KROK 1 ODBIORCA ZAWIERA UMOWĘ SPRZEDAŻY Z NOWYM

KROK 1 ODBIORCA ZAWIERA UMOWĘ SPRZEDAŻY Z NOWYM
PROJEKT UMOWY KOMPLEKSOWEJ DLA ODBIORCÓW GRUP TARYFOWYCH G W
ZLECENIE WYKONANIA USŁUGI NR ZLECENIA DATA ODBIORCA ZLECENIA

ZMIANA SPRZEDAWCY ENERGII ELEKTRYCZNEJ PRZEZ ODBIORCÓW PRZYŁĄCZONYCH DO SIECI


Krok 1 - Odbiorca zawiera umowę sprzedaży z nowym sprzedawcą

Krok 1 - Odbiorca zawiera umowę sprzedaży z nowym sprzedawcą

Nowa umowa sprzedaży powinna wejść w życie z dniem wygaśnięcia umowy sprzedaży z dotychczasowym sprzedawcą.

Takie rozwiązanie gwarantuje ciągłość sprzedaży.

UWAGA: zapytaj nowego sprzedawcę o możliwość zawarcia umowy kompleksowej (zastępującej dwie umowy – handlową i dystrybucyjną)

Krok 2 - Odbiorca wypowiada umowę sprzedaży dotychczasowemu sprzedawcy

Ten krok może wykonać nowy sprzedawca

W przypadku, gdy sprzedawcą dotychczasowym była spółka dystrybucyjna, odbiorca wypowiada tzw. umowę kompleksową, czyli obejmującą zarówno warunki sprzedaży energii elektrycznej jak i świadczenia usługi dystrybucji.

 

Krok 3 - Odbiorca zawiera umowę o świadczenie usługi dystrybucji

Ten krok może wykonać nowy sprzedawca

Po wypowiedzeniu umowy kompleksowej, oprócz nowej umowy sprzedaży z wybranym sprzedawcą, odbiorca zawiera z operatorem systemu dystrybucyjnego umowę o świadczenie usług dystrybucji. Umowa ta wchodzi w życie z dniem rozwiązania umowy kompleksowej.

Istotne jest, że nową umowę o świadczenie usługi dystrybucji odbiorca może zawrzeć na czas nieokreślony i nie jest konieczne wypowiadanie i ponowne jej zawieranie przy kolejnych zmianach sprzedawców.
 

Krok 4 - Odbiorca informuje operatora systemu dystrybucyjnego o zawarciu nowej umowy sprzedaży

W niektórych przypadkach ten krok może wykonać sprzedawca z upoważnienia odbiorcy

Zgłoszenie (może być wymagane pisemne) powinno zawierać:

a) określenie stron nowej umowy sprzedaży,

b) termin obowiązywania umowy,

c) planowane ilości dostaw energii,

d) określenie podmiotu odpowiedzialnego za bilansowanie handlowe
(najczęściej będzie nim nowy sprzedawca),

Obecnie odbiorca zakupuje energię elektryczną od przypisanego mu terytorialnie przedsiębiorstwa energetycznego, które świadczy usługi:

Od 1 lipca 2007 roku wszyscy mamy możliwość zakupu energii od wybranego przez siebie niezależnego sprzedawcy.

Usługę dystrybucji świadczą dotychczasowi operatorzy systemów dystrybucyjnych.

 

Krok 5 - Dostosowanie układów pomiarowo—rozliczeniowych (liczników)

Tu też odbiorca może korzystać z pomocy nowego sprzedawcy

W zależności od wielkości zużycia energii zmiana sprzedawcy może wymagać dostosowania układu pomiarowo - rozliczeniowego.

Koszty dostosowania układu ponosi właściciel układu.

 

Krok 6 - Odczyt licznika i rozliczenie końcowe ze „starym” sprzedawcą

W dniu wejścia w życie nowej umowy sprzedaży (czyli w dniu zmiany sprzedawcy) operator systemu dystrybucyjnego zobowiązany jest dokonać odczytu układu pomiarowego.

W przypadku liczników uniemożliwiających transmisję danych odczyt taki może być opóźniony, ale nie powinien nastąpić później niż w ciągu 5 dni roboczych po zmianie sprzedawcy.

Stan licznika na dzień zmiany sprzedawcy operator przekazuje dotychczasowemu oraz nowemu sprzedawcy w określonym terminie (do 5 dnia następnego miesiąca).

Na tej podstawie sprzedawcy wystawią odbiorcy faktury. Dotychczasowy sprzedawca przygotuje rozliczenie końcowe.















Szanowni Państwo,
zgodnie z obowiązującym prawem, Odbiorcy mogą kupować energię elektryczną od dowolnego Sprzedawcy, który zajmuje się handlem energią elektryczną.

Dokonując zmiany Sprzedawcy po raz pierwszy Odbiorca rozwiązuje dotychczasową umowę kompleksową lub umowę sprzedaży energii łączącą go z Grupą Azoty Zakłady Azotowe Kędzierzyn S.A. i zawiera następujące rodzaje umów:

umowę sprzedaży energii elektrycznej z nowym Sprzedawcą,
● umowę o świadczenie usługi dystrybucji z Grupą Azoty ZAK S.A., pełniącego funkcję dystrybutora energii elektrycznej (nie dotyczy odbiorców posiadających rozdzielone umowy na dystrybucję i sprzedaż energii),

Procedura zmiany Sprzedawcy trwa:
● do 30 dni w przypadku pierwszej zmiany Sprzedawcy,
● do 14 dni w przypadku każdej następnej zmiany Sprzedawcy,  pod warunkiem, że
układ pomiarowy umożliwia zdalną transmisję danych. W pozostałych przypadkach
obowiązuje termin 30-dniowy.

9 czynności które należy wykonać aby zmienić sprzedawcę energii elektrycznej:

1. Zawarcie umowy sprzedaży

Odbiorca zawiera umowę sprzedaży energii elektrycznej z nowym sprzedawcą. W przypadku pierwszej zmiany sprzedawcy umowa sprzedaży energii elektrycznej winna zawierać klauzulę, iż wchodzi w życie z dniem skutecznego rozwiązania dotychczasowej umowy z Grupą Azoty ZAK S.A. oraz wejścia w życie umowy o świadczenie usług dystrybucji.

2. Zgłoszenie zmiany sprzedawcy

Sprzedawca wypełnia i składa, oddzielnie dla każdego punktu poboru, podpisane przez odbiorcę druki ZS - Zgłoszenie zmiany sprzedawcy (wzór do pobrania na stronie internetowej Tauron Dystrybucja S.A.).

3. Weryfikacja zgłoszenia

W terminie do 5 dni roboczych od daty wpływu zgłoszenia, Grupa Azoty ZAK S.A. dokonuje  jego weryfikacji pod kątem zgodności danych oraz istnienia dokumentów niezbędnych do realizacji zgłaszanej umowy sprzedaży energii elektrycznej.

4. Potwierdzenie lub odrzucenie zgłoszenia

Gdy weryfikacja przebiegnie pozytywnie, Grupa Azoty ZAK S.A. wysyła do nowego sprzedawcy i Odbiorcy potwierdzenie przyjęcia zgłoszenia wraz z projektem umowy o świadczenie usług dystrybucji energii elektrycznej. Negatywna weryfikacja zgłoszenia skutkuje jego odrzuceniem. Procedura zmiany sprzedawcy nie zostaje wszczęta. Grupa Azoty ZAK S.A. powiadamia strony o tym fakcie podając jednocześnie przyczynę odrzucenia zgłoszenia.



5. Sprawdzenie (dostosowanie) układu pomiarowego

Grupa Azoty ZAK S.A. dokonuje sprawdzenia układu pomiarowo-rozliczeniowego pod kątem zgodności z Instrukcją Ruchu i Eksploatacji Sieci Dystrybucyjnej Tauron Dystrybucja S.A. (IRiESD). W przypadku stwierdzenia konieczności dostosowania układu do wymagań IRiESD, właściciel układu pomiarowo-rozliczeniowego jest zobowiązany do podjęcia niezbędnych prac na własny koszt. Właścicielem układów pomiarowo-rozliczeniowych odbiorców z grup taryfowych C jest Grupa Azoty ZAK S.A. Właścicielami układów pomiarowo-rozliczeniowych grup taryfowych B są odbiorcy. W przypadku przedłużających się prac modernizacyjnych układu pomiarowo-rozliczeniowego, uniemożliwiających podpisanie umowy o świadczenie usług dystrybucji, procedura zmiany sprzedawcy ulega zawieszeniu*)

6. Podpisanie umowy o świadczenie usług dystrybucji

Odbiorca odsyła (w ciągu 14 dni od daty jej otrzymania) prawidłowo wypełnioną i podpisaną umowę o świadczenie usług dystrybucji energii elektrycznej.
Niedotrzymanie 14-dniowego terminu odesłania ww. umowy, skutkuje zawieszeniem procedury zmiany sprzedawcy*).
Procedura zostaje wszczęta w dniu wpływu przedmiotowych umów do Grupy Azoty ZAK S.A.

7. Podpisanie umowy rezerwowej sprzedaży energii elektrycznej

Grupa Azoty ZAK S.A. zawiera ze sprzedawcą rezerwowym, wskazanym przez odbiorcę, w jego imieniu i na jego rzecz, umowę rezerwowej sprzedaży energii elektrycznej. Umowa wejdzie w życie w momencie gdy sprzedawca podstawowy zaprzestanie sprzedaży energii elektrycznej dla tego odbiorcy. Jeżeli odbiorca nie wskaże sprzedawcy rezerwowego, to jego funkcję będą pełniły Grupa Azoty ZAK S.A.

8. Ustalenie daty odczytu

Grupa Azoty ZAK S.A. dokonuje ustalenia daty odczytu wskazań układu pomiarowo-rozliczeniowego na dzień zmiany sprzedawcy. W szczególnych przypadkach odczyt może być wykonany maksymalnie z 5-dniowym wyprzedzeniem lub opóźnieniem w stosunku do ustalonej daty zmiany sprzedawcy.

9. Odczyt

Pracownicy Grupy Azoty ZAK S.A. dokonują odczytu układu pomiarowo-rozliczeniowego, a następnie w ciągu 7 dni od daty odczytu, wysyłają dotychczasowemu i nowemu sprzedawcy oraz odbiorcy, potwierdzenie rozpoczęcia realizacji nowej umowy sprzedaży wraz ze wskazaniami układu pomiarowego, ustalonymi na dzień zmiany sprzedawcy.

*) oznacza to, że przeprowadzenie całego procesu może potrwać dłużej o okres zawieszenia





Tags: nowym sprzedawcą, z nowym, nowym, umowę, odbiorca, sprzedaży, zawiera