URZĄD STATYSTYCZNY W LUBLINIE WOJEWÓDZTWO LUBELSKIE WOJEWÓDZTWO LUBELSKIE A

Identyfikator Podatkowy NIP Podatnika Numer Dokumentu (wypełnia Urząd Skarbowy)
Urząd Dozoru Technicznego o Ddział Biuro 1) w
Urząd Gminy Brzeźnica ul Krakowska 109 34114 Brzeźnica Wniosek

Urząd Miasta Milanówka ul Kościuszki 45 05822 Milanówek tel
Urząd Miejski w Gliwicach Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych
Urządzenia Techniki Komputerowej Tylko do Użytku Wewnętrznego! Urządzenia

Cztery powiaty Województwo Lubelskiego graniczą z sześcioma powiatami

Urząd Statystyczny w Lublinie


Województwo lubelskie



Województwo lubelskie, a w szczególności Lublin – największe polskie miasto przy granicy z Ukrainą, ma długie tradycje wielokulturowości i współpracy z Ukrainą, jednocześnie jest ważnym ośrodkiem akademickim specjalizującym się w badaniach nad Europą Środkowo-Wschodnią.


Powierzchnia i ludność

Powierzchnia województwa lubelskiego wynosi 25,1 tys. km2, co stanowi 8,0% powierzchni Polski; jest pod tym względem największą jednostką administracyjną pogranicza polsko-ukraińskiego. Powierzchnia sąsiadujących z Lubelszczyzną obwodów Ukrainy: lwowskiego i wołyńskiego jest zbliżona i wynosi odpowiednio 21,8 tys. km2 i 20,1 tys. km2.

Cztery powiaty województwa lubelskiego (chełmski, hrubieszowski, tomaszowski i włodawski) graniczą z czterema powiatami obwodu wołyńskiego (Iwanicze, Luboml, Szack i Włodzimierz Wołyński) i dwoma powiatami obwodu lwowskiego (Sokal i Żółkiew). W obszarze przygranicznym znajdują się również 4 miasta na prawach powiatu: Chełm, Czerwonogród, Nowowołyńsk i Włodzimierz Wołyński. Powierzchnia powiatów przygranicznych województwa lubelskiego wynosi 5827,8 km2 tj. 23,2% powierzchni województwa natomiast powiatów przygranicznych obwodu wołyńskiego wynosi 3957 km2 tj. 19,6% powierzchni obwodu wołyńskiego zaś obwodu lwowskiego wynosi 2885 km2 tj. 13,2% powierzchni obwodu. Największym miastem pod względem zajmowanego obszaru (35,3 km2 ) jest Chełm, najludniejszym - Czerwonogród (84,2 tys.).

W 2003 roku województwo lubelskie zamieszkane było przez 2191,2 tys. osób, ludność powiatów przygranicznych z uwzględnieniem miasta Chełm stanowiła 15,7% populacji województwa, obwód lwowski zamieszkany był przez 2579,9 tys., a wołyński przez 1046,1 tys. osób. Ludność obu powiatów przygranicznych stanowiła odpowiednio 8% populacji obwodu lwowskiego (z uwzględnieniem miasta Czerwonograd) i 15,4% - wołyńskiego (z uwzględnieniem miast Nowowołyńsk i Włodzimierz Wołyński). Struktura ludności w obszarze przygranicznym zarówno w powiatach jak i miastach na prawach powiatów jest zróżnicowana. Wyższe współczynniki feminizacji występują po stronie ukraińskiej. Największa przewaga kobiet występowała w powiecie Iwonicze, gdzie na 100 mężczyzn przypadało 113 kobiet. Największym zagęszczeniem ludności charakteryzują się jednostki położone w obwodzie lwowskim, najmniejszym – powiaty obwodu wołyńskiego. Przyrost naturalny na całym analizowanym obszarze miał wartość ujemną, choć wskaźnik przyrostu przyjmował wartości od - 3,4‰ w obwodzie wołyńskim przez - 0,7‰ w województwie lubelskim, po - 3,8‰ w obwodzie lwowskim.

Obszary leżące po obu stronach Bugu różni również struktura ludności pod względem miejsca zamieszkania. Najwyższym udziałem ludności miejskiej w ludności ogółem charakteryzuje się obwód lwowski, gdzie blisko 60% zamieszkuje w miastach; w obwodzie wołyńskim wskaźnik ten sięga 50%, podczas gdy na Lubelszczyźnie kształtuje się na poziomie niespełna 47%. We wszystkich powiatach leżących wzdłuż granicy przewaga ludności wiejskiej. Najwięcej miejscowości wiejskich było w województwie lubelskim – 4160 najmniej w obwodzie wołyńskim – 1053. Liczba miast w województwie lubelskim i obwodzie lwowskim kształtowała się na podobnym poziomie odpowiednio 41 i 43 w obwodzie wołyńskim było ich 11.


Narodowość ukraińska i język ukraiński.

Spis Powszechny wykazał, iż w województwie lubelskim zamieszkuje 2199,1 tys. osób. Spośród nich ponad 98 % to osoby urodzone w kraju. Połowę spośród urodzonych poza granicami Polski stanowiły osoby urodzone na terytorium Ukrainy. Niespełna 700 osób spośród wszystkich mieszkańców województwa w NSP 2002 zadeklarowało narodowość ukraińską. Równie mały odsetek mieszkańców Lubelszczyzny wskazało na język ukraiński jako ten, którym posługuje się w kontaktach domowych, ukraińskiego używało niespełna 5% osób posługujących się w kontaktach domowych językiem innym niż polski.

Badanie migracji przeprowadzone w ramach spisu wykazało, iż w latach 1989 - 2002 z Ukrainy na obszar województwa lubelskiego napłynęło niespełna pół tysiąca osób.


Migracje

W województwie lubelskim w 2006 roku wśród 270 osób przybyłych z zagranicy na stałe było zaledwie 19 obywateli Ukrainy, którzy stanowili 7,0 % ogółu imigrantów. Większa jest populacja cudzoziemców przybyłych na teren województwa lubelskiego na pobyt czasowy. Z 2346 osób przybyłych z zagranicy zameldowanych na pobyt czasowy ponad 3 miesiące było 1172 obywateli Ukrainy, którzy stanowili 50,0% ogółu osób. Wśród obywateli Ukrainy meldujących się na pobyt czasowy ponad 3 miesiące ponad 70% stanowiły kobiety.


Studenci

Zagraniczni studenci rzadko wybierają uczelnie lubelskie jako miejsce zdobywania wykształcenia. W roku szkolnym 2006/2007 w 20 szkołach wyższych działających w województwie lubelskim studiuje 103563 studentów, w tym 882 cudzoziemców. Obywatele Ukrainy stanowią znaczącą grupę wśród studentów zagranicznych na lubelskich uczelniach. Z tego kraju pochodzi co czwarty student zagraniczny studiów stacjonarnych, i blisko 70% studentów studiów niestacjonarnych. Ukraińcy stanowią również ponad 70 % wśród zagranicznych uczestników studiów doktoranckich. Największym powodzeniem wśród studentów z Ukrainy cieszy się Katolicki Uniwersytet Lubelski oraz Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, gdzie studiuje ¾ z nich. W roku akademickim 2005/2006 uczelnie wyższe województwa lubelskiego ukończyło 42 absolwentów – obywateli Ukrainy.


Rolnictwo

Województwo lubelskie charakteryzuje się największym udziałem użytków rolnych w ogólnej powierzchni – wskaźnik wynosi 71,4%, podczas gdy dla obwodu lwowskiego – 58,2% i wołyńskiego – 52,4%. Najwyższą lesistością charakteryzują się obwody: wołyński (34,3%) i lwowski (31,7%). Zdecydowanie gorzej sytuacja przedstawia się w województwie lubelskim, gdzie zaledwie 23% powierzchni ogólnej to lasy.

Blisko 54% powierzchni województwa lubelskiego stanowią grunty orne, podczas gdy w obwodach lwowskim i wołyńskim wskaźnik ten oscyluje wokół 35%. W strukturze globalnej produkcji rolniczej obszaru pogranicza dominuje produkcja roślinna, której udział wynosi od niespełna 60% w województwie lubelskim do blisko 52% w obwodzie lwowskim. W strukturze zasiewów dominują zboża, a wśród nich pszenica.

Mieszkania

W 2003 r. warunki mieszkaniowe były wyraźnie zróżnicowane. Przeciętna powierzchnia użytkowa mieszkania była największa w województwie lubelskim - 73,1 m2 (najwyższa w powiecie tomaszowskim -82,8 m2, najniższa w powiecie włodawskim- 73,2 m2 i mieście Chełm -60,2 m2), a najmniejsza w obwodzie lwowskim – 57,8 m2 przy czym w powiatach Sokal i Żółkiew kształtowała się na poziomie 61 m2.

Największe zasoby mieszkaniowe były w obwodzie lwowskim, a najmniejsze w wołyńskim. Liczba mieszkań na 1000 ludności wynosiła w województwie lubelskim – 316,2, lwowskim – 328, wołyńskim – 326. Przeciętna liczba osób przypadająca na 1 mieszkanie zarówno po stronie polskiej jak i ukraińskiej przyjmowała podobne wartości (w lubelskim - 3,2, wołyńskim - 3,1 i lwowskim – 3,0). Na 1 izbę najwięcej osób przypadało w obwodzie wołyńskim.


Podmioty gospodarki narodowej

Wg danych z 2003 r. po stronie polskiej i ukraińskiej obserwuje się wyraźną odmienność struktury podmiotów gospodarki według rodzajów działalności. W województwie lubelskim podmioty w większym zakresie niż w obwodach lwowskim i wołyńskim nastawione są na działalność przemysłową i usługi rynkowe. Natomiast po stronie ukraińskiej koncentrują się na działalności rolniczej i usługach nierynkowych. Struktura podmiotów według rodzaju działalności w obwodzie lwowskim jest bliższa struktury województwa lubelskiego niż obwodu wołyńskiego.

W końcu 2006 r. w Krajowym Rejestrze Urzędowym Podmiotów Gospodarki Narodowej w województwie lubelskim zarejestrowanych było 150,6 tys. podmiotów, co w porównaniu z 2005 r. stanowi wzrost o 1560 podmiotów, tj. o 1,0%. Na terenie powiatów graniczących z Ukrainą liczba podmiotów wyniosła 20,6 tys. w 2006 r., co stanowi ok. 14% wszystkich podmiotów w województwie. Wśród powiatów przygranicznych dominuje powiat tomaszowski, na terenie, którego zarejestrowanych było 6232 podmioty.

Firmy z udziałem kapitału zagranicznego

W województwie lubelskim (wg stanu na 31.XII. 2005 r.) siedzibę miały 34 spółki handlowe z udziałem kapitału ukraińskiego, co stanowiło 4% spółek handlowych z kapitałem zagranicznym. Przeciętne zatrudnienie w tych podmiotach wyniosło 52,6 etatu. Według danych na koniec 2005 roku podmioty te dysponowały kapitałem 1292,3 tys. zł, tj. o 21,1% większym, niż na początku roku. Zaangażowany kapitał ukraiński stanowił zaledwie 0,2% kapitału zagranicznego w województwie lubelskim.

Blisko 95% przychodów netto spółek z udziałem kapitału ukraińskiego stanowiły przychody ze sprzedaży towarów handlowych i materiałów, niewiele ponad 3% - przychody ze sprzedaży produktów. Jednostki te wykazały ujemne saldo wyniku finansowego netto wysokości 597 tys. zł.


Rachunki regionalne

Gospodarki poszczególnych jednostek administracyjnych pogranicza polsko-ukraińskiego różnią się w sposób istotny.

Potwierdzają to dane z 2003 r. na temat wartości dodanej brutto (WDB) według rodzaju działalności. W województwie lubelskim 71,4% wartości dodanej brutto generowały usługi rynkowe i nierynkowe. W obwodzie lwowskim udział ten był zdecydowanie niższy i wyniósł 55,1%, zaś w obwodzie wołyńskim – 52,6%.

Podstawową cechą wyróżniającą województwo lubelskie na tle obwodów Ukrainy zachodniej był niski udział rolnictwa, łowiectwa i leśnictwa w tworzeniu wartości dodanej brutto. W obwodzie wołyńskim sięgał on blisko 30%, w obwodzie lwowskim – 20%, podczas gdy dla Lubelskiego wynosił zaledwie 5%. Najwyższy udział przemysłu w strukturze WDB występował w obwodzie lwowskim (21,0%) i województwie lubelskim (17,5%), najniższy zaś w obwodzie wołyńskim (13,0%).


Rynek pracy

W 2003 r. w gospodarce województwa lubelskiego i sąsiadujących z nim obwodów Ukrainy pracowało 2303 tys. osób (w tym w woj. lubelskim 31,5%, obwodzie lwowskim 49,6%, obwodzie wołyńskim 18,9%). Największy udział pracujących w rolnictwie odnotowano w województwie lubelskim – 38,4%, w obwodach lwowskim i wołyńskim odpowiednio 24,3% i 31,8%. Podkreślić należy również znacznie wyższy udział pracujących w sekcji Handel i naprawy w obwodzie wołyńskim (20,4%) niż we lwowskim (17,0%) i województwie lubelskim (12,9%).

Wskaźniki dotyczące aktywności ekonomicznej ludności w 2003 r. wskazywały na znaczące zróżnicowanie obszarów po obu stronach Bugu. Współczynnik aktywności zawodowej dla województwa lubelskiego wynosił 57,3% i był niższy o 5,2 punktów procentowych niż w obwodzie lwowskim i 11,1 pp. niż w obwodzie wołyńskim.

W 2003 roku w woj. lubelskim zarejestrowanych było 174529 bezrobotnych (w powiatach przygranicznych wraz z miastem Chełm 34398 tj. 19,7% wszystkich zarejestrowanych w województwie). Stopa bezrobocia w województwie lubelskim wynosiła 18,7% przy czym w powiecie włodawskim 24,3%, w mieście Chełm 25,7%. Sytuacja po ukraińskiej stronie była o wiele korzystniejsza - stopa bezrobocia w obwodzie lwowskim wynosiła zaledwie 4 %. W kwietniu 2007 roku stopa bezrobocia w województwie lubelskim wyniosła 14,7%.

W grudniu 2006 roku przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w województwie lubelskim wynosiło 153,1 tys. i było wyższe o 1,9% niż w grudniu 2005. Nadal bez pracy pozostawało 141,7 tys. osób, ich liczba w stosunku do analogicznego miesiąca 2005 roku zmniejszyła się aż o 9,6%. Mimo to stopa bezrobocia nadal była wysoka i wynosiła 15,5%.


W województwie lubelskim obywatelom ukraińskim w 2006 roku wydano 124 zezwolenia na pracę.


Ruch graniczny

Spośród 11 przejść granicznych funkcjonujących w województwie lubelskim 6 (3 drogowe -Dorohusk, Hrebenne i Zosin i 3 kolejowe - Dorohusk, Hrebenne i Hrubieszów) działało na granicy polsko-ukraińskiej. Przeciętna odległość pomiędzy przejściami drogowymi wynosi 92 km. Na odcinku tym granicę państwową przekroczyło 7476,9 tys. osób (najwięcej w Dorohusku 3182,9 tys.) i 3052,7 tys. pojazdów. W 2006 r. znacznie wzrosła liczba obywateli polskich przekraczających granicę (o 23,5% z Polski i o 25,1% do Polski). Zwiększyła się także – choć w znacznie mniejszym stopniu – liczba odpraw cudzoziemców (o 2,9% do Polski i o 4,0% z Polski). Blisko połowę z ok. 4 mln cudzoziemców przekraczających granicę lubelsko-ukraińską (49,3%) stanowili obywatele ukraińscy.


Turystyka

Wśród 564472 turystów korzystających w województwie lubelskim z turystycznych obiektów zbiorowego zakwaterowania turyści zagraniczni stanowili 17,7%,a obywatele Ukrainy 2,8 %. W 2006 r. z turystycznych obiektów zbiorowego zakwaterowania na Lubelszczyźnie skorzystało ponad 16 tysięcy turystów z Ukrainy. Stanowili oni najliczniejszą - po obywatelach Izraela - grupę turystów zagranicznych pod względem liczby udzielonych noclegów. Blisko połowa z nich korzystała z miejsc noclegowych w hotelach (47,0%), a co czwarty – w innych obiektach hotelowych. Brak istotnych zmian natężenia ruchu turystycznego w poszczególnych miesiącach oraz charakter obiektów, z których korzystają obywatele Ukrainy odwiedzający Lubelszczyznę wskazują, iż głównym powodem pobytu są sprawy służbowe i zawodowe. Niewielki odsetek turystów z Ukrainy korzysta również z obiektów szkoleniowych.

7



Załącznik nr 8 do Specyfikacji Zestawienie 1 Zestawienie Urządzeń
Zp341092006 Załącznik nr 1 do Umowy Płatnik Urząd


Tags: lubelskie województwo, województwo lubelskie, lubelskie, województwo, urząd, lublinie, statystyczny