VÝZNAM KONTROLY A ETAPY KONTROLNÍHO PROCESU KONTROLA JE SOUSTAVNÉ

Význam Slov Jméno Označ Písmeno Řádku za Kterým






VÝZNAM KONTROLY A ETAPY KONTROLNÍHO PROCESU KONTROLA JE SOUSTAVNÉ

Význam kontroly a etapy kontrolního procesu

Kontrola je soustavné kritické hodnocení jevů a procesů již nastalých, nastávajících nebo budoucích s cílem přispět k dynamické rovnováze kontrolovaného systému nebo jeho částí. Kontrola je úzce spjata s plánovací činností s plánem. Kontrolní činnost je nedílnou součástí manažerských činností na všech stupních řízení. Podstatou kontroly je kritické posuzování skutečnosti s ohledem na řídící záměry.

Preventivní kontrola spočívá v kontrolování kvality pracovníků. Zásady preventivní kontroly představují to, že čím budou manažeři a jejich podřízení pracovníci kvalitnější, tím menší bude potřeba provádět přímou kontrolu. Kontrolování kvality manažerů a omezování jejich chyb má mnoho významů.

Teorie managementu rozeznává pět funkcí kontrolních systémů, které se v podniku vyskytují. Všechny tyto funkce jsou ve vzájemném vztahu a znázorňují součásti efektivního kontrolního systému. Jedná se o:



Kontrolní proces se dá rozdělit do několika etap. Kontrolní etapy se člení a tyto etapy:

      1. Získávání a výběr informací pro kontrolu – východiskem každé kontroly je vytvoření přehledu o vývoji sledované skutečnosti. Zdroje informací lze rozdělit do dvou základních skupin :

      1. Ověřování správnosti získaných informací – v této etapě se posuzuje formální a věcná správnost informací pro kontrolu.ověřují se úřední náležitosti dokumentů, podpisová oprávnění, úplnost údajů a početní správnost.

      2. Hodnocení kontrolovaných procesů – tato etapa prezentuje jádro kontrolních procesů. Podstatou hodnocení je srovnání, kdy se reálně zjištěná data interpretující stav dané skutečnosti porovnávají s určenými údaji, dokumenty.

      3. Závěry a návrhy opatření pro řídící subjekt – touto etapou se přeměňuje předchozí poznání skutečnosti, vývojových tendencí, souvislostí, příčin aj. do návrhů dalšího postupu a opatření.

      4. Zpětná kontrola – měla by být provedena v případě, že výsledkem předcházející kontroly bylo navržení jakékoli korekce. V závislosti na velikosti podniku je nutno zvolit vhodný typ kontrolního systému. Každý podnik má svůj vlastní kontrolní systém. Prvky, které jsou obecné pro všechny kontrolní soustavy:

2






Tags: etapy kontrolního, kontrolní etapy, význam, soustavné, etapy, kontrolního, kontroly, procesu, kontrola