STATUT BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ MIASTA I GMINY OSTRZESZÓW IM STANISŁAWA

  VORSCHLAG EINES POLITISCHEN STATUTS DER GEMEINSCHAFT DES
11 MUSTERSTATUTEN GMBH EIDG AMT FÜR
11 STATUTS TYPE SÀRL OFFICE FÉDÉRAL

12 STATUTI ESEMPIO SAGL I DITTA
3 STATUTEN DER [  AG
7 STATUTEN DER [  AG

STATUT BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ MIASTA I GMINY OSTRZESZÓW

STATUT BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ MIASTA I GMINY OSTRZESZÓW

im. STANISŁAWA CZERNIKA W OSTRZESZOWIE


(wersja ujednolicona, uwzględniająca wszystkie zmiany, opracowana na podstawie: uchwały nr XXXVIII/286/2002 RM Ostrzeszów z dn. 26.06.2002r. w sprawie powołania jednostki pod nazwą „Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Ostrzeszów im. Stanisława Czernika” oraz uchwały nr XXV/162/2012 RM Ostrzeszów z dn. 25.10.2012r. w sprawie: zmian w Statucie Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Ostrzeszów)


I. POSTANOWIENIA OGÓLNE

§ 1

Prawną podstawą funkcjonowania Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy jest:

  1. Ustawa z dnia 27 czerwca 1997 roku o bibliotekach (j. t. Dz. U. z 2012r., poz. 642
    z późn. zm.)

  2. Ustawa z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym (j. t. Dz. U. z 2013r., poz. 594 z późn. zm.)

  3. Ustawa z dnia 25 października 1991 roku o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (j. t. Dz. U. z 2012r., poz. 406 z późn. zm. )

  4. Niniejszy statut.


§ 2

Siedzibą Biblioteki jest miasto Ostrzeszów, a terenem działalności Miasto i Gmina Ostrzeszów w województwie wielkopolskim.


§ 3

Bezpośredni nadzór nad Biblioteką sprawuje Burmistrz Miasta i Gminy Ostrzeszów, nadzór merytoryczny nad Biblioteką sprawuje Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu.

§ 4

Biblioteka używa pieczątek o treści ustalonej przez Burmistrza Miasta i Gminy na wniosek Dyrektora Biblioteki.

II. CELE I ZADANIA BIBLIOTEKI


§ 5

Biblioteka jest główną publiczną biblioteką miasta i gminy. Służy rozwijaniu i zaspokajaniu potrzeb czytelniczych i informacyjnych mieszkańców miasta i gminy, upowszechnianiu wiedzy i nauki, rozwojowi kultury; dba o sprawne funkcjonowanie sieci bibliotecznej i systemu informacyjnego na terenie miasta i gminy Ostrzeszów.


§ 6

Do podstawowych zadań Biblioteki należy:

  1. Gromadzenie i opracowywanie materiałów bibliotecznych służących rozwijaniu czytelnictwa oraz zaspokajaniu potrzeb informacyjnych, edukacyjnych i samokształceniowych.

  2. Udostępnianie zbiorów na miejscu, wypożyczanie na zewnątrz, pośredniczenie w wymianie międzybibliotecznej.

  3. Pełnienie funkcji ośrodka informacji biblioteczno – bibliograficznej oraz gromadzenie i udostępnianie materiałów oraz książek dokumentujących dorobek kulturalny, naukowy i gospodarczy regionu.

  4. Organizowanie czytelnictwa i udostępnianie materiałów bibliotecznych ludziom chorym i niepełnosprawnym.

  5. Tworzenie i udostępnianie własnych komputerowych baz danych: katalogowych, bibliograficznych i faktograficznych.

  6. Koordynacja działalności usługowej filii bibliotecznych w Rogaszycach, Szklarce Przygodzickiej i Siedlikowie na terenie Miasta i Gminy Ostrzeszów, udostępniania literatury naukowej, popularnonaukowej i zbiorów specjalnych.

  7. Prowadzenie form pracy z czytelnikiem służących popularyzowaniu sztuki, nauki oraz upowszechnianiu dorobku kulturalnego miasta i gminy.

  8. Współdziałanie z bibliotekami innych sieci, instytucjami i organizacjami w zakresie rozwijania czytelnictwa i zaspokajania potrzeb oświatowych i kulturalnych społeczności miasta i gminy.

  9. Świadczenie usług w zakresie organizacji dochodowych imprez, ksero, dostępu do internetu.

  10. Organizowanie Klubu Czytelnika.


§ 7

Biblioteka może podejmować inne zadania dla zaspokojenia potrzeb czytelników oraz realizacji krajowej polityki bibliotecznej.


III. ORGANY BIBLIOTEKI I JEJ ORGANIZACJA


§ 8

  1. Na czele Biblioteki stoi Dyrektor, który kieruje jej działalnością, reprezentuje Bibliotekę na zewnątrz.

  2. Dyrektora powołuje Burmistrz Miasta i Gminy Ostrzeszów na czas określony na okres od trzech do siedmiu lat. Powołanie może się odbyć w drodze konkursu ogłoszonego przez Burmistrza Miasta i Gminy Ostrzeszów.

  3. Przełożonym Dyrektora jest Burmistrz, który pełni funkcję pracodawcy.

  4. Dyrektora odwołuje Burmistrz po zasięgnięciu opinii wszystkich Komisji Rady Miejskiej, a takie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu.

§ 9

W Bibliotece zatrudnia się pracowników służby bibliotecznej, administracyjnej oraz obsługi. W miarę potrzeby mogą być zatrudnieni specjaliści innych zawodów związani z jej działalnością. Pracowników zatrudnia, awansuje i zwalnia dyrektor Biblioteki.


§ 10

Dyrektor i pracownicy Biblioteki powinni posiadać kwalifikacje odpowiednie do zajmowanych stanowisk i pełnionych funkcji określone w odrębnych przepisach.


§ 11

Wynagrodzenia pracowników Biblioteki określone są na podstawie właściwych resortowych przepisów prawa obowiązujących dla bibliotek publicznych jako instytucji kultury.

§ 12

Biblioteka prowadzi wypożyczalnię, czytelnię, filie biblioteczne, oddział dla dzieci, może prowadzić punkty biblioteczne a także inne komórki organizacyjne służące zaspokajaniu potrzeb czytelniczych i kulturalno – oświatowych użytkowników.

§ 13

Szczegółową organizację wewnętrzną Biblioteki określa regulamin organizacyjny nadawany przez dyrektora Biblioteki po zasięgnięciu opinii organizatora oraz działających w niej związków i stowarzyszeń zawodowych.

§ 14

Przy Bibliotece i jej filiach mogą działać koła przyjaciół biblioteki, towarzystwa i fundacje – zgodne z obowiązującymi przepisami.

IV. GOSPODARKA FINANSOWA BIBLIOTEKI


§ 15

  1. Biblioteka prowadzi gospodarkę finansową na zasadach określonych dla instytucji kultury.

  2. Podstawą gospodarki finansowej Biblioteki jest roczny plan finansowy.

  3. Zysk netto po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego będzie zwiększał fundusz instytucji.

  4. Strata netto po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego będzie pokrywana z funduszu instytucji.

  5. Instytucja tworzy fundusz z aktualizacji wyceny wartości środków trwałych (art. 31 ust. 4 ustawy o rachunkowości).

  6. Na fundusz z aktualizacji wyceny odnosi się skutki wyceny w przypadku likwidacji, sprzedaży tub nieodpłatnego przekazania majątku trwałego, który wcześniej objęto urzędową aktualizacją wyceny.


§ 16

Biblioteka jest finansowana z budżetu miasta i gminy, a także z dochodów własnych, darowizn (w tym dobrowolne wpłaty czytelników), dotacji celowych i z innych źródeł (w tym wynajem pomieszczeń).


§ 17

Biblioteka może prowadzić działalność gospodarczą według zasad określonych w odrębnych przepisach. Dochód z działalności Biblioteki służy realizacji zadań statutowych.


V. POSTANOWIENIA KOŃCOWE


§ 18

Zmiany w niniejszym statucie mogą być dokonane w trybie określonym dla jego nadania.


3



8 STATUT ZESPOŁU SZKÓŁ OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH IM BRONISŁAWA
Statut Hrvatskog Zavoda za Norme Unutrašnja Pravila za
(MODELO 7) CERTIFICACIÓN RELATIVA A LA MODIFICACIÓN DE ESTATUTOS


Tags: biblioteki publicznej, działalności biblioteki, biblioteki, publicznej, statut, gminy, miasta, stanisława, ostrzeszów