INFORMACJA NT DZIAŁALNOŚCI KOMISJI BEZPIECZEŃSTWA I PORZĄDKU NA POTRZEBY

INFORMACJA PRASOWA WARSZAWA 1 CZERWCA 2020 R INFORMACJA PRASOWA
1 ŻG833152017 KIELCE DNIA 10082017R INFORMACJA O
INFORMACJA PRASOWA SOLARIS I VOITH PREZENTUJĄ AUTOBUS

KOSZALIN 03012017 R TI4210172015MB INFORMACJA O WYBORZE
(OZNACZENIE PRACODAWCY) INFORMACJA DOTYCZĄCA RÓWNEGO TRAKTOWANIA W ZATRUDNIENIU
(PIECZĘĆ ADRESOWA PRACODAWCY) INFORMACJA ŚWIADKA W ZWIĄZKU ZE STUDENCKIM

Informacja nt

Informacja nt. działalności Komisji Bezpieczeństwa i Porządku
na potrzeby Biuletynu Informacji Publicznej Starostwa Strzeleckiego.



Komisję Bezpieczeństwa i Porządku utworzono na podstawie art. 38a ustawy z dnia
5 czerwca 1998 roku o samorządzie powiatowym. Kadencja Komisji trwa trzy lata. Komisja została utworzona w celu realizacji zadań starosty w zakresie zwierzchnictwa nad powiatowymi służbami, inspekcjami i strażami oraz innych związanych z bezpieczeństwem zadań określonych w ustawach. Komendanci powiatowi są zobowiązani udostępniać Komisji, na żądanie jej przewodniczącego, dokumenty i informacje dotyczące pracy policji na terenie powiatu.

Do ustawowych zadań Komisji Bezpieczeństwa i Porządku należy:

Starosta Pan Józef Swaczyna z mocy ustawy jest przewodniczącym Komisji. Poza nim
w skład Komisji obecnie wchodzą:

Powiatowego Policji

Powiatowego Policji

Wojewódzkiego w Opolu.




Działalność Komisji Bezpieczeństwa i Porządku w 2002 roku



Komisja Bezpieczeństwa i Porządku w roku 2002 odbyła 5 posiedzeń.

Po raz pierwszy zebrała się 12 lutego 2002 roku. Porządek posiedzenia dotyczył:

  1. Wręczenia powołań członkom Komisji Bezpieczeństwa i Porządku.

  2. Zatwierdzenia Regulaminu Komisji Bezpieczeństwa i Porządku.

  3. Analizy i oceny aktualnego stanu bezpieczeństwa i porządku publicznego oraz planowania przedsięwzięć w celu jego poprawy.

Analiza stanu bezpieczeństwa wykazała dużą dynamikę przestępstw w kategorii: bójka lub pobicie, narkomania, rozbój i wymuszenia rozbójnicze, inne o charakterze kryminalnym. Postanowiono,
aby te cztery kategorie przestępstw potraktować priorytetowo i skoncentrować się na nich
w projekcie „Powiatowego Programu Zapobiegania Przestępczości oraz Ochrony Bezpieczeństwa Obywateli i Porządku Publicznego”.

Zwrócono uwagę także na niezadowalający stan bezpieczeństwa drogowego. Nagminnie przekraczane są dozwolone prędkości, szczególnie w terenach zabudowanych. Jednym z rozwiązań, które mogłoby przynieść wymierne rezultaty jest montaż fotoradarów. Informację nt. możliwości zakupu tego typu urządzenia przedstawiono samorządom gminnym. Od początku roku 2002 funkcjonuje „Program poprawy stanu bezpieczeństwa pieszych i innych niechronionych uczestników ruchu drogowego”. Zakłada on m.in. budowę przejść i kładek dla pieszych oraz ścieżek rowerowych.

Członkowie Komisji stwierdzili, że jednym ze sposobów ograniczenia przestępczości jest zapewnienie dużej ilości patroli policyjnych w terenie. Jednak zadanie to na dzień dzisiejszy nie może zostać zrealizowane ponieważ w dalszym ciągu znacznym obciążeniem dla służby patrolowo-obchodowej są konwoje i doprowadzenia. Obciążenie służbą konwojową jest największe na terenie całego województwa opolskiego. Powoduje to znaczny ubytek policjantów w służbie patrolowo-obchodowej i większe zużycie paliwa. We wcześniejszych pismach m.in. do Ministra Sprawiedliwości, jak również w piśmie nr OC.OM-5120-11/2002 z dnia 8 marca 2002r. kierowanym do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji po raz kolejny Starosta zwrócił się
o podjęcie niezwłocznych i skutecznych działań w celu wdrożenia kompleksowych rozwiązań prawnych regulujących sprawę konwojów i doprowadzeń. Niestety Ministerstwa do tej pory nie rozwiązały tego problemu.


13 lutego 2002r. zwrócono się do burmistrzów, wójtów z terenu powiatu strzeleckiego
o wskazanie obszarów działania Komisji oraz o przesłanie wniosków i uwag dot. bezpieczeństwa publicznego.


W dniu 12 marca 2002 roku Komisja zajęła się wypracowaniem i omówieniem głównych założeń projektu „Powiatowego Programu Zapobiegania Przestępczości oraz Ochrony Bezpieczeństwa Obywateli i Porządku Publicznego”. W pierwszej kolejności przedstawiono uwagi i wnioski dot. bezpieczeństwa publicznego, jakie spłynęły od burmistrzów i wójtów. Zwrócono uwagę m.in.
na szeroko pojęte bezpieczeństwo drogowe, szerzący się problem narkomanii szczególnie wśród młodzieży, potrzebę zwiększenia ilości dzielnicowych (1 sołectwo – 1 dzielnicowy), przebywanie nieletnich w lokalach gastronomicznych po 22
00 i spożywanie przez nich alkoholu.

Komisja zleciła Komendzie Powiatowej Policji przeprowadzenie w czerwcu i lipcu kontroli oznakowania przejść dla pieszych wokół placówek szkolno – wychowawczych, a następnie przekazanie uwag burmistrzom i wójtom. Rezultaty przeprowadzonych działań to:

W zakresie przeciwdziałania narkomanii realizowane były programy:

Ponadto z powodzeniem w szkołach prowadzona jest akcja uświadamiania uczniów o skutkach zażywania i posiadania narkotyków. W Publicznym Gimnazjum nr 2 w Strzelcach Opolskich wprowadzono identyfikatory dla uczniów, co być może w części uchroni szkołę przed dealerami. Na wnioski dyrektorów w rejony szkół udają się policjanci w celu wylegitymowania nieznajomych.

Odstąpiono od obsady każdego sołectwa jednym dzielnicowym, ponieważ jest wiele sołectw,
w których nie odnotowano w ostatnich latach żadnych przestępstw. Mogłoby dochodzić do sytuacji, w których jedni dzielnicowi narzekaliby na nadmiar pracy a inni byliby niedociążeni.

W sprawie spożywania przez nieletnich alkoholu w lokalach gastronomicznych bardzo dobrze układa się współpraca pomiędzy Komendą Powiatową Policji a gminną komisją ds. rozwiązywania problemów alkoholowych w Strzelcach Opolskich. Przeprowadzane są wspólne kontrole lokali, gdzie istnieje podejrzenie sprzedaży alkoholu nieletnim. Kontrole były wzmożone szczególnie
w okresie wakacyjnym. Zachęcono także inne komisje gminne do nawiązania współpracy
z Komenda Powiatową Policji.


Podczas posiedzeń Komisji poruszano sprawę dzikich zwierząt i sposobu obchodzenia się z nimi. W korespondencji z Opolskim Wojewódzkim Lekarzem Weterynarii proponowano aby dokonać zakupu aplikatorów dla każdego Powiatowego Inspektoratu Weterynarii, ale na szczeblu centralnym co mogłoby przynieść wiele korzyści. Sprawa nie została ostatecznie wyjaśniona przez Opolskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii.


W związku z zaistnieniem realnego zagrożenia dla ludności związanego z bioterroryzmem,
w piśmie nr OC.OM-5320-5/2002 z dnia 13 maja 2002 roku Starosta zwrócił się do Wojewody Opolskiego o zakup dla potrzeb całego województwa opolskiego pojazdu, który przystosowany byłby do przewozu różnego rodzaju materiałów szczególnie niebezpiecznych, w tym substancji zakaźnych.


Na posiedzeniu w dniu 24 maja 2002 roku Komisja kontynuowała prace nad projektem „Powiatowego Programu Zapobiegania Przestępczości oraz Ochrony Bezpieczeństwa Obywateli
i Porządku Publicznego”. Do projektu Programu postanowiono włączyć nadesłane z gmin wnioski
i uwagi dot. bezpieczeństwa i porządku publicznego.


Ostateczny projekt „Powiatowego Programu Zapobiegania Przestępczości oraz Ochrony Bezpieczeństwa Obywateli i Porządku Publicznego” opracowany został na posiedzeniu Komisji
w dniu 20 czerwca 2002 roku. W tworzeniu projektu Programu swój wkład wniosły samorządy terytorialne z terenu powiatu strzeleckiego, służby, inspekcje i straże oraz powiatowe jednostki organizacyjne.


Następnie Rada Powiatu Strzeleckiego, zgodnie z art. 12 pkt. 9b ustawy z dnia 5 czerwca 1998r.
o samorządzie powiatowym, uchwaliła „Powiatowy Program Zapobiegania Przestępczości oraz Ochrony Bezpieczeństwa Obywateli i Porządku Publicznego” (Uchwała nr XLV/323/2002
Rady Powiatu Strzeleckiego z dnia 24 lipca 2002 roku).

Poniżej przedstawione są bloki tematyczne „Powiatowego Programu Zapobiegania Przestępczości oraz Ochrony Bezpieczeństwa Obywateli i Porządku Publicznego” i najważniejsze osiągnięcia:



Udało się znacznie ograniczyć ilość przestępstw rozbójniczych, przy jednoczesnym wzroście wskaźnika wykrywalności tych przestępstw z 78,3% w 2001r. do 80% w 2002r.

W zakresie zwalczania przestępczości narkotykowej, w roku 2002 odnotowano efekty w postaci ujawnienia większej ilości tego rodzaju przestępstw. Wszczęto 18 postępowań, stwierdzono 22 czyny, wykrywalność wyniosła 77,3%. Policja z gminnymi komisjami ds. rozwiązywania przeprowadziła kilka kontroli lokali gastronomicznych. W wyniku kontroli ujawniono nietrzeźwych nieletnich. Dzięki tym działaniom znacznie ograniczono możliwości spożywania alkoholu przez nieletnich w tych lokalach. Ponadto w tematyce uzależnień, na bieżąco prowadzona jest działalność profilaktyczna przez Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną
i Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie.

Doprowadzono do zmniejszenia ilości kradzieży kieszonkowych, szczególnie w rejonie targowisk. W dni targowe kierowano patrole policyjne w rejony zagrożone, organizowano wzmożone działania z udziałem większej ilości policjantów w tym Samodzielnego Pododdziału Prewencji KWP w Opolu.

W kategorii kradzieży z włamaniem w 2002r. w porównaniu do roku 2001 nastąpił spadek ilości wszczętych postępowań przygotowawczych z 334 do 310 (dynamika 92,8%). Wpływ na ten stan miał niewątpliwie system monitoringu działający w Strzelcach Op. – aktualnie 9 kamer.

W zakresie ograniczenia kradzieży linii energetycznych Policja w porozumieniu z samorządem gminnym i powiatowym gromadzi informacje nt. punktów skupu metali kolorowych.
Policja prowadziła działania ze Strażą Ochrony Kolei. Efekty to ujęcie sprawców kilku przestępstw.



We wrześniu 2002r. przeprowadzono działania „Bezpieczna droga do szkoły”, skierowane głównie do pierwszoklasistów. Ujawniono większą ilość nietrzeźwych kierowców co prawdopodobnie wpłynęło na spadek ilości wypadków spowodowanych przez nietrzeźwych kierowców. Samorządy gminne podjęły działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa uczniów
w ich drodze do szkoły. Wprowadzono dodatkowe oznakowania pionowe i poziome na przejściach w pobliżu szkół. W Szczepanku i Piotrówce utworzono zatoczki autobusowe skąd dzieci bezpiecznie udają się do szkoły Zainstalowano sygnalizację świetlną na skrzyżowaniu przy szkole w Jemielnicy. Wykonano chodnik – dojście do szkoły podstawowej w Zalesiu Śląskim. Wykonano stanowisko postojowe dla autobusów szkolnych z wiatą i rampą do wsiadania i wysiadania dzieci przy szkole podstawowej w Raszowej. Wyremontowano chodnik
w Wysokiej.



Na bieżąco prowadzona jest działalność kontrolna:

Przeprowadzane są procedury mające na celu ustalenie właścicieli starych, nie użytkowanych budynków.



Prowadzony jest bieżący nadzór nad:

Prowadzenie edukacji w sprawie zapobiegania AIDS i narkomanii.



Komisja po analizie akcji ratowniczych z udziałem niebezpiecznie zachowujących się zwierząt podjęła działania na rzecz wyposażenia Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w aplikator
do usypiania zwierząt. Sprawa utkwiła u Opolskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii.





Komendy Powiatowe: Policji i PSP wspólnie prowadziły kontrole pod kryptonimem „Niebezpieczne Przewozy”, które mają na celu eliminację nielegalnych przewozów TŚP. Podjęte zostały działania dotyczące zreorganizowania ruchu drogowego dla przewoźników TŚP, które mają na celu ominięcie terenów gęsto zaludnionych.



Współpraca z samorządami gminnymi owocowała m.in. przekazaniem na rzecz Komendy Powiatowej Policji środków, które pozwoliły na zamontowanie w radiowozach instalacji gazowych. Parlamentarzyści wspierali nas głównie w działaniach, mających na celu uregulowanie tematyki związanej z konwojowaniem.



Podejmowane działania przez Policję Strzelecką w tym obszarze pozwoliły na wzrost wykrywalności i przestępstw gospodarczych. Wszczęto o 27% więcej postępowań przygotowawczych, stwierdzono o 62,8% więcej przestępstw niż w roku 2001.


20 sierpnia 2002 roku wspólne posiedzenie odbyły: Komisja Bezpieczeństwa i Porządku oraz Komisja Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego, Ochrony Przeciwpożarowej, Ochrony przed Zagrożeniami Losowymi Rady Powiatu Strzeleckiego. Tematami spotkania były:

  1. Analiza stanu bezpieczeństwa w powiecie strzeleckim za 7 miesięcy 2002 roku.

  2. Ocena pracy Komendanta Powiatowego Policji w Strzelcach Opolskich.

Stan bezpieczeństwa w powiecie za 7 miesięcy 2002 roku oceniono na ocenę dostateczną. Szczególnie proces wykrywczy pozostawiał wiele do życzenia. W związku ze zmianą na stanowisku Komendanta Powiatowego Policji w Strzelcach Opolskich skoncentrowano się
na ocenie działalności jednostki:

Na posiedzeniu wysunięto wniosek aby mieszkańcy informowani byli na bieżąco nt. możliwości kontaktowania się ze swoim dzielnicowym. W związku z tym stosowne informacje ukazały się
w prasie lokalnej („Strzelec Opolski”).


Po wspólnym posiedzeniu Komisji w piśmie nr OC.OM-5120-30/2002 z dnia 28 sierpnia 2002 roku Starosta zwrócił się do Opolskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji z zapytaniem: czy przy określaniu etatyzacji tutejszej Komendy Powiatowej Policji wzięto pod uwagę fakt istnienia na terenie miasta Strzelce Opolskie dwóch zakładów karnych? W innych Komendach Powiatowych województwa opolskiego stan etatyzacji jest większy, przy niewykonywaniu służby konwojowej. W odpowiedzi Opolski Komendant Wojewódzki powołał się na Zarządzenie nr 21 Komendanta Głównego Policji z dnia 15.11.2001r., które mówi, że liczba etatów stanowi wypadkową liczby mieszkańców, obszaru i występującego tam zagrożenia czynami zabronionymi. Ponadto nadmienił, że Komenda Powiatowa Policji w Strzelcach Opolskich w trakcie ostatniej reorganizacji jednostek Policji, która miała miejsce w styczniu 1999r., otrzymała 15 dodatkowych stanowisk policyjnych, zwiększając tym samym stan etatowy z 120 do 135 etatów.


W grudniu 2002r. w piśmie nr OC.OM-5120-38/2002 Starosta wystąpił do podmiotów nadzorujących zapisy „Powiatowego Programu Zapobiegania Przestępczości oraz Ochrony Bezpieczeństwa Obywateli i Porządku Publicznego” o przedstawienie pisemnej informacji nt. realizacji zadań ujętych w Programie. Ocenę Programu z udziałem osób odpowiedzialnych za jego realizację zaplanowano na posiedzeniach Komisji w roku 2003.




Działalność Komisji Bezpieczeństwa i Porządku w 2003 roku



W roku 2003 Komisja odbyła 5 posiedzeń. Główne tematy poruszane na posiedzeniu w dniu
16 stycznia dotyczyły:


W dniu 29 stycznia 2003 roku na sesji rady powiatu strzeleckiego Starosta przedstawił sprawozdanie z działalności Komisji Bezpieczeństwa i Porządku za rok 2002, a następnie zwrócił się do Wojewody Opolskiego o jego opublikowanie w dzienniku urzędowym województwa opolskiego.


Realizując wniosek z posiedzenia Komisji w dniu 16 stycznia, dnia 24 stycznia 2003 roku Starosta wydał zarządzenie w sprawie koordynacji działań podmiotów realizujących zadania „Powiatowego programu zapobiegania przestępczości oraz ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego”
w obszarze przeciwdziałania narkomanii i walki z uzależnieniami. Podmioty, którym przypisane
są zadania Programu w zakresie uzależnień zobowiązane są do składania kwartalnych informacji
nt. ich realizacji.


29 stycznia Komisja w trosce o bezpieczeństwo uczniów powracających ze szkoły do domu, zwróciła się do Burmistrza Miasta Strzelce Opolskie o objęcie systemem monitoringu rejonu dworców PKP i PKS w Strzelcach Opolskich. W Odpowiedzi wyjaśniono, że tereny
te zostaną objęte monitoringiem w przyszłości przy ewentualnej rozbudowie systemu.

Podczas posiedzenia w dniu 16 stycznia wskazano także na potrzebę reorganizacji ruchu drogowego dla przewoźników Toksycznych Środków Przemysłowych, który omijałby gęsto zaludnione tereny powiatu.


Na posiedzeniu Komisji poruszono również sprawę interwencji Wojewody Opolskiego, która doprowadziła do usunięcia z miejscowości Góra Św. Anny znaków pionowych, które ostrzegały odwiedzających przed kradzieżami. Członkowie Komisji wnieśli o rozpoznanie sprawy od strony prawnej w celu przywrócenia znaków. Po rozpoznaniu sprawy pod kątem formalno – prawnym stwierdzono, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby zarządcy nieruchomości mogli umieszczać tablice informacyjne lub piktogramy, których treść ostrzegałaby społeczeństwo przed złodziejami samochodów i sprawcami kradzieży kieszonkowych. Ustalenia w tej sprawie przekazano samorządom gminnym za pośrednictwem członków Komisji.


Na wniosek Dyrektora Zespołu Szkół w Strzelcach Opolskich, zwrócono się do Dyrektora Oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Opolu o zamontowanie przed wejściem
do szkoły barierek ochronnych, które zapobiegałyby przed bezpośrednim dostępem uczniów
do drogi. Prośbę rozpatrzono pozytywnie i 1 września przed szkołą zamontowano odpowiednie ogrodzenie łańcuchowe.


Realizując wniosek Komisji w dniu 22 kwietnia 2003 roku Starosta wystąpił do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z propozycją dotyczącą uregulowania prawnego sprawy związanej
z funkcjonowaniem fotoradarów. Zaproponowano wprowadzenie podobnych uregulowań, jakie obowiązują w krajach Europy Zachodniej. Obsługą fotoradarów mieliby zajmować się wyznaczeni pracownicy samorządów gminnych, a kary pieniężne nałożone na kierowców stanowiłyby dochód gminy. W odpowiedzi poinformowano, że trwają prace nad zmianą rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 30 grudnia 2002r. w sprawie kontroli ruchu drogowego, polegające na przyznaniu strażom gminnym (miejskim) prawa do używania fotoradarów.
Od 1 stycznia 2004 roku obowiązuje już nowe rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych
i Administracji w tej sprawie, które wprowadza sugerowane przez Komisję zmiany.


W dniu 13 maja odbyło się kolejne posiedzenie Komisji. Najważniejsze punkty porządku posiedzenia dotyczyły:


Zakres podejmowanych działań na rzecz walki z uzależnieniami został pozytywnie zaopiniowany przez Komisję.


Po wysłuchaniu informacji dotyczącej działalności strzeleckiej policji oraz po dyskusji Komisja Bezpieczeństwa i Porządku pozytywnie oceniła pracę Komendanta Powiatowego Policji
w Strzelcach Opolskich. W maju 2002 roku wykrywalność wszystkich przestępstw wynosiła 64,1 co dawało powiatowi strzeleckiemu ostatnie - 11 miejsce w województwie. Natomiast w maju 2003 roku wykrywalność wyniosła już 81,4 przynosząc 4 lokatę w województwie opolskim.


Realizując jedno z ustaleń z posiedzenia Komisji w dniu 13 maja Starosta zwrócił się do wszystkich podmiotów realizujących zadania „Powiatowego programu zapobiegania przestępczości oraz ochrony bezpieczeństwa obywateli i porządku publicznego” o jego analizę i dokonanie ewentualnej weryfikacji celem zaktualizowania.


Na posiedzeniu Komisji w dniu 10 lipca Komisja zajmowała się:

Przy omawianiu bezpieczeństwa pożarowego, szczególna uwagę zwrócono na konieczność wejścia w media z dużą akcją propagandową uświadamiającą złe skutki wypalania traw, nieużytków
i poboczy dróg, które angażują duże siły i środki Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej oraz stwarzają ogromne zagrożenie pożarowe. Odpowiednie komunikaty z apelem do mieszkańców powiatu miały ukazać się w bezpłatnej gazecie samorządowej „Powiat Strzelecki”.

Komisja pozytywnie oceniała informację przedstawioną przez Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Strzelcach Opolskich dotyczącą stanu bezpieczeństwa pożarowego.


Podczas posiedzenia Komisji w dniu 17 września wniesiono ostatnie uwagi do zaktualizowanej wersji „Powiatowego programu zapobiegania przestępczości oraz ochrony bezpieczeństwa obywateli i porządku publicznego” – postanowiono m. in. o podjęciu tematu pomocy ofiarom przemocy w rodzinie oraz ofiarom przemocy seksualnej.


Dokonano również oceny bezpieczeństwa sanitarnego i weterynaryjnego na terenie powiatu. Komisja pozytywnie przyjęła informację przedstawioną przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego i Powiatowego Lekarza Weterynarii.

Starosta popierając działalność Państwowej Powiatowej Inspekcji Sanitarnej w zakresie edukowania młodzieży w sprawie zapobiegania AIDS i uzależnieniom, wyraził gotowość przekazania środków na stworzenie obligatoryjnego programu edukacyjnego dla wszystkich szkół na terenie powiatu każdego szczebla.


Realizując jeden z wniosków posiedzenia wystosowano pismo do Komendy Powiatowej Policji oraz do Agencji Nieruchomości Rolnych o zapewnienie bezpieczeństwa i zabezpieczenie przed dostępem osób trzecich do budynków po byłym PGR-ze na Suchych Łanach w Strzelcach Opolskich, nieopodal gimnazjum, gdzie zbiera się element społeczny. Agencja zobowiązała się zabezpieczyć obiekty do końca listopada 2003 roku.


Postanowiono także zaprosić na jedno z posiedzeń Komisji pracownika Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej, który przedstawi członkom Komisji możliwości i sposoby pomocy ludziom dotkniętym przemocą w rodzinie lub molestowaniem seksualnym.


W dniu 24 września 2003 roku uchwałą nr XII/92/03 Rada Powiatu Strzeleckiego uchwaliła zaktualizowaną wersję „Powiatowego programu zapobiegania przestępczości oraz ochrony bezpieczeństwa obywateli i porządku publicznego”. Jego główne cele to:


Posiedzenie Komisji Bezpieczeństwa i Porządku z dnia 25 listopada 2003 roku dotyczyło oceny stanu bezpieczeństwa budowlanego na terenie powiatu – Komisja pozytywnie przyjęła informację przedstawioną przez Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Najważniejsze poruszane kwestie dotyczące bezpieczeństwa budowlanego zawarte zostały w protokole z posiedzenia Komisji.


Ponadto Komisja zapoznała się z Harmonogramem działań do realizacji celów „Powiatowego programu zapobiegania przestępczości oraz ochrony bezpieczeństwa obywateli i porządku publicznego” w zakresie przeciwdziałania uzależnieniom i przemocy na okres od 1.01.2004r.
do 31.12.2005r. Cele Harmonogramu to:

Współpracujący partnerzy samorządu powiatowego w realizacji Powiatowego Programu Przeciwdziałania Uzależnieniom i Przemocy:


Na posiedzeniu Komisja przystąpiła również wstępnie do prac nad Harmonogramem Pracy
w 2004 roku.


Podsumowując prace Komisji za rok 2003 nie sposób zapomnieć o trapiących Komendę Powiatową Policji w Strzelcach Opolskich problemach. Prowadzona przez Starostę oraz Radę Powiatu cztero letnia korespondencja m.in. z Ministrem Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministrem Sprawiedliwości w sprawie konwojowania nie przyniosła żadnych skutków. Coraz więcej policjantów z tut. Komendy angażowanych jest w konwoje, co wiąże się z mniejszą liczbą funkcjonariuszy na ulicach.

Bezpośrednio z problemem konwojowania w powiecie wiąże się sprawa etatyzacji Komendy Powiatowej Policji w Strzelcach Opolskich. Liczba etatów ustalana jest według ogólnej liczby mieszkańców i występującego zagrożenia, nie uwzględniając istnienie na terenie powiatu takich instytucji jak Prokuratura Rejonowa, Sąd Rejonowy oraz dwóch Zakładów Karnych.


W ramach realizacji podejmowanych zagadnień na posiedzeniach Komisji Bezpieczeństwa
i Porządku w 2003 roku prowadzono korespondencję m.in. z:








Działalność Komisji Bezpieczeństwa i Porządku w 2004 roku



Pierwsze posiedzenie Komisji w 2004 roku odbyło się 16 stycznia. Na posiedzeniu wypełniono m.in. ustawowy obowiązek polegający na sporządzeniu sprawozdania z działalności Komisji
w 2003 roku, które to sprawozdanie zostało później przedstawione Radzie Powiatu Strzeleckiego oraz opublikowane w dzienniku urzędowym województwa opolskiego. Zaplanowano także zadania Komisji na rok 2004.

W wolnych wnioskach członkowie Komisji skoncentrowali się na zaawansowaniu prac związanych z wyburzeniem ruiny domu mieszkalnego przy ul. Osieckiej w Strzelcach Opolskich. Trwają czynności związane z ustaleniem właściciela zniszczonego budynku, co jest niezbędne w celu likwidacji ruiny. Teren posesji został oznakowany taśmą Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego z zakazem wstępu.

Ponadto Komisja poparła wniosek Starosty o zapisanie w projekcie budżetu powiatu na rok 2004, 20 tyś. zł z przeznaczeniem na przebudowę wejścia do Komendy Powiatowej Policji w Strzelcach Opolskich.

Na posiedzeniu powołano specjalny zespół roboczy w składzie: Komendant Powiatowy PSP, Naczelnik Wydziału ROŚ Starostwa, Naczelnik Wydziału OC Starostwa oraz Naczelnik Wydziału KT Starostwa, który zajmował się sprawą zagospodarowania i neutralizowania odpadów niebezpiecznych. Spotkanie zespołu roboczego doprowadził do zawarcia umowy z firmą, która
w razie stwierdzenia odpadu niebezpiecznego na drodze, będzie odpowiedzialna za jego usunięcie
i zneutralizowanie. Stwierdzono także, że organizacja specjalnego parkingu dla przewoźników niebezpiecznych substancji, zgodnie z przepisami nie leży w gestii Starosty i sprawa ta powinna zostać rozwiązana na wyższym szczeblu.

Komenda Powiatowa Policji została zobowiązana do przeprowadzenia konsultacji z Dyrektorem Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w celu wypracowania metod postępowania z osobami bezdomnymi, które zostały zatrzymane przez Policję i są zazwyczaj nietrzeźwe.



(ZAŁĄCZNIK NR 1) INFORMACJA O KANDYDACIE DO TYTUŁU HONOROWEGO
06112014 R INFORMACJA PRASOWA DARMOWE PARKOWANIE W CENTRUM POZNANIA!
07012020 R INFORMACJA PRASOWA MŁODZI MEDYCY GRAJĄ DLA WOŚP


Tags: bezpieczeństwa i, komisji bezpieczeństwa, informacja, porządku, komisji, działalności, bezpieczeństwa, potrzeby