ZAŁĄCZNIK DO ZARZĄDZENIA NR 14492016 PREZYDENTA MST WARSZAWY Z

0 Europejski Komitet pl Załącznik do
Załącznik nr 1 (imię i Nazwisko)
c Entrum Badawcze pob Cyberbezpieczeństwo i Analiza Danych Załącznik

jak Dosłać Załączniki do Wysłanego Wniosku o Świadczenie z
Krajowa Rada Izby Architektów Kodeks Etyki Zawodowej Architektów Załącznik
Numer Sprawy Zzp2380612015 Załącznik nr 101 do Siwz –

Wykaz czynności faktycznych i prawnych jakie należy wykonywać w postępowaniach administracyjnych dotyczących rozpoznawania wni

Załącznik do Zarządzenia Nr 1449/2016

Prezydenta m.st. Warszawy

z dnia 27.09.2016 r.

w sprawie wprowadzenia procedur postępowania w Wydziale Spraw Dekretowych i Związków Wyznaniowych w zakresie rozpatrywania wniosków w trybie art. 215 ustawy o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. 2015 poz. 1774 ze zm.)



Procedura postępowania


W Wydziale Spraw Dekretowych i Związków Wyznaniowych

Biura Prawnego


Czynności, jakie należy wykonywać w postępowaniach administracyjnych dotyczących rozpoznawania wniosków dawnych właścicieli lub ich następców prawnych złożonych w trybie art. 215 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997r. o gospodarce nieruchomościami.


  1. Wniosek


  1. składanie wniosków o odszkodowanie nie jest ograniczone żadnym terminem i jest wolne od opłat,

  2. wniosek złożony przez jednego z następców prawnych inicjuje postępowanie,

  3. analiza decyzji administracyjnych zapadłych dotychczas w postępowaniu (zwłaszcza pod kątem zaistnienia przesłanek indemnizacyjnych).



  1. Wnioskodawca – uprawniony


  1. ustalenie kto złożył wniosek, czy był to dawny właściciel, jego następca prawny,

  2. uzyskanie zaświadczenia hipotecznego z sądu wieczysto-księgowego bądź aktu notarialnego poświadczającego prawo własności nieruchomości (jeżeli nie złożono go przy wniosku),

  3. sprawdzenie wykazania przez wnioskodawców następstwa prawnego po właścicielu lub wszystkich współwłaścicielach (w postępowaniu administracyjnym winny brać udział wszystkie strony postępowania), z uwzględnieniem pkt. III ppkt. 4 poprzez złożenie dokumentów takich jak:


skontrolowanie dokumentów stwierdzających nabycie spadku tj:

- w przypadku nabycia spadku na podstawie testamentu własnoręcznego bądź ustnego, sporządzonego po 27 maja 1990 r., wystąpienie do Sądu z wnioskiem o uzyskanie odpisu postanowienia, a także odpisu testamentu. Po uzyskaniu odpisu testamentu, w przypadkach budzących wątpliwości – zwrócenie się do właściwego dla sporządzającego testament urzędu miasta, urzędu skarbowego, zakładu ubezpieczeń społecznych o udostępnienie materiałów zawierających próbki pisma ręcznego ze szczególnym uwzględnieniem podpisu testatora. Po uzyskaniu ww. dokumentów podjęcie działań mających na celu weryfikację autentyczności testamentu.


- w przypadku aktu poświadczenia dziedziczenia sprawdzenie w Rejestrze Aktów Poświadczenia Dziedziczenia prowadzonym przez Krajową Radę Notarialną na stronie https://www.rejestry.net.pl/ faktu zarejestrowania aktu.


Roszczenia

- w przypadku umów przenoszących roszczenia, zawartych po 26 maja 1990 r., w formie zwykłej (pisemnej) – wystąpienie do właściwego Urzędu Skarbowego z zapytaniem, czy zawarta umowa została zgłoszona do Urzędu Skarbowego. W wypadku uzyskania odpowiedzi negatywnej, w przypadkach budzących wątpliwości – zwrócenie się do właściwego dla cedenta urzędu miasta, urzędu skarbowego, zakładu ubezpieczeń społecznych o udostępnienie materiałów zawierających próbki pisma ręcznego ze szczególnym uwzględnieniem podpisu cedenta. Po uzyskaniu ww. dokumentów podjęcie działań mających na celu weryfikację autentyczności umowy.


- w przypadku umów przenoszących roszczenia zawartych w formie aktu notarialnego po 27 maja 1990 r. wezwanie nabywców roszczeń do przedstawienia umów nabycia roszczeń, z których wynikać będzie cena

- badanie zdolności do czynności prawnych,


  1. Układy Indeminizacyjne

W przypadku istnienia przesłanek uzasadniających objęcie wnioskodawcy lub jego następcy prawnego układami indemnizacyjnymi, wystąpienie do Ministerstwa Finansów o weryfikację. W przypadku uzyskania niejednoznacznej odpowiedzi, wystąpienie za pośrednictwem polskich przedstawicielstw dyplomatycznych o udzielnie odpowiedzi przez rząd państwa właściwego.

W toku gromadzenia dokumentacji niezbędnej do rozpoznania wniosków o reprywatyzację nieruchomości lub odszkodowanie, każdy pracownik powinien sprawdzić czy dana nieruchomość i/lub nazwiska dawnych właścicieli lub ich następców prawnych figurują we wszelkich dostępnych źródłach informacji o objęciu nieruchomości układami indemnizacyjnymi.


W przypadku stwierdzenia, że dana nieruchomość i/lub nazwiska dawnych właścicieli lub ich następców prawnych figurują w dostępnych dla Biura Prawnego źródłach informacji o możliwości objęcia nieruchomości układami indemnizacyjnymi Wydział Spraw Dekretowych i Związków Wyznaniowych skieruje pismo do Wydziału Nieruchomości Skarbu Państwa Biura Gospodarki Nieruchomościami w którym:


- zawiadomi o poczynionych ustaleniach,

- przedstawi stan prawny nieruchomości,

- poinformuje o etapie postępowania reprywatyzacyjnego.

- zawnioskuje o wystąpienie do Ministra Finansów z wnioskiem o

wszczęcie postępowania administracyjnego w sprawie zastosowania

ustawy z dnia 09 kwietnia 1968 r. o dokonywaniu w księgach

wieczystych wpisów na rzecz Skarbu Państwa w oparciu o

międzynarodowe umowy o uregulowaniu roszczeń finansowych

(Dz. U. Nr 12, poz. 65).


Po otrzymaniu z Ministerstwa Finansów potwierdzenia złożenia ww. wniosku, Biuro Prawne wyda postanowienie o zawieszeniu postępowania reprywatyzacyjnego.


W przypadku wydania przez Ministra Finansów decyzji administracyjnej w trybie przepisów ww. ustawy, opatrzonej klauzulą ostateczności, objęte decyzją prawa i roszczenia wynikające z przepisów dekretu z dnia 26 października 1945 r. o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze m.st. Warszawy przechodzą na rzecz Skarbu Państwa. W następstwie powyższego, Biuro Prawne powinno podjąć postępowanie reprywatyzacyjne po zgłoszeniu przez Biuro Gospodarki Nieruchomościami udziału Skarbu Państwa, w charakterze strony w postępowaniu reprywatyzacyjnym, w miejsce osoby wskazanej w decyzji Ministra Finansów.


4. w przypadku braku możliwości ustalenia wszystkich stron, postępowanie odszkodowawcze może być prowadzone w odniesieniu jedynie do następców prawnych, którzy złożyli wniosek z uwagi na podzielny charakter roszczenia o odszkodowanie. (por. wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 29 kwietnia 2016 r., sygn. akt I OSK 2645/15).


  1. Przedmiot – nieruchomość


  1. uzyskanie zaświadczenia hipotecznego z sądu wieczysto-księgowego (jeżeli nie złożono go przy wniosku),

  2. ustalenie czy nieruchomość została objęta układami indemnizacyjnymi,

  3. zbadanie kto jest obecnie właścicielem gruntu w celu ustalenia płatnika odszkodowania,

  4. zgodnie z art. 215 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997r. odszkodowanie może być przyznane za:

- dom jednorodzinny, jeżeli przeszedł on na własność Państwa po dniu 5 kwietnia 1958r.,

- działkę, która przed dniem wejścia w życie dekretu z 26 października

1945r. (a więc przed 21.11.1945r.) mogła być przeznaczona pod

budownictwo jednorodzinne, jeżeli były właściciel bądź jego następcy

prawni zostali pozbawieni faktycznej możliwości władania nią po dniu

5 kwietnia 1958r.

- gospodarstwo rolne jeżeli poprzedni właściciele lub ich następcy prawni zostali pozbawieni faktycznego władania tym gospodarstwem po 5 kwietnia 1958r.

  1. prześledzenie zdarzeń prawnych oraz faktycznych i ustalenie daty zajęcia gruntu pod inwestycje i utraty faktycznej możliwości władania nieruchomością przez dawnego właściciela,

  2. w przypadku nieruchomości zabudowanej budynkiem ustalenie daty jego powstania,

  3. ustalenie aktualnego posiadacza, zarządcy lub administratora nieruchomości czy osób lub instytucji, które mogą dostarczyć dodatkowych informacji o historii nieruchomości oraz jej aktualnym stanie,

  4. w miarę posiadanych środków finansowych, zlecenie wyceny gruntu rzeczoznawcy majątkowemu – w celu określenia wartości nieruchomości (z czym związana jest procedura wyboru rzeczoznawcy w drodze przetargu).


  1. Warunek do wydania decyzji pozytywnej



  1. w przypadku spełniania przez wnioskodawców wszystkich przesłanek art. 215 ustawy oraz przeprowadzeniu czynności opisanych wyżej przygotowywany jest projekt decyzji, po uprzednim uwzględnieniu kwestii zabezpieczenia środków na wypłatę,

  2. zabezpieczenie środków pieniężnych ze środków z budżetu miasta, poprzez uzyskanie kontrasygnaty Skarbnika Urzędu,

  3. w przypadku innego płatnika, nie jest wymagana kontrasygnata Skarbnika Urzędu.



  1. Rozstrzygnięcie – decyzja pozytywna


  1. przed wydaniem decyzji ustalającej odszkodowanie, wysyłane jest do stron postępowania zawiadomienie zgodnie z art. 10 KPA o możliwości zapoznania się ze zgromadzonym materiałem dowodowym w sprawie i wypowiedzenia się co do zebranych dowodów i materiałów oraz zgłaszania żądań w terminie min. 7 dni od daty otrzymania pisma,

  2. decyzja o przyznaniu odszkodowania wydana w toku postępowania winna być parafowana przez pracownika prowadzącego sprawę oraz kierownika działu, naczelnika wydziału, radcę prawnego a następnie przedłożona do podpisu osoby upoważnionej,

  3. strony przed wypłatą odszkodowania podają numery kont bankowych, na które ma nastąpić przelew.


  1. Rozstrzygnięcie – decyzja odmowna lub umarzająca


  1. przed wydaniem decyzji, wysyłane jest do stron postępowania zawiadomienie zgodnie z art. 10 KPA o możliwości zapoznania się ze zgromadzonym materiałem dowodowym w sprawie i wypowiedzenia się co do zebranych dowodów i materiałów oraz zgłaszania żądań w terminie min. 7 dni od daty otrzymania pisma,

  2. decyzja o odmowie przyznania odszkodowania lub umarzająca postępowanie w sprawie wydana w toku postępowania winna być parafowana przez pracownika prowadzącego sprawę, a następnie przedłożone do podpisu osoby upoważnionej, nie wymaga parafy radcy prawnego.


  1. Decyzja nieostateczna


  1. w przypadku złożenia odwołania od decyzji zbadanie, czy zostało złożone w terminie,

  2. sprawdzenie możliwości rozpoznania złożonego odwołania trybie art. 132 kpa,

- jeśli spełnione są przesłanki art. 132 kpa - ponowne przeprowadzenie postępowania, wydanie decyzji,

- jeśli nie są spełnione - przekazanie odwołania wraz z aktami sprawy do organu II instancji,

3. w piśmie przewodnim, przekazującym odwołanie wraz z aktami, należy

wskazać na obowiązek organu drugiej instancji zbadania zaistnienia przesłanek indemnizacyjnych (Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z dnia 21 października 2010 r. sygn. akt I SA/WA 1963/09).



  1. Prowadzenie akt nieruchomości


    1. chronologia, numerowanie kart,

    2. dokumenty potwierdzające własność i następstwo prawne po właścicielu i ewentualnie jego następcach prawnych winny znajdować się w oryginalne lub ich poświadczonych kopiach.



  1. Zawiadomienie prokuratora

  1. w przypadkach szczególnie uzasadnionych należy rozważyć zawiadomienie w trybie art. 183 kpa właściwego prokuratora o toczącym się postępowaniu,

  2. w przypadku uzasadnionych podejrzeń co do zaistnienia przesłanek art. 58 § 2 k.c. przy analizie umów przenoszących roszczenia - umowa winna zostać skierowana do prokuratury.



  1. Stosowanie procedury


W przypadku wątpliwości w zakresie stosowania niniejszej procedury, będą one rozstrzygane przez Dyrektora Biura Prawnego lub jego zastępcę, który odpowiada za Wydział Spraw Dekretowych i Związków Wyznaniowych







6



Przedsiębiorstwo Usług Miejskich Załącznik nr 1 Spółka z oo
Umowa Powierzenia Przetwarzania Danych Osobowych Załącznik nr 7 dot
Wzór – Załącznik nr 2 do Siwz Oferta Wykonawcy


Tags: załącznik, 14492016, prezydenta, zarządzenia, warszawy