ZAŁĄCZNIK NR 1 DO UCHWAŁY NR XXIX1442009 RADY GMINY

0 Europejski Komitet pl Załącznik do
Załącznik nr 1 (imię i Nazwisko)
c Entrum Badawcze pob Cyberbezpieczeństwo i Analiza Danych Załącznik

jak Dosłać Załączniki do Wysłanego Wniosku o Świadczenie z
Krajowa Rada Izby Architektów Kodeks Etyki Zawodowej Architektów Załącznik
Numer Sprawy Zzp2380612015 Załącznik nr 101 do Siwz –

GMINNY PROGRAM PROFILAKTYKI I ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW ALKOHOLOWYCH NA

Załącznik Nr 1

Do Uchwały Nr. XXIX/144/2009

Rady Gminy Brzozie z dnia 29 grudnia 2009 r


GMINNY PROGRAM PROFILAKTYKI I ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW ALKOHOLOWYCH NA

2010 ROK

GMINA BRZOZIE



STARAJMY SIĘ TAK ŻYC, I TAK POSTĘPOWAC ,BY NIKOMU W NASZEJ OJCZYŹNIE NIE BRAKOWAŁO DACHU NAD GŁOWĄ I CHLEBA NA STOLE. BY NIKT NIE CZUŁ SIĘ SAMOTNIE, POZOSTAWIONY BEZ OPIEKI

Jan Paweł II








Profilaktyka jest tańsza niż leczenie, lepiej zapobiegać niż leczyć”




I. WSTĘP


Polski model rozwiązywania problemów alkoholowych zakłada, iż większość kompetencji jest zlecona na poziom samorządu gmin. To właśnie gmina ma znaleźć środki zaradcze oraz naprawcze skierowane do lokalnej społeczności, albo zapobiegać i minimalizować skutki alkoholizmu i narkomanii.

Uznając życie obywateli w trzeźwości za niezbędny warunek moralnego
i materialnego dobra narodu uznaje się, że alkoholizm jest jednym z największych problemów społecznych ,dorośli nadużywając alkoholu powodują cierpienie swoich dzieci oraz odbierają im poczucie bezpieczeństwa i radość życia.

Alkohol bywa niekiedy źródłem rodzinnych nieporozumień nawet w przypadku osób pijących rzadko i w symbolicznych ilościach, jednak zarówno prawdopodobieństwo wystąpienia problemów ,jak i stopień ich dolegliwości są znacznie większe
w rodzinach ,gdzie mamy do czynienia z nadużywaniem alkoholu. Oczywiście najtrudniejsza sytuacja występuje zwykle w domach osób uzależnionych od alkoholu. Stajemy się coraz bardziej tolerancyjni wobec picia zarówno własnego jak i innych pijących zarówno dorośli ,jak i ludzi rozpoczynający swoje dorosłe życie .Niektórzy doświadczając negatywnych skutków picia w porę wyhamowują ,ale zdecydowana większość pomimo szkód wciąż poszukuje stanu jaki osiągają pijąc.

Rzadko można spotkać osobę ,która skłonna jest zastanowić się nad powodem swego sięgania po alkohol.

Alkohol szczególnie atrakcyjny jest dla osób młodych, którzy rozpoczynają swoje dorosłe życie i chcą pokazać jacy to oni są dorośli , takie pokazywanie siebie nie przynosi nic dla nich dobrego.

Alkohol jest zagrożeniem który prowadzi do uzależnień zarówno ludzi dorosłych jak
i młodzieży. Skutkiem przeciwdziałania oraz zapobieganie takich problemów wymaga współpracy i zaangażowania wielu instytucji i środowisk miedzy innymi policji, szkół i środków przekazu społecznego.

Niezbędny jest zatem szybki i skuteczny program działania ,którym jest prezentowany Gminny Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na 2010 rok.


Podstawa prawna:


Celem niniejszego programu jest ocena i diagnoza stanu problemów alkoholowych w gminie oraz przedstawienie działań do łagodzenia problemów
i skutków.

Cele programu obejmują:

1 .działania profilaktyczne które mogą zapobiegać powstawaniu

uzależnień od alkoholu,

2.działania które zmierzają do zmniejszenie rozmiarów aktualnie

istniejących problemów alkoholowych,

3. pomoc finansowa rodzinom zagrożonym chorobą alkoholową,

4. promowanie życia o trzeźwych obyczajach,

5.umożliwienie osobom dotkniętym chorobą powrót do społeczeństwa ,

6.podejmowanie działań zmierzających do ograniczenia spożywania alkoholu.


Alkoholizm ,narkomania czy nikotynizm to choroba która rozwija się latami niepostrzeżenie .Skutki uzależnień nie ograniczają się jedynie do ograniczeń fizycznych czy psychicznej degradacji samego alkoholika one dotykają wszystkich osób które żyją , pracują czy przyjaźnią się z uzależnionym.






II. DIAGNOZA I OCENA STANU ZAGROŻENIA

Gmina Brzozie należy do gmin typowo rolniczych .Gmina położona jest we wschodniej części województwa kujawsko-pomorskiego. Swoim zasięgiem obejmuje 11 sołectw ,w których skład wchodzi 14 miejscowości .W większości rodzin źródłem utrzymania jest dochód z prowadzonego gospodarstwa rolnego.


  1. Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych

Realizacja zadań o przeciwdziałaniu alkoholizmowi określonych w gminnym programie została zlecona Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Do zadań Komisji między innymi należy wszczynanie postępowań o stwierdzenie uzależnień od alkoholu i postulowanie leczeniem osób uzależnionych od alkoholu.

Komisja jest ciałem reprezentującym różne środowiska , m.in. policja, pielęgniarka, kurator ( 6 osób).

  1. Niepubliczne Zakłady Opieki Zdrowotnej

Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Brzoziu oraz w Pokrzydowie zapewniają podstawową opiekę medyczną dla ludności zamieszkałej na terenie gminy .

Na terenie gminy nie działają poradnie w zakresie lecznictwa odwykowego, osoby uzależnione od alkoholu lub potrzebujących porad specjalistycznych kierowane są do Poradni Leczenia Odwykowego w Brodnicy, z którą komisja prowadzi współpracę. Gmina nie posiada kadry przeszkolonej w zakresie terapii uzależnień.

  1. Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Brzoziu jest jednostką organizacyjną gminy która realizuje zadania zlecone i własne gminy.

W roku 2009 objęto pomocą 186 rodzin , z tym z problemami alkoholowymi dla 9 rodzin, . Rola Ośrodka Pomocy Społecznej to łagodzenie negatywnych skutków bezrobocia ,niskiego uposażenia, niezaradności życiowej. Oprócz pomocy materialnej prowadzi prace socjalną także informacyjną o szkodliwości alkoholizmu i narkomanii, zwłaszcza w odniesieniu do rodzin patologicznych, które są najbardziej narażone na uzależnienia.

  1. Szkolnictwo


Na terenie Gminy Brzozie funkcjonują 3 Szkoły Podstawowe oraz 1 Gimnazjum.

Pomimo wielu różnorodnych oddziaływań bezpośrednich na uczniów jak również na środowisko rodzinne, nadal narastają problemy wychowawcze. Jest to podyktowane wieloma czynnikami m.in. sytuacją w rodzinie związaną z bezrobociem, pogonią za zdobyciem środków materialnych, najczęściej występujące w szkołach problemy wychowawcze to: przemoc, agresja słowna i fizyczna, konflikty rówieśnicze niszczenie sprzętu szkolnego .Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Brzoziu utrzymuje stały kontakt z Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną w Brodnicy, kuratorami rodzinnymi przy Sądzie Rejonowym
w Brodnicy, dyrektorami szkół. Szkoły współpracują też z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w sprawach pomocy materialnej dla uczniów pochodzących z rodzin w trudnej sytuacji materialnej.

Od 1 września 2007 roku we wszystkich szkołach jest zatrudniony pedagog szkolny który ułatwia pracę zarówno Komisji jak i dyrektorów szkół . Szybkie wyłapywanie problemów występujących u uczniów jest załatwiana w sposób fachowy i szybki.


Bardzo istotny wpływ na kondycję mieszkańców gminy ma poziom bezrobocia. Postępuje patologiczne zachowanie osób dotkniętych brakiem pracy i ich rodzin ,a sprzyja to powstawaniu uzależnień od alkoholu.

Według stanu na dzień 30.11.2009 roku w gminie zarejestrowanych jest 157 bezrobotnych w tym 84 kobiety. Z prawem do zasiłku 39 osób w tym 15 osób to kobiety .Pojawienie się bezrobocia i obniżenia poziomu życia ludności przyczyniło się do wzrostu zachowań patologicznych, przede wszystkim alkoholizmu, który
w konsekwencji doprowadził do rozpadu rodzin czy przestępczości.

Zagrożenia wywołane spożywaniem alkoholu i nie tylko w gminie można przedstawić na podstawie przekazanych przez Posterunek Policji w Zbicznie. W/g stanu na dzień 30.11.2009 rok i ujętych w poniższej tabeli liczbę przestępstw i wykroczeń przedstawia tabela:



TABELA

L.p.

Wyszczególnienie

Ilość w 2009 r

1.







2.




3.

Przestępstwa popełnione pod wpływem alkoholu w tym;

- kradzieże i włamania

- znęcanie się nad rodziną

- groźby karalne

- wypadki drogowe –kolizje

- uszkodzenia ciała

- uszkodzenie mienia

Wykroczenia popełnione pod wpływem alkoholu w tym;

- kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwym

- podejmowanie czynności zawodowych w stanie

nietrzeźwym

Inne;

- interwencje domowe

- w tym dotyczące przemocy domowej /Niebieska Karta/

- interwencje w miejscach publicznych


15

0

1

44

1

7


12


0


22

3

93


Dane podane w pkt 1 oprócz wypadków i kolizji zawierają całość zdarzeń zaistniałych na terenie Gminy Brzozie bez podziału na przestępstwa popełnione pod wpływem alkoholu.


Na terenie gminy według stanu na dzień 30.11.2009 r 17 podmiotów gospodarczych prowadzi sprzedaż detaliczną i gastronomiczną napojów alkoholowych.

Ilość wydanych zezwoleń na dzień 30 listopada 2009 roku :

1.zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia

poza miejscem sprzedaży 16 punktów

- do 4,5 % i piwa………………… .. 16 + 3 ogródki piwne

- od 4,5 % do 18 %............................... 16

- powyżej 18 %................................... 8

2.zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia
w miejscu sprzedaży
5 punktów

- do 4,5 % i piwa.................................... 5

- od 4,5 % do 18 % ...... ……………. ... 4

- powyżej 18 % ..................................... 3

Napoje alkoholowe są najbardziej rozpowszechnioną substancją psychoaktywną używaną przez młodzież w Polsce. Do picia napojów alkoholowych przyznaje się ponad 92% uczniów III klas gimnazjalnych i ponad 96% uczniów II klas szkół średnich. Najczęściej spożywanym napojem alkoholowym jest piwo.



1. W Szkole Podstawowej w Brzoziu przeprowadzono ankietę

W roku 2009 przeprowadzono ankietę tylko dla rodziców .Jedno z pytań dotyczyło używek .Zapytano :

Czy dzieci informowały rodziców o tym ,że w szkole zauważyły aby inni uczniowie :

a/ palili papierosy

b/pili alkohol

c/ zażywali narkotyki

Z ankietowania rodziców {72 % ankiet wróciło }i obserwacji dyrektora szkoły oraz nauczycieli wynika że :

UŻYWKI –nikomu z rodziców dzieci nie komunikowały ,że ktoś pali papierosy. Dyrektor jednak zna jeden przypadek – uczeń został ukarany, rodzice powiadomieni, więcej się to nie powtórzyło. Nikt nie zgłosił picia na terenie szkoły alkoholu lub zażywania narkotyków.

PO POŁUDNIU - na sali gimnastycznej osoby dorosłe mają zajęcia sportowe. W rozmowach z opiekunami tych zajęć dyrektor zwraca uwagę ,że nie wolno w szkole palić ,ani pić alkoholu. Nie zgłoszono do tej pory przypadków łamania tego zakazu. Jednak na terenie boisk szkolnych może wejść do godz. 20 każda osoba i czasem znajdujemy na boiskach lub terenie wokół szkoły butelki po piwie.







2. W Gimnazjum

W Gimnazjum w Brzoziu przeprowadzono szereg ankiet zarówno z uczniami, nauczycielami jak i z rodzicami. W ankiecie BEZPIECZNA SZKOŁA dla nauczycieli zadano miedzy innymi pytanie;

Czy zauważyłeś żeby któremu z uczniów naszej szkoły zdarzyły się takie zachowanie jak:

- palenie papierosów - 5 uczniów widziano z papierosem

- picie alkoholu – widziano 1 ucznia

- zażywanie narkotyków – nie widziano żadnego ucznia

- agresja i przemoc – 9 uczniów

- kradzież – widziano 2 uczniów

Następne pytanie było skierowane do uczniów i brzmiało ;

Czy w szkole zdarzają się Tobie lub Twoim kolegom takie zachowania jak ;

- palenie papierosów - 42 uczniów odpowiedziało tak

- picie alkoholu – 10 ucznia odpowiedziało tak

- zażywanie narkotyków – 5 uczniów odpowiedziało tak

- agresja i przemoc – 41 uczniów odpowiedziało tak

- kradzież – 10 uczniów odpowiedziało tak

W Gimnazjum w Brzoziu przeprowadzono szereg ankiet zarówno z uczniami, nauczycielami jak i z rodzicami. W ankiecie BEZPIECZNA SZKOŁA dla nauczycieli zadano miedzy innymi pytanie;

Czy zauważyłeś żeby któremu z uczniów naszej szkoły zdarzyły się takie zachowanie jak:

- palenie papierosów - 5 uczniów widziano z papierosem

- picie alkoholu – widziano 1 ucznia

- zażywanie narkotyków – nie widziano żadnego ucznia

- agresja i przemoc – 9 uczniów

- kradzież – widziano 2 uczniów

Następne pytanie było skierowane do uczniów i brzmiało ;

Czy w szkole zdarzają się Tobie lub Twoim kolegom takie zachowania jak ;

- palenie papierosów - 42 uczniów odpowiedziało tak

- picie alkoholu – 10 ucznia odpowiedziało tak

- zażywanie narkotyków – 5 uczniów odpowiedziało tak

- agresja i przemoc – 41 uczniów odpowiedziało tak

- kradzież – 10 uczniów odpowiedziało tak

Po przeanalizowaniu całych ankiet należy stwierdzić że na terenie Gimnazjum jak i gminy występują zarówno problemy z używkami jak i przemocą nie należy ich bagatelizować i zawsze nad tymi problemami czuwać i monitorować.

3. W Szkole Podstawowej w Jajkowie

W Szkole Podstawowej w Brzoziu przeprowadzono szereg ankiet zarówno z uczniami, nauczycielami jak i z rodzicami. W ankiecie BEZPIECZNA SZKOŁA dla uczniów zadano miedzy innymi pytanie ;

Czy w szkole w czasie zajęć ,przerw, wycieczek lub imprez organizowanych przez szkołę zdarzają się :

- palenia papierosów - 80,1 % uczniów odpowiedziało nie – 19,09 %

odpowiedziało bardzo rzadko

- picie alkoholu – 98 % ucznia odpowiedziało nie - 2% odpowiedziało bardzo

rzadko

- zażywanie narkotyków – 98 % odpowiedziało nie – 1,7 % odpowiedziało bardzo rzadko

- agresja i przemoc – 33 % odpowiedziało nie – 13,5 odpowiedziało bardzo rzadko – 10,5 % odpowiedziało rzadko – 1,5 % odpowiedziało często – 41 % odpowiedziało bardzo często

W Gimnazjum w Brzoziu przeprowadzono szereg ankiet zarówno z uczniami, nauczycielami jak i z rodzicami. W ankiecie BEZPIECZNA SZKOŁA dla nauczycieli zadano miedzy innymi pytanie;

Czy zauważyłeś żeby któremu z uczniów naszej szkoły zdarzyły się takie zachowanie jak:

- palenie papierosów - 5 uczniów widziano z papierosem

- picie alkoholu – widziano 1 ucznia

- zażywanie narkotyków – nie widziano żadnego ucznia

- agresja i przemoc – 9 uczniów

- kradzież – widziano 2 uczniów

Następne pytanie było skierowane do uczniów i brzmiało ;

Czy w szkole zdarzają się Tobie lub Twoim kolegom takie zachowania jak ;

- palenie papierosów - 42 uczniów odpowiedziało tak

- picie alkoholu – 10 ucznia odpowiedziało tak

- zażywanie narkotyków – 5 uczniów odpowiedziało tak

- agresja i przemoc – 41 uczniów odpowiedziało tak

- kradzież – 10 uczniów odpowiedziało tak

Po przeanalizowaniu całych ankiet należy stwierdzić że na terenie Gimnazjum jak i Szkół Podstawowych na terenie gminy występują zarówno problemy z używkami jak i przemocą i innymi problemami występuje to zapewne w nikłym stopniu ale nie należy ich bagatelizować i zawsze nad tymi problemami czuwać i monitorować.



Mieszkańcy gminy jak i dzieci w szkołach są poinformowani o numerach telefonów gdzie można znaleźć pomoc;




NIEBIESKA LINIA

POMAGA OFIAROM PRZEMOCY W RODZINIE

0-801-12 00 02

Telefon czynny od poniedziałku do soboty w godz. 10.00 - 22.00 ,w niedziele i święta

w godz. 10,00 – 16,00 koszt połączenia to opłata za jeden impuls rozmowy lokalnej.




POMARAŃCZOWA LINIA

POMAGA RODZICOM ,KTÓRYCH DZIECI PIJĄ

0-801 14 00 68


Telefon czynny od poniedziałku do piątku y w godz. 14.00 - 20.00 koszt połączenia
z całego kraju to opłata za jeden impuls rozmowy lokalnej.



Lampka wina, kufel piwa czy kieliszek wódki nikomu jeszcze nie zaszkodziły.

Alkohol, wypijany w niewielkich ilościach i do tego sporadycznie, nie powoduje widocznych zmian w organizmie. Kiedy sięganie po alkohol powtarza się zbyt często lub kiedy organizm jest szczególnie wrażliwy na działanie alkoholu - nawet niewielkie jego ilości muszą, w jakimś momencie, zaszkodzić.


W naszym społeczeństwie krąży wiele mitów na temat alkoholu a wiele osób, usiłując usprawiedliwić swoje picie, dorabia do tego odpowiednią ideologię. Oto przykłady najczęściej głoszonych mitów i ich konfrontacja z prawdą.
Niektórzy rodzą się alkoholikami

Takie stwierdzenie nie jest prawdziwe, bo przemawiałoby za tym, że alkoholizm powstaje wyłącznie na drodze dziedziczenia. Dzieci alkoholików byłyby wówczas skazane na alkoholizm, a tak przecież nie jest. W myśl dzisiejszych poglądów - na powstawanie alkoholizmu czyli uzależnienia od alkoholu składają się nie tylko czynniki biologiczne, ale także czynniki psychologiczne, duchowe i społeczne.


Finansowanie realizacji niniejszego programu będzie dokonywane z rocznych opłat za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych wnoszonych przez podmioty gospodarcze prowadzących sprzedaż alkoholu.

Środki z opłat przeznacza się m.in.


III. PROGRAM DZIAŁAŃ NA 2010 ROK


  1. Stała kontrola policyjna punktów sprzedaży napojów alkoholowych pod względem przestrzegania warunków wydanych zezwoleń i stosowania przepisów ustawy
    o wychowaniu i przeciwdziałaniu alkoholizmowi oraz zakłócania porządku publicznego.

  2. Udzielanie informacji o możliwości uzyskania pomocy psychologicznej oraz psychiatrycznej dla osób potrzebujących pomocy.

  3. Udzielanie porad i informacji w zakresie możliwości podjęcia leczenia odwykowego.

  4. W ramach wypoczynku organizowanie imprez środowiskowych,

wycieczki, obozy i biwaki dla dzieci z rodzin z problemami alkoholowymi.

  1. Podejmowanie działań ukierunkowanych na popularyzacją wiedzy na

temat uzależnień .

  1. Współpraca z dyrektorami szkół i pedagogiem szkolnym pod kątem zaistniałych problemów uzależnień wśród dzieci i młodzieży.

  2. Współpraca z instytucjami profesjonalnie zajmującymi się problematyką uzależnień:

- SANEPIDem w Brodnicy









Przedsiębiorstwo Usług Miejskich Załącznik nr 1 Spółka z oo
Umowa Powierzenia Przetwarzania Danych Osobowych Załącznik nr 7 dot
Wzór – Załącznik nr 2 do Siwz Oferta Wykonawcy


Tags: gminy brzozie, mieszkańcy gminy, załącznik, gminy, uchwały, xxix1442009