10 PAPILDUS INFORMĀCIJA INFORMATĪVAJAM ZIŅOJUMAM “PAR IESPĒJĀM ATCELT NO

10 PAPILDUS INFORMĀCIJA INFORMATĪVAJAM ZIŅOJUMAM “PAR IESPĒJĀM ATCELT NO
4 INFORMATĪVAIS ZIŅOJUMS „PAR PAPILDUS FINANSĒJUMU VALSTS AUTOCEĻU UZTURĒŠANAS
L EC BIZNESĀ UN IEGŪSTI PAPILDUS 1000 LATUS SAVA

LAB KRG20 VL 03 V01 PIEPRASĪJUMS MIKOBAKTERIOLOĢIJAS LABORATORIJAI PAPILDUS
NACIONĀLĀS PALĪDZĪBAS PAKETES (“NACIONĀLĀS APLOKSNES”) PAPILDUS SUBSĪDIJĀM LIELLOPU GAĻAS
PAPILDUS INFORMĀCIJA ATKLĀTĀ KONKURSĀ „MEŽIZSTRĀDES UN KOKMATERIĀLU PĀRVADĀJUMU PAKALPOJUMU

Papildus informācija informatīvajam ziņojumam "Par iespējām atcelt no valsts iegādātu numurēto preču pavadzīmju-rēķinu lietošanu" par kaimiņvalstu un atsevišķu Eiropas Savienības dalībvalstu praksi attiecībā uz prasību izmantot no valsts iegādātas numurētās preču pavadzīmes-rēķinus

10


Papildus informācija informatīvajam ziņojumam “Par iespējām atcelt no valsts iegādātu numurēto preču pavadzīmju-rēķinu lietošanu”

par kaimiņvalstu un atsevišķu Eiropas Savienības dalībvalstu praksi attiecībā uz prasību izmantot no valsts iegādātas numurētās

preču pavadzīmes-rēķinus



Papildus informācija sagatavota saskaņā ar Ministru kabineta komitejas 2005.gada 9.maija sēdes protokola Nr.18 3.§ 2.1.apakšpunktu, kas nosaka Finanšu ministrijai pie informatīvā ziņojuma “Par iespējām atcelt no valsts iegādātu numurēto preču pavadzīmju-rēķinu lietošanu” sagatavot papildus informāciju par kaimiņvalstu un atsevišķu Eiropas Savienības dalībvalstu praksi attiecībā uz prasību izmantot no valsts iegādātas numurētās preču pavadzīmes-rēķinus. Papildus informācija sagatavota salīdzinājumā ar Latvijas Republikā noteiktajām prasībām.


1. Informācija par kaimiņvalstu un atsevišķu Eiropas Savienības dalībvalstu praksi attiecībā uz prasību izmantot no valsts iegādātas numurētās preču pavadzīmes-rēķinus


1.1. Lietuva

Līdz 2004.gada 1.maijam nodokļu maksātāji Lietuvā kā pievienotās vērtības nodokļa rēķinu noformēja speciālas teritoriālajās nodokļu administrācijas nodaļās iegādātas veidlapas, bet grāmatvedības attaisnojuma dokumentu par preču piegādēm vai pakalpojumu sniegšanu nodokļu maksātāji pēc izvēles varēja noformēt brīvā formā vai, izmantojot speciālās pievienotās vērtības nodokļa rēķina veidlapas. Pēc pievienošanās Eiropas Savienībai 2004.gada 1.maijā nodokļu maksātāji pievienotās vērtības nodokļa rēķinus var noformēt brīvā formā, taču līdz 2004.gada 30.aprīlim teritoriālajās nodokļu administrācijas nodaļās iegādātās pievienotās vērtības nodokļa rēķina veidlapas var tikt izmantotas līdz to pilnīgai izlietošanai.

Saskaņā ar normatīvajiem aktiem, kas reglamentē pievienotās vērtības nodokļa piemērošanu, ar pievienotās vērtības nodokli apliekamajām personām ir noteikts pienākums noformēt pievienotās vērtības nodokļa rēķinu nekavējoties pēc preču piegādes vai pakalpojumu sniegšanas.

Ja pakalpojumi tiek sniegti ilgstošā laika periodā (telekomunikāciju pakalpojumi, noma) vai tiek veikta elektroenerģijas, gāzes, siltumenerģijas u.tml. piegāde, pievienotās vērtības nodokļa rēķinu var izrakstīt par mēneša laikā sniegtajiem pakalpojumiem un piegādātajām precēm, un tas noformējams sekojošajā mēnesī 10 dienu laikā.

Pievienotās vērtības nodokļa maksātājiem visi saņemtie un noformētie pievienotās vērtības nodokļa rēķini ir jāreģistrē reģistros. Minētie reģistri aizpildāmi nodokļu administrācijas noteiktajā kārtībā. Saņemto pievienotās vērtības nodokļa rēķinu reģistrā ir jāreģistrē rēķini, kurus izsniegušas Lietuvā reģistrētās ar pievienotās vērtības nodokli apliekamās personas, savukārt izsniegto pievienotās vērtības nodokļa rēķinu reģistrā reģistrējami visi noformētie pievienotās vērtības nodokļa rēķini, neatkarīgi no tā, kuras valsts nodokļu maksātājam tie tiek izsniegti.

Nodokļu maksātājs var izvēlēties reģistru kārtošanas veidu (Word, Excel reģistru veidā). Noteiktā kārtība paredz, ka nodokļu administrācija var pieprasīt informāciju no šiem reģistriem, nosūtot ar pievienotās vērtības nodokli apliekamajai personai informācijas pieprasījuma veidlapu. Nodokļu maksātājam, saņemot pieprasījumu, ir pienākums uzsākt speciālu veidlapu (form FR0671 un/vai form FR672) aizpildīšanu un nosūtīt informāciju nodokļu administrācijai līdz pieprasījuma veidlapā norādītajam termiņam.

Pievienotās vērtības nodokļa rēķinu var noformēt gan papīra formā, gan elektroniski. Ja pievienotās vērtības nodokļa rēķini tiek noformēti elektroniski, tad nepieciešams noslēgt papildu vienošanos par minētā rēķina autentiskuma apstiprinājumu, ievērojot nodokļu administrācijas noteiktās prasības.

Normatīvo aktu prasības (Road Transport Code) nosaka arī preču pavadzīmju noformēšanu. Preču pavadzīme ir dokuments, kas pamato pārvadājuma līgumu, un tajā norādāma tāda informācija kā preču pavadzīmes izrakstīšanas datums un noformēšanas vieta, nosūtītāja, saņēmēja un pārvadātāja dati (nosaukums, adrese), pārvadājumā izmantotā transportlīdzekļa marka un valsts reģistrācijas numurs, informācija par kravu (preču nosaukums, svars vai daudzums), atbilstoša informācija, ja tiek pārvadātas bīstamas preces, maksājumi par pārvadājumu, kā arī preču iekraušanas vieta un datums un preču izkraušanas vieta. Nepieciešamības gadījumā preču pavadzīmē norāda informāciju par piegādes termiņa nosacījumiem, preču vērtību, iepakojumu u.tml.

Ja pārvadātājs pārvadā savu kravu, pārvadātājam jābūt preču pavadzīmei vai citam dokumentam, kas apliecina tā īpašumtiesības uz minēto kravu. Pārvadātājs var patstāvīgi izvēlēties īpašuma tiesību apliecinošā dokumenta veidu, kas var būt rēķins, pievienotās vērtības nodokļa rēķins vai arī preču pirkšanas-pārdošanas līgums.


1.2. Igaunija

Saskaņā ar Igaunijas normatīvo aktu prasībām pievienotās vērtības nodokļa rēķins par preču piegādi vai pakalpojumu sniegšanu ir noformējams 7 kalendāro dienu laikā no dienas, kad preces ir piegādātas vai kļuvušas pieejamas pircējam, vai pakalpojums ir sniegts. Ja preces tiek piegādātas vai pakalpojums sniegts ilgstošā laika periodā vienai un tai pašai personai, periods, kādā noformējams pievienotās vērtības nodokļa rēķins nav noteikts.

Bez pievienotās vērtības nodokļa rēķina nav noteikti citi attaisnojuma dokumentu veidi, kas pamatotu transportēšanu vai ierakstu izdarīšanu grāmatvedības reģistros, taču ieraksti grāmatvedības reģistros izdarāmi tikai tad, kad rēķins par darījumu ir noformēts.

Atsevišķās uzņēmējdarbības jomās, piemēram, degvielas tirdzniecībā, mežsaimniecībā, ir noteiktas speciālas prasības. Pavadzīmju lietošana, rakstisku līgumu noformēšana ir atkarīga no konkrēto jomu reglamentējošo normatīvo aktu prasībām.

Piemēram, transportējot degvielu, ir jābūt noformētam pavaddokumentam, kas identificē degvielu un tās daudzumu. Šādam pavaddokumentam ir jābūt noformētam pirms degvielas nosūtīšanas no muitas noliktavas vai muitas termināla, pārvietojot degvielu preču uzglabātājam, nosūtot no akcīzes preču noliktavas un pārdodot degvielu. Personai, kas piegādā degvielu, ir jānoformē pavaddokumenti par katru piegādātās degvielas daudzumu.


1.3. Citas Eiropas Savienības dalībvalstis


1.3.1. Malta

Pievienotās vērtības nodokļa rēķins ir noformējams, ja darījums notiek starp diviem reģistrētiem nodokļu maksātājiem.

Ja darījums notiek skaidrā naudā vai prece tiek pārdota gala patērētājam, noformējams attaisnojuma dokuments, piemēram, mazumtirdzniecībā šāds attaisnojuma dokuments var būt kases aparāta čeks vai par sniegto pakalpojumu – kvīts. Kvīšu grāmatiņas nodokļu maksātājiem nodrošina pievienotās vērtības nodokļa departaments bez maksas, un katrā kvītī ir ietverts nodokļu maksātāja nosaukums, adrese un pievienotās vērtības nodokļa reģistrācijas numurs.


1.3.2. Slovākija

Nodokļu maksātājam ir noteikts pienākums noformēt un izsniegt pievienotās vērtības nodokļa rēķinu par iekšzemē veiktajām preču piegādēm vai pakalpojumu sniegšanu gan ar nodokļiem apliekamajām personām, gan ar nodokļiem neapliekamajām juridiskajām personām. Rēķins noformējams 15 dienu laikā no brīža, kad rodas pienākums nodokļa nomaksai.

Nodokļu maksātājam nav noteikts pienākums noformēt pievienotās vērtības nodokļa rēķinu, ja tiek veikta preču piegāde vai sniegti pakalpojumi, kas nav ar nodokli apliekams objekts.

Par pievienotās vērtības nodokļa rēķinu var tikt uzskatīts attaisnojuma dokuments par elektroenerģijas, gāzes, ūdens un siltumenerģijas piegādi vai samaksu, ja tas satur visu pievienotās vērtības nodokļa rēķinam noteikto informāciju. Tāpat par pievienotās vērtības nodokļa rēķinu var izmantot sabiedriskā transporta braukšanas biļetes, ja tajās norādīts pakalpojuma sniedzēja nosaukums, izsniegšanas datums un cena kopā ar nodokli, kā arī kases aparāta čekus.

Nodokļu maksātāja vārdā pievienotās vērtības nodokļa rēķinu var noformēt cita persona vai pircējs, ja starp pircēju un piegādātāju ir noslēgts rakstisks līgums, kas ietver nosacījumus par rēķina noformēšanu un tā akceptēšanu. Jebkurā gadījumā atbildīgs par rēķinā norādītās informācijas pareizību un tā izrakstīšanu noteiktajā termiņā ir preču piegādātājs vai pakalpojumu sniedzējs.

Nodokļu maksātājam ir jākārto reģistri, kuros norādīta informācija par piegādātajām precēm un sniegtajiem pakalpojumiem, kā arī par saņemtajām precēm un pakalpojumiem, atsevišķi reģistri ir jāaizpilda par preču piegādēm un pakalpojumu sniegšanu citu Eiropas Savienības dalībvalstu personām, kā arī no citām Eiropas Savienības dalībvalstīm iegādātajām precēm un saņemtajiem pakalpojumiem. Nodokļu aprēķināšanas vajadzībām nodokļu maksātājam jāaizpilda reģistri, kuros norādīti ar nodokli apliekamie darījumi, ar nodokli neapliekamie darījumi un darījumi, kam piemērojama samazinātā nodokļa likme. Tāpat nodokļu maksātājam ir jākārto reģistri par avansā saņemtajiem maksājumiem un avansā veiktajiem maksājumiem par darījumiem.


1.3.3. Kipra

Normatīvie akti, kas Kiprā reglamentē pievienotās vērtības nodokļa piemērošanu, nosaka nodokļu maksātājiem pienākumu par preču piegādēm iekšzemē noformēt pievienotās vērtības nodokļa rēķinu, transportēšanas dokumenti vai tamlīdzīgi attaisnojuma dokumenti nav noformējami obligāti.


1.3.4. Anglija

Iekšzemē par preču piegādēm un pakalpojumu sniegšanu nodokļu maksātājiem ir noteikts pienākums noformēt pievienotās vērtības nodokļa rēķinu 14 dienu laikā no preču piegādes vai pakalpojumu sniegšanas brīža. Par preču transportēšanu nav noteikts noformēt attaisnojuma dokumentus.

Nodokļu maksātāji, pamatojoties uz dažādiem dokumentiem, piemēram, pievienotās vērtības nodokļa rēķiniem, par veiktajām preču iegādēm saņemtajiem rēķiniem vai par preču piegādēm izsniegto rēķinu kopijām, dokumentiem, kas apliecina pasūtījumus un piegāžu veikšanu, kārto dažādus grāmatvedības reģistrus pievienotās vērtības nodokļa, saņemto pasūtījumu un veikto piegāžu, iepirkto un saņemto preču uzskaitei u.tml.


1.3.5. Itālija

Normatīvie akti nosaka, ka pievienotās vērtības nodokļa rēķinu var noformēt nākošā – darījumam sekojošā – mēneša 15 dienu laikā, ja preču piegādi apliecina transportēšanas dokumenti. Šādos gadījumos transportēšanas dokumentā ir jābūt norādītai rēķinam noteiktajai informācijai – datumam, numuram, informācijai par piegādātāju un pircēju, informācijai par precēm, tajā skaitā preču kvalitāti un daudzumu. Transportēšanas dokumentā nepieciešams norādīt informāciju arī par pārvadātāju, un tas noformējams divos eksemplāros – piegādātājam un preču pircējam.

Atbildīgo institūciju pārstāvji var veikt transportlīdzekļu kontroli.

Atsevišķās uzņēmējdarbības sfērās, piemēram, mazumtirdzniecībā, nav noteikta obligāta prasība noformēt pievienotās vērtības nodokļa rēķinu, un kā darījumu apliecinošs dokuments pircējam tiek izsniegta kvīts vai tamlīdzīgs attaisnojuma dokuments, taču pēc pircēja pieprasījuma pievienotās vērtības nodokļa rēķins ir noformējams.


1.3.6. Grieķija

Grieķijā, transportējot preces iekšzemē, ir noteikta prasība noformēt pavadzīmi. Pavadzīme apliecina kvantitatīvo preču kustību, un tā tiek noformēta jebkurā gadījumā, kad preces tiek nosūtītas no uzņēmuma struktūrvienībām.

Papildus pavadzīmēm par katru darījumu tiek noformēts pievienotās vērtības nodokļa rēķins. Pievienotās vērtības nodokļa rēķins ir noformējams mēneša laikā no darījuma brīža. Gadījumos, kad personas vēlas noformēt pievienotās vērtības nodokļa rēķinu darījuma brīdī, ir atļauts pievienotās vērtības nodokļa rēķinam un pavadzīmei noteikto informāciju norādīt vienā dokumentā – pavadzīmē-rēķinā.

Pavadzīmes tiek reģistrētas grāmatvedības reģistros. Pavadzīmē tiek norādīts preču transportēšanas nolūks, informācija par transportējamo preču veidu, laiks, kad tiek uzsākta transportēšana, preču izsniegšanas un piegādes vieta, informācija par transportlīdzekli.

Gan pievienotās vērtības nodokļa rēķini, gan pavadzīmes, gan pavadzīmes-rēķini tiek numurēti, un nodokļu maksātājiem šo dokumentu numuri ir jādeklarē vietējai nodokļu administrācijai.

Pievienotās vērtības nodokļa rēķini, pavadzīmes un pavadzīmes-rēķini tiek izmantoti kā kontroles mehānisms atbildīgo institūciju darba procesā, veicot pārbaudes.


2. Latvijā izmantojamajiem dokumentiem likumos noteiktās prasības


Prasības Latvijas Republikā izmantojamajiem attaisnojuma dokumentiem, ar kuriem tiek pamatoti saimnieciskie darījumi grāmatvedībā, preču transportēšanas dokumentiem un pievienotās vērtības nodokļa rēķinam ir noteiktas vairākos atsevišķos normatīvajos aktos. Šādu dokumentu noformēšana grāmatvedības uzskaitē, preču transportēšanā un nodokļu aprēķināšanā ļauj aprēķināt nodokļus, gūt patiesu un skaidru priekšstatu par uzņēmuma finansiālo stāvokli bilances datumā, tā darbības rezultātiem, naudas plūsmu noteiktā laikposmā, konstatēt katra saimnieciskā darījuma sākumu un izsekot tā norisei.


2.1. Attaisnojuma dokuments

Vispārīgas prasības attaisnojuma dokumentiem ir noteiktas likumā “Par grāmatvedību”.

Minētā likuma 7.pants nosaka, ka grāmatvedības reģistros nedrīkst izdarīt ierakstus, kuri nav pamatoti ar attaisnojuma dokumentu. Attaisnojuma dokumentam obligāti ir šādi rekvizīti (identifikācijas dati):

Atsevišķiem attaisnojuma dokumentu veidiem var būt obligāti arī citi papildu rekvizīti (zīmogs un citi), kurus paredz attiecīgie normatīvie akti.

Uzņēmuma saimnieciskie darījumi jāiegrāmato uzņēmuma grāmatvedības reģistros pēc iespējas drīzāk, bet ne vēlāk kā 15 dienu laikā pēc tā mēneša beigām, kurā dokumentu saņēma uzņēmums.


2.2. Pievienotās vērtības nodokļa rēķins

Pievienotās vērtības nodokļa rēķina izrakstīšanas un noformēšanas kārtība ir noteikta likumā “Par pievienotās vērtības nodokli”.

Saskaņā ar likuma “Par pievienotās vērtības nodokli” 8.pantu preču piegāde ir notikusi, ja preces nosūtītas vai atlīdzība par preču piegādi saņemta pirms preču nosūtīšanas. Apliekamā persona pievienotās vērtības nodokļa rēķinu saskaņā ar šo pantu izraksta par jebkuru ar nodokli apliekamu preču piegādi vai pakalpojumu ne vēlāk kā 15 dienu laikā no darījuma dienas vai veicot darījumu ilgstošā laika periodā, – par periodu, kas nevar būt ilgāks par 6 mēnešiem.

Atbilstoši šī likuma 8.panta 5.1 vai sestajai daļai par nodokļa rēķinu uzskata dokumentu, kurā ietverta noteikta informācija, tajā skaitā:

- preču nosūtītāja vai pakalpojumu sniedzēja nosaukums (fiziskajai personai – vārds, uzvārds), juridiskā adrese (fiziskajai personai – deklarētā dzīvesvieta), kā arī Valsts ieņēmumu dienesta piešķirtais ar pievienotās vērtības nodokli apliekamās personas reģistrācijas numurs;

- preču vai pakalpojumu saņēmēja nosaukums (fiziskajai personai – vārds, uzvārds), juridiskā adrese (fiziskajai personai – deklarētā dzīvesvieta), kā arī Valsts ieņēmumu dienesta piešķirtais ar pievienotās vērtības nodokli apliekamās personas reģistrācijas numurs;

- preču nosaukums un daudzums vai pakalpojumu veids un apjoms;

- preču cena un vērtība vai atlīdzība par sniegtajiem pakalpojumiem;

- nodokļa likme un aprēķinātais nodoklis;

- nodokļa rēķina izrakstīšanas datums.

Darījumos ar citu Eiropas Savienības dalībvalstu personām, kā arī darījumos iekšzemē, kuru vērtība bez nodokļa ir lielāka par 100 latiem par nodokļa rēķinu uzskatāms dokuments, kurā ietverta 8.panta 5.1 daļā minētā informācija, kurā bez iepriekš minētajiem rekvizītiem norādāms arī rēķina numurs.


2.3. Komercpārvadājumos izmantojamais līgums – preču pavadzīme

Autopārvadājumu likums reglamentē tiesiskās attiecības starp pārvadātāju, kas pasažieru un kravas pārvadājumus ar autotransporta līdzekļiem veic kā profesionālu darbību, un nosūtītāju, saņēmēju vai pasažieriem.

Atbilstoši šī likuma 7.pantam kravas pārvadājumi ar autotransportu tiek veikti saskaņā ar līgumu, pēc kura pārvadātājs apņemas nogādāt nosūtītāja uzticēto kravu galapunktā un izsniegt to saņēmējam, bet nosūtītājs apņemas samaksāt par kravas pārvadājumu.

Saskaņā ar Autopārvadājumu likuma 8.pantu kravas pārvadājuma līgumu var noslēgt mutvārdos vai rakstveidā atsevišķas kravas pārvadāšanai vai kravas pārvadājumu veikšanai noteiktā laika posmā. Rakstveida līguma noslēgšanai pielīdzināma pasūtījuma pieņemšana, izrakstot noteikta parauga preču pavadzīmi.

Pavadzīmē ir ietveramas šādas ziņas:



2.4. Stingrās uzskaites preču pavadzīme-rēķins, kas iegādājams no valsts

Saskaņā ar likuma “Par nodokļiem un nodevām” 28.1panta pirmo daļu izdotie Ministru kabineta 2003.gada 25.jūnija noteikumi Nr.339 “Noteikumi par stingrās uzskaites preču pavadzīmēm-rēķiniem” paredz stingrās uzskaites pavadzīmi-rēķinu noformēt kā preču izcelsmi un piederību apliecinošu dokumentu (pavaddokumentu) preču un citu materiālo vērtību saņemšanas un izsniegšanas darījuma precīzai un pilnīgai dokumentārai noformēšanai. Stingrās uzskaites preču pavadzīmi-rēķinu izmanto par attaisnojuma dokumentu grāmatvedībā, līdz 2004.gada 1.maijam – par pievienotās vērtības nodokļa rēķinu preču piegādes darījumos, bet no 2004.gada 1.maija, pēc izvēles var izmantot par pievienotās vērtības nodokļa rēķinu.

Stingrās uzskaites preču pavadzīmēs-rēķinos ir noteikti rekvizīti, kas atbilst likumā “Par grāmatvedību” noteiktajiem rekvizītiem, likuma “Par pievienotās vērtības nodokli” 8.panta sestajā daļā noteiktajiem rekvizītiem un iespējams norādīt arī atsevišķus trūkstošos likumā “Par pievienotās vērtības nodokli” 8.panta 5.1 daļā un Autopārvadājumu likuma 9.pantā noteiktos rekvizītus.


3. Izmantojamo dokumentu un pievienotās vērtības nodokļa kontroles iespēju vērtējums


Prasība par pievienotās vērtības nodokļa rēķinu izmantot no valsts iegādātas veidlapas līdz 2004.gada 1.maijam pastāvēja Lietuvā (minētās veidlapas var lietot līdz to pilnīgai izlietošanai). Pašlaik tāda prasība Lietuvā, Igaunijā un citās apzinātajās Eiropas Savienības dalībvalstīs nepastāv. Par pievienotās vērtības nodokļa rēķinu izmanto ne tikai speciāli sagatavotu nodokļa rēķinu, bet arī citus attaisnojuma dokumentus, piemēram, Slovākijā – attaisnojuma dokumentus par elektroenerģijas, gāzes, ūdens, siltumenerģijas piegādi vai samaksu, ja tie satur visu pievienotās vērtības nodokļa rēķinam noteikto informāciju, sabiedriskā transporta braukšanas biļetes, ja tajās norādīts pakalpojuma sniedzēja nosaukums, izsniegšanas datums un cena kopā ar nodokli, kā arī kases aparāta čekus, Maltā – mazumtirdzniecībā izsniegtos kases aparāta čekus un par pakalpojumiem noformētās kvītis.


Pievienotās vērtības nodokļa rēķins Lietuvā izsniedzams nekavējoties pēc preču piegādes vai pakalpojumu sniegšanas, Igaunijā – 7 kalendāro dienu laikā, Slovākijā – 15 dienu laikā, Anglijā – 14 dienu laikā, Grieķijā – mēneša laikā no darījuma brīža.

Prasība noformēt preču transporta pavaddokumentus pastāv Lietuvā, ja tiek veikts komercpārvadājums, savukārt, ja pārvadātājs pārvadā savu kravu, tam jābūt preču pavadzīmei vai citam dokumentam, kas apliecina tā īpašumtiesības uz minēto kravu. Igaunijā prasība lietot pavadzīmes ir noteikta degvielas tirdzniecībā un mežsaimniecībā. Anglijā pastāv dokumenti, kas apliecina pasūtījumus un piegāžu veikšanu. Itālijā pievienotās vērtības nodokļa rēķinu var noformēt nākošā – darījumam sekojošā – mēneša 15 dienu laikā, ja darījumu apliecina transportēšanas dokumenti. Turpretī Grieķijā, nosūtot preces no uzņēmuma struktūrvienībām, obligāta ir noteikta prasība noformēt pavadzīmi, kas apliecina preču transportēšanu un, ja nepieciešams, to var izmantot arī par pievienotās vērtības nodokļa rēķinu, norādot attiecīgu informāciju.


Lai nodrošinātu pievienotās vērtības nodokļa kontroli, Lietuvā izsniegtie un saņemtie pievienotās vērtības nodokļa rēķini jāreģistrē speciālos atsevišķos reģistros, un pēc nodokļu administrācijas pieprasījuma nodokļu administrācijai jāsniedz speciālas formas atskaites. Šāds pievienotās vērtības nodokļa kontroles mehānisms tāpat prasa nodokļa maksātāja līdzdalību, aizpildot nepieciešamās informācijas veidlapas. Tāpat Slovākijā nodokļu maksātājiem ir jākārto atsevišķi reģistri, kur detalizēti norādīti ar nodokli apliekamie darījumi, ar nodokli neapliekamie darījumi un darījumi, kam piemērojama samazinātā nodokļa likme, informācija par avansā saņemtajiem maksājumiem un avansā veiktajiem maksājumiem. Savukārt Anglijā tiek kārtoti reģistri, kuros norādīta informācija par piegādes un iegādes apliecinošajiem dokumentiem no citām Eiropas Savienības dalībvalstīm, importa un eksporta dokumentiem, reģistri par iegādēm un piegādēm (pārdotajām precēm un sniegtajiem pakalpojumiem), saņemtajiem rēķiniem un izsniegto rēķinu kopijām, pievienotās vērtības nodokli u.tml. Grieķijā pavadzīmes ir jāreģistrē grāmatvedības reģistros.


Latvijas Republikā joprojām pastāv kārtība, ka preču pavadzīme-rēķins, ko uzrāda pievienotās vērtības nodokļa deklarācijas pielikumā un tādējādi nodrošina pievienotās vērtības nodokļa kontroli, pagaidām ir jāiegādājas no valsts, bet informatīvajā ziņojumā ir piedāvāts risinājums – līdzīgi kā Grieķijā, kur pavadzīmēs, kas tiek izmantotas par transportēšanas dokumentiem, pievienotās vērtības nodokļa rēķiniem, tiek norādīti nodokļu administrācijai deklarētie numuri – Valsts ieņēmumu dienestā bez maksas saņemt numurus attaisnojuma dokumentu numurēšanai.

Ja netiek lietotas preču pavadzīmes-rēķini, tad ir konstatējami vairāki trūkumi pilnīgai normatīvo aktu prasību izpildes un nodokļu kontroles nodrošināšanai. Piemēram, par preču piegādi pievienotās vērtības nodokļa rēķinu ar pievienotās vērtības nodokli apliekamai personai ir tiesības izsniegt 15 dienu laikā vai pat 6 mēnešu periodā no darījuma dienas, līdz ar to nav attaisnojuma dokumenta preču iegrāmatošanai un, ja nenotiek komercpārvadājums, – preču izcelsmes apliecināšanai transportēšanā.

Pievienotās vērtības nodokļa rēķinam nav noteikts viens no likumā “Par grāmatvedību” noteiktajiem obligātajiem rekvizītiem paraksts un likuma “Par pievienotās vērtības nodokli” 8.panta sestajā daļā noteiktajā gadījumā – arī numurs.


Latvijas Republikā izveidotais kontroles mehānisms ir balstīts uz savstarpēju darījumu partneru sasaistes pārbaudi, aprēķinātā pievienotās vērtības nodokļa un deklarācijā uzrādītā priekšnodokļa atbilstības kontroli, preču legālās izcelsmes apliecināšanu, izmantojot stingrās uzskaites preču pavadzīmes-rēķinus, par kuriem informācija tiek uzkrāta Valsts ieņēmumu dienesta vienotajā datu bāzē un tā tiek savstarpēji salīdzināta, tādējādi pēc iespējas mazāk traucējot labticīgu nodokļu maksātāju darbu ar to pārbaudēm, apmeklējot nodokļu maksātājus.

Līdz ar to esošās nodokļu kontroles vajadzībām izveidotās sistēmas saglabāšana, izmantojot Valsts ieņēmumu dienesta teritoriālajā iestādē saņemtā numuru lietošanu nodokļu maksātāja noformētā attaisnojuma dokumentā, nodrošinātu Valsts ieņēmumu dienesta informācijas sistēmu izmantošanu nodokļu maksātāju kontrolē, vienlaikus samazinot administratīvos šķēršļus uzņēmējdarbības veikšanai un optimāli izmantojot kontroles resursus.



Finanšu ministrs O.Spurdziņš



Valsts sekretāre

Juridiskā

departamenta

direktore

Par kontroli

atbildīgā

amatpersona

Atbildīgā

amatpersona





V.Andrējeva

E.Strazdiņa

M.Radeiko

Z.Jaunslaviete













24.05.2005. 9:00

2971

Jaunslaviete, 7028658

[email protected]

FMInf_240505_PPR.doc; Papildus informācija pie informatīvā ziņojuma par iespējām atcelt no valsts iegādātu numurēto preču pavadzīmju-rēķinu lietošanu


PAPILDUS INFORMĀCIJA IEPIRKUMĀ „BŪVDARBU TURPINĀJUMS PROJEKTAM „PURMSĀTU SPECIĀLĀS INTERNĀTPAMATSKOLAS
PAPILDUS INFORMĀCIJA PAR NOLIKUMU NRLNB201321 ATKLĀTĀ KONKURSA “UZKOPŠANAS PAKALPOJUMI”
PAPILDUS PAKALPOJUMI UN TO NOTEIKUMI PAPILDUS PAKALPOJUMS PAPILDUS PAKALPOJUMA


Tags: atcelt no, iespējām atcelt, ziņojumam, atcelt, informatīvajam, papildus, informācija, iespējām