PROJEKT Z DNIA ……………………… ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW Z DNIA

  TENTO PROJEKT JE SPOLUFINANCOVÁN ESF A NÁRODNÍM
GROUP 1  MINISTERSTWO PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ PROJEKT
LOGO ORGANIZACIJE NOSIOCA PROJEKTA ADMINISTRATIVNI PODACI O APLIKANTU NAZIV

LOGO ORGANIZACIJE VLASNIKA PROJEKTA NAZIV ORGANIZACIJE  NAZIV PROJEKTA
(NOSILAC PROJEKTA) REPUBLIKA SRBIJA OPŠTINSKA UPRAVA SMEDEREVSKA
OBRAZEC ŠT 1 PONUDBA ZA IZVEDBO PROJEKTA

Projekt z dnia ………………………

Projekt z dnia ………………………



Rozporządzenie

Rady Ministrów

z dnia …………………………. 2015 r.

zmieniające rozporządzenie w sprawie wyceny nieruchomości i sporządzania operatu szacunkowego


Na podstawie art. 159 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2015 r. poz. 782) zarządza się, co następuje:


§ 1. W rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 21 września 2004 r. w sprawie wyceny nieruchomości i sporządzania operatu szacunkowego (Dz. U. Nr 207, poz. 2109 oraz z 2005 r. Nr 196, poz. 1628 i z 2011 r. Nr 165, poz. 985) wprowadza się następujące zmiany:

1) § 28 ust. 4 otrzymuje brzmienie:

4. Przy określaniu wartości nieruchomości gruntowej zabudowanej dla aktualizacji opłat z tytułu użytkowania wieczystego stosuje się przepisy ust. 1 i 2, przy czym w odniesieniu do nieruchomości wykorzystywanych na cele mieszkaniowe określoną wartość pomniejsza się o 50 %, jeżeli spełnione zostały następujące warunki:

1) według oświadczenia użytkownika wieczystego, sposób wykorzystania nieruchomości jest zgodny z celem, na który ta nieruchomość została oddana w użytkowanie wieczyste, z zastrzeżeniem art. 73 ust. 2 ustawy,

2) budynki znajdujące się na gruncie zostały oddane do użytkowania, zgodnie z przepisami prawa budowlanego,

3) użytkownik wieczysty lub współużytkownicy wieczyści posiadający większość udziałów w prawie użytkowania wieczystego nieruchomości złożyli oświadczenie, że w ciągu 10 lat nie dokonają rozbiórki budynków mieszkalnych, z wyłączeniem sytuacji gdy władze budowlane wydadzą nakaz rozbiórki.”

§ 2. Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.


Prezes Rady Ministrów

UZASADNIENIE

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 21 września 2004 r. w sprawie wyceny nieruchomości i sporządzania operatu szacunkowego (Dz. U. Nr 207, poz. 2109, z późn. zm.) stanowi realizację przez Radę Ministrów upoważnienia zawartego w art. 159 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2015 r. poz. 782).

Projektowana zmiana dotyczy sposobu określania wartości nieruchomości gruntowych zabudowanych dla potrzeb aktualizacji opłat z tytułu użytkowania wieczystego w odniesieniu do nieruchomości wykorzystywanych na cele mieszkaniowe. Znaczny, często skokowy, wzrost wysokości opłat rocznych z tytułu użytkowania wieczystego tych nieruchomości, na skutek ich aktualizacji, oddziałuje negatywnie na funkcjonowanie gospodarstw domowych i obecnie postrzegany jest jako problem społeczny.

Projekt nowelizacji przygotowany został w oparciu o doświadczenia organów i sądów, które w swoich kompetencjach posiadają zadania z zakresu aktualizacji opłat z tytułu użytkowania wieczystego oraz z uwzględnieniem uwag przekazywanych przez użytkowników wieczystych oraz wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe. Analizowane były również stanowiska przedstawiane przez środowisko rzeczoznawców majątkowych dotyczące problemów związanych z wyceną nieruchomości dla potrzeb aktualizacji opłat z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości.

Zgodnie z dotychczasowym brzmieniem § 28 ust. 4 rozporządzenia przy określaniu wartości nieruchomości gruntowej zabudowanej dla aktualizacji opłat z tytułu użytkowania wieczystego stosuje się przepisy ust. 1 i 2. Zgodnie z tymi przepisami na potrzeby aktualizacji opłat rocznych z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej określa się jej wartość jako przedmiotu prawa własności, stosując podejście porównawcze, przy czym do porównań przyjmuje się ceny transakcyjne sprzedaży nieruchomości niezabudowanych jako przedmiotu prawa własności.

Interpretacja tych przepisów wywołuje szereg rozbieżności. Często pojawia się zarzut, że nieruchomość gruntową wycenia się tak, jakby była niezabudowana, to znaczy pomija się nie tylko wartość budynków i innych urządzeń stanowiących odrębny od gruntu przedmiot własności, ale również fakt ich istnienia na gruncie. Podejście takie może prowadzić do zniekształcenia oszacowanej wartości.

Nie podlega zatem wątpliwości, że zabudowa znajdująca się na gruncie oddanym w użytkowanie wieczyste w wielu przypadkach znacznie wpływa, a nawet determinuje potencjał inwestycyjny tego gruntu, ponieważ inny sposób zagospodarowania wymuszałby wyburzenie istniejącej zabudowy. W szczególności zaś zależność tą można odnieść do nieruchomości wykorzystywanych na cele mieszkaniowe, w stosunku do których wyburzenie istniejącej zabudowy i wybudowanie nowej w celu maksymalizacji zysku jest sytuacją niezwykle rzadką. W tych przypadkach określenie wartości gruntu uwzględniając jedynie potencjał inwestycyjny wynikający z aktów planistycznych, pomijając jednocześnie ograniczenia wynikające z istniejącej zabudowy, może powodować zawyżenie oszacowanej wartości. Dodatkowo należy zauważyć, że do porównań przyjmowane są nieruchomości gruntowe niezabudowane nabywane pod inwestycje, w odniesieniu do których inwestor uzależnia cenę jaką jest skłonny zapłacić za nieruchomość, od jej potencjału inwestycyjnego, gdyż wiąże się to z zyskiem jaki w przyszłości osiągnie ze zrealizowanej inwestycji. Należy zatem wprowadzić mechanizm, który zabezpieczy użytkowników wieczystych, którzy wykorzystują i w dalszym ciągu zamierzają wykorzystywać nieruchomości na cele mieszkaniowe, przed nadmiernym wzrostem opłat z tytułu użytkowania wieczystego, powodowanym stawianiem gruntów oddanych w użytkowanie wieczyste, na których zrealizowana została zabudowa, na równi z gruntami niezabudowanymi, na których można realizować inwestycje zgodnie posiadanym przez nie potencjałem inwestycyjnym.

Zgodnie z projektowaną zmianą wartość nieruchomości gruntowej zabudowanej wykorzystywanej na cele mieszkaniowe, określoną zgodnie z dotychczasowymi zasadami, obniża się o 50%, jeżeli spełnione zostały następujące warunki:

1) sposób wykorzystania nieruchomości jest zgodny z celem, na który ta nieruchomość została oddana w użytkowanie wieczyste, z zastrzeżeniem art. 73 ust. 2 ustawy,

2) budynki znajdujące się na gruncie zostały oddane do użytkowania, zgodnie z przepisami prawa budowlanego,

3) użytkownik wieczysty lub wszyscy współużytkownicy wieczyści nieruchomości złożyli oświadczenie, że w ciągu 10 lat nie dokonają rozbiórki budynków mieszkalnych stanowiących przedmiot ich własności, z wyłączeniem sytuacji gdy władze budowlane wydadzą nakaz rozbiórki.

Powyższa zmiana wpłynie na zmniejszenie się liczby sporów pomiędzy Skarbem Państwa i jednostkami samorządu terytorialnego a użytkownikami wieczystymi, związanych z aktualizacją opłat z tytułu użytkowania wieczystego oraz usprawni procedurę aktualizacji opłat, a także ochroni interesy użytkowników wieczystych którzy wykorzystują i w dalszym ciągu zamierzają wykorzystywać nieruchomości na cele mieszkaniowe, a nie komercyjne.


(ORGANIZACIJOS PAVADINIMAS) PROJEKTO ĮGYVENDINIMO ATASKAITA (DATA)
ANKIETA PROJEKTU PN POMOC STYPENDIALNA DLA MŁODZIEŻY
– das Internetbasierte Schulprojekt zur Politischen Bildung Niederlande


Tags: ministrów z, radę ministrów, rozporządzenie, ministrów, projekt, ………………………