10 VERSLO PLANAS 101 VERSLO PLANO ESMĖ IR REIKŠMĖ

(PRAŠYMO ĮRAŠYTI Į SUBJEKTŲ PRISIJUNGUSIŲ PRIE GEROS VERSLO PRAKTIKOS
10 LIETUVOS RESPUBLIKOS ŪKIO MINISTERIJA VERSLO PRADŽIOS IR VERSLO
10 VERSLO PLANAS 101 VERSLO PLANO ESMĖ IR REIKŠMĖ

11 VERSLO FINANSAVIMAS KUR GAUTI LĖŠŲ VERSLO PRADŽIAI? VERSLININKAI
2 ASOCIACIJA „APSAUGOS VERSLO GRUPĖ“ PATVIRTINTA VISUOTINIO NARIŲ SUSIRINKIMO
2 FINANSŲ INVESTICIJŲ IR VERSLO KOMITETO NARIAMS INFORMACIJA APIE

VERSLO PLANAS

10. VERSLO PLANAS


10.1. Verslo plano esmė ir reikšmė

Temos tikslai:

Pasirinkus verslo įmonės augimo strategiją ir būdą, numačius galimus finansavimo šaltinius, būtina apskaičiuoti, kiek įmonės veiklos plėtrai reikės įdėti papildomo kapitalo. Tai padaryti galima tik parengus verslo planą. Be to, be tinkamai parengto verslo plano nė vienas kreditorius neskolins pinigų.

Verslo planas yra dokumentas, leidžiantis pagrįsti verslo plėtros idėją, atsižvelgiant į vykstančias aplinkoje permainas. Tai detalus, aiškiai struktūrizuotas ir rūpestingai paruoštas dokumentas, aprašantis, ko siekia įmonė, kaip ji ketina pasiekti užsibrėžtų tikslų ir kaip ji atrodys pasiekusi šiuos tikslus. Verslo planas yra didelis technologinių bei finansinių dokumentų, analizių bei skaičiavimų sąvadas, kuriuo įgyvendinama verslo plėtros idėja ir strategija. Tai patogi, plačiai paplitusi potencialių investitorių supažindinimo su projektu, kuriame jiems siūloma dalyvauti, forma.

Kuo naudingas verslo planas verslininkams?

  1. Būsimąsias veiklos klaidas ir trūkumus geriau pastebėti rašant negu patirti praktiškai.

  2. Verslo planas tiksliai parodys, kiek, kam, kada ir kuriam laikotarpiui reikia pinigų.

  3. Verslo planas padės greitai ir suprantamai paaiškinti ketinimus bankininkams, investitoriams, partneriams.

  4. Be verslo plano verslininkas negaus jokios paskolos, nebent iš savo giminaičių ar gerų draugų.

Vadovams verslo planas padeda geriau suvokti idėją, sudaryti kvalifikuotą komandą idėjai realizuoti, pagrįsti ir gauti pinigines paskolas ir pan. Turto savininkams verslo planas padeda įvertinti paties verslo gyvybingumą ir perspektyvumą, apskaičiuoti reikalingas lėšas priimtiems sprendimams įgyvendinti ir pan. Finansuotojui parodo sumanymo pajėgumą padengti paskolą ir duoti pelną, supažindina su kritiškomis sumanymo pusėmis ir leidžia išvengti netikėtų problemų, leidžia įvertinti individualius verslininko sugebėjimus planuoti ir valdyti ir pan.

Parengti verslo planai atspindi įmonės veiklą tam tikru laikotarpiu. Tačiau jie yra trumpalaikiai, greitai besikeičiantys. Daugelis kompanijų užsienyje verslo planus rengia vieneriems metams. Kai įmonės veikla netolygi, sezoninė, priklauso nuo žaliavų, gaminamų produktų ar vartotojų specifiškumo, verslo planas detalizuojamas visiems 12 mėnesių. Kitos įmonės rengia detalius pirmųjų metų planus, o kitus 3 – 4 metus mažiau konkretizuoja. Retais atvejais verslo planai rengiami 5 ir daugiau metų. Užsienio firmų patirtis rodo, kad verslo planų rengimas – tai procesas, kuris niekada nenutrūksta, t.y. nuolat atnaujinami duomenys.

Verslui, reikalaujančiam didelių investicinių sąnaudų, visų turimų išteklių, bei sudėtingų technologinių sprendimų, rengiamas vadinamasis investicinis projektas. Tokio verslo sąnaudos paprastai padengiamos per ilgesnį laiką. Jo esmė tokia pat kaip ir verslo plano, tačiau ir struktūra, ir sudėtingumas bus kiti.

Verslo planui reikalinga informacija. Verslo planui parengti reikia surinkti, išanalizuoti ir koncentruotai bei suprantamai pateikti daug informacijos. Dalį reikalingos informacijos galima gauti iš tiekėjų, su kuriais palaikomi ryšiai; dalį (pavyzdžiui, apie energetinių išteklių pabrangimą ar įstatymo projektus apie mokesčių tarifų, apmokestinimo sąlygų pakeitimą) — iš masinės informacijos priemonių. Planavimo proceso metu atrenkama svarbiausia ir aktualiausia, o atmetama neesminė informacija.

Verslo planui parengti reikia labai įvairios informacijos apie:

  1. ekonominę aplinką – gyventojų pajamų lygį, darbo jėgos pasiūlą, kapitalo, medžiagų rinkų, kainų stabilumą;

  2. socialinę kultūrinę aplinką – demografinius procesus, madą, sveiko gyvenimo būdo propagavimą, nacionalines tradicijas, laisvalaikio naudojimą;

  3. politinę teisinę aplinką – apie įstatymus ir jų projektus, mokesčius, prekybos taisykles, konkurenciją, įmonių rejestrą, buhalterinę apskaitą, prekių ir paslaugų ženklus, ir kt.;

  4. ekologinę aplinką – gamtosaugos reikalavimus, įpakavimo bei utilizacijos perspektyvas, Žaliųjų partijos judėjimą;

  5. technologinę aplinką – naujovių (angl. know how) “žinau kaip” atsiradimo tikimybę, įmonės galimybes šias technologijas įsigyti, technologijų pakeičiamumą.

Išsami įmonės aplinkos analizė leidžia sumažinti riziką bei įmonės sąnaudas (pavyzdžiui, sunku prognozuoti, kada ta ar kita žaliava, medžiaga taps deficitine). Siekiant užtikrinti tiekimą, galima numatyti alternatyvius žaliavų gavimo šaltinius.


10.2. Verslo planŲ rūšys ir struktūra


Galima būtų išskirti tokias verslo plano rūšis:

1. Smulkaus verslo planas (darbo biržai);

2. Naujo verslo planas;

3. Naujo produkto įvedimo verslo planas;

4. Įmonės veiklos planas;

5. Investicinis (finansinis) verslo planas;

6. Įmonės veiklos srities verslo planas (pvz. marketingo, finansų ir pan.);

7. Ieškant partnerių rašomas verslo planas;

8. Rengiami esamo verslo plėtros (įmonės augimo) planai;

9. Kuriant bendras su užsienio partneriais įmones;

10. Verslo programos.

   Kiekviena iš šių verslo plano rūšių turi tam tikrų savitumų. Pavyzdžiui, rengiant finansinį verslo planą (finansinis planas taip pat yra pagrindinis kiekvienos verslo plano rūšies skyrius), reikia akcentuoti tokius dalykus, kaip:

Verslo plano struktūra nėra griežtai nustatyta, tačiau turi tam tikras, dažniausiai pasitaikančias, dalis, kurios pateiktos 10.1. lentelėje.

Verslo plano struktūra ir sudėtingumas priklauso nuo tokių veiksnių, kaip:

Įmonės veiklos analizėje pateikiama informacija, pradiniai duomenys, kurie bus reikalingi siūlomam projektui, sumanymui įgyvendinti. Kokiu būdu tas sumanymas bus pasiektas, išdėstoma marketingo, gamybos, organizaciniame ir finansiniame planuose. Reziumė trumpai apibendrinamos visos plano dalys.


Verslo plano struktūra

 10.1. lentelė

1. Veiklos apibūdinimas

produktas, jo unikalumas, pranašumai

veiksniai, nulemiantys pasirinkimą

2. Organizacinė struktūra

juridinė įmonės forma, nuosavybės struktūra

struktūros tipo pagrindimas

bendroji struktūros schema

personalo struktūra

personalo skaičiaus pagrindimas

3. Verslo sferos pasirinkimo pagrindimas

Vartotojai. Rinkos segmentavimas

Produkto rinkų analizė

Konkurencingumo analizė

Įmonės misija, tikslai, uždaviniai

SWOT analizė

Rizikos įvertinimas

Strateginės plėtros kryptys

4. Marketingas

Įkainavimo strategija. Savikainos analizė

Pardavimo programa. Pardavimų organizavimas

Pardavimų rėmimas

Pardavimų kanalai

5. Paslauga

Technologijos apibūdinimas:

  • pagrindiniai vežimo paslaugos teikimo etapai

  • būtina pagalbinė veikla (automobilių TA ER)

  • aprūpinimo veikla

Gamybinė struktūra:

  • paslaugos teikimo padaliniai

  • pagalbiniai padaliniai

  • aprūpinimo padaliniai


Pastatai, patalpos

  • reikalingos patalpos (garažai)

  • pagalbiniams padaliniams reikalingos patalpos (serviso patalpos)

  • aprūpinimo veiklos patalpos (sandėliai)

  • kontorinės patalpos

Įrengimai:

  • technologiniai įrengimai

  • baldai, inventorius

  • transporto priemonės

Medžiagos, žaliavos

  • asortimento apibūdinimas (degalai, tepalai, atsarginės dalys)

  • aprūpinimo kanalai (tiekėjų analizė)

  • kainų analizė

Gamybinis personalas

  • personalo skaičiaus pagrindimas (vairuotojai, krovėjai, remontininkai)

  • darbo apmokėjimo organizavimas

Finansai

Investicijos. Lėšų poreikis ir šaltiniai

Kreditas. Kredito gražinimo eiga

Pajamų, išlaidų ir pelno prognostinis planas

Pinigų srautų prognostinis planas

Prognostinis balansas

Finansinių rodiklių analizė



10.3. Verslo planui keliami reikalavimai ir jo rengimo etapai


Verslo plano struktūra priklauso nuo jo paskirties ir kitų aplinkybių. Tačiau yra bendri reikalavimai, kurie padeda paruošti geresnį verslo planą.

Plane verslo plėtros sumanymas ir jos pagrindimas turi būti išdėstyti aiškiai, nuosekliai ir logiškai. Jis turi būti patrauklus, bet ne pernelyg ilgas (20 – 40 puslapių). Per didelės apimties verslo planas gali būti suprastas kaip skaitytojo ar partnerio laiko netausojimas arba nepakankamai nuosekliai išgvildentas sumanymas.

Verslo planas neturi būti pernelyg prabangiai apipavidalintas, įrištas. Tai gali būti suprasta kaip verslininko išlaidumas. Tačiau verslo planas turi būti gerai įformintas. Nerekomenduojama jo pateikti rašyto ranka, nors rašysena ir labai aiški bei gerai įskaitoma. Geriausiai naudotis kompiuteriu. Taip prireikus galima lengvai pakoreguoti tekstą, pasirinkti įvairius šriftus, raidžių dydį, teksto išdėstymą lape. Intervalas tarp eilučių turėtų būti 1,5 arba 2. Verslo planą pagyvina grafikai, ypač spalvoti. Taip pat reikėtų įdėti prekės nuotrauką, brėžinį ar piešinuką. Jie turi būti geros kokybės ir aiškūs.

Spausdinimui reikia pasirinkti gerą popierių. Viršelis gali būti ir ryškios spalvos, kad skirtųsi nuo kitų, gulinčių ant stalo, ir būtinai arba kietesnis nei vidiniai lapai, arba su skaidria plėvele viršuje ir kietesniu pagrindu apačioje. Verslo planą geriausiai įrišti plastikiniu specialiu įrišimu. Jis patogus todėl, kad planą lengva vartyti pasidėjus ant stalo, puslapiai neužsiverčia patys.

Trumpiau tariant, patraukli išvaizda, reikiama apimtis, įtaigus apibendrinimas, tikslus turinio sąrašas, taisyklinga kalba, tvarkingas spausdinimas ir solidus viršelis – visa tai labai svarbu rengiant ir pateikiant verslo planą.


Verslo plano pristatymas turi būti trumpas, koncentruotas ir efektyvus. Finansuojama ne tik idėja, bet ir žmogus ar grupė, kuriai kilo ši idėja. Todėl per pokalbį bus analizuojamas ir projektas, ir jį pristatantis žmogus. Jo energija, kūrybiškumas ir organizaciniai sugebėjimai turėtų nulemti sėkmę. Kartais svarbu ir jumoro jausmas – dažnai jis padeda išsisukti iš sudėtingų padėčių. Pirmasis pokalbis maždaug trunka pusvalandį, todėl per šį laiką reikia apibūdinti verslo plėtros ypatumus, to verslo aplinką, konkurentus. Svarbu pabrėžti stipriąsias įmonės puses, kuo šis verslas išsiskiria iš kitų ir kodėl jis turėtų pasisekti. Reikia paminėti ir silpnąsias vietas vien dėl to, kad klausytojas suprastų, jog pristatytojas žino jas. Būtinai reikia pabrėžti, kuo siūloma prekė ar paslauga išsiskiria iš kitų ir kodėl galima tikėtis pardavimų išaugimo ir verslo išplėtimo. Galima pasinaudoti pačiomis įvairiausiomis vizualinėmis priemonėmis: skaidrėmis, kompiuterio galimybėmis ar net videosiužetu. Taip pat galima paruošti nuotraukų ir grafikų paketą, kurį per pokalbį galima duoti klausytojams. Vis dėlto svarbiausias tikslas – supažindinti klausytojus su idėja ir skaičiais, todėl nereikia persistengti. Nedaryti iš projekto spektaklio.

Į užduodamus klausimus reikia atsakyti trumpai ir aiškiai. Jei sunku atsakyti į kokį nors klausimą, tada geriau pažadėti surinkti papildomos informacijos, išsiaiškinti ir atsakyti per kitą susitikimą. Nesileisti į smulkmenas, o susikoncentruoti prie verslo esmės, geros vadybos ir įmonės pranašumų.


    1. Atskirų verslo plano dalių charakteristikos


Verslo plano  titulinis lapas. Titulinis lapas – tai pirmoji galimybė atkreipti dėmesį į verslo planą. Todėl jame turi būti nurodyta:

  1) projekto pavadinimas;

  2) pilnas įmonės pavadinimas (jei yra įmonės ženklas, pridėti jį), nuosavybės forma;

  3) įmonės adresas;

  4) telefonas, faksas;

  5) atsakingo už finansų paiešką asmens vardas, pavardė, pareigos ir telefono numeris;

  6) konsultantai (jei jie yra);

  7) paskutinio koregavimo data.

 Kai kurie verslo plano rengėjai tituliniame lape dar nurodo bendrą projekto vertę ir pateikia nuorodą apie projekto slaptumą.Taip pat dar galima papildomai nurodyti verslo plano kopijos numerį ir kam skirtas verslo planas (pavyzdžiui, banko pavadinimą).

Kartais viršelyje pateikiama tik svarbiausioji informacija, o papildomai pridedamas antraštinis lapas, kuriame kartojama tituliniame lape minėtoji ir visa kita informacija.

Turinys. Turinys yra tarsi verslo plano žemėlapis. Ieškodamas norimos informacijos, skaitytojas visų pirma atsivers turinį, todėl jame turi būti išvardinti visi plano skyriai ir skirsniai, nurodyta, kuriame puslapyje jie yra. Toks turinys gali būti net dviejų puslapių. Sutaupyti vietos galima paliekant mažesnį tarpą tarp eilučių.

Verslo plano santrauka. Tai pati svarbiausia dalis. Ji sudaro pirmą įspūdį ir labiausiai paveikia plano skaitytoją. Norint jį sudominti, šią dalį reikia pateikti dalykiškai, bet kartu ir emocionaliai. Santrauka neturėtų būti ilga. Geriausiai viską aprašyti 3 – 5 puslapiuose.  Ji rašoma darbo pabaigoje, kai parengti visi verslo plano skyriai.

   Informaciją galima pateikti įvairiais būdais. Vienas iš efektyviausių būdų – atskleisti kiekvieno skyriaus esminius ir ryškiausius momentus. Galimos tokios santraukos dalys:

1. Įmonė. Čia reikia pateikti tikslų įmonės pavadinimą, adresą ir telefoną.

2. Atsakingas asmuo. Nurodyti atsakingo asmens vardą, pavardę ir telefoną iš karto po įmonės koordinačių.

3. Projekto tikslai. Trumpai pateikti tikslus ir būtinai paminėti finansuotojo gaunamą iš šio projekto naudą.

4. Verslo sritis. Be verslo srities dar nurodyti ir verslo stadiją (kūrimosi stadija ar veiklos plėtimas).

 5. Verslo aprašymas. Glaustai aprašyti įmonės istoriją: ką ji veikia ir ko žada imtis. Paminėti visas stipriąsias įmonės ypatybes.

6. Vadyba. Trumpai paminėti dviejų trijų pirmųjų žmonių verslo patirtį ir kvalifikaciją.

 7. Produktas ar paslauga ir konkurencija. Trumpai aprašyti produktą (paslaugą), nurodyti, kuo jis išsiskiria iš kitų. Glaustai apibūdinti konkurenciją šioje verslo srityje, į kokius pirkėjus bus orientuota veikla ir kiek jų bus.

8. Reikiamos lėšos ir finansavimo sąlygos. Paminėti, kiek reikia papildomų lėšų ir būtinai nurodyti tikslų skaičių. Taip pat nurodyti, ar tai bus paskola, ar akcijų pardavimas. Aprašyti priimtinas finansavimo sąlygas. Jei bandoma gauti kreditą, nurodyti, kuriam laikui reikia pinigų, kokios palūkanos bus mokamos, kaip bus grąžinama paskola.

9. Garantijos. Jei ketinama sudaryti kredito sutartį, tai reikia nurodyti garantijas.

10.Lėšų panaudojimas. Pateikti trumpai tik atskiras finansavimo sritis.

11.Finansinės ataskaitos. Paminėti tik esminius skaičius.

Verslo idėja ir jos aprašymas. Ne tik pati idėja turi būti gera, bet ir jos pateikimas turi būti geras. Verslo plėtros planavimo procesas prasideda verslo idėjos ir pagrindinių veiklos krypčių formulavimu. Formulavimas turėtų būti konkretus, trumpas, akcentuojantis įmonės siekius, jos privalumus, lyginant su konkurentais.

Verslo idėja yra tikrinama, ar ji:

Įmonės tikslų apibrėžimas. Tikslai turi būti suformuluoti trumpai, tiksliai ir suprantamai. Tikslų formulavimo pavyzdžiais gali būti akcentavimas, kad įmonė turi:

Marketingo planas. Šioje verslo plano dalyje aprašomi rinkos tyrimo rezultatai, pateikiamas detalus rinkos apibūdinimas dabartyje ir pateikiamos galimos jos kitimo tendencijos. Ateities rinkos vizija gali būti pateikiama ne vienu, o keliais galimais variantais, kurie vėliau tampa optimistinio, pesimistinio ir labiausiai tikėtino įmonės augimo verslo plano variantais. Išsamiai apie marketinginius tyrimus buvo rašoma III modulyje.

Veiklos organizavimas ir pardavimų prognozė. Šios dalies tikslas – sudaryti aiškų gamybos, prekybos ar paslaugų proceso vaizdą ir parodyti, kad įmonės turimi gamybos pajėgumai visai pakankami planuojamai veiklai.

Šis skyrius gali apimti tokias dalis:

Trumpas gamybos (paslaugų teikimo) aprašymas. Čia reikia išvardinti transporto paslaugų operacijų seką, paaiškinti, ar visas krovinių ar keleivių vežimo paslaugas atliks pati firma, ar dalį paslaugų perduos kitoms firmoms. Nurodyti, kaip paslaugų teikimo procese bus atliekama kokybės kontrolė.

Vietos analizė. Čia reikia panagrinėti tuos veiksnius, kurie turi įtakos gamybos procesui. T.y. privažiavimo galimybės (keliai, aerouostai ir kt.), darbo jėgos regione tinkamumas (kvalifikacija ir pan.), prastenės ar geresnės ryšių su tiekėjais sąlygos. Jei teikiamos paslaugos ar tik prekiaujama, tai vietos analizę užteks pateikti tik marketingo skyriuje.

Patalpos. Šioje dalyje reikia paminėti, ar gamybos plotai yra pakankami ir pritaikyti numatytam veiklos plėtimui. Gal bus statomos naujos patalpos. Jei patalpos bus remontuojamos, trumpai aprašyti, kas atliks remonto darbus ir kiek tai kainuos.

Įrengimai. Reikia paminėti, ar papildomi įrengimai veiklai plėsti bus išsinuomojami ar bus pasinaudoti išperkamosios nuomos galimybe. Taip pat pateikti ne tik įsigyjamų, bet ir jau turimų įrengimų sąrašą, jų charakteristikas. Reikia nurodyti įrengimų balansines vertes ir nusidėvėjimą, jų likvidumą.

Transportas. Čia reikia paminėti, ar firma turės savo transportą, ar naudosis kitų firmų paslaugomis. Pateikti numatomas transporto sąnaudas. Taip pat nurodyti, kokio transporto reikės veiklai plėsti. Pažymėti, ar yra privažiavimo keliai, krovimo bei iškrovimo aikštelės ir t.t. Nurodyti, kiek lėšų bus skirta naujoms transporto priemonėms įsigyti ir kokios bus bendros viso transporto ūkio eksploatavimo sąnaudos.

Žaliavos. Reikia aprašyti ne tik naudotinų atsargų (degalų, atsarginių dalių, padangų, tepalų ir pan.) charakteristikas, bet ir jų pakaitalus. Nurodyti, kiek jos kainuos, koks jų rezervas bus reikalingas, taip pat kainų stabilumą ir atvežimo galimybes. Kaip dažnai bus perkamos atsargos, kokiomis partijomis ir kokios bus apmokėjimo bei pristatymo sąlygos.

Tiekėjai.Čia reikia pateikti, kokie taikomi atsargų tiekėjų pasirinkimo kriterijai, kokios jų keliamos apmokėjimo sąlygos. Apibūdinti alternatyvius tiekimo kanalus ir paaiškinti, kodėl pasirinkti kaip tik tie tiekėjai.

 Pardavimų prognozė. Užbaigiant šį skyrių, reikia pateikti paslaugų pardavimų prognozes. Tai yra labai svarbu.

Valdymas ir personalas. Daugelis autorių šį skyrių pataria pradėti nuo valdymo komandos narių sąrašo, jų trumpų biografijų, numatomų pareigų bei funkcijų aprašymo. Svarbu nuspręsti, kiek žmonių bus išvardinta šioje dalyje. Tai priklauso nuo to, kokiai įmonei skirtas verslo planas.

Pateikiant biografines žinias, be amžiaus, išsilavinimo, darbo stažo, reikia apibūdinti valdymo darbuotojų profesinę patirtį, aprašyti kvalifikacinius ir organizacinius jų sugebėjimus, privalumus, mokėjimą bendrauti su žmonėmis. Prieš rašant šią dalį, reikia sudaryti žmonių sąrašą, kurie bus paminėt.

Šioje dalyje reikia pateikti organizacinę įmonės struktūrą bei numatomus jos pasikeitimus, plečiant įmonės veiklą.

Finansinis planas. Kruopščiausiai nagrinėjama kaip tik ši plano dalis. Sprendžiant, ar finansuoti įmonės augimo projektą, ar ne, dažniausiai bus remiamasi čia pateiktais skaičiavimais ir finansiniais rezultatais.

Projekto finansavimo poreikis ir šaltiniai. Rašyti apie reikiamas lėšas reikia konkrečiai ir tiksliai. Šioje dalyje reikia atkreipti dėmesį į šiuos dalykus:

Kiek ir kam reikia pinigų?

Kokie galimi finansavimo šaltiniai?

Kada reikės lėšų?

Kokią naudą turės finansuotojas ir kaip ją gaus?

Visai tiksliai pasakyti, kiek reikės pinigų, beveik neįmanoma. Lengviausiai apskaičiuoti, kiek reikės pinigų įrengimams ir nekilnojamam turtui pirkti. Susiklosčius nepalankioms aplinkybėms, reikia turėti pakankamą lėšų atsargą. Tačiau kokio dydžio ji turi būti, tiksliai niekas nežino.

   Paaiškinus, kam reikia pinigų, nurodyti, iš ko tikimasi jų gauti. Vis tai reikėtų pateikti tokios formos lentelėje:

Projekto finansavimo poreikis ir finansavimo šaltiniai (pavyzdys)

  Lentelė

Projekto kaštai

Suma

(tūkst.Lt)

Finansavimo šaltiniai

Suma (tūkst.Lt)

1. Nekilnojamas turtas

280

1. Akcininkų nuosavybė

450

2. Trumpalaikis turtas

20

2. Paskolos – iš viso:

280

3. Statybos – montavimo darbai

450

2.1. vidutinės trukmės

270

4. Kiti kaštai

10

2.2. trumpalaikės

10



3. Įmonės skolininkai

30

Iš viso kaštų

760

Iš viso šaltinių

760

 

Aišku, kad norint gauti lėšų, reikia kuo nors sudominti jas duodantį. Tai dažniausiai arba palūkanos, arba būsimi dividendai, arba galimybė pirktas įmonės akcijas parduoti brangiau.

Prognozuojamo pelno ataskaita. Kiekviena įmonė iš savo veiklos tikisi pelno. Pelnas yra svarbus rodiklis bankui, suteikiant įmonei paskolą. Sudarant pelno prognozę, būtina įvertinti pardavimų prognozę. Ja remiantis galima apskaičiuoti pajamas, kurias numato gauti įmonė. Po to, įvertinus produkcijos (paslaugų) gamybos bei realizavimo sąnaudas, galima atlikti pelno prognozės skaičiavimus.  Pelno (nuostolio) ataskaitą galima sudaryti keliais būdais. Tačiau dažniausiai pirmiausiai apskaičiuojamos sąnaudos (jos skirstomos į tiesiogines ir pastovias). Jas suskaičiavus, galima apskaičiuoti pelno prognozę. Pelno (nuostolių) lentelė gali kiekvieną kartą skirtis, t.y. nėra pripažinta kažkokios vienos pelno (nuostolių) lentelės formos.

Pinigų srautų prognozė. Šios ataskaitos tikslas - parodyti, ar užteks veiklai plėsti pinigų bet kuriuo projekto įgyvendinimo momentu. Joje fiksuojamos ne pajamos ir sąnaudos, bet pinigų mokėjimai ir gavimai. Ši ataskaita sudaroma kartu su pelno ataskaita, nes jai naudojami tie patys duomenys.

Prie verslo plėtimo projekto taip pat pridedamas įmonės buhalterinis balansas.

Bet kurio verslo sėkmė, jo galimybė augti ir plėstis priklauso ne tik nuo to, koks augimo būdas, kokia verslo plėtros strategija pasirinkta ir kaip gerai sudarytas verslo planas bei jo pagrindu užtikrintas plėtros finansavimas. ne mažesnės reikšmės turi ir taip vadinamas žmogiškasis faktorius.

 

KARTOJIMO KLAUSIMAI:

1. Kokie aplinkos pokyčiai svarbiausi verslo sumanymui įgyvendinti?

  1. Kokie duomenys ir informacija reikalingi verslo plano rengimui?

  2. Kodėl verslo planas svarbus ir kuo jis naudingas verslininkui?

  3. Kokios yra verslo planų rūšys?

  4. Nuo ko priklauso verslo plano struktūra ir sudėtingumas?

  5. Kokie bendri reikalavimai keliami verslo plano rengimui?

10 VERSLO PLANAS 101 VERSLO PLANO ESMĖ IR REIKŠMĖ




Suformuluokite transporto firmos steigimo ar plėtros idėją, pagrįskite jos aktualumą bei naujumą. Aiškiai, logiškai ir nuosekliai išdėstykite savo sumanymą. Pasirinkite tinkamą ir logišką struktūrą verslo sumanymui įgyvendinti. Pristatykite savo idėją.



Papildomi skaitiniai

Žmogiškasis verslo įmonės augimo veiksnys

Sugebėjimas išsikovoti žmonių pasitikėjimą. Kiekvienas verslas, nepriklausomai nuo to, ar tai būtų gamyba, ar paslaugų, ar prekybos verslas remiasi pardavimais. Jeigu pardavimai vyksta sėkmingai, tai, kaip taisyklė, ir verslas yra sėkmingas ir jis gali plėstis, o verslo įmonė – augti. Tačiau pardavimai visada yra susiję su pirkėjų pasitikėjimu pardavėjais.

1. Nebandykite iš karto mesti lyno - pirmiausia svieskite ,,metamąjį galą". Per pirmąjį susitikimą siekite tik vieno tikslo — parduoti derybas. Ne prekę, ne paslaugą, bet pokalbį. Tai sandėris iki sandėrio.

2. Sandėrio pagrindas yra dalykinis pokalbis. Pašnekovai tik tada bus puikūs, atidūs, malonūs, jei su žmonėmis iš anksto susitarsite susitikti. Pokalbių esmė: iš pradžių parduokite susitikimą, o tik paskui — prekę.

3. Geriausias būdas pergudrauti sekretores - net nebandyti to daryti. Būkite atviri ir nuoširdūs. Atsiduokite jų valiai. Niekada nesigriebkite suktybių ir apgaulės.

4. Jei norite tapti prekybos “žvaigžde", privalote žinoti savo darbo esmę arba ,,abėcėlę" taip gerai, kad ji taptų jūsų savasties dalimi. Užsirašykite savo dalykinę kalbą pažodžiui. Nuolat ją tobulinkite. Skaitykite tol, kol mokėsite nepriekaištingai, bet nekalkite mintinai. Tegul ją išklauso jūsų žmona, direktorius, kitas prekybos agentas.

5. Kuo dažniau ir išradingiau naudokite daiktines priemones. ,,Geriau vieną kartą pamatyti negu tūkstantį kartų išgirsti". Tegul veikia užsakovas. Suteikite jam progą jums padėti sudaryti sandėrį.

6. ,,Niekada nepamirškite pirkėjo, niekada neleiskite pirkėjui pamiršti jūsų". Nauji klientai - geriausia mūsų pastangų paskata... Nauji klientai! Kalkite geležį, kol karšta! Praneškite apie rezultatus - gerus ar blogus. Renkite padėtį kitam smūgiui.

7. Kasdien pasitikrinkite, ar atsimenate sandėrių sudarymo taisykles. Įsisavinkite jas, kad taptų savaime suprantamos — kaip kvėpavimas. Po derybų dar kartą perskaitykite atmintines ir patikrinkite, ką darėte gerai, o ką reikėjo daryti kitaip.

Apibendrinimas

Įsteigus verslo įmonę ir kurį laiką padirbus, verslininką pradeda kankinti abejones dėl įmonės ateities.

Studijuojant mokslinę literatūrą, galima susidaryti nuomonę, jog sėkmės problema psichologus domina labiau nei ekonomistus.

Verslininkystės sėkmė tam tikru mastu priklauso nuo pasirinktos srities: ne visur verslas vienodai rezultatyvus ar perspektyvus.

Verslo sėkmė priklauso ne tik nuo asmeninių verslininko savybių. Ne mažesnės reikšmės turi ir verslininko nuostata, jo požiūris į savo veikiančios verslo įmonės ateitį. Čia galimi du variantai: pirmas - stengtis bet kuria kaina išlaikyti esamą būklę, užimtą rinkoje nišą ir rinkos dalį. Antras variantas - orientuotis tik į įmonės augimą ir tam skirti visas savo jėgas.

Yra gerai žinoma tiesa - kas neauga, nesiplečia, tas anksčiau ar kiek vėliau nunyksta.

Yra du įmonių augimo būdai – vidinis ir išorinis augimas. Smulkaus ir vidutinio dydžio verslo įmonėms prieinamiausias yra vidinis, arba natūralus, augimas.

Įmonių išorinį augimą jungimosi ir įsigijimo forma galima skirstyti pagal veiksmų plėtros kryptis. Smulkaus ir vidutinio dydžio verslo įmonių augimui palanki yra horizontalaus jungimosi kryptis. Smulkaus ir vidutinio dydžio verslo įmonės, visų pirma – prekybos – gali naudotis šios augimo krypties teikiamais pranašumais ir ne  visiškai susijungdamos, o tik iš dalies, pvz., bendram prekių pirkimui, sudarydamos taip vadinamas prekių pirkimo grandines. Taip jos gali vykdyti bendrus pirkimus dideliais kiekiais ir gauti dideles pirkimo kainų nuolaidas, tai yra, pasiekti masto ekonomijos.

Pasirenkant vieną ar kitą įmonės augimo būda bei augimo strategiją, būtina realiai įvertinti savo įmonės konkurencinį pranašumą.

Įmonės augimui svarbu įgyti esminį ilgalaikį konkurencinį pranašumą.

Harvardo mokslininkas Michael Porter nurodė tris būdus, kaip siekti konkurencinio pranašumo. Svarbiausia M. Porter išvada ta, kad labai daug įmonių nepajėgia aiškiai pasirinkti vienos iš minėtų trijų strategijų. Šito rezultatas - jos ,,įstringa" viduryje, negalėdamos pasiekti jokio konkurencinio pranašumo. Tokios įmonės uždirba mažesnį nei vidutinis pelną ir praktiškai neturi jokių augimo perspektyvų.

Verslo įmonės augimas natūraliu būdu įmanomas tik naudojantis abiem finansavimo šaltiniais: vidiniais ir išoriniais. Kitas dalykas - koks turėtų būti santykis tarp nuosavybės ir skolų, tai yra, tarp savų finansavimosi šaltinių ir kredito.

Verslininkas įmonės veiklos išplėtimui arba modernizavimui, taip pat ir einamajam lėšų papildymui, jų įdėjimui į trumpalaikį turtą reikalingus finansinius išteklius gali gauti ir finansavimo skolintomis lėšomis forma. Komerciniai bankai yra pagrindiniai įmonių plėtros kreditavimo šaltiniai. Kadangi bankai teikia tikslinius kreditus, jų sutikimas arba atsisakymas suteikti paskolą skatina arba menkina įmonės augimo galimybes.

Sprendimai dėl verslo įmonės augimo finansavimo šaltinių priimami atsižvelgiant į kapitalo parūpinimo kainą ir įmonės kreditingumą, nuo kurio priklauso išorinių šaltinių panaudojimas. Sprendžiant klausimą, koks turi būti santykis tarp savo ir skolinto kapitalo dalies visame įmonės naudojamame kapitale, galima vadovautis žinoma finansinio sverto (leverage) efekto koeficiento formule.

Jeigu finansinio sverto diferencialas teigiamas dydis, tai bet kuris finansinio sverto koeficiento didėjimas didins finansinio sverto efektą. Tai yra, jeigu naudojamas įmonėje kapitalas duoda didesnę pelno normą, negu reikia mokėti palūkanų normą, įmonė galės didinti gaunama pelną ir galės daugiau skolintis.

Pasirinkus verslo įmonės augimo strategiją ir būdą, numačius galimus finansavimo šaltinius, būtina apskaičiuoti, kiek įmonės veiklos plėtrai reikės įdėti papildomo kapitalo. Tai padaryti galima tik parengus verslo planą. Be to, be tinkamai parengto verslo plano nė vienas kreditorius neskolins pinigų.

Literatūra papildomam studijavimui
  1. Bagdonas E., Kazlauskienė E. Verslo pradmenys. K:T, 2003

  2. Bettger Frank. Kaip šiandien tapti klestinčiu verslininku. -Kaunas: Gardenija, 2003. -239 p.ISBN 9986-855-81-0).

  3. Jewell Bruce R. Integruotos verslo studijos. V.: The Baltic Press. 2002

  4. Gečienė E. Verslo ekonomika. – V.: 2003

  5. Lydeka Z. Tinkamas momentas. Reikiama vieta (verslo sėkmės sąlygos ) // Vadovo pasaulis. –1998 m., Nr. 5,6, p.

  6. Mackevičius V. Prekybos įmonės veiklos rezultatai: apskaita ir ekonominiai skaičiavimai. - Vilnius, VU leidykla, 1996.

  7. Pajuodis A. Prekybos marketingas. -. – V.:Eugrimas, 2002.

  8. Verslo finansavimo galimybės. Lietuvos SVVPA.  V



2 ŠIAULIŲ VALSTYBINĖS KOLEGIJOS VERSLO IR TECHNOLOGIJŲ FAKULTETO
2009 VERSLO DIENOS NOMINACIJOS NOMINACIJOS PAVADINIMAS KRITERIJAI KAS GALĖTŲ
2019 METŲ SMULKIOJO IR VIDUTINIO VERSLO RĖMIMO FONDO ATASKAITA


Tags: verslo planas, 8. verslo, verslo, planas, plano, reikšmė