3 PATVIRTINTA MAŽEIKIŲ RAJONO SAVIVALDYBĖS TARYBOS 2010 M BALANDŽIO

PATVIRTINTA ASOCIACIJOS „POZITYVUS GYVENIMAS“ VADOVO 2013 M KOVO
PATVIRTINTA JONAVOS RAJONO SAVIVALDYBĖS KULTŪROS CENTRO DIREKTORIAUS 2020
(AKTUALI REDAKCIJA) PATVIRTINTA LIETUVIŲ KALBOS INSTITUTO MOKSLO TARYBOS 2016

(DOKUMENTŲ REGISTRŲ SĄRAŠO FORMOS PAVYZDYS) PATVIRTINTA (DOKUMENTO SUDARYTOJO
10 PATVIRTINTA ELEKTRĖNŲ SAVIVALDYBĖS TARYBOS 2012 M GRUODŽIO 27
10 PATVIRTINTA KAUNO TECHNOLOGIJOS UNIVERSITETO REKTORIAUS 2019 M LAPKRIČIO

PATVIRTINTA

3


PATVIRTINTA

Mažeikių rajono savivaldybės tarybos

2010 m. balandžio 2 d. sprendimu Nr. T1-134


MAŽEIKIŲ RAJONO SAVIVALDYBĖS KORUPCIJOS PREVENCIJOS

TVARKOS APRAŠAS


I. BENDROSIOS NUOSTATOS


1. Mažeikių rajono savivaldybės (toliau – savivaldybės) korupcijos prevencijos tvarkos aprašas (toliau – aprašas) reglamentuoja savivaldybės įstaigose įgyvendinamas korupcijos prevencijos priemones, korupcijos prevencijos proceso organizavimą, korupcijos prevencijos priemonių įgyvendinimo koordinavimą bei kontrolę.

2. Apraše vartojamos sąvokos:

savivaldybės įstaigos – savivaldybės institucija ar biudžetinė įstaiga, taip pat viešoji įstaiga, kurios vienas iš steigėjų yra savivaldybės institucija ar biudžetinė įstaiga;

korupcijos pasireiškimo tikimybė – prielaida, kad, savivaldybės įstaigai įgyvendinant jai nustatytus uždavinius, gali kilti pavojus pasireikšti korupcijai padarant korupcinio pobūdžio nusikalstamas ir kitas su korupcija susijusia veikas.

Kitos apraše vartojamos sąvokos atitinka teisės aktuose apibrėžtas sąvokas.

II. KORUPCIJOS PREVENCIJOS PRIEMONĖS

3. Savivaldybės įstaigų korupcijos prevencijos priemonės yra šios:

3.1. veiklos sričių, kuriose yra didelė korupcijos pasireiškimo tikimybė, nustatymas, analizė ir vertinimas;

3.2. kovos su korupcija programų ir jų įgyvendinimo priemonių planų sudarymas, vykdymo koordinavimas ir kontrolė;

3.3. teisės aktuose įtvirtinto ar teisės aktų projektais numatomo teisinio reguliavimo poveikio korupcijos mastui vertinimas (teisės aktų ar jų projektų antikorupcinis vertinimas);

3.4. informacijos apie asmenį, siekiantį eiti arba einantį pareigas savivaldybės įstaigoje, pateikimas;

3.5. informacijos pateikimas valstybės tarnautojų ir juridinių asmenų registrams;

3.6. visuomenės švietimas ir informavimas;

3.7. kitos įstatymų nustatytos korupcijos prevencijos priemonės (valstybės tarnautojų ir darbuotojų mokymai korupcijos prevencijos klausimais, valstybės tarnyboje dirbančių asmenų viešųjų ir privačių interesų suderinimas).

III. KORUPCIJOS PREVENCIJOS PROCESO ORGANIZAVIMAS

4. Asmuo, savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymu įgaliotas vykdyti korupcijos prevenciją ir jos kontrolę savivaldybės administracijoje (toliau – administracijos įgaliotasis asmuo), koordinuoja ir kontroliuoja:

4.1. šio aprašo 3.1–3.7 punktuose nurodytų korupcijos prevencijos priemonių įgyvendinimą savivaldybės administracijoje;

4.2. šio aprašo 3.1 ir 3.2 punktuose nurodytų korupcijos prevencijos priemonių įgyvendinimą kitose savivaldybės įstaigose.

5. Kitose savivaldybės įstaigose šio aprašo 3.1–3.7 punktuose nurodytų korupcijos prevencijos priemonių įgyvendinimą koordinuoja ir kontroliuoja šių įstaigų vadovai ar asmenys, jų įgalioti vykdyti korupcijos prevenciją ir kontrolę (toliau – įstaigos įgaliotasis asmuo).





IV. VEIKLOS SRIČIŲ, KURIOSE YRA DIDELĖ KORUPCIJOS PASIREIŠKIMO

TIKIMYBĖ, NUSTATYMAS, ANALIZĖ, VERTINIMAS

6. Siekiant užtikrinti efektyvią korupcijos prevenciją, savivaldybės įstaigose atliekama veiklos sričių, kuriose yra didelė korupcijos pasireiškimo tikimybė, nustatymas, analizė ir vertinimas (toliau vadinama – veiklos analizė ir vertinimas) pagal šio aprašo 1 priede nurodytą savivaldybės įstaigų veiklos sričių, kuriose yra didelė korupcijos pasireiškimo tikimybė, analizės ir vertinimo schemą.

7. Vadovaudamasis Korupcijos prevencijos įstatymo 6 straipsnio 3 dalyje nurodytais kriterijais ir atsižvelgdamas į savivaldybės įstaigų pateiktą informaciją ir pasiūlymus, administracijos įgaliotasis asmuo sudaro ir teikia savivaldybės merui sąrašą savivaldybės įstaigų veiklos sričių, kuriose yra didelė korupcijos pasireiškimo tikimybė, bei siūlo veiklos sritis, kuriose einamaisiais metais tikslinga atlikti veiklos analizę ir vertinimą.

8. Pasirinktų savivaldybės įstaigų veiklos sričių veiklos analizės ir vertinimo tikslas – išnagrinėti esamą situaciją (atliekamas procedūras, dokumentų rengimo tvarką, valstybės tarnautojų ir darbuotojų veiksmus, teises ir pareigas, priimamus sprendimus, jų kontrolės mechanizmą ir pan.) ir veiklą reglamentuojančių teisės aktų nuostatas, siekiant nustatyti, ar veikla pakankamai reglamentuota, ar nėra teisės aktų prieštaravimų, spragų, leidžiančių daryti prielaidą, kad įgyvendinant nustatytus savivaldybės įstaigų uždavinius gali atsirasti korupcijos pasireiškimo tikimybė.

9. Veiklos analizė ir vertinimas atliekami kiekvienų metų III ketvirtį.

10. Veiklos analizę ir vertinimą atlieka įstaigų įgaliotieji asmenys ar sudarytos veiklos analizės darbo grupės (toliau – darbo grupė):

10.1. darbo grupė vadovaujasi veiklos reglamentu, kurį tvirtina grupės vadovas;

10.2. darbo grupių skaičius priklauso nuo einamaisiais metais pasirinktų analizuoti veiklos sričių skaičiaus – kiekvienai analizuojamai veiklos sričiai gali būti sudaroma atskira darbo grupė;

10.3. darbo grupių vadovais skiriami asmenys, įgalioti vykdyti korupcijos prevenciją ir kontrolę savivaldybės įstaigose, o nariais – kompetentingi darbuotojai, išmanantys analizuojamas veiklos sritis ir/ar atsakingi už jas ar susiję su šiomis veiklos sritimis.

11. Jei darbo grupė nesudaroma, įstaigos įgaliotasis asmuo turi teisę (gavęs įstaigos vadovo sutikimą) pasitelkti kitus įstaigos darbuotojus veiklos analizei ir vertinimui atlikti.

12. Veiklos analizės ir vertinimo etapai, būdai ir priemonės:

12.1. I etapas – korupcijos pasireiškimo tikimybės vertinimo lapų (toliau vadinama – vertinimo lapai) (2–10 priedai) pildymas:

12.1.1. vertinimo lapuose surašoma veiklos analizei ir vertinimui reikalinga pirminė informacija apie analizuojamą veiklą ir nurodomi ją reglamentuojantys teisės aktai;

12.1.2. įstaigos įgaliotasis asmuo ar darbo grupė pateikia analizuojamą veiklą atliekantiems padaliniams pildyti vertinimo lapus – atskirus kiekvienam iš kriterijų, nurodytų Korupcijos prevencijos įstatymo 6 straipsnio 3 dalyje;

12.1.3. pildant vertinimo lapus kriterijų aprašo rodikliai įvertinami nuo 1 iki 3 balų. Teigiama savivaldybės įstaigoje esama situacija vertinama 0 balų. Būtina išsamiai pagrįsti balo pasirinkimo motyvus;

12.1.4. įstaigos įgaliotasis asmuo ar darbo grupė šio aprašo 8 punkte apibūdintais tikslais atlieka padalinių užpildytuose vertinimo lapuose pateiktos informacijos analizę;

12.2. II etapas – motyvuotos išvados pateikimas ir pasiūlymai dėl korupcijos prevencijos priemonių. Įstaigos įgaliotasis asmuo ar darbo grupė atlieka veiklos analizę ir vertinimą, parengia išvadą dėl korupcijos pasireiškimo tikimybės ir prielaidų bei pasiūlymus dėl priemonių, įtrauktinų į kovos su korupcija programas ir jų įgyvendinimo planų projektus.

13. Savivaldybės įstaigos iki kiekvienų metų rugsėjo 30 dienos pateikia savivaldybės administracijai informaciją apie veiklos analizės ir vertinimo rezultatus bei išvadas dėl korupcijos pasireiškimo tikimybės ir prielaidų.

14. Administracijos įgaliotasis asmuo parengia motyvuotą išvadą apie korupcijos pasireiškimo tikimybę ir prielaidas Mažeikių rajono savivaldybės įstaigose ir teikia savivaldybės merui. Motyvuota išvada iki kiekvienų metų spalio 31 dienos pateikiama Specialiųjų tyrimų tarnybai.


V. KOVOS SU KORUPCIJA PROGRAMŲ, JŲ ĮGYVENDINIMO PRIEMONIŲ PLANŲ SUDARYMAS, VYKDYMO KOORDINAVIMAS IR KONTROLĖ

15. Administracijos įgaliotasis asmuo nagrinėja savivaldybės įstaigų pateiktą informaciją apie veiklos analizės ir vertinimo rezultatus ir parengtas veiklos analizės išvadas bei teikia jas savivaldybės merui.

16. Administracijos įgaliotasis asmuo, atsižvelgdamas į savivaldybės įstaigų išvadas ir pasiūlymus, parengia savivaldybės kovos su korupcija programos bei programos vykdymo priemonių plano projektus ir teikia juos svarstyti tarybos komitetams.

17. Savivaldybės kovos su korupcija programa ir jos vykdymo planas tvirtinamas savivaldybės tarybos sprendimu.

18. Savivaldybės įstaigos, įvertinusios įstaigų įgaliotųjų asmenų ar darbo grupių išvadas ir pasiūlymus, pagal poreikį rengia papildomas korupcijos prevencijos priemones, įtrauktinas į šių įstaigų veiklos planus ir jų įgyvendinimo priemonių planus.

19. Savivaldybės įstaigos kasmet iki kovo 1 dienos teikia savivaldybės administracijos direktoriui kovos su korupcija programos priemonių planų vykdymo ataskaitas. Kovos su korupcija programos priemonių vykdymo ataskaitų analizę atlieka administracijos įgaliotasis asmuo.

VI. TEISĖS AKTŲ AR JŲ PROJEKTŲ ANTIKORUPCINIS VERTINIMAS

20. Savivaldybės įstaigose rengiamų teisės aktų projektų antikorupcinis vertinimas atliekamas vadovaujantis Mažeikių rajono savivaldybės tarybos sprendimu patvirtinta Sprendimų projektų antikorupcinio vertinimo metodika.


VII. INFORMACIJOS APIE ASMENĮ, SIEKIANTĮ EITI ARBA EINANTĮ PAREIGAS SAVIVALDYBĖS ĮSTAIGOJE, PATEIKIMAS

21. Informaciją apie asmenį, siekiantį eiti arba einantį pareigas savivaldybės įstaigoje, savivaldybės įstaigos teikia Korupcijos prevencijos įstatymo 9 straipsnyje nurodytais pagrindais.

VIII. INFORMACIJOS PATEIKIMAS VALSTYBĖS TARNAUTOJŲ IR JURIDINIŲ ASMENŲ REGISTRAMS

22. Informacija valstybės tarnautojų ir juridinių asmenų registrams apie asmenis, dirbančius savivaldybės įstaigose, pateikiama Korupcijos prevencijos įstatymo 11 straipsnyje nustatytais pagrindais.

IX. VISUOMENĖS INFORMAVIMAS

23. Informacija apie veiklą kovojant su korupcija skelbiama Mažeikių rajono savivaldybės tinklalapyje ir/ar teikiama kitomis visuomenės informavimo priemonėmis.


X. KITOS ĮSTATYMŲ NUSTATYTOS KORUPCIJOS PREVENCIJOS PRIEMONĖS


24. Mokymai korupcijos prevencijos klausimais yra privaloma savivaldybės įstaigų valstybės tarnautojų ir darbuotojų, dirbančių pagal darbo sutartis, mokymo ir kvalifikacijos kėlimo programų dalis.

25. Valstybės tarnyboje dirbančių asmenų privačių ir viešųjų interesų derinimas užtikrinamas įgyvendinat Lietuvos Respublikos viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymo (Žin., 1997, Nr. 67-1659; 2000, Nr. 18-431) nuostatas.

_________________


10 PATVIRTINTA LIETUVOS BANKO VALDYBOS 2003 M GRUODŽIO 11
10 PATVIRTINTA NACIONALINĖS TEISMŲ ADMINISTRACIJOS DIREKTORIAUS 2008 M VASARIO
10 PATVIRTINTA PANEVĖŽIO R MUZIKOS MOKYKLOS DIREKTORIAUS 2018 M


Tags: balandžio 2, savivaldybės, tarybos, rajono, mažeikių, patvirtinta, balandžio