VIRUSINIS HEPATITAS A IR JO PROFILAKTIKA HEPATITAS A –

VIRUSINIS HEPATITAS A IR JO PROFILAKTIKA HEPATITAS A –
VIRUSINIS HEPATITAS B EPIDEMIOLOGIJA KLINIKA PROFILAKTIKA ETIOLOGIJA SUKĖLĖJAS –





Hepatitas A – tai kepenų uždegimas, kurį sukelia hepatito A virusas

Virusinis hepatitas A ir jo profilaktika



Hepatitas A – tai hepatito A viruso sukeltas kepenų uždegimas, galintis pasireikšti besimptomėmis ir klinikinėmis infekcijos formomis.

Kasmet pasaulyje hepatitu A suserga apie 1,4 milijono žmonių. Hepatitui A imlūs visi žmonės, kurie neturi imuniteto šiai ligai. Imunitetas įgyjamas persirgus šia infekcija ar pasiskiepijus.

Ligos sukėlėjas

Infekciją sukelia hepatito A virusas (HAV). Jis yra atsparus išorės aplinkos veiksniams, šalčiui, aukštai temperatūrai, išdžiūvimui ir kt. Gėlame ar jūros vandenyje išlieka nuo 12 sav. iki 12 mėn. Gali koncentruotis moliuskuose. Užkrėstuose maisto produktuose gali išlikti gyvybingas keliolika dienų ir ilgiau. Žmogus gali užsikrėsti nuo mažos užkrato dozės.

Infekcijos šaltinis

HAV infekcijos šaltinis yra žmogus, sergantis kliniškai pasireiškiančia arba besimptome šios infekcijos forma. Hepatito A virusas yra randamas hepatitu A sergančio asmens išmatose. Virusas iš organizmo su išmatomis pradeda išsiskirti praėjus vienai savaitei po užsikrėtimo, kai pirmieji ligos požymiai pasireiškia vidutiniškai po 28 nuo užsikrėtimo. Taigi, keleta savaičių iki geltos atsiradimo užsikrėtęs žmogus pats to nežinodamas platina užkratą. Dažniausiai užkrečiamasis laikotarpis tęsiasi apie 3 sav. Retais atvejais kai kurie ligoniai, ypač kūdikiai, hepatito A virusą gali periodiškai išskirti į aplinką iki 6 mėn. Mažais kiekiais virusas patenką į kraują, gali būti randamas ir seilėse.

Kaip užsikrečiama

Tai yra infekcija, kuria lengvai užsikrečiama nuo sergančio žmogaus tiesioginio kontakto būdu, dėl nepakankamos higienos, per užterštą maistą ar geriamąjį vandenį. Užsikrėsti galima ir homoseksualinio sąlyčio metu ar vartojant intraveninius narkotikus.

Hepatitu A dažnai užsikrečia vaikai, nes jie dar nėra įgudę laikytis švaros, todėl užkratas nuo įvairių aplinkos daiktų per nešvarias rankas patenka į burną.

Hepatitas A paplitęs visame pasaulyje, išskyrus Šiaures Amerikos, Šiaures ir Vakaru Europos, kai kurias Pietų ir Rytų Europos šalis, Australiją, Japoniją. Pagal hepatito A paplitimo rodiklius pasaulio šalys skirstomos į didelio hepatito A endemiškumo šalis (Afrikos (pvz. Egiptas, Tunisas, Marokas), Pietų Amerikos, kai kurios Azijos šalys (Indija, Tailandas), vidutinio endemiškumo šalis (Rytų ir Pietų Europos šalys) ir mažo endemiškumo šalis (Šiaurės ir Vakarų Europos, Šiaurės Amerikos šalys, Japonija). Didelę riziką užsikrėsti turi asmenys, keliaujantys į didelio hepatito A endemiškumo šalis, ypač jei šiose šalyse ketinama gyventi ilgą laiką ir būsimos gyvenimo sąlygos neužtikrins tinkamos higienos (galimybė naudoti saugų geriamą vandenį ir maistą, sąlygos asmens higienai). Didelę riziką kelia vanduo iš čiaupo, moliuskai, mišrainės, nelupti vaisiai, termiškai neapdorotos ir neluptos daržovės, nepasterizuotas pienas, ledo gabalėliai kokteiliuose ir pan.

Ligos požymiai

Minimalus inkubacinis periodas trunka 14 dienų, maksimalus – 50. Dažniausiai pirmieji simptomai pastebimi po 28 d. nuo užsikrėtimo. Apie 90 proc. vaikų iki 6 m. dažniausiai neturi jokių ligos simptomų. Tuo tarpu 40 – 50 proc. vyresnių vaikų ir net 70 – 80 proc. suaugusiųjų infekcija pasireiškia kliniškai. Pirmieji ligos simptomai - karščiavimas, silpnumas, pykinimas, vėmimas. Po 1 - 2 savaičių dažnai padidėja kepenys ir gali išryškėti gelta, taip pat patamsėja šlapimo spalva, o išmatos būna šviesios. Vidutiniškai hepatitas A tęsiasi apie 1 mėnesį, tačiau kartais užtrunka iki 6 mėn. Vyresni asmenys serga sunkesnėmis ligos formomis, liga gali užsitęsti ilgesnį laiką.

Profilaktika

  1. Siekiant išvengti užsikrėtimo šia infekcija labai svarbus laikytis asmens higienos - pasinaudojus tualetu, prieš valgio gaminimą, prieš valgant plauti rankas su muilu.

  2. Naudoti tinkamai termiškai paruoštą maistą, kadangi virinant ne mažiau kaip 5 min. virusas yra nukenksminamas. Prieš valgant vaisius, termiškai neapdorotas daržoves – nuplauti švariu tekančiu vandeniu ir nulupti.

  3. Naudoti saugų geriamąjį vandenį. Kelionės į šalis, kuriose ši infekcija paplitusi, metu rekomenduojama vartoti tik fasuotą geriamąjį vandenį.

  4. Efektyviausia hepatito A profilaktikos priemonė – vakcina. Pasiskiepijus įgyjama ilgalaikė apsauga nuo hepatito A.

Skiepai nuo hepatito A rekomenduojami asmenims, kurie turi padidintą riziką užsikrėsti hepatitu A. Tai yra:

Vaikai dažniau serga šia liga, todėl juos patariama skiepyti pirmiausia. Vakcina gali būti skiriama nuo 2 metų amžiaus. Rekomenduojama paskiepyti vaikus, ruošiant juos į darželį ar mokyklą.

Vaikai ir suaugusieji turi būti skiepijami 2- 4 savaitės iki to laikotarpio, kada jau reikalinga apsauga, pvz., prieš išvykstant į tuo atžvilgiu pavojingą šalį.

Po vienos vakcinos dozės apsauginis imuniteto lygis susidaro praėjus vidutiniškai 4 savaitėms. Antroji dozė skiriama po 6-12 mėn. po pirmosios (arba pagal vakcinos aprašą). Tokia skiepijimo schema užtikrina imunitetą ne mažiau kaip 10 metu.











Parengė

Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės centro

visuomenės sveikatos specialistė Jurgita Bagdonaitė

2






Tags: hepatitas a, vidutiniškai hepatitas, hepatitas, virusinis, profilaktika