PATVIRTINTA ROKIŠKIO SOCIALINĖS PARAMOS CENTRO DIREKTORĖS 2019 M VASARIO

PATVIRTINTA ASOCIACIJOS „POZITYVUS GYVENIMAS“ VADOVO 2013 M KOVO
PATVIRTINTA JONAVOS RAJONO SAVIVALDYBĖS KULTŪROS CENTRO DIREKTORIAUS 2020
(AKTUALI REDAKCIJA) PATVIRTINTA LIETUVIŲ KALBOS INSTITUTO MOKSLO TARYBOS 2016

(DOKUMENTŲ REGISTRŲ SĄRAŠO FORMOS PAVYZDYS) PATVIRTINTA (DOKUMENTO SUDARYTOJO
10 PATVIRTINTA ELEKTRĖNŲ SAVIVALDYBĖS TARYBOS 2012 M GRUODŽIO 27
10 PATVIRTINTA KAUNO TECHNOLOGIJOS UNIVERSITETO REKTORIAUS 2019 M LAPKRIČIO

PATVIRTINTA

Rokiškio socialinės paramos centro

direktorės 2019 m. vasario 4 d. įsakymu Nr. V1-41


rokiškio socialinės paramos centro Pagalbos į namus padalinio

PAGALBOS Į NAMUS PASLAUGŲ ORGANIZAVIMO IR TEIKIMO TVARKOS APRAŠAS


I. BENDROSIOS NUOSTATOS


      1. Pagalbos į namus paslaugų organizavimo tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) reglamentuoja Pagalbos į namus padalinio (toliau – Padalinys) pagalbos į namus paslaugų asmens namuose teikimą.

      2. Aprašas parengtas vadovaujantis Lietuvos Respublikos socialinių paslaugų įstatymu. Socialinių paslaugų katalogu, Asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikio nustatymo ir skyrimo tvarkos aprašu, Mokėjimo už socialines paslaugas tvarkos aprašu, Rokiškio socialinės paramos centro (toliau – Centras) nuostatais, Padalinio nuostatais.

3. Padalinio veiklos pagrindinis tikslas yra teikti socialinės priežiūros paslaugas – pagalbos į namus paslaugas.


II. PAGALBOS Į NAMUS PASLAUGŲ GAVĖJAI IR TEIKĖJAI


4. Pagalbos į namus paslaugas gali gauti savivaldybės teritorijoje deklaravę gyvenamąją vietą asmenys:

  1. suaugę asmenys su negalia ir jų šeimos;

  2. senyvo amžiaus asmenys ir jų šeimos;

  3. vaikai su negalia ir jų šeimos;

  4. kiti asmenys ir šeimos (laikinai dėl ligos ar kitų priežasčių savarankiškumo netekę asmenys);

    1. Pagalbos į namus paslaugas teikia lankomosios priežiūros darbuotojai.

    2. Lankomosios priežiūros darbuotojai darbo vietoje gali, bet neprivalo turėti darbdavio išduotą darbuotojo pažymėjimą.


III. PAGALBOS Į NAMUS PASLAUGŲ ORGANIZAVIMAS


    1. Pagalbos į namus paslaugų teikimą organizuoja ir koordinuoja Padalinio socialinis darbuotojas – padalinio vadovas.

    2. Informacija apie asmenį (šeimą), kuriam reikia pagalbos į namus paslaugų, gali būti gaunama iš paties asmens (šeimos), globėjų, rūpintojų, artimųjų, bendruomenės narių, sveikatos priežiūros specialistų bei kitų fizinių ar juridinių asmenų.

    3. Dėl pagalbos į namus paslaugų asmuo (vienas iš suaugusių šeimos narių) ar jo globėjas, rūpintojas, kiti suinteresuoti asmenys kreipiasi į seniūniją. Seniūnijos socialinio darbo organizatoriui pateikia šiuos dokumentus:

      1. prašymą - paraišką (forma SP-8) socialinėms paslaugoms gauti;

      2. asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą;

      3. asmens socialinį statusą patvirtinantį dokumentą (neįgaliojo, pensininko pažymėjimas ir kt.);

    4. Centro direktorius (jam nesant – pavaduotojas), gavęs savivaldybės Socialinės paramos ir sveikatos skyriaus Asmens poreikio nustatymo ir socialinių paslaugų skyrimo komisijos sprendimą su priedais dėl pagalbos į namus paslaugų skyrimo, perduoda Padalinio socialiniam darbuotojui-padalinio vadovui užregistruoti.

    5. Padalinio socialinis darbuotojas-padalinio vadovas nedelsiant, bet ne vėliau kaip per 3 darbo dienas kartu su seniūnijos socialinio darbo organizatoriumi, iš anksto suderinus su klientu (jei klientas neveiksnus – su kliento globėju, rūpintoju), nuvyksta į kliento namus pagal nurodytą adresą, įvertina savarankiškumą, užpildo pagalbos į namus poreikio vertinimo anketą.

    6. Padalinio socialinis darbuotojas-padalinio vadovas klientą (jo globėją, rūpintoją) pasirašytinai supažindina su pagrindinių paslaugų atmintine paslaugų gavėjui ir teikėjui, papildomai apmokestintomis paslaugomis, tokia pat tvarka supažindina su Padalinio vidaus tvarkos taisyklėmis klientams. Po vieną šių išvardintų dokumentų egzempliorių palieka klientui.

    7. Tarp kliento ir Centro pasirašoma dvišalė pagalbos į namus teikimo paslaugų teikimo sutartis, po 1 egz. kiekvienai šaliai.

    8. Padalinio socialinis darbuotojas-padalinio darbuotojas, suderinęs su Centro direktoriumi (jam nesant – pavaduotoju), parengia įsakymo projektą dėl kliento priskyrimo lankomosios priežiūros darbuotojui.

    9. Padalinio socialinis darbuotojas-padalinio vadovas kiekvienam lankomosios priežiūros darbuotojui parengia individualų darbo grafiką, su juo supažindina darbuotoją pasirašytinai. Visus darbuotojų darbo grafikus teikia Centro direktoriui (jam nesant – pavaduotojui) tvirtinti.

    10. Naujai įdarbintą lankomosios priežiūros darbuotoją Padalinio socialinis darbuotojas-padalinio vadovas pasirašytinai supažindina su Centro direktoriaus patvirtinta atmintine paslaugų gavėjui ir teikėjui, taip pat su darbų saugos instrukcija bei papildomai apmokestinamų socialinių paslaugų sąrašu, pareigine instrukcija.

    11. Pirmą kartą lankomosios priežiūros darbuotoją pas klientą palydi Padalinio socialinis darbuotojas-padalinio vadovas.

    12. Pasikeitus aplinkybėms ar asmens sveikatos būklei, tačiau ne rečiau kaip kartą per metus asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikį peržiūri Padalinio socialinis darbuotojas-padalinio vadovas kartu su kitu Centro direktoriaus įgaliotu specialistu.

    13. Padalinio socialinis darbuotojas-padalinio vadovas supažindina paslaugų gavėją su paslaugų sąrašu, įkainiais, apmokėjimo tvarka, išsiaiškina pagalbos į namus paslaugų teikimo trukmės ir dažnumo poreikį.

    14. Paslaugų sudėtis konkrečiam paslaugų gavėjui gali būti skirtinga, atsižvelgiant į asmens poreikius, bet turi susidėti ne mažiau kaip iš 3 paslaugų. Paslaugų sudėtis pasirenkama iš Centro teikiamų socialinių paslaugų sąrašo, patvirtinto Centro direktoriaus įsakymu. Atsižvelgiant į paslaugų gavėjo pageidavimus, pakitus paslaugų gavėjo sveikatos būklei bei dėl kitų svarbių priežasčių, teikiamų pagalbos į namus paslaugų sudėtis gali keistis.

    15. Pagalbos į namus paslaugų teikimo trukmė nuo 2 iki 10 val. per savaitę asmens namuose. Nuo asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikio priklauso socialinių paslaugų rūšys bei jų teikimo trukmė ir dažnumas.

    16. Padalinio socialinis darbuotojas-padalinio vadovas kliento (jo globėjų, rūpintojų, artimųjų) pageidavimu privalo kartu su Centro direktoriaus deleguotu specialistu (pasitelktu seniūnijos socialinio darbo organizatoriumi) pervertinti savarankiškumą, kai pagalbos į namus paslaugų klientui nebepakanka ir suderinus su Centro direktoriumi (jam nesant – su pavaduotoju) teikti siūlymą savivaldybės administracijos Asmens poreikio nustatymo ir socialinių paslaugų skyrimo komisijai svarstyti.

    17. Dokumentai, informacija apie asmenį (šeimą), paslaugų skyrimą, pakeitimą, nutraukimą saugomi bei kaupiami asmens byloje Centre. Už paslaugos gavėjų bylų vedimą, sutvarkymą bei saugojimą atsakingas Padalinio socialinis darbuotojas-padalinio vadovas.

    18. Padalinio socialinis darbuotojas-padalinio vadovas sutikrina Pagalbos į namus paslaugų kasdieninio teikimo lapą, nurodo datą, pasirašo, parengia informaciją apie suteiktų apmokestintinų paslaugų valandų skaičių pagalbos į namus paslaugų gavėjui ir perduoda Centro vyriausiajam buhalteriui paslaugų gavėjo mokėtinai sumai apskaičiuoti.

    19. Padalinio socialinis darbuotojas-padalinio vadovas apskaičiuoja Pagalbos į namus paslaugų gavėjui mokėtinas sumas ir pateikia buhalterijai, klientus (globėjus, rūpintojus) apie tai informuoja lankomosios priežiūros darbuotojai.

    20. Padalinio socialinis darbuotojas-padalinio vadovas tikrina tiesioginio pagalbos į namus paslaugų teikėjo – lankomosios priežiūros darbuotojo darbą (tikrina ar laikomasi individualaus darbo grafiko, ar ataskaitose nurodomos suteiktos paslaugų valandos sutampa su individualiame darbo grafike patvirtintomis valandomis, reikalui esant, lankosi paslaugų gavėjų namuose).

    21. Paslaugų gavėjų skaičius vienam lankomosios priežiūros specialistui priklauso nuo paslaugų teikimo trukmės ir dažnumo, teikiamų konkrečių pagalbos į namus paslaugų kiekio, atstumo iki paslaugų gavėjų.

    22. Laikinai sumažėjus lankomosios priežiūros darbuotojo darbo krūviui (paslaugų gavėjui mirus, išvykus į slaugos ligoninę ar į kitą rajoną, apsigyvenus socialinės globos namuose, atsisakius paslaugų ar kt.), neišdirbtą darbo laiką darbuotojas dirba Centre, vykdydamas Centro direktoriaus (jam nesant – direktoriaus pavaduotojo), Padalinio socialinio darbuotojo-padalinio vadovo pavedimus, susijusius su socialinių paslaugų teikimu.

    23. Lankomosios priežiūros darbuotojas, teikdamas pagalbos į namus paslaugas, privalo:

29.1 vykdyti Padalinio socialinio darbuotojo-padalinio vadovo nurodymus, teikti kokybiškas socialines paslaugas bei pildyti pagalbos į namus paslaugų kasdienio teikimo lapą, kurį iki kiekvieno mėnesio 3 d. privalo pateikti Padalinio socialiniam darbuotojui-padalinio vadovui;

29.2 bendradarbiauti su paslaugų gavėjo šeimos nariais ir kitais su paslaugos gavėju susijusiais asmenimis;

29.3 laiku pateikti Padalinio socialiniam darbuotojui-padalinio vadovui informaciją apie pagalbos į namus paslaugos gavėjo sveikatos pablogėjimą, atsiradusias naujas socialines aplinkybes;

29.4 už savo veiksmus, profesinės etikos klaidas, paslaugų gavėjui padarytą žalą atsakyti asmeniškai įstatymų ir kitų teisės aktų nustatyta tvarka.

30. Padalinio Lankomosios priežiūros darbuotojas, teikdamas pagalbos į namus paslaugas, turi teisę:

30.1 atsisakyti vykdyti tokius nurodymus, kurie prieštarauja teisės aktams, sutarties sąlygoms, profesinei etikai;

30.2 gauti visą informaciją apie pagalbos į namus paslaugų gavėją (vieną iš suaugusiųjų šeimos narių), globėją, rūpintoją, jeigu tai susiję su paslaugų teikimu ar paslaugų gavėjo interesų užtikrinimu;

30.3 kreiptis į Padalinio socialinį darbuotoją-padalinio vadovą, Centro direktorių (jam nesant – direktoriaus pavaduotoją) dėl pagalbos į namus paslaugų asmeniui kokybės gerinimo, savo saugumo, kvalifikacijos tobulinimo ir kitais klausimais, susijusiais su paslaugų teikimu;

    1. tobulinti savo profesinę kvalifikaciją.

31. Pagalbos į namus paslaugos teikiamos Centro darbo dienomis ir darbo valandomis.

    1. Paslaugų gavėjas (ar jo įgaliotas asmuo), kuriam teikiamos pagalbos į namus paslaugos, už faktiškai suteiktas paslaugas už praeitą mėnesį turi sumokėti vadovaujantis mokėjimo už socialines paslaugas tvarkos aprašu, patvirtintu 2016-07-01 Rokiškio rajono savivaldybės tarybos sprendimu Nr. TS-143

    2. Centro direktoriaus (direktoriui nesant – pavaduotojo) įsakymu pagalbos į namus paslaugų teikimas laikinai sustabdomas:

    1. gavus iš paslaugos gavėjo (jo globėjo, rūpintojo) raštišką prašymą;

34.2 paaiškėjus, kad asmuo (šeima), jo globėjas, rūpintojas, besikreipiantis dėl pagalbos į namus paslaugų, pateikė neteisingą informaciją socialinių paslaugų poreikio vertinimui;

34.3 įtarus, kad pagalbą į namus gaunantis asmuo (šeima) gali sirgti užkrečiama liga, iki tol, kol gaunama medikų išvada raštu, kad asmuo nekelia pavojaus lankomosios priežiūros darbuotojo sveikatai. Kilus tokiam įtarimui, Centras nedelsdamas organizuoja asmeniui (šeimai) ir lankomosios priežiūros darbuotojui medikų pagalbą;

34.4 lankomosios priežiūros darbuotojui raštiškai informavus, kad paslaugos gavėjas laikinai išvyko (ilgiau kaip trims darbo dienoms).

    1. Paslaugų teikimo sustabdymo laikotarpis – 6 mėnesiai. Pagalbos į namus teikimas asmeniui (šeimai) atnaujinamas, išnykus aplinkybėms, dėl kurių buvo priimtas įsakymas laikinai sustabdyti pagalbos į namus paslaugų teikimą.

    2. Pagalbos į namus paslaugų teikimas nutraukiamas:

36.1. paslaugų gavėjo (globėjo, rūpintojo) raštišku prašymu;

36.2 pasikeitus sąlygoms, dėl kurių pagalbos į namus paslaugos buvo reikalingos;

    1. paslaugų gavėjui išvykus gyventi į kitą rajoną;

36.4 paslaugų gavėjui nesudarant sąlygų teikti pagalbos į namus paslaugų (neįsileidžia darbuotojo, nepriima teikiamos pagalbos ir pan.);

    1. paslaugų gavėjui nesilaikant sutarties sąlygų;

    2. paslaugų gavėjui mirus;

36.7 dėl nuolatinės kliento ar jo kartu gyvenančių artimųjų agresijos, keliančios grėsmę lankomosios priežiūros darbuotojo sveikatai ar gyvybei.

    1. Paslaugų gavėjui lankomosios priežiūros darbuotojas gali būti keičiamas tuo atveju, jei paslaugos gavėjas (jo globėjas, rūpintojas) raštu, nurodydamas konkrečias pateisinamas priežastis, kreipiasi į Centro direktorių (jam nesant – į pavaduotoją). Gavus pakartotiną to paties paslaugos gavėjo prašymą dėl lankomosios priežiūros darbuotojo pakeitimo, Padalinio socialinis darbuotojas-padalinio vadovas kartu su Centro direktoriaus įgaliotu specialistu aiškinasi problemą ir teikia siūlymus Centro direktoriui (jam nesant – pavaduotojui) dėl tolesnio pagalbos į namus paslaugų teikimo.

  1. Duomenis apie pagalbos į namus paslaugų pakeitimą ar nutraukimą Padalinio socialinis darbuotojas-padalinio vadovas perduoda savivaldybės administracijos socialinės paramos ir sveikatos skyriaus vedėjo pavaduotojui, kur jie įvedami į socialinės paramos informacinę sistemą SPIS.



IV. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS


  1. Padalinio socialinis darbuotojas-padalinio vadovas ir lankomosios priežiūros darbuotojai neturi teisės atskleisti konfidencialios informacijos tretiesiems asmenims apie paslaugų gavėją be jo sutikimo, išskyrus atvejus, kuriuos numato įstatymai.

  2. Padalinio socialinis darbuotojas-padalinio vadovas paslaugų gavėjus, jų artimuosius, lankomosios priežiūros darbuotojus pagalbos į namus paslaugų teikimo klausimais konsultuoja darbo valandomis ir darbo dienomis.

___________________________________



Parengė: direktoriaus pavaduotoja Deimantė Talačkienė


10 PATVIRTINTA LIETUVOS BANKO VALDYBOS 2003 M GRUODŽIO 11
10 PATVIRTINTA NACIONALINĖS TEISMŲ ADMINISTRACIJOS DIREKTORIAUS 2008 M VASARIO
10 PATVIRTINTA PANEVĖŽIO R MUZIKOS MOKYKLOS DIREKTORIAUS 2018 M


Tags: centro direktorės, siūlymus centro, direktorės, centro, patvirtinta, paramos, socialinės, vasario, rokiškio