PRZYKŁAD DOBREJ PRAKTYKI PRZEDSZKOLE PUBLICZNE NR 9 W BARTOSZYCACH

Wojewódzkie Manewry Ratownicze – Opis Przykładowych Konkurencji ( Scenek)czas






PRZYKŁAD DOBREJ PRAKTYKI

PRZYKŁAD DOBREJ PRAKTYKI

Przedszkole Publiczne Nr 9

w Bartoszycach

Temat działania: „W świątecznym nastroju” – kultywowanie tradycji Bożonarodzeniowych wśród dzieci i rodziców

Cel działania:

CELE GŁÓWNE:

1. Prezentacja przedszkola – umiejętności, talentów, efektów wspólnej pracy – na forum przedszkola i miasta.

2. Dążenie do uczynienia z przedszkola miejsca sukcesu dziecka, miejsca wspólnej radości z jego dokonań i osiągnięć.

3. Zapewnienie dzieciom, rodzicom, nauczycielom oraz przedstawicielom miasta atrakcyjnego, aktywnego, kulturalnego i pożytecznego spędzenia wspólnych chwil w przedszkolu.

4. Zapewnienie różnych możliwości interakcji i współpracy dzieci, rodziców i kadry pedagogicznej naszego przedszkola.

5. Potwierdzenie wartości i ważności współpracy między przedszkolami, szkołami, społecznością lokalną oraz instytucjami publicznymi i kościelnymi.

CELE SZCZEGÓŁOWE:

  1. Wspomaganie dzieci w rozwijaniu uzdolnień wokalnych, muzycznych, plastycznych, recytatorskich i aktorskich.

  2. Kształtowanie u dzieci odporności emocjonalnej koniecznej do radzenia sobie w nowych i trudnych sytuacjach, w tym także do łagodnego znoszenia stresów i porażek poprzez udział w konkursach i występach przed dużą publicznością.

  3. Budowanie systemu wartości, w tym wychowywanie dzieci tak, żeby lepiej orientowały się w tradycjach związanych z obchodzeniem Świąt Bożego Narodzenia w naszym regionie.

  4. Stwarzanie warunków sprzyjających wspólnej zabawie dzieci, uczniów, rodziców, nauczycieli oraz władz miasta.

  5. Budowanie dziecięcej wiedzy o świecie społecznym poprzez kultywowanie tradycji Bożonarodzeniowych.

  6. Wprowadzanie dzieci w świat wartości estetycznych i rozwijanie umiejętności wypowiadania się poprzez muzykę, małe formy teatralne oraz sztuki plastyczne.

  7. Kształtowanie u dzieci poczucia przynależności społecznej do rodziny oraz do grupy rówieśniczej.

  8. Zapewnienie dzieciom lepszych szans edukacyjnych poprzez wspieranie ich ciekawości, aktywności i samodzielności oraz kształtowanie tych wiadomości i umiejętności.

  9. Promocja przedszkola w środowisku lokalnym oraz w mediach.

  10. Zintegrowanie ze sobą szkół i przedszkoli poprzez wspólną zabawę.

  11. Kultywowanie tradycji śpiewania kolęd poprzez popularyzowanie tradycyjnych oraz współczesnych kolęd i pastorałek.


Opis działań:

Nasze przedszkole od 7 lat kultywuje tradycje Bożonarodzeniowe występujące w naszym regionie wśród dzieci, rodziców, nauczycieli i władz miasta. W związku z tym, w bieżącym roku szkolnym powstał projekt pt: „W świątecznym nastroju”, do którego wszyscy pracownicy przedszkola przygotowywali się od września 2013 roku. Na spotkaniu Rady Pedagogicznej, autorki projektu zapoznały grono pedagogiczne z celami projektu oraz ustalono harmonogram działań, wyznaczono osoby odpowiedzialne za realizację. Do naszego projektu zaproszono i zaangażowano wiele osób. Były to dzieci, rodzice z naszego przedszkola, dzieci i nauczyciele z wszystkich bartoszyckich przedszkoli, uczniowie, rodzice i nauczyciele z wszystkich bartoszyckich szkół, dyrektorki bartoszyckich przedszkoli oraz przedstawiciele Urzędu Miasta: Dyrektor Zespołu Administracyjnego Oświaty, radny Urzędu Miasta oraz przedstawiciel instytucji kościelnych Dziekan Dekanatu Bartoszyce. W naszym projekcie wzięły również udział instytucje publiczne takie jak: Bartoszycki Dom Kultury, Telewizja Kablowa Ba -Sat oraz Radio Bartoszyce.

Nasz projekt rozpoczęliśmy od zorganizowania w przedszkolu rodzinnego konkursu plastycznego pt: „W świątecznym nastroju”, którego celem było wyrażanie nastroju i uczuć związanych ze Świętami Bożego Narodzenia oraz rozbudzania ekspresji plastycznej. Konkurs trwał od 5 do 13 grudnia 2013 roku. Format i technika wykonywanej pracy była dowolna. Prace mogły być wykonane w formie plakatów, jak również przestrzenne. Do konkursu przystąpiło 46 rodzin z naszego przedszkola. Komisja konkursowa wyróżniła 16 rodzin, które otrzymały pamiątkowe dyplomy i upominki. Dodatkową nagrodą było ogłoszenie wyników podczas grupowych spotkań wigilijnych oraz opublikowanie ich na stronie internetowej przedszkola w zakładce „Nasze sukcesy”. Wszystkie prace konkursowe były wyeksponowane w holu naszego przedszkola przez cały czas trwania projektu.

Kolejnym wydarzeniem, które wynikało z projektu był udział dzieci 6-letnich z najstarszej grupy przedszkolnej we wspólnym kolędowaniu w naszym mieście, którego organizatorem był Urząd Miasta Bartoszyce oraz Bartoszycki Dom Kultury. Odbyło się to dnia 15 grudnia 2013 roku na placu w centrum miasta. Przy blasku pięknej choinki i świecącej fontannie rozbrzmiewały kolędy w wykonaniu różnych zdolnych osób i przedstawicieli władz miasta. A koncert kolęd rozpoczął występ naszych przedszkolaków, które zaśpiewały kolędę: „Pójdźmy wszyscy do stajenki” i „Przybieżeli do Betlejem” oraz pastorałkę „Mali kolędnicy”. Dzieci wykorzystały swoje talenty wokalne i muzyczne przy akompaniamencie granym przez nauczycielkę naszego przedszkola oraz grając samodzielnie na instrumentach muzycznych. Było to wyróżnienie, gdyż najmłodszą grupę mieszkańców naszego miasta reprezentowały dzieci z naszego przedszkola. Cała uroczystość była transmitowana również w lokalnej telewizji kablowej Bart-Sat.

Następnym etapem naszego projektu było zorganizowanie we wszystkich 6 grupach przedszkolnych spotkań wigilijnych podczas których prezentowano przedstawienia jasełkowe. Odbyły się one w dniach od 18 do 20 grudnia 2013 roku. W tym roku po raz pierwszy występy prezentowane były w różnej formie:

„Dzieci rodzicom”, gdzie swoje umiejętności wokalne i aktorskie prezentowały dzieci,

„Rodzice dzieciom”, gdzie swoje umiejętności wokalne i aktorskie prezentowali rodzice,

„Dzieci rodzicom, rodzice dzieciom”, gdzie swoje umiejętności wokalne i aktorskie zaprezentowali wspólnie rodzice i dzieci.

Dodatkowo odbył się koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu rodziców, a później dzieci, podczas których wykorzystano własny akompaniament oraz zaprezentowano własne aranżacje muzyczne. Ponadto spotkania wigilijne były prezentowane w lokalnej telewizji kablowej Bart-Sat podczas pierwszego dnia Świąt Bożego Narodzenia.

Kolejnym wydarzeniem podtrzymującym tradycje Bożonarodzeniowe było zorganizowanie w naszym przedszkolu Wigilii dla dzieci i pracowników przedszkola. Podczas tego spotkania zaprezentowały się dzieci 6-letnie z najstarszej grupy przedszkolnej, które przedstawiły Jasełka. Natomiast wszystkie zgromadzone osoby wspólnie śpiewały kolędy i pastorałki. I nie ważne czy ktoś posiadał większe, czy mniejsze umiejętności wokalne. W tym dniu wszyscy poczuliśmy się jak jedna wielka rodzina i po życzeniach złożonych przez panią dyrektor, wszystkie dzieci i pracownicy przedszkola podzielili się opłatkiem składając sobie Bożonarodzeniowe życzenia. Nie zabrakło w tym dniu łez i wzruszenia na twarzach pracowników, gdyż była to naprawdę wyjątkowa chwila.

Wydarzeniem kończącym nasz projekt było zorganizowanie w naszym przedszkolu VII Przeglądu Kolęd pt: „Hej kolęda, kolęda”, który odbył się 15 stycznia 2014 roku. W przeglądzie wzięły udział dzieci, rodzice oraz nauczyciele z dziewięciu placówek oświatowych znajdujących się na terenie naszego miasta, między innymi z wszystkich pięciu bartoszyckich przedszkoli i z czterech szkół podstawowych, przedstawiciele władz miasta: Dziekan Dekanatu Bartoszyce Proboszcz Parafii Św. Jana Ewangelisty i Matki Boskiej Częstochowskiej, przedstawiciel Rady Miasta, Dyrektor Zespołu Administracyjnego Oświaty, którzy zasiedli w jury, pełniąc rolę Trzech Króli oraz Dyrektorki wszystkich bartoszyckich przedszkoli, które pełniły rolę Aniołów.

Celem Przeglądu było:

Kultywowanie tradycji śpiewania kolęd i pastorałek;

Możliwość zaprezentowania przez dzieci i ich rodziców własnych możliwości wokalnych i muzycznych;

Reprezentowanie swojej szkoły i przedszkola w lokalnych mediach;

Integrowanie szkół i przedszkoli poprzez wspólną zabawę.


W tym roku po raz pierwszy uczestnicy wzięli udział we wspólnym przedstawieniu jasełkowym z udziałem przedszkolaków z naszego przedszkola. Podczas przedstawienia zaprezentowali się zaproszeni goście, którzy w strojach odegrali rolę Trzech Króli (jury) i Aniołów śpiewających kolędę (Dyrektorki przedszkoli). Przedstawienie to wzbogaciły kolędy i pastorałki w wykonaniu uczestników przeglądu.

Zespoły kolędnicze z wszystkich bartoszyckich przedszkoli oraz soliści prezentowali kolędy i pastorałki w różnych aranżacjach muzycznych z wykorzystaniem różnorodnych instrumentów. Wykonawcom przyglądało się jury, które dokonało podsumowania przeglądu i wręczenia nagród. Wszyscy uczestnicy naszego Przeglądu otrzymali pamiątkowe dyplomy, podziękowania oraz upominki.

Po zakończonym Przeglądzie wszyscy zaproszeni goście zwiedzali nasze przedszkole. Oglądając sale i pomieszczenia przedszkolne szczególną uwagę zwrócili oni na galerię prac rodzinnego konkursu przedszkolnego „W świątecznym nastroju”. Oczywiście całą uroczystość można było obejrzeć dzięki transmisji w lokalnej telewizji kablowej Bart-Sat. A o naszym Przeglądzie było głośno również dzięki Radio Bartoszyce, które podawało informacje dotyczące terminu, celu i przebiegu przeglądu.

Wszystkie działania promujące nasze przedszkole były na bieżąco opisywane na stronie internetowej przedszkola www.przedszkolenr9.pl

Uzyskane efekty:

Poprzez realizację projektu „W świątecznym nastroju” przedszkole kultywowało tradycje Bożonarodzeniowe naszego regionu wśród dzieci przedszkolnych, szkolnych,ich rodziców, nauczycieli i społeczności lokalnej m.in. władz miasta. Dzięki temu przedsięwzięciu dzieci wraz z rodzicami prezentowały swoje umiejętności plastyczne, muzyczne, wokalne i aktorskie chętnie występując przed dużą i różnorodną publicznością. Projekt ten przybliżył dzieciom tradycje związane z obchodzeniem Świąt Bożego Narodzenia w regionie naszego zamieszkania. Poprzez jego realizację stworzyliśmy warunki sprzyjające wspólnej zabawie dzieci, rodziców, nauczycieli oraz władz miasta w czasie okresu świątecznego. Kultywowaliśmy tradycję śpiewania poprzez popularyzowanie tradycyjnych i współczesnych kolęd oraz pastorałek. Zacieśniliśmy współpracę ze szkołami podstawowymi i przedszkolami oraz instytucjami znajdującymi się na terenie naszego miasta, w celu zintegrowania ich poprzez wspólną rodzinną zabawę.

Promowaliśmy nasze przedszkole w środowisku lokalnym, m.in. poprzez transmitowanie uroczystości dotyczących Świąt Bożego Narodzenia w lokalnej telewizji kablowej Bart-Sat i Radio Bartoszyce

W projekt ten zaangażowano dzieci, rodziców, nauczycieli a także pracowników naszego przedszkola, placówki biorące udział w projekcie oraz władze miasta w osobach: Dziekana Dekanatu Bartoszyce, Radnych Miasta Bartoszyce i Dyrektora Zespołu Administracyjnego Oświaty. Dzięki realizacji tego projektu nawiązałyśmy współpracę z Parafią Św. Jana Ewangelisty i Matki Boskiej Częstochowskiej.

Wnioski z realizacji:

Wszystkie osoby związane bezpośrednio i pośrednio z naszym przedszkolem bardzo chętnie i aktywnie uczestniczyły we wszystkich proponowanych przez nas konkursach, występach artystycznych i przeglądzie. Istnieje ogromna potrzeba organizowania tego rodzaju uroczystości, gdyż wyrabiają u dzieci umiejętność samodzielnego prezentowania własnych umiejętności, pogłębiają relacje rodzinne a także integrują środowisko bartoszyckich szkół i przedszkoli oraz promują wartość wychowania przedszkolnego w społeczności lokalnej. Bardzo ważne jest również to, że dzieci pogłębiają swoją wiedzę na temat tradycji związanej z obchodzeniem Świąt Bożego Narodzenia w naszym mieście i regionie uwzględniając różne narodowości: polską i ukraińską.



Uzyskane efekty:

Poprzez realizację projektu „W świątecznym nastroju” przedszkole kultywowało tradycje Bożonarodzeniowe naszego regionu wśród dzieci przedszkolnych, szkolnych, ich rodziców, nauczycieli i społeczności lokalnej m.in. władz miasta. Dzięki temu przedsięwzięciu dzieci wraz z rodzicami prezentowały swoje umiejętności plastyczne, muzyczne, wokalne i aktorskie chętnie występując przed dużą i różnorodną publicznością. Projekt ten przybliżył dzieciom tradycje związane z obchodzeniem Świąt Bożego Narodzenia w regionie naszego zamieszkania. Poprzez jego realizację stworzyliśmy warunki sprzyjające wspólnej zabawie dzieci, rodziców, nauczycieli oraz władz miasta w czasie okresu świątecznego. Kultywowaliśmy tradycję śpiewania poprzez popularyzowanie tradycyjnych
i współczesnych kolęd oraz pastorałek. Zacieśniliśmy współpracę ze szkołami podstawowymi
i przedszkolami oraz instytucjami znajdującymi się na terenie naszego miasta, w celu zintegrowania ich poprzez wspólną rodzinną zabawę.

Promowaliśmy nasze przedszkole w środowisku lokalnym, m.in. poprzez transmitowanie uroczystości dotyczących Świąt Bożego Narodzenia w lokalnej telewizji kablowej Bart-Sat i Radio Bartoszyce.

W projekt ten zaangażowano dzieci, rodziców, nauczycieli a także pracowników naszego przedszkola, placówki biorące udział w projekcie oraz władze miasta w osobach: Dziekana Dekanatu Bartoszyce, Radnych Miasta Bartoszyce i Dyrektora Zespołu Administracyjnego Oświaty. Dzięki realizacji tego projektu nawiązałyśmy współpracę z Parafią Św. Jana Ewangelisty i Matki Boskiej Częstochowskiej.


Wnioski z realizacji:

Wszystkie osoby związane bezpośrednio i pośrednio z naszym przedszkolem bardzo chętnie i aktywnie uczestniczyły we wszystkich proponowanych przez nas konkursach, występach artystycznych
i przeglądzie. Istnieje ogromna potrzeba organizowania tego rodzaju uroczystości, gdyż wyrabiają
u dzieci umiejętność samodzielnego prezentowania własnych umiejętności, pogłębiają relacje rodzinne a także integrują środowisko bartoszyckich szkół i przedszkoli oraz promują wartość wychowania przedszkolnego w społeczności lokalnej. Bardzo ważne jest również to, że dzieci pogłębiają swoją wiedzę na temat tradycji związanej z obchodzeniem Świąt Bożego Narodzenia w naszym mieście
i regionie uwzględniając różne narodowości: polską i ukraińską.





Tags: bartoszycach temat, przedszkole, przykład, publiczne, bartoszycach, dobrej, praktyki