TÝDEN OD 25 1 2021 (13) ZÁPADNÍ EVROPA








Týden od 25. 1. 2021 (13)

ZÁPADNÍ EVROPA - ZADÁNÍ

Milí žáci, tento týden opět pokračuje povinná distanční výuka. Stále není jasné, kdy se uvidíme ve škole. Až se ve škole sejdeme, písemně si zopakujeme již probrané učivo - SÁMO, VELKÁ MORAVA, ČESKÉ KNÍŽECTVÍ. Společně tento týden začneme dělat úkoly, které se budou hodnotit již na druhé pololetí. Připomeneme si existenci Svaté říše římské a zaměříme se na konflikt mezi Anglií a Francií – STOLETÁ VÁLKA. Případné nejasnosti si opět vysvětlíme na online hodině. Práci si opět rozdělte. Přečtěte si pozorně toto zadání až do konce, ať víte, jaké úkoly vás čekají. Ve čtvrtek bude k tématu i on-line výuka.



Zadané úkoly můžete odevzdávat dvojím způsobem:

1) na email: [email protected] – všechny materiály budou na webových stránkách školy www.zshabartov.cz. Sešit můžete ofotit a poslat.

2) odevzdat v papírové podobě ve škole – využít vyhlášené úřední hodiny.



Termín odevzdání je pondělí 1. 2. 2021.

Pokud by někdo něčemu nerozuměl, klidně se ozve a domluvíme se. Důležité je přečíst si text v učebnici na s. 78 - 81. Tak držím palce.



ONLINE HODINA se uskuteční ve čtvrtek 28. 1. 2021 (VII. A od 9.00 hodin). Odkaz pošlu na získané emailové kontakty nejpozději hodinu před začátkem výuky. Někteří z vás využíváte email rodičů. Pokud si založíte vlastní email, pošlete mi to do zprávy, abych si vás mohl uložit do skupiny. Protože od nového školního roku je distanční výuka povinná, v případě nepřítomnosti žáka ve výuce omlouvá absenci zákonný zástupce.



1. přečti si a prostuduj text v učebnici s. 78 – 81

2. vypracuj písemně opakovací otázky (na konci zadání)

3. přečti si poznámky – Západní Evropa

4. k pochopení pomůže zápis Západní Evropa – použít jako zápis do sešitu

5. vypracuj písemně pracovní list – Západní Evropa

6. podívej se na prezentaci: vysvětlení textu



Poznámky: Západní Evropa

Svatá říše římská – do bojů o trůn zasáhl i český kníže a pozdější král Přemysl Otakar I., který získal dědičný královský titul. Ve 14. století se dostali na trůn Lucemburkové (Karel IV.). Král byl volen. Krále volilo celkem 7 kurfiřtů – 3 byli církevní a 4 světští.

Francie – od 10. století zde vládne rod Kapetovců (vymřeli na počátku 14. století) a na trůn nastoupili příbuzní z rodu Valois. Anglický král byl po matce z rodu Kapetovců, také chtěl získat francouzský trůn. Obě země měly zájem o Flandry – bohatá oblast severně od Francie. Zde se vyrábělo sukno z ovčí vlny dovezené z Anglie. Francouzský král chtěl sjednotit oblasti, kde se hovořilo francouzsky (Flandry, državy anglického krále ve Francii). V roce 1337 vypukla válka mezi Francií a Anglií – stoletá válka, skončila až v roce 1453.

Stoletá válka začala útokem Anglie. 1346 bitva u Kresčaku – první velká bitva, zde bojoval i český král Jan Lucemburský. V bitvě zahynul. 1415 bitva u Azincourtu – anglický král vyhrál, dobyl Paříž.

Venkovská dívka Johanka z Arku se postavila do čela francouzského vojska, vyhnala Angličany ze země, pomohla princi Karlovi ke korunovaci. 1430 ji Angličané zajali a roku 1431 upálili jako čarodějnici. Přesto Francie v dalších bitvách vítězí. Válka skončila roku 1453 a Angličanům ve Francii zůstal pouze přístav Calais.

Anglie – od 12. století vládne rod Plantagenetů. Anglický král měl ve Francii velké území. Král Jan Bezzemek nějaké pozemky ve Francii ztratil. Král vydal v roce 1215 Velkou listinu svobod – zde byly výhody pro anglickou šlechtu (vytvořen volený sbor 25 baronů, povinnost dohlížet na krále). Základ vzniku parlamentu v Anglii.

PRACOVNÍ LIST – ZÁPADNÍ EVROPA

1. Doplň chybějící části textu

Krále Svaté říše římské volilo sedm …………………………. Tři byli …………………….. a čtyři …………………………… Mezi církevní kurfiřty patřili arcibiskupové kolínský, trevírský a ………………………………… Mezi světskými stál nejvýše …………………………. král. Dalšími byli markrabě braniborský, falckrabě rýnský a vévoda …………………………………………


2. Urči, kdo jsem:

Je třeba vyhnat Angličany z Francie! Bůh si tě zvolil, abys dovedla francouzského krále ke korunovaci do Remeše! – Bylo mi čtrnáct let, když jsem poprvé uslyšela hlas sv. Michala. Král mi dovolil, abych vedla vojáky na pomoc obklíčenému městu Orléans. Zradou jsem byla zajata, vězněna a nakonec vydána do rukou anglických nepřátel. V roce 1431 jsem byla upálena.


Jsem ………………………………………………



OPAKOVÁNÍ STOLETÁ VÁLKA

1. Jak se jmenoval volitel římského krále a kolik jich bylo?

2. Které státy bojovaly ve stoleté válce a kdy válka probíhala?

3. Jmenuj 2 bitvy stoleté války.

4. Vysvětli následující pojmy:

Flandry

Calais

Plantageneti

Kapetovci

Velká listina svobod

5. Kdo se postavil do čela francouzské armády a pomohl odvrátit porážku ve stoleté válce?

ZÁPIS

ZÁPADNÍ EVROPA

Svatá říše římská

Francie

Anglie

Po stoleté válce Anglie ztratila všechny državy ve Francii (mimo Calais).



Uvádím kontakty pro případ, že nemáte možnost tyto materiály vyplnit a odeslat – domluvíme jiný způsob předání.

Mgr. Václav Riedl: 736 753 755, 352 692 547



Email: [email protected]

3







Tags: evropa -, západní evropa, západní, evropa, týden