ZADANIA RODZINY KAŻDY CZŁOWIEK ODCZUWA RÓŻNORAKIE POTRZEBY WŚRÓD NICH

1 ZADANIA I FUNKCJE NAUCZYCIELA EDUKACJI WCZESNOSZKOLNEJ EDUKACJA WCZESNOSZKOLNA
10 ZADANIA PRZEDRAJDOWE ZAPOZNANIE SIĘ Z PRZEWODNIKIEM ŚWIĘTY KRZYŻ
12_zarzarz_nr_15a_zadania_komisji_jakosci_ksztalc

49 ROČNÍK FYZIKÁLNEJ OLYMPIÁDY V ŠKOLSKOM ROKU 200708 ZADANIA
9 OFERTA REALIZACJI ZADANIA PUBLICZNEGO ………………………………… DATA I MIEJSCE
ABY OBLICZYĆ PONIŻSZE ZADANIA KORZYSTAMY ZE WZORÓW UPROSZCZONEGO MNOŻENIA

Zadania rodziny

Zadania rodziny


Każdy człowiek odczuwa różnorakie potrzeby, wśród nich zdarzają się dość błahe, bywają nawet tylko pozorne. Są jednak potrzeby, bez których zaspokojenia człowiek nie może żyć i rozwijać się. W psychologii istnieje wiele teorii potrzeb i wiele ich podziałów. Spośród nich szczególnie interesująca wydaje się koncepcja amerykańskiego psychologa Abrahama Maslowa. Uważa on, że potrzeby układają się w pewną strukturę hierarchiczną, w której przynajmniej częściowe zaspokojenie potrzeby niższego rzędu warunkuje wystąpienie potrzeby wyższej. Nie chodzi tu o kolejność chronologiczną (w tym sensie, żeby jedne występowały na przykład w pierwszym roku życia, inne w drugim), ale o uwarunkowanie jednych drugimi. Wyróżnione przez niego grupy potrzeb to potrzeby fizjologiczne, bezpieczeństwa, miłości i przynależności, szacunku oraz samorealizacji. Występują one jednocześnie, ale zależą od siebie w ten sposób, że przynajmniej częściowe zaspokojenie jednych potrzeb umożliwia zaistnienie innych.

Potrzeby fizjologiczne w tym sensie warunkują wszystkie pozostałe: na przykład dziecko zagłodzone umrze i o żadnych potrzebach już nie będzie mowy. Zaspokojenie ich, przynajmniej w stopniu umożliwiającym życie, ujawnia następne potrzeby: bezpieczeństwa, miłości i szacunku. Zaspokojenie tych potrzeb psychicznych umożliwia rozwój przez ujawnienie potrzeby samorealizacji, twórczości, obdarzania.

Zaspokojenie potrzeb fizjologicznych: odżywiania, snu, odpoczynku itd., jest konieczne do życia fizycznego. Ich niezaspokojenie powoduje koncentrację uwagi na tej tylko dziedzinie życia i determinuje całe zachowanie człowieka. Jeżeli potrzeby fizjologiczne są przynajmniej częściowo zaspokojone, pojawia się nowy zespół potrzeb – bezpieczeństwa. Stają się one dominujące w sytuacji zagrożenia: napaści, utraty pracy i zarobków, wydarzeń niespodziewanych,

A odczuwanych jako groźne. Człowiek krańcowo głodny nie myśli o niebezpieczeństwie, jest zdolny do narażania się na nie dla zdobycia pożywienia. Zaspokojenie potrzeb biologicznych i bezpieczeństwa ujawnia potrzeby następne: miłości i szacunku, których zaspokojenie jest równie ważne dla prawidłowego funkcjonowania osobowości, jak zaspokojenie potrzeb niższych dla życia biologicznego. Niemożność ich realizowania powoduje zaburzenia zachowania, nerwice, przestępstwa, depresje. Powoduje także utajenie potrzeby samorealizacji, będącej głównym czynnikiem rozwoju człowieka. Potrzeba najwyższa w hierarchii: samorealizacji, jest pędem do rozwoju, do samodzielnej aktywności, dążeniem do stawania się coraz lepszym  i sprawniejszym. Wyraża się na przykład w coraz lepszym pełnieniu pracy zawodowej, w byciu coraz lepszymi rodzicami, w coraz doskonalszym wykonywaniu zwykłych czynności, choćby najskromniejszych, jak gotowanie czy sprzątanie, w uczeniu się i wszelkim celowym działaniu dla dobra innych.

Hierarchia potrzeb nie polega na tym, że są one kolejno zaspokajane, ale że wystąpienie potrzeby wyższej wymaga takiego zaspokojenia niższej, żeby przestała ona decydować o całym zachowaniu człowieka. Z chwilą, gdy potrzeby wyższe raz się ujawnią, mogą przez świadomy wybór zdominować potrzeby niższe. Człowiek wprawdzie sam kieruje swoim rozwojem, ale otoczenie może mu w tym pomóc lub w znacznym stopniu przeszkodzić. Tak jak można na śmierć zagłodzić dziecko nie dając mu jeść, tak nie dając zaspokojenia potrzeb psychicznych, można utrudnić – jeśli nie uniemożliwić - dominację potrzeby samorealizacji, pozwalającej na maksymalny rozwój i znalezienie sensu życia.

W dawnej wielkiej rodzinie, będącej równocześnie jednostką produkcyjną i  grupą powiązaną uczuciowo, zwykle były zaspokajane wszystkie potrzeby: jedzenia, bezpieczeństwa, szacunku, miłości i przynależności. Z czasem, w miarę rozwoju rozmaitych instytucji społecznych, zaspokajanie części potrzeb zostało przejęte przez instytucje. Doszło nawet do dość rozpowszechnionego mniemania, że doskonale funkcjonujące instytucje są w stanie zaspokoić wszystkie potrzeby. Powstały specjalne przedsiębiorstwa zapewniające pożywienie, rozrywki i opiekę zdrowotną (rozmaite systemy ubezpieczeń społecznych). Za pieniądze można nabyć rozmaite usługi i wydawać by się mogło, że tylko ubóstwo uniemożliwia zaspokojenie potrzeb znacznej części ludzi.

Rzeczywiście, sprawnie działające instytucje mogą zaspokoić potrzeby wymienione jako pierwsze, fizjologiczne i częściowo bezpieczeństwa. Jeżeli społeczeństwo dobrze funkcjonuje, obywatele są bezpieczni w sensie fizycznym: nie obawiają się nagłej napaści, wyrzucenia z mieszkania czy pracy, rabunku itp. Mogą też korzystać z różnego rodzaju usług, jak restauracje czy pralnie, a zadowolenie z nich zależy tylko od sprawnej pracy tych placówek.

Jednakże, na tle działalności licznych instytucji zaspokajających różne potrzeby społeczeństwa, okazało się tym wyraźniej, że nie wszystkie potrzeby dają się tą drogą zaspokoić. Chodzi tu o potrzeby miłości, przynależności i szacunku. Dla zaspokojenia tego rodzaju potrzeb konieczne są więzy bezpośrednie, indywidualne, osobowe, jakich nie sposób dostarczyć instytucjonalnie. Instytucja może zapewnić pożywienie, zaopatrzenie emerytalne na starość czy pielęgnację fizyczną dzieci, ale nie może dać miłości, która jest relacją międzyosobową.

Dziecko pozbawione bezpośrednich więzów osobowych, czyli po prostu możliwości wzrastania w atmosferze miłości rodzinnej, ma później trudności w nawiązywaniu przyjacielskich kontaktów, założenia dobrej rodziny. Nie umie się przywiązywać, wciąż oczekuje czegoś dla siebie: wymaga, nic za to nie dając. Stanowi tragiczny przykład, jak brak zaspokojenia potrzeby psychicznej powoduje zaburzenia rozwoju jednostki, a skutki zakłóceń sięgają dalej niekorzystnie na osoby z tą jednostką związane, na przykład na jej rodzinę.

Tak więc nadzieja, że za pieniądze lub za pomocą sprawnie działających instytucji socjalnych można zaspokoić wszystkie potrzeby człowieka, okazała się pomyłką. Są potrzeby, na które odpowiedzieć może tylko rodzina. W rodzinie człowiek znajduje bezpośrednią, tylko dla siebie przeznaczoną akceptację i miłość. Jest to konieczne dla prawidłowego rozwoju dziecka, a równie ważne dla zdrowia psychicznego ludzi dorosłych, którym także potrzebne jest miejsce, gdzie nie czują się stale sprawdzani i oceniani, gdzie mają osoby, których potrzebują, i gdzie sami czują się niezbędni. To wszystko znajduje człowiek w rodzinie.

Ludzie starsi, w tak zwanym trzecim wieku, często załamują się psychicznie, gdy czują się już zbędni w zakładzie pracy. Jeżeli ich związki z rodziną są trwałe i niezmienione, do uczucia bezużyteczności nie dochodzi.

Zaspokojenie potrzeb miłości, przynależności i szacunku umożliwia wystąpienie i nasila potrzebę najwyższą – dążenie do rozwoju. Rozwój psychiczny człowieka nie kończy się z chwilą osiągnięcia pełni dojrzałości fizycznej: może trwać całe życie, jeśli człowiek do tego dąży. Największą krzywdą, jaką można człowiekowi wyrządzić, jest stłumienie tego dążenia, zanim się ono świadomie rozwinie. Największą zaś pomocą, jaką można mu dać – ułatwienie wystąpienia potrzeb rozwoju i świadomego nimi kierowania.

U człowieka dorosłego, jeśli potrzeby te raz się już ujawnią, mogą stać się tak silne, że zdominują potrzeby niższe. Może się zdarzyć, że człowiek o silnym pragnieniu obdarzania będzie to czynić kosztem niezaspokojenia własnych potrzeb fizjologicznych, nawet kosztem życia. Jest to jednak możliwe u człowieka dojrzałego, u którego właściwa hierarchia potrzeb wartości już się ukształtowała. U dziecka, żeby potrzeby samorozwoju, twórczości i obdarzania mogły się rozwijać, wpierw muszą zostać zaspokojone potrzeby niższe: doznawania opieki, miłości i szacunku. W sposób najbardziej prawidłowy i najpełniejszy następuje to w rodzinie.



BADANIA OPERACYJNE – PRZYKŁADOWE ZADANIA EGZAMINACYJNE ZESTAW A
BIBLIOGRAFIA I SEMESTR 1 W STANKIEWICZ – ZADANIA Z
BUDOWANIE STRATEGII PRZECIWDZIAŁANIA PRZEMOCY W SZKOLE ROLA I ZADANIA


Tags: człowiek odczuwa, że człowiek, wśród, zadania, różnorakie, każdy, rodziny, człowiek, odczuwa, potrzeby