PROJEKT KOMPUTEROWY Z UKŁADÓW ELEKTRONICZNYCH – WYMAGANIA OGÓLNE I

  TENTO PROJEKT JE SPOLUFINANCOVÁN ESF A NÁRODNÍM
GROUP 1  MINISTERSTWO PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ PROJEKT
LOGO ORGANIZACIJE NOSIOCA PROJEKTA ADMINISTRATIVNI PODACI O APLIKANTU NAZIV

LOGO ORGANIZACIJE VLASNIKA PROJEKTA NAZIV ORGANIZACIJE  NAZIV PROJEKTA
(NOSILAC PROJEKTA) REPUBLIKA SRBIJA OPŠTINSKA UPRAVA SMEDEREVSKA
OBRAZEC ŠT 1 PONUDBA ZA IZVEDBO PROJEKTA

Projekt z Układów Elektronicznych

Projekt Komputerowy z Układów Elektronicznych – wymagania ogólne


I. Wygląd pracy

1. Strona tytułowa

Temat projektu, jego wykonawca, prowadzący zajęcia, termin zajęć - dzień tygodnia ( P/NP) i godzina rozpoczęcia zajęć, data oddania projektu.

2. Spis treści ( z numeracją stron ! )

3. Wstęp - precyzyjne i zwięzłe sformułowanie tematu projektu, bez słowotoku i upiększeń.

4. Kolejne rozdziały ( uwaga - to co poniżej to nie są nazwy części, rozdziałów lub podrozdziałów ), np:

Część pierwsza - przegląd literatury i rozwiązań układowych

Część druga - projekt „na papierze”

Część trzecia - komputerowa symulacja i optymalizacja układu z części drugiej.

Część czwarta - końcowa postać zaprojektowanego układu, jego parametry, wyniki symulacji, charakterystyki.

5. Podsumowanie - porównanie założeń projektowych z uzyskanymi wynikami końcowymi. Komentarz dotyczący rozbieżności pomiędzy nimi ( o ile istnieją ).

6. Dodatki - dłuższe obliczenia pomocnicze, wyprowadzenie złożonych wzorów, dane katalogowe i charakterystyki elementów, dane uzupełniające, dyskietka z kompletem danych do symulacji końcowej wersji zaprojektowanego układu.

7. Spis literatury - numerowany [ 1, 2, 3 ... ], ułożony alfabetycznie wg. nazwisk autorów. Tytuły pozycji literaturowych pisane czcionką italic. Wydawnictwo, data wydania.


II. Uwagi ogólne

Zasadniczy tekst pracy należy pisać czcionką o rozmiarze 12pkt. Tytuły głównych rozdziałów czcionką o rozmiarze 15pkt. Tytuły wszystkich podrozdziałów czcionką o rozmiarze 13pkt. Strony numerowane. Praca musi być umieszczona w przeźroczystej teczce. Luźne kartki, kartki spięte spinaczem, zszywkami, w tekturowej teczce, związane sznurkiem, itp., w ogóle nie będą przyjmowane.

  1. Praca nie może być pisana ręcznie. Nie są dopuszczalne żadne skreślenia, mazania, zaklejania itp.

  2. Numeracja wzorów, rysunków, tabel, itp., musi być zgodna z numeracją rozdziałów i np., w rozdziale nr 3, numeracja wzorów ( rysunków, itp. ) będzie wyglądała następująco: ( 3.1 ), ( 3.2 ), itd.

  3. Numery i tytuły rozdziałów muszą zaczynać się od lewego marginesu i powinny być wyróżnione ( np. pisane czcionką bold lub dużymi literami ).

  4. W części pierwszej należy przeanalizować zadanie projektowe pod kątem jego realizacji układowej. Przeprowadzić analizę literatury. Zaproponować, o ile to konieczne, schemat blokowy układu i przedstawić jego zasadę działania. Wybór konkretnego rozwiązania powinien być uzasadniony - dlaczego tak, a nie inaczej.

  5. W części drugiej należy obliczyć wartości elementów zaproponowanego układu, przy zakładanych warunkach jego pracy itd. Do obliczeń należy wykorzystać charakterystyki elementów nieliniowych z katalogu lub otrzymane z PSpice’a. Błędem jest przyjmowanie do obliczeń „akademickiego” modelu tranzystora (diody) (np. BETADC=100, UBE=0.7, gm=40Ic, itd. ). Po to są katalogi z charakterystykami (lub PSpice) aby z nich korzystać. Wykorzystywane charakterystyki, zestawienia parametrów itd., powinny być umieszczone w pobliżu odnoszącego się do nich tekstu!. W trakcie projektowania niejednokrotnie zmienia się przyjęte założenia i ponownie przeprowadza obliczenia. Takiej procedury dochodzenia do końcowego rozwiązania nie trzeba umieszczać w głównej części pracy. Można ją umieścić w dodatku. Można wykorzystać programy matematyczne o ile odpowiednio przedstawi się algorytm działania. Kolumny nieprzejrzystych wzorów, „dziwne” oznaczenia zmiennych, całość przypominająca tabulogram programu komputerowego, brak komentarza o co chodzi, to wszystko jest niedopuszczalne. Podobnie, nie będą zaakceptowane teksty bez polskich znaków diakrytycznych. Taka praca musi być poprawiona.

  6. W części trzeciej - symulacja komputerowa należy bezwzględnie przedstawić wyniki symulacji układu z części pierwszej dla obliczonych wcześniej wartości parametrów elementów. Zestaw danych do tych symulacji musi być umieszczony na dyskietce. Układ musi działać lepiej lub gorzej. Jeżeli układ nie działa lub jego parametry są dalekie ( > kilkadziesiąt procent) od oczekiwanych, oznacza to, że projekt ręczny jest błędny. Jest to równoznaczne z niezaliczeniem. W dalszej części tych rozdziałów należy przedstawić proces optymalizacji układu, przeprowadzony w celu poprawy jego parametrów o ile jest to konieczne. Nie optymalizować na siłę. Nie należy umieszczać wszystkich etapów tego procesu, lecz jedynie jego reprezentatywne przykłady. Wszystkie charakterystyki, tabele itp., powinny być umieszczone w miarę możliwości w pobliżu odnoszącego się do nich tekstu. W żadnym razie nie umieszczać ich w dodatku.

  7. W części czwartej należy przedstawić końcowe wyniki wykonanej pracy. Schemat ideowy układu w wersji końcowej z naniesionymi wartościami elementów, zestawienie elementów w tabeli, zestawienie w tabeli jego parametrów, oraz komplet charakterystyk. Dane do symulacji komputerowej muszą być umieszczone na dyskietce. Jest to drugi zestaw tego typu danych. Pierwszy dotyczył danych „ręcznie” zaprojektowanego układu.

  8. W podsumowaniu należy umieścić komentarz do wykonanego projektu. Co zrobiono, czego nie udało się osiągnąć i dlaczego.


III. Uwagi końcowe.

  1. Należy ustalić jakie oznaczenia będą użyte w projekcie (napięcia, prądy, parametry tranzystorów itp.). Wszystkie oznaczenia muszą określać to samo w całej pracy. Jest rzeczą niedopuszczalną oznaczanie tych samych elementów, zmiennych, itd., różnymi symbolami. W całej pracy dane oznaczenie musi być jednoznaczne. Dotyczy to także małych i dużych liter, co oznacza, że np., R20 nie jest tym samym co r20, lub R20 ewentualnie r20. Podobnie albo BETA albo , albo IC albo ICE itd. Aby uniknąć kłopotów sugeruję zrobienie alfabetycznego spisu oznaczeń i umieszczenie go w pracy między spisem treści a wstępem i konsekwentne trzymanie się go.

  1. Niektóre tematy projektu są sformułowane ogólnie. Zadaniem studenta jest, na podstawie znajomości projektowanego układu, określenie jakie parametry są dla tego układu istotne. Pomocne mogą tu być dane katalogowe podobnych układów, dane aplikacyjne, normy techniczne normalizujące niektóre parametry, np. standardowe poziomy sygnałów wejściowych i impedancji w urządzeniach elektroakustycznych, a nawet dane techniczne przedstawiane w instrukcjach serwisowych czy obsługi.

  1. Jeżeli trafię na projekty (o zbliżonych tematach), z których jeden jest poprzestawianą wersją innego w całości lub we fragmentach uznam, że prace są odpisywane i takich projektów nie zaliczę. Podobnie, nie zaliczę prac w których znajdę przepisane fragmenty np. ze skryptu lub podręcznika, itd.

  2. Do pracy musi być dołączona: 1. dyskietka ze zbiorami *.sch (w wersji PSpice 6.3)

maj 2004 MK


(ORGANIZACIJOS PAVADINIMAS) PROJEKTO ĮGYVENDINIMO ATASKAITA (DATA)
ANKIETA PROJEKTU PN POMOC STYPENDIALNA DLA MŁODZIEŻY
– das Internetbasierte Schulprojekt zur Politischen Bildung Niederlande


Tags: elektronicznych –, układów, ogólne, projekt, wymagania, komputerowy, elektronicznych