ČESKÁ KLUSÁCKÁ ASOCIACE RADOTÍNSKÁ 69 CZ 159 00








ÚSTŘEDNÍ KOMISE PRO OCHRANU ZVÍŘAT

ČESKÁ KLUSÁCKÁ ASOCIACE

Radotínská 69
CZ - 159 00 Praha

Česká republika – CZECH REPUBLIC

__________________________________________




Řád OCHRANY ZVÍŘAT

při veřejném vystoupení KONí – PŘI DOSTIZÍCH A VÝSTAVÁCH Organizovaných ČESKOU KLUSÁCKOU ASOCIACÍ




Čl. 1 – Identifikační údaje pořadatele pořádajícího veřejné vystoupení


(1) Tento Řád ochrany zvířat při veřejném vystoupení koní byl zpracován a je určen pro občanské sdružení Česká klusácká asociace, Radotínská 69, 159 00 Praha 5-Velká Chuchle (dále jen „ČKA“), IČ 537004.

(2) Žadatel uvedený v odst. (1) jako pořadatel veřejného vystoupení v souladu s ustanoveními zákona č.246/1992 Sb., na ochranu zvířat proti týrání, ve znění pozdějších předpisů, vydává po projednání a schválení tento „Řád ochrany zvířat při veřejném vystoupení koní – při dostizích a výstavách organizovaných Českou klusáckou asociací (dále jen „Řád“).

Čl. 2 - Účel a cíle Řádu

(1) Účelem Řádu je metodicky stanovit podmínky koní zabezpečující jejich ochranu a pohodu a dále stanovit pravidla k předvádění koní při veřejném vystoupení pořádaném ČKA podle současných požadavků na ochranu zvířat a péči o jejich pohodu. Dalším cílem tohoto Řádu je informovat o jeho pravidlech chovatele, majitele, jezdce, trenéry, ošetřovatele a provozovatele koní účastnících se vystoupení.

(2) Tento Řád neumožňuje využití koní pro přípravu a provedení triků nebo výkonů v divadelním a varietním představení, filmu, televizním programu nebo podobném veřejném vystoupení.

(3) Tento Řád nenahrazuje ustanovení a podmínky stanovené právními předpisy, zejména zákonem č. 246/1992 Sb., na ochranu zvířat proti týrání, ve znění pozdějších předpisů, zákonem č. 166/1999 Sb., o veterinární péči a o změně některých souvisejících zákonů (veterinární zákon), ve znění pozdějších předpisů (např. doklad o provedení stanovených vyšetření zvířat, kontrola zdravotního stavu zvířat), zákonem č.154/2000 Sb., o šlechtění, plemenitbě a evidenci hospodářských zvířat a o změně některých souvisejících zákonů (plemenářský zákon), ve znění pozdějších předpisů (např. průkaz koně, stanovený způsob označení koní, atd.)


Čl.3 - Druh zvířat, která se účastní veřejného vystoupení


(1) Veřejného vystoupení podle tohoto Řádu se mohou zúčastnit koně plemene klusák, kteří v kalendářním roce konání veřejného vystoupení dovrší věk 2 let a více. Konkrétní podmínky vymezující věk koní pro účast v jednotlivých dostizích jsou vždy uvedeny v propozici každého dostihu publikované ve Věstníku ČKA a na internetových stránkách ČKA. Vystoupení se mohou účastnit jen zvířata zdravá a v dobré kondici a prokazatelně identifikovatelná, jejichž seznam je při každém veřejném vystoupení k dispozici. Koně účastnící se vystoupení musí mít čistá a ošetřená kopyta.

(2) Z účasti na vystoupení je vyloučen/-a :

- kůň, který se nezúčastnil veterinární přejímky koní nebo má nevhodnou, nebezpečnou nebo nepovolenou výstroj pro své zdraví a pohodu nebo jehož jezdec používá nedovolených pomůcek,

- kůň, který nebyl na vyžádání předveden ke kontrole plnění podmínek tohoto Řádu

- kůň, který jeví klinické příznaky onemocnění nebo je podezřelý z onemocnění, které by ovlivnilo jeho výkon nebo mu působilo bolest, utrpení nebo poškození zdravotního stavu,

- kůň, který je pod vlivem zakázaných látek nebo kterého účastník odmítl podrobit vyšetření – antidopingové kontrole.

- kůň, u kterého byly provedeny zákonem nedovolené zákroky měnící jeho vzhled (§4 odst.1 písm.g) zákona č.246/1992 Sb. na ochranu zvířat proti týrání, ve znění pozdějších předpisů), např. kupírování ocasu

- kůň, jemuž byla kterákoli končetina nebo její část jakkoli dočasně nebo trvale znecitlivěna (např.neurektomie aj.) nebo přecitlivěna

- kůň s permanentně zavadnou tracheotomickou kanylou (tj.chirurgické otevření trachey přes kůži)

- kůň se speciálními pomůckami (např.rozšiřovačem nozder, podvázáním jazyka)

- kůň, který nebyl na veřejné vystoupení připravován a jehož kondice neodpovídá předpokládané zátěži,

- kůň, který má poruchu zraku na obou očích. Kůň, který je slepý na jedno oko se může účastnit pouze po vyšetření veterinárním lékařem na ophtalmologickém pracovišti a s jeho souhlasem,

- klisna, která byla v aktuálním nebo předcházejícím kalendářním roce připuštěna, pokud nebylo předloženo potvrzení o její jalovosti, nebo pokud má pod sebou hříbě


- kůň, který má neošetřená či poškozená kopyta nebo je okován nedovoleným způsobem, zejména s využitím ozubů tvaru písmene „H“,

- kůň, který byl přepraven na veřejné vystoupení nevhodným způsobem, přepravním prostředkem nebo za podmínek, které nejsou v souladu s tímto Řádem.


Čl.4 - Způsob manipulace s koňmi


(1) Veřejným vystoupením ve smyslu tohoto Řádu se rozumí předvádění koní na výstavách a klusácké dostihy všech typů, včetně klusáckých dostihů kvalifikačních a klusáckých dostihů propagačních - pro konání všech těchto typů klusáckých dostihů jsou podmínky shodné (odlišnosti kvalifikačních dostihů jsou uvedeny níže, všechny další podmínky jsou shodné), proto jsou dále všechny tyto typy klusáckých dostihů zahrnuty do jednotného pojmu „klusácké dostihy“. Veřejné vystoupení pro všechny přihlášené účastníky začíná přejímkou koní službu konajícím veterinárním lékařem a řídí se dle programu dne až do ukončení, které pořadatel veřejně vyhlásí.

(2) Po vyložení jsou koně prováděni na vodítku, v případě nepříznivého počasí patřičně chráněni před jeho negativními vlivy (např.deka aj.)

(3) Pokud je během veřejného vystoupení nezbytné ustájení, jsou koně zavedeni do odpovídajících prostor – bližší popis těchto prostor je uveden v čl.6.

(4) Pro přípravu na klusácký dostih a účast v tomto dostihu jsou koně vybaveni uzdečkou a postrojem a jsou zapřaženi do speciálního dostihového vozíku – sulky nebo jsou osedláni specializovaným sedlem.

(5) Po ukončení účasti v dostihu jsou koně patřičně dlouhou dobu prováděni a omýváni (až do zklidnění tepové a dechové frekvence).

(6) Po ukončení veřejného vystoupení, ať již jednodenního nebo vícedenního, jsou koně přepraveni zpět do místa svého trvalého či dlouhodobého ustájení.

(7) Veškerá manipulace s koňmi probíhá způsobem bezpečným pro koně samotné i pro ošetřující personál a takovým způsobem, který nezpůsobuje utrpení koní.

(8) Bližší popis činnosti klusáckého koně při veřejném vystoupení, jímž je klusácký dostih : klusácký dostih je každý závod, kterého se klusem účastní dostihový kůň s jezdcem v sulce nebo v sedle, s cílem soutěžit s jiným koněm, jehož propozice byla schválena ČKA. Výjimkou je kvalifikační dostih, který je organizován za účelem ověření výkonnosti třeba i jediného koně. Délka každého klusáckého dostihu nesmí být kratší než 1000 m a nesmí být delší než 4000 m. Základní délka dostihu pro dvouleté koně nesmí do konce září přesáhnout 1700 m, po 30.září 2200 m. Metrážní rozpětí nesmí přesáhnout základní délku dostihu o více než 80 m. Dostihová dráha musí být po celé délce na vnitřním okraji vytyčena jasně viditelným označením (např.kolíky) v přesných odstupech.

Délka klusáckého dostihu, organizace kvalifikačního dostihu a povinné vybavení dostihové dráhy je v souladu s plemennou příslušností koní, kteří se dostihu účastní, tedy pro koně plemene klusák. Zásadám ochrany koní proti týrání je přizpůsobena povolená maximální celková distance dostihu, maximální metrážní zátěž i omezení distance dostihu pro dvouleté koně, čímž je zabráněno nadměrnému vysilování koní. Povinné absolvování kvalifikačního dostihu je garancí pro to, že do klusáckých dostihů nastupují pouze koně k takové zátěži dostatečně trénovaní a připravení, kteří svou připravenost k dostihu již prokázali v dostihu kvalifikačním. Technická způsobilost dostihové dráhy, zejména pružná kvalita jejího povrchu včetně vytýčení pak minimalizuje možnost poranění koně v průběhu dostihu.

Kůň se může účastnit pouze jednoho dostihu v jeden dostihový den s výjimkou případu, kdy se dostih koná v podobě dvourozjížďkového heatu, nebo kdy se jedná o kombinaci jízdy klusáka v sulce a pod sedlem, o propagační dostih anebo když dostihová komise rozhodne o opakování neplatného dostihu ve stejný dostihový den po skončení posledního dostihu dne. Opakování dostihu, jehož se účastní dvouletí koně, je zakázáno.

(9) Bližší popis přípravy koní pro účast v klusáckých dostizích v den a na místě konání klusáckých dostihů : před zahájením účasti koně v dostihu je prováděno nahřívání klusáckého koně s cílem připravit organismus koně na zátěž formou dostihu. Nahřívání klusáckého koně probíhá na dostihové dráze se shodnou výstrojí jako při vlastním dostihu.

(10) Bližší popis činností při ošetřování a péči o koně v průběhu přípravy a jízdy v klusáckých dostizích v den a na místě konání klusáckých dostihů a před vystavováním koní v den a na místě konání výstavy klusáckých koní : koně jsou čištěni za použití pomůcek vyráběných pro čištění koní (hřbílko, kartáč, háček na kopyta), krmeni a napájeni krmivy a vodou vhodnými pro předložení koním a poté jsou naužděni a postrojeni vhodnou výstrojí podle čl.5.

(11) Bližší popis přepravy koní je uveden v samostatném čl.7.

(12) Bližší popis činností při předvádění koní při výstavě : koně jsou předváděni dvojím způsobem, buď zapřaženi v sulce (tato činnost probíhá shodně jako při účasti koně v klusáckém dostihu) nebo bez postroje a sulky, v tomto případě jsou předváděni na uzdečce vybavené jednoduchým lomeným udidlem a podbradním řemínkem, ke kterému je připojeno vodítko nebo lonž. Vodič koně se pohybuje po levé straně koně a při vedení koně drží vodítko v pravé i v levé ruce. Kůň se při předvádění pohybuje v kroku nebo v klusu.

Čl.5 – Zařízení, vybavení a pomůcky pro manipulaci, předvádění nebo jinou činnost

s koňmi

(1) Pořadatel zajistí

(2) Jezdec nebo vodič koně odpovídá za použitou výstroj koně, kterého jezdí nebo vodí. Při poruše výstroje, která by mohla způsobit utrpení koně, je povinen svou činnost neodkladně ukončit. Pokud je jezdec nebo vodič ve věku pod dovršený 18.rok svého života, manipuluje s koněm v přítomnosti osoby za koně odpovědné a poučené o ochraně a pohodě zvířat (trenér).

(3) Vybavení, používané postroje a pomůcky musí být přiměřené stavbě těla, věkovým schopnostem a výkonnosti koně, nesmí mu působit utrpení, poškození zdraví nebo poranění; jakékoli pomůcky a vybavení využívající elektrický impuls-elektrické poháněče se nesmí používat. Koně musí mít takovou výstroj, aby nemohlo dojít k jejich zranění nebo týrání.

- tímto Řádem je povolené uzdění : udidlo oválného nebo kulatého průřezu, minimální průměr udidla je 9 mm, povrch hladký, v případě děleného udidla musí být obě poloviny symetrické. Ústní část udidla smí být rozdělena na maximálně 3 části a musí být v ústní dutině koně volně pohyblivá. Jsou povolena udidla obšitá kůží, plastová nebo gumová udidla. Při použití plastového či gumového udidla je povinné jištění ústním řetízkem, který musí být volný a nesmí vyvíjet jakýkoli tlak na ústní dutinu koně.

- tímto Řádem je jako nepovolené hodnoceno uzdění, které nedopovídá výše uvedenému popisu uzdění, dále jakýkoli typ tlakového uzdění nebo ostrého zraňujícího uzdění.

- tímto Řádem povolený postroj, sulka a pomůcky : nezraňující postroj respektující anatomicko-fyziologické rysy koně, zejména s dostatečně dlouhou vzpřimovací otěží (overček), tzv. automatický overček musí být vybaven zarážkou, která zabrání jeho nadměrnému zkrácení. Použití rychloupínacích mechanismů je povoleno pouze za současného použití pojistných řemínků. Postroj je zhotoven z kůže nebo plastického materiálu bez použití jakýchkoli řetězů. Rovnací hlavová tyč musí být teleskopická (ze dvou částí, které se do sebe navzájem zasunují) a lze ji použít pouze na jedné straně hlavy koně. Jakékoli pomůcky omezující zrak koně (blinkers, oční klapky, zesílené nánosníky) smí být použity jen do té míry, která zaručuje koni dostatečné zorné pole. Dostihová sulka je široká maximálně 165 cm a volná výška vidlice sulky nad kolem je maximálně 6 cm. Celý povrch sulky musí být hladký bez ostrých výčnělků. Sulka je speciální lehký dvoukolový vozík se sedátkem pro jezdce, vybavený dvěma ojemi, na jejichž konci je speciální mechanismus pro připevnění k postroji koně (buď tradiční vázací způsob, při němž jsou oje zavěšeny do speciálních ok na postroji, nebo moderní způsob s rychloupínači zajištěnými pojistným řemenem).

- tímto Řádem nepovolený postroj a pomůcky : jakékoli pomůcky s elektroimpulsy, jakékoli ostré špičaté doplňky umisťované na oprať, uzdečku či udidlo, ostruhy, jakákoli zraňující či nepřirozený tlak působící pomůcka.

(4) Na Řádem povolených vystoupeních je zakázáno používat tvrdé uzdění, třmeny s ostrými výčnělky a jiné pomůcky, které by mohly zranění nebo týrání koně způsobit. Rovněž je zakázáno jakýmkoli způsobem vázat či podvazovat jazyk, používat průvlečných otěží, podbradní řetízek (řemínek) užší než 1 cm a s ostrými hranami, uzdění podložené kovem apod. Pokud je používán bič, má přesně stanovené rozměry (max.délka 135 cm a délka šlahounku max.8 cm) a způsob jeho použití je sledován, nesprávné použití biče je trestáno. Základní zásady použití biče jsou : Pobízení koně má být opatrné a nemá vystavovat klusáka pod nepřiměřený tlak. Bič a opratě je možno používat až po distanční mezník jen ke korigování a lehkému napomenutí koně, které má být lehké a přiměřené. Použití biče a opratí v závěrečné fázi dostihu až do projetí cílem je povolené pouze v případě, že kůň na pobídku bičem ještě reaguje, pobízení je směrované na hřbetní část koně, bez náznaků brutality či gest, maximální povolený počet úderů v tomto úseku je 7. Je zakázáno zbytečné použití biče (buď za situace, kdy kůň jasně vítězí nebo je jasně poražen, nebo po projetí cílem), nadměrné použití biče (za situace, kdy kůň na pobídky již nereaguje, nebo více než 7 úderů v závěrečné fázi dostihu), a nevhodné použití biče (s náznakem brutality nebo gest nebo směrované jinam než na hřbetní část koně).


Čl.6 – Prostory, ve kterých veřejné vystoupení koní probíhá, a prostory pro ustájení koní během veřejného vystoupení


(1) Prostorem, na kterém probíhá veřejné vystoupení formou klusáckého dostihu, je nezastřešená klusácká dostihová dráha oválného tvaru umístěná mimo budovy. Povrch dráhy tvoří buď travnatý porost nebo pevný elastický podklad, na němž je povrchovou vrstvou písek nebo jemná frakce kamenného prachu. Povrch dráhy je v průběhu konání vystoupení průběžně zvlhčován.

(2) Prostorem pro vystavování koní je buď klusácká dostihová dráha (při předvádění koní v zápřahu) nebo nezastřešená vystavovací plocha obdélníkového tvaru s travnatým nebo písečným povrchem umístěná mimo budovy.

(3) Pořadatel zajistí :

- minimalizaci rizika poranění koní v prostoru pro koně a jeho vybavení (vyloučení předmětů nebo ostrých hran na hrazeních, použitých ohradách, zábranách a pomůckách atd.). Povrch, rozměry prostoru, resp. délka trati, je stanoven u jednotlivých disciplín, před zahájením disciplíny provede pořadatel kontrolu prostoru nebo trati tak, aby byla zabezpečena bezpečnost zúčastněných koní.

- dostatek prostoru k tomu, aby koně mohli v místě odpočinku zaujmout odpovídající potřebný přirozený postoj, v případě potřeby byli odděleni přepážkami chránícími je a v případě potřeby měli odpovídající prostor pro ležení - tato místa pro koně pořadatel předem určí a vyznačí,

- možnost zabezpečení koní před nepříznivým počasím a výraznými rozdíly v klimatických podmínkách, přičemž je možné využít přístřešků nebo přirozeného porostu,

- zabezpečení a kontrolu udržování čistoty a větrání s dostatečným objemem vzduchu podle jednotlivých kategorií koní v případě jejich umístění ve stáji či jiném uzavřeném prostoru,

- vymezení vhodných prostor pro přípravu koní na vlastní účast v klusáckých dostizích nebo na předvádění při výstavě, s dostatečně velkým okolním manipulačním prostorem tak, aby činnost s koňmi byla bezpečná a nebylo nutné s nimi manipulovat způsobem vyvolávajícím utrpení,

- prostor pro případnou izolaci poraněných nebo nemocných koní s vyloučením laické veřejnosti v tomto prostoru,

- zabránění přístupu jiných zvířat (např.psů) do prostor pro koně účastnící veřejného vystoupení a zabránění přístupu nepovolaných osob do těchto prostor. Provede nezbytná opatření pro zabránění úniku koní z prostor pro ně vyhrazených, případně stanoví pokyny pro řešení vzniklých mimořádných situací.

- vybavení prostor pro parkování dopravních prostředků, přepravních kontejnerů s pomocným vybavením v takové míře, aby bylo minimalizováno riziko možného utrpení koní, kteří se účastní veřejného vystoupení,

- vymezení prostoru pro návštěvníky nebo jiné osoby, které se vystoupení účastní, a organizování vlastní činnosti v nich tak, aby nebyla ohrožena jejich bezpečnost a bylo minimalizováno riziko možného utrpení koní, kteří se účastní vystoupení

(4) Koně se musí pohybovat v pořadatelem určených prostorách a nesmí vcházet do prostor pro diváky. Před dostihem se koně soustředí na místě určeném pořadatelem.

(5) Minimální standardy při vazném ustájení, pokud je během veřejného vystoupení nezbytné, jsou :

Kůň

Nad 400 kg.ž.hm.

Min. plocha

(m2.ks-1)

Minimální rozměry stání 1)

Krmný žlab

šířka

(mm)

Délka

(mm)

výška

(mm)

minimální šířka (mm)

řadová stání

4,5

1500

2750

650-10002)

650

individuální stání

4,5

1800

2750

Vysvětlivky k tabulce:

1) Součin šířky a délky stání musí splňovat požadavek na jeho minimální plochu.

2) Podle výšky loketního kloubu, podle růstu a věku.


(6) Rozměry při ustájení v boxech, pokud je během veřejného vystoupení nutné, jsou:

Kategorie koní

Min. plocha

(m2.ks-1)

Minimální rozměry boxu1)

šířka (mm)

délka (mm)

Kůň do 200 kg.ž.hm.

6

2000

2000

200-400 kg.ž.hm.

7

2500

2500

400-500 kg.ž.hm.

8

2500

2500

nad 500 kg.ž.hm.

9

2500

2500

Vysvětlivka k tabulce:

1) Součin šířky a délky kotce (boxu) musí splňovat požadavek na jeho minimální plochu.

(7) Při vazném ustájení se používá vazná ohlávka nebo nákrční řemen upevněný na jeden nebo dva provazy nebo řemeny, volně probíhající do zdi zabudovaným centrálně umístěným kruhem nebo kruhy na obou stranách stání. Uvazování koní řetězem se nepoužívá.

(8) Pořadatel zajistí


Čl.7 - Přeprava koní na veřejné vystoupení a zpět


(1) Přeprava koní musí být prováděna v souladu se Zákonem č.246/1992 Sb. na ochranu zvířat proti týrání v platném znění a s Vyhláškou č.4/2009 Sb. o ochraně zvířat při přepravě, s předpisy EU, zejména s Nařízením Rady (ES) č.1/2005 ze dne 22.prosince 2004 o ochraně zvířat během přepravy a souvisejících činností a o změně směrnic 64/432/EHS a 93/119/ES a nařízení (ES) č.1255/97. Zejména je nutno dodržovat následující zásady :

(2) Minimální rozměry pro přepravu koní při silniční a železniční přepravě jsou následující:

Minimální podlahová plocha na jedno zvíře je 1,75 m2

Minimální rozměry stání na jedno zvíře jsou 0,7 x 2,5 m.

Poznámka: Maximálně 5 dospělých koní bude vždy odděleno stabilním oddělovacím prvkem, který sahá k podlaze přepravního prostředku a od výšky 120 cm může být přerušen, nebo začíná minimálně 60 cm nad podlahovou plochou přepravního prostředku a je vysoký nejméně 60 cm. Uvedené hodnoty se mohou u dospělých koní odlišovat nejvýše o 10% v závislosti nejen na hmotnosti a vzrůstu, ale i na tělesném stavu, povětrnostních podmínkách a předpokládané délce cesty.


(3) Přepravce zajistí, aby koně byli přepravováni pouze v dopravních prostředcích, které jsou konstruovány tak, aby technicky zabezpečily pohodu koní, minimalizovaly možnost jejich zranění při přepravě, umožňovaly pravidelnou kontrolu stavu zvířat a jejich pohody a splňovaly technické požadavky se stanoveným vybavením. Přepravce dále zajistí, aby před každou přepravou byl přepravní prostředek čistý a vydezinfikovaný.

(4) V prostorech přepravních prostředků, v nichž jsou přepravováni koně, se nesmí manipulovat s volným ohněm, nesmí být současně přepravovány předměty, které by mohly nepříznivě ovlivnit pohodu koní nebo poškodit jejich zdraví, zejména látky dráždivé a hořlaviny.

(5) Pokud jsou koně v přepravním prostředku uvázáni, má být provaz nebo jiný vazný prostředek dostatečně pevný, aby se během přepravy nepřetrhl, a dále dostatečně dlouhý, aby v případě potřeby umožňoval zvířatům přijímání krmiva a vody. Uvázání musí být provedeno tak, aby nedošlo ke škrcení nebo poranění, a koně mají mít nasazenu ohlávku.

(6) Během nakládky, vykládky a převádění koně na místo veřejného vystoupení musí být s koňmi zacházeno šetrně. Cesta pro manipulaci s koňmi musí být volná bez překážky nebo předmětů, které by mohly koně poplašit, osvětlení místa vykládky nesmí vytvářet ostré stíny.

(7) K naložení a vyložení koně do/z dopravního prostředku se používají jen místa a zařízení k tomu určená, můstky, rampy, lávky nebo pohyblivé nakládací a vykládací plošiny, jejichž sklon nepřesahuje 20 stupňů, výškové nerovnosti nepřesahují 20 cm a mezery v podlaze nebo mezi dvěma podlahami znemožňují vsunutí končetiny; zařízení jsou opatřena protiskluzovou podlahou a bočním hrazením zabraňujícím pádu koně.

(8) Při přepravě koní na veřejné vystoupení „po vlastní noze“ se doporučuje, aby k přemístění došlo nejpozději 6 h před zahájením tak, aby si kůň mohl před výkonem požadovaným na vystoupení odpočinout a mohl být příslušně ošetřen. Trvalá jízda cvalem se nedoporučuje. Pokud by přemístění koně při chodu krok nebo klus trvalo déle než 8 h, doporučuje se příjezd na místo veřejného vystoupení den předem.

(9) Po ukončení veřejného vystoupení se doporučuje cca 2 – 8 h ponechat koně uklidnit a odpočinout a pak zahájit přepravu. Přeprava silničním přepravními prostředky vyžaduje od koně určitou fyzickou námahu (napětí příslušných svalů).

(10) Při nakládání, vykládání, přemisťování a usměrňování koní mohou být používány jen nástroje určené k tomuto účelu a takovým způsobem, aby zvířeti nepůsobily zbytečnou bolest a utrpení. Je zakázáno zvíře bít, kopat nebo vykonávat tlak na jeho zvlášť citlivá místa, včetně očí a pohlavních orgánů, drtit, kroutit nebo lámat zvířeti ocas stejně jako zvedat koně tahem za ušní boltce, končetiny apod. Koně se doporučuje postupně na manipulaci při nakládce, přepravě a vykládce navykat.

(11) Osoby, které s koňmi manipulují při přepravě, jsou poučeny zejména v oblasti zacházení s koňmi, poučení stvrzují svým podpisem (je uloženo u pořadatele).


Čl.8 – Způsob zabezpečení první pomoci a veterinární péče


Pořadatel zabezpečí na pořádaném veřejném vystoupení koní veterinární péči o koně včetně poskytnutí první pomoci a zajištění odborné služby veterinárním lékařem. Veterinární lékař připravený poskytnout tuto odbornou službu je na místě konaného vystoupení přítomen trvale po celou dobu konání této akce.


Čl.9 – Způsob poučení osob o ochraně koní


(1) Pořadatel provede poučení osob, které se aktivně zúčastní veřejného vystoupení koní, ve vztahu k ochraně koní a jejich pohodě podle zákona č.246/1992 Sb., na ochranu zvířat proti týrání, ve znění pozdějších předpisů, § 4 vyhlášky č.5/2009 Sb., o ochraně zvířat při veřejném vystoupení a při chovu a tohoto Řádu následujícím způsobem :

a) všichni řádní členové České klusácké asociace formou zveřejnění platného Řádu v oficiální tiskovině občanského sdružení Věstník ČKA

b) všechny osoby najímané pro výkon pořadatelských, ošetřovatelských, technických a jiných služeb při veřejném vystoupení formou poučení a seznámení s platnými předpisy při uzavírání dohody o provedení práce

(2) Trenéři koní se zaručují, že koně umístění v jejich tréninkovém úseku, jsou na dané vystoupení připraveni, a za tuto připravenost koní odpovídají.



Čl.10 - Důvody k zastavení veřejného vystoupení


(1) Pořadatel je oprávněn a povinen zrušit veřejné vystoupení při výrazném zhoršení klimatických podmínek nebo vzniklé nezpůsobilosti terénu.

(2) Pořadatel je oprávněn a povinen

- kontrolovat dodržování Řádu v místě konání veřejného vystoupení, vyžadovat od chovatelů jednotlivých koní plnění povinností stanovených Řádem a při zjištění závad zjednat nápravu,

- stanovit, aby koně, kteří svým chováním ohrožují bezpečnost osob nebo ostatních koní, byli vyřazeni z veřejného vystoupení; nebo stanovit po dohodě s chovatelem taková opatření, která možnost ohrožení snižují (např. oddělené místo pro ustájení, určení zkušeného ošetřovatele či ošetřovatelů, kteří jsou dostatečně seznámeni s rizikovým chováním koně),

- vyloučit koně z veřejného vystoupení v případě, že by se u tohoto koně projevily příznaky nemoci, stresu či jiné negativní příznaky, které by vedly k utrpení koně,

- zamezit nevhodnému chování účastníků veřejného vystoupení. Za takové chování se považuje zejména :

- nepředvedení koně k veterinární prohlídce,

- prokázané použití dopingu,

- zahájení dostihu nebo pokračování v jízdě v dostihu s vyčerpaným či prokazatelně kulhajícím koněm,

- nadměrné pobízení unaveného koně,

- nadměrné používání biče nebo jiného předmětu, který bič nahrazuje,

- použití nedovolených pomůcek a výstroje koně či jezdce, které mohou působit koni utrpení (např.ostruhy),

- nebezpečná jízda v dostihu,

- pokračování v jízdě v dostihu po pádu koně.


Čl.11 - Platnost a účinnost Řádu


(1) Tento Řád je platný pouze ve znění schváleném Ministerstvem zemědělství, jakékoli změny tohoto Řádu musí být projednány a schváleny Ministerstvem zemědělství.

(2) Tento Řád nabývá platnosti a účinnosti dnem právní moci rozhodnutí o schválení Ministerstvem zemědělství.

Česká klusácká asociace

8/8






Tags: asociace radotínská, klusácká asociace, česká, asociace, klusácká, radotínská