VISOKO ŠOLSTVO IN DRUŽBENE SPREMEMBE – HIGHER EDUCATION AND

MINISTARSTVO OBRAZOVANJA I NAUKE ODJELJENJE ZA VISOKO OBRAZOVANJE
„ASFALTGRADNJA“ DOO VISOKO U STEČAJU UL OČAZI BBVISOKO PRODAJA
DELOVNO PODROČJE MINISTRSTVA ZA VISOKO ŠOLSTVO ZNANOST IN TEHNOLOGIJO

DR MATO GOSTIŠA VISOKO RAZVIT SISTEM DELAVSKE PARTICIPACIJE
ENERGETSKI VISOKONAPETOSTNI KABLI KAZALO 1 ENERGETSKI VISOKONAPETOSTNI KABLI 2
I DIREKTOR VII STEPEN VSS STRUČNE SPREME ILI VISOKO

- katera raziskovalna področja po klasifikaciji ARRS zajema Vaš EUROCORES program (klasifikacija je dostopna na

Visoko šolstvo in družbene spremembe –

Higher Education and Social Change (EUROHESC)


Pobuda za raziskovalni program Visoko šolstvo in družbene spremembe – EUROHESC je eden izmed rezultatov nedavnega ESF projekta »Forward Look on Higher Education« (HELF). Projekt je bil izrazito interdisciplinarne narave in umeščen v polje t. i. raziskovanja visokega šolstva (higher education research; higher education studies), vsebinsko pa je bil usmerjen k obravnavi nekaterih širših vprašanj, ki se tičejo spreminjajočega se razmerja med visokim šolstvom in družbo, pa tudi k razvijanju raziskovalnih scenarijev, ki bi bili relevantni ne le za raziskovalce, ampak tudi za t.i. policy makers in za strokovnjake v praksi.

Projekt HELF se je med drugim zaključil s priporočilom, da bi moralo morebitno prihodnje raziskovanje v izhodišču obravnavati naslednje splošno vprašanje: »Kakšna so razmerja in povezave med, na eni strani, sodobnimi družbenimi in ekonomskimi spremembami in transformacijami ter, na drugi strani, med spremembami in transformacijami, ki se pojavljajo znotraj visokošolskih ustanov in glede na vloge akademikov?«


Vsa ključna raziskovalna vprašanja projekta HELF se nahajajo tudi v središču predlaganega programa EUROCORES, ki pa to raziskovalno optiko še razširja.


Znanstveni cilji predlaganega EUROCORES programa so:


  1. razviti in izpeljati program interdisciplinarnega komparativnega raziskovanja naravnanega k razmerju med visokim šolstvom in družbo;

  2. razviti teorije in hipoteze o tem razmerju in o dejavnikih, ki nanj vplivajo;

  3. zastaviti metodološka vprašanja o komparativnem raziskovanju v tem polju, vključno s primerljivostjo podatkov, ob kombiniranju kvantitativnega in kvalitativnega raziskovanja ter na različnih ravneh analize;

  4. proučiti načine uporabe drugih zbirk podatkov s področja družbenih ved (npr. v European Social Survey in Eurostudent) z namenom, da bi raziskovanje visokega šolstva trdneje umestili znotraj različnih družbenih in kulturnih okolij, v katerih se pojavlja;

  5. izpeljali in razširili razmerja z drugimi raziskovalnimi polji;

  6. izpeljali in razvili implikacije za nacionalne in mednarodne visokošolske policy makers;

  7. dali pomemben prispevek k razvoju raziskovalnih kapacitet v polju raziskovanja visokega šolstva ter k izboljšanemu povezovanju med tem poljem in z njim povezanimi znanstvenimi polji.


Pomemben vidik ciljev programa je tudi v tem, da ne gre le za produkcijo več in novega znanja o visokem šolstvu, ampak tudi:


Pričakuje se, da bodo posamezni projekti znotraj novega EUROHESC programa ciljali na eno ali več izmed naslednjih tematskih področij:




KOMENTARI NACIONALNOG VIJEĆA ZA ZNANOST VISOKO OBRAZOVANJE I TEHNOLOŠKI
KORISTEĆI SE OVLAŠTENJIMA KOJA SU VISOKOM PREDSTAVNIKU DATA U
KRATICE Z1 – ZAKON O ZNANSTVENOJ DJELATNOSTI I VISOKOM


Tags: družbene spremembe, in družbene, šolstvo, družbene, visoko, higher, education, spremembe