou závěrečné zprávy neboť se jedná o běžně dostupné periodikum jak v tištěné tak v elektronické podobě:

http://www.env.cz/osv/edice.nsf/titletree?OpenView&Start=1&Count=30&Expand=2#2



2. Velkoplošná zvláště chráněná území


V rámci jednotného metodického řízení velkoplošných zvláště chráněných území bylo rozhodnuto zpracovat odděleně pro chráněné krajinné oblasti (CHKO) a národní parky (NP) jednotné metodické pokyny, které by sjednotily jednak přístup k zonaci v rámci území zařazených do jednotlivých kategorií ochrany přírody (národní park a chráněná krajinná oblast) a následně pak tvorbu plánů péče o tato území. Zpracované materiály se vždy týkají celého území velkoplošných zvláště chráněných území včetně lesů.


Bylo rozhodnuto že Správa ochrany přírody zpracuje metodický pokyn pro plány péče o CHKO a MŽP zpracuje metodický pokyn pro zonaci NP. Po schválení těchto dokumentů bude zpracována metodika zonace pro CHKO podle metodiky zonace pro NP a naopak metodika plánů péče pro NP bude vycházet z metodiky plánů péče pro CHKO. Všechny tyto materiály budou zpracovány za vzájemné spolupráce příslušných specialistů z jednotlivých velkoplošných zvláště chráněných území z těch důvodů, aby bylo možno respektovat jednotlivá specifika chráněných území.



2.1 Metodika plánů péče o národní parky


V současné době (listopad 2005) pracovníci ministerstva životního prostředí zpracovávají finální verzi metodiky plánů péče pro národní parky. Výchozím podkladem je již schválená a platná metodika plánů péče pro CHKO. Probíhá připomínkové řízení v rámci MŽP a po vypořádání připomínek proběhne poslední kolo připomínkování ze strany správ národních parků (do 15.12.2005).


Snahou MŽP bude co nejrychlejší uveřejnění závazné metodiky ve Věstníku MŽP, protože zejména Správa NP Podyjí potřebuje zpracovat nový plán péče o NP. Publikace ve Věstníku MŽP se předpokládá v prvním čtvrtletí 2006.



2.2 Metodika plánů péče o chráněné krajinné oblasti


Pro sjednocení tvorby plánů péče o CHKO byl pracovníky dnešní Správy ochrany přírody (původně Správa chráněných krajinných oblastí) zpracován pod vedením
Ing. Petra Mouchy, CSc. návrh metodického pokynu. Tento návrh byl opakovaně připomínkován ze strany MŽP a jednotlivých správ CHKO. Po vypořádání připomínek a oponentuře byl schválen jako závazný podklad ministrem ŽP. Pokyn nabyl platnosti dnes jeho zveřejnění. ve Věstníku MŽP.


Závazným výstupem programového opatření je Metodický pokyn č. 3 MŽP, kterým se stanoví obsah plánů péče o CHKO a postup jejich zpracování, projednání  a schvalování (Věstník MŽP č. 6/2004)



2.3 Metodika zonace národních parků


První návrh metodiky zonace pro národní parky byl zpracován pracovníky MŽP. Odborná pracovní skupina vytvořená ze zástupců všech národních parků a MŽP poté materiál připomínkovala, dopracovala a připravila schválení ministrem ŽP. Po schválení ministrem ŽP byla metodika publikována jako závazný materiál pro všechny správy NP. Účinnosti pokyn nabyl dne 1.října 2004.


Závazným výstupem programového opatření je Metodický pokyn č. 6 MŽP k vymezování, schvalování a dokumentování zón ochrany přírody v národních parcích (Věstník MŽP č. 10/2004)



2.4 Metodika zonace chráněných krajinných oblastí


V současné době byly zahájeny práce na metodice zonace CHKO. V roce 2006 se předpokládá schválení tohoto materiálu a jeho zveřejnění ve Věstníku MŽP.



3. Maloplošná zvláště chráněná území


V průběhu let 2003 a 2004 probíhaly práce na zpracování nové, aktualizované metodiky pro tvorbu plánů péče o maloplošná zvláště chráněná území. V několika vlnách byla provedena oponentura původního návrhu, zpracovaného odbornými pracovníky MŽP a vždy následně zapracovány připomínky oponentů, zejména z řad pracovníků AOPK ČR. Výsledkem se stala osnova (nikoliv metodika) pro tvorbu plánů péče, zohledňující současný standard tvorby LHP. Tento přístup umožňuje operativní implementaci plánovaných opatření přímo do zpracovávaných LHP. Osnova byla schválena ministrem ŽP jako závazná na podzim 2004 a následně publikována ve Věstníku MŽP. Osnova má stejnou závaznost jako metodiky tvorby plánů péče pro NP a CHKO.


Závazným výstupem programového opatření je Sdělení č. 22 odboru zvláště chráněných částí přírody o schválení „Osnovy plánů péče o národní přírodní rezervace, přírodní rezervace, národní přírodní památky, přírodní památky a jejich ochranná pásma (Věstník MŽP č. 12/2004)



4. Souhrn


V průběhu řešení programového opatření se podařilo zpracovat jednotná kritéria, která pochopitelně vycházejí z naplňování platné legislativy a také respektují podmínky jednotlivých chráněných území. Přitom specifika rozličných chráněných území byla zpočátku často chápána jako neřešitelný problém. Zásadní informací je to, že zonace národních parků nestanoví způsob péče o jednotlivá stanoviště (zonace se nerovná managementu - viz i zákon č. 114/1992 Sb.). Další zásadní informací je vysvětlení pojmu „ponechání lesů samovolnému vývoji“. V těchto lesích bude totiž možno realizovat následující činnosti:

  1. protipožární ochrana,

  2. údržba základní cestní sítě a stezek pro pěší, hraničního pásu, údržba staveb,

  3. lov vybraných druhů zvěře,

  4. bránění šíření invazních druhů,

  5. časově omezená mechanická ochrany dříve vysazených listnáčů a jedle,

  6. revitalizace vodního režimu.


Z hlediska možného rozšiřování kůrovců platí, že pokud bude území ponecháno samovolnému vývoji, nebude zde možno proti kůrovcům lesnicky aktivním způsobem zasahovat. Tento požadavek bude vyžadovat velmi pečlivý výběr území, která budou ponechána samovolnému vývoji.


V rámci řešení programového opatření bylo dosaženo následujících Výstupem programového opatření jsou:








6






Tags: hospodářství a, hospodářství, výzkumný, národní, copyright, vúlhm, lesního, ústav, myslivosti