OTÁZKY Z PŘEDMĚTU SILIKÁTOVÉ TECHNOLOGIE 1 ROČNÍK NAVAZUJÍCÍHO








Otázky z předmětu : Silikátové technologie

Otázky z předmětu : Silikátové technologie

1. ročník navazujícího magisterského studia oboru 3607T021 „Stavební hmoty a diagnostika staveb“, letní semestr 2009/2010

  1. Definice cementu a cementářské výroby, stručná historie výroby cementu a ostatních hydraulických pojiv, základní cementářské suroviny (rozdělení, přehled). Obecné technologické schéma výroby cementu.

  2. Rozdělení cementů podle mineralogického a chemického složení, přehled základních druhů cementů a jejich složení. Použití základních druhů cementů ve stavebnictví.

  3. Suroviny pro výrobu silikátových cementů. Mineralogické, petrografické a chemické složení vápenatých a sialitických surovin, požadavky na chemické složení surovinové směsi pro výrobu cementu (cementářské moduly, stupeň sycení vápnem).

  4. Speciální silikátové cementy – přehled, požadavky na složení a vlastnosti. Hlinitanový cement – hlavní rozdíly oproti portlandskému cementu, suroviny pro jeho výrobu, vlastnosti, použití. Hydratace hlinitanového cementu.

  5. Mokrý a suchý způsob výroby cementu, rozdíly v technologii výroby, přednosti a nevýhody obou způsobů, porovnání jejich energetické náročnosti. Těžba surovin pro výrobu cementu.

  6. Příprava surovinové směsi – drcení a mletí, strojní zařízení pro drcení a mletí. Homogenizace surovinové směsi při mokrém a suchém způsobu výroby cementu.

  7. Výpal homogenizované suroviny, druhy zařízení pro výpal (rozdělení, přehled). Rotační pece – popis zařízení, základní teplotní pásma pece. Přehled paliv, používaných pro výpal slínku.

  8. Předehřívání a kalcinace suroviny, přehled a popis hlavních typů předehřívačů a kalcinátorů.

  9. Slínek – mineralogie portlandského slínku, tvorba jednotlivých složek v závislosti na teplotě, fyzikální a chemické procesy probíhající při tvorbě slínku. Výpočet potencionálního složení slínku.

  10. Hydratace portlandského cementu, základní chemické a mineralogické reakce probíhající při hydrataci, chování základních slínkových minerálů při hydrataci. Hydratační teplo.

  11. Chlazení a skladování slínku, základní typy chladících zařízení. Mletí slínku, přehled mlecích zařízení. Skladování a expedice cementu, ostatní provozy a součásti cementárny.

  12. Zkoušení cementů – pevnost cementu, normální hustota a doby tuhnutí, objemová stálost, jemnost mletí (přehled základních zkoušek a jejich stručný postup).

  13. Tavené horniny – základní petrurgické suroviny, požadavky na jejich mineralogické a chemické složení. Vlastnosti výrobků z taveného čediče v porovnání s ostatními stavebními materiály. Sortiment výrobků z taveného čediče a použití ve stavebnictví.

  14. Technologie výroby tavených a rozvlákňovaných petrurgických výrobků. Výrobky z minerálních vláken – vlastnosti a použití ve stavebnictví.

  15. Sklo – definice materiálu, vlastnosti, stručná historie výroby skla a sklářských výrobků. Suroviny pro výrobu skla, požadavky na mineralogické a chemické složení sklářských písků.

  16. Základní rozdělení skel. Přehled základních technologických postupů výroby skla.

  17. Pórobeton – definice, vlastnosti. Základní suroviny pro výrobu šedého a bílého pórobetonu. Technologie výroby pórobetonu.

  18. Keramika – definice a rozdělení keramiky. Stručná historie výroby keramiky. Keramika na bázi jílových surovin – přehled, suroviny, vlastnosti a stavební užití.

  19. Definice cihlářské výroby, základní cihlářské suroviny (přehled, rozdělení). Obecný technologický postup cihlářské výroby. Schéma cihelny.

  20. Mineralogie cihlářských zemin, základní jílové minerály a jejich vlastnosti, přehled hlavních analytických metod zjišťování mineralogického složení cihlářských zemin.

  21. Granulometrie cihlářských zemin a metody jejího zjišťování, Winklerův diagram.

  22. Technologické vlastnosti cihlářských surovin.

  23. Těžba cihlářských surovin. Předpříprava surovin. Úprava vlastností cihlářských surovin, ostřiva a lehčiva používaná v cihlářství.

  24. Vytváření cihlářských výrobků, strojní zařízení pro vytváření. Reologie keramického těsta a metody jejího zjišťování. Textura keramického těsta a cihlářských výrobků, příčiny vzniku textury.

  25. Sušení cihlářských výrobků, citlivost k sušení a metody jejího měření, základní typy sušáren.

  26. Výpal výsušku, mineralogie výpalu, základní procesy a reakce probíhající při výpalu.

  27. Základní typy cihlářských pecí (přehled). Technologie výpalu v kruhové a v tunelové peci.

  28. Skladování a expedice hotových cihlářských výrobků. Sortiment cihlářských výrobků (přehled, technické požadavky).

  29. Mikrostruktura cihlářského střepu, pórovitost a její vztah k pevnosti střepu. Druhy pórovitosti a způsoby jejího stanovení. Vliv mikrostruktury na trvanlivost cihlářských výrobků.

  30. Povrchové úpravy cihlářských výrobků. Požadavky na vlastnosti povrchových vrstev.






Tags: navazujícího magisterského, technologie, silikátové, předmětu, otázky, ročník, navazujícího