OBSZAR EWALUACJI PROCESY ZACHODZĄCE W SZKOLE WYMAGANIE PROCESY ZACHODZĄCE

OBSZARY CHRONIONEGO KRAJOBRAZU NA TERENIE WOJEWÓDZTWA WARMIŃSKOMAZURSKIEGO
1 GSA1 ZAŚWIADCZENIA DOT STREFY OBSZARU REWITALIZACJI ORAZ SPECJALNEJ
111 LOKALNY PROGRAM REWITALIZACJI OBSZARÓW MIEJSKICH DLA MIASTA WĄGROWCA

16 KIELECKI OBSZAR CHRONIONEGO KRAJOBRAZU OPIS POŁOŻENIA I WALORÓW
38 & JEFREMIENKO MUNICYPALNE USŁUGI DORADCZE DIAGNOZA OBSZARU
4 SPECYFIKACJA PRZEDMIOTU DOFINANSOWANIA MODUŁ IOBSZAR CZADANIE NR

Raport z ewaluacji wewnętrznej

OBSZAR EWALUACJI

Procesy zachodzące w szkole


WYMAGANIE

Procesy zachodzące w szkole mają charakter zorganizowany


CEL EWALUACJI

Uatrakcyjnienie oferty programowej poprzez nowatorskie działania nauczycieli


KRYTERIA EWALUACJI

  1. Procesy planowania są uporządkowane. W planowaniu uwzględnia się potrzeby i możliwości uczniów.

  2. W realizacji procesów edukacyjnych respektuje się zalecane warunki i sposoby realizacji podstawy programowej. Wykorzystuje się metody nauczania, które aktywizują uczniów i przyczyniają się do większej intensywności procesu uczenia się. Stosuje się zróżnicowane metody nauczania.

  3. Procesy edukacyjne przebiegające w szkole są monitorowane i doskonalone. Wnioski z monitorowania procesów edukacyjnych są wykorzystywanie w planowaniu tych procesów. Stosuje się różnorodne formy kooperacji między nauczycielami a uczniami w obszarze doskonalenia procesów edukacyjnych

  4. W szkole monitoruje się osiągnięcia uczniów. Przeprowadza się analizę wyników monitoringu. Monitoring wykorzystuje się do podnoszenia jakości i efektywności uczenia się.

  5. Ocenianie zawiera informacje o postępach uczniów. Proces oceniania motywuje uczniów do dalszej pracy. Informacja zwrotna wspiera uczniów w procesie uczenia się.

  6. Nauczyciele stosują zróżnicowane metody wspierania i motywowania uczniów w procesie uczenia się.


PYTANIA KLUCZOWE

  1. W jaki sposób planowane są procesy edukacyjne?

  2. W jaki sposób realizowane są procesy edukacyjne?

  3. W jaki sposób monitoruje się i doskonali procesy edukacyjne?

  4. W jaki sposób przebiega proces monitorowania osiągnięć uczniów?

  5. Jak uczniowie wykorzystują informacje o postępach w nauce?

  6. W jaki sposób nauczyciele wspierają i motywują uczniów w procesie uczenia się?


METODOLOGIA

W trakcie ewaluacji zbierano informacje pochodzące od: dyrektora szkoły, wicedyrektora ds. dydaktycznych, nauczycieli, uczniów i rodziców. Do gromadzenia danych wykorzystano ankiety oraz przeprowadzono wywiad z dyrektorem szkoły i wicedyrektorami. W badaniu ankietowym uczestniczyło 33 nauczycieli, 180 uczniów oraz 100 rodziców. Uczniowie i rodzice stanowili próbę niepełną dobraną w sposób losowy. Informacje zbierano w okresie od 10 stycznia do 28 lutego. 2011 roku Przeprowadzono również analizę dokumentacji szkolnej.


WYNIKI EWALUACJI


Procesy edukacyjne przebiegające w szkole są planowane, mają charakter zorganizowany i sprzyjają uczeniu się. W realizacji procesów edukacyjnych wykorzystuje się zalecane warunki i sposoby realizacji podstawy programowej. Procesy edukacyjne są również monitorowane i doskonalone, o czym świadczą poniższe argumenty.

Dyrektor i wicedyrektorzy w wywiadzie podają, że wszystkie działania szkoły są planowane i uzgadniane z podmiotami szkoły. Dyrektor szkoły planując procesy edukacyjne bierze pod uwagę: podstawę programową kształcenia ogólnego i zawodowego, plany nauczania, wnioski z ewaluacji, wnioski z nadzoru pedagogicznego uwzględniając prawo oświatowe i kierunki polityki oświatowej, opinie i orzeczenia poradni psychologiczno-pedagogicznej, potrzeby oraz oczekiwania uczniów i rodziców, opinie i wnioski zespołów nauczycielskich.

Podstawą planowania procesów edukacyjnych w szkole jest arkusz organizacyjny, który jest zgodny z planowana ilością klas i ich planami nauczania. Plany nauczania, w których zawiera się ilość godzin do realizacji w danej klasie są zgodne z siatką godzin z rozporządzenia w sprawie ramowych planów nauczania. Nauka języków obcych odbywa się w grupach międzyoddziałowych z uwzględnieniem poziomu zaawansowania uczniów.

Dyrektor podejmując decyzje w sprawie rozdysponowania godzin do dyspozycji dyrektora wynikających z rozporządzenia w sprawie ramowych planów nauczania bierze pod uwagę poziom wiedzy i umiejętności uczniów. Godziny te przeznacza na realizację przedmiotów maturalnych co daje uczniom możliwość osiągnięcia lepszych wyników egzaminacyjnych. W klasach maturalnych planuje się realizację dodatkowych zajęć wyrównawczych w ramach art.42 ust.2 pkt.2 KN z przedmiotów maturalnych i zawodowych. Plany nauczania są tak układane, że w klasach maturalnych kładzie się nacisk na realizację przedmiotów maturalnych, natomiast wszystkie inne przedmioty realizowane są głównie w latach wcześniejszych.

Z analizy planów lekcji wynika, że liczba godzin zajęć dla poszczególnych klas jest rozłożona równomiernie na poszczególne dni tygodnia. Zajęcia w szkole odbywają się przeważnie do godziny 14.55. Tylko w dwóch przypadkach zajęcia praktyczne odbywają się do godziny 17.00. W planie lekcyjnym uczniowie dziennie nie mają więcej niż osiem godzin lekcyjnych, a ułożenie przedmiotów sprzyja uczeniu się poprzez zachowanie higieny pracy. Tygodniowy plan zajęć dla poszczególnych oddziałów dostępny jest na tablicy ogłoszeń i na stronie internetowej szkoły. Uczniowie i ich rodzice nie wnosili zastrzeżeń do planu lekcji.

Procesy edukacyjne planowane są przez nauczycieli w zespołach: przedmiotowych, wychowawczym i zadaniowych, a następnie indywidualnie przez każdego nauczyciela w oparciu o ewaluację pracy dydaktycznej i wychowawczej. Nauczyciele opracowują plany dydaktyczne na cykl kształcenia, które zawierają odniesienie do podstawy programowej i do realizowanych programów nauczania. Powyższy fakt potwierdzają zgromadzone u wicedyrektora ds. dydaktycznych plany kształcenia. Nauczyciele opracowują wymagania edukacyjne dostosowując je do możliwości uczniów. Wychowawcy planują pracę wychowawczą w poszczególnych klasach. Plany te są zgodne z programem wychowawczym i programem profilaktycznym.

W planowaniu procesów edukacyjnych uczestniczą również uczniowie, czego przykładem jest plan pracy samorządu szkolnego, harmonogramy uroczystości i wycieczek szkolnych.

Na podstawie zdiagnozowanych potrzeb nauczycieli oraz wniosków z ewaluacji planuje się również doskonalenie zawodowe nauczycieli mające na celu wzrost efektów nauczania.

Planowanie procesów edukacyjnych potwierdza 100 % ankietowanych nauczycieli.

Plany procesów edukacyjnych przygotowane przez dyrektora i zespoły nauczycielskie są opiniowane i zatwierdzane przez radę pedagogiczną o czym świadczą zapisy w protokole przebiegu rady pedagogicznej.


Wnioski z ewaluacji:


  1. Wszystkie działania szkoły są planowane i uzgadniane z podmiotami szkoły.

  2. W procesie planowania uwzględnia się prawo oświatowe, potrzeby oraz oczekiwania uczniów i rodziców, opinie i orzeczenia Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej jak również opinie i wnioski zespołów nauczycielskich.

  3. Planowanie jest efektem pracy zespołu kierowniczego, zespołów nauczycielskich oraz samorządu szkolnego.

  4. W szkole planuje się procesy w sposób sprzyjający uczeniu się oraz podniesieniu jakości pracy szkoły ukierunkowanej na sukces uczniów i wyrównywanie szans edukacyjnych.

  5. Plany procesów edukacyjnych są opiniowane oraz zatwierdzane przez radę pedagogiczną.

  6. Planowanie procesów edukacyjnych przebiega w sposób prawidłowy i stanowi podstawę ich realizacji.


Podsumowanie


Procesy planowania są uporządkowane. W planowaniu uwzględnia się potrzeby i możliwości uczniów.


Nauczyciele w 100% realizują podstawę programową i deklarują znajomość zaleceń i sposobów jej realizacji. Zdecydowana większość ankietowanych nauczycieli (30/33) dostosowuje treści programowe do możliwości edukacyjnych uczniów najczęściej poprzez stosowanie dodatkowych ćwiczeń do niektórych treści programowych, indywidualną pracę z uczniem słabym oraz dostosowanie wymagań edukacyjnych dla uczniów z orzeczeniami poradni psychologicznej-pedagogicznej.

Nauczyciele w większości stosują różnorodne formy nauczania (81,8%). Zajęcia odbywają się przeważnie w systemie klasowo-lekcyjnym. Uzupełnienie pracy lekcyjnej stanowi praca domowa, która zdaniem nauczycieli wdraża uczniów do samokształcenia. Odmienną formę przewidziano dla realizacji praktycznych przedmiotów zawodowych (zajęcia warsztatowe). W szkole organizuje się zajęcia pozalekcyjne ukierunkowane na wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów z takich przedmiotów jak: matematyka, język angielski, język niemiecki oraz zajęcia rozwijające zainteresowania uczniów a ukierunkowane na rozwój umiejętności kluczowych czy zawodowych. Środki na ten cel pozyskano z EFS. Uwzględniając potrzeby uczniów organizowane są fakultety przygotowujące do matury z geografii czy wiedzy o społeczeństwie. Procesy edukacyjne realizowane są również w formie wycieczek szkolnych i konkursów. Spośród ankietowanych uczniów 128 (ze 180) wskazało na organizowanie dodatkowych zajęć dla uczniów mających problemy z nauką, 122 na realizowanie programów wspierający uczniów w procesie edukacyjnym finansowanych ze środków unijnych a 78 osób wskazało na organizowanie konkursów. Organizowanie zajęć dla uczniów szczególnie zdolnych potwierdza 42 uczniów.

W celu zwiększenia aktywności uczniów i ich poczucia odpowiedzialności za procesy uczenia się nauczyciele stosują zróżnicowane metody nauczania. Nowatorskie metody nauczania stale stosuje 48,5% nauczycieli, 45,5% osób robi to rzadko.

Ponad połowa (60,6%) ankietowanych uczniów potwierdza, że nauczyciele stosują różne metody nauczania, 20,6 % uczniów zaprzecza, pozostały odsetek (18,4%) nie wie lub się na tym nie zna.

Dyrektorzy w wywiadzie potwierdzają, że na lekcjach hospitowanych nauczyciele stosują różne metody nauczania zarówno tradycyjne jak i nowatorskie, o czym świadczą konspekty zajęć hospitowanych.

Wybór metody nauczania zdeterminowany jest celami lekcji i zdaniem nauczycieli wpływa na stopień realizacji celów.

Stosowane metody nauczania według nauczycieli w stopniu znacznym (39,4%) i zasadniczym (60,6%) są dostosowane do potrzeb i możliwości uczniów. 97% nauczycieli jest zdania, że przyczyniają się one do zwiększenia aktywności uczniów. Wymieniają oni metody, które ich zdaniem najbardziej aktywują uczniów takie jak: metoda projektu, burza mózgów, metaplan, drzewo decyzyjne.

Stosowanie różnorodnych metod nauczania wśród 46,2 % uczniów zawsze lub często budzi ich zainteresowanie a w 35,6% tylko czasami. Uczniowie twierdza, ze są zainteresowani lekcją, gdy nauczyciele stosują ciekawe i różnorodne metody pracy (120 wskazań) i podawana wiedza przeplatana jest ciekawostkami (88 wskazań). Niewielki odsetek uczniów (5,5%) jest zainteresowanych samodzielnym poszukiwaniem wiedzy.

W szkole podejmowane są działania doskonalące warsztat pracy nauczyciela. Organizuje się szkolenia mające na celu doskonalenie pracy nauczyciela metodami aktywizującymi i tak na przykład w ramach pracy zespołu nauczycieli przedmiotów zawodowych przeprowadzono szkolenie pt „Praca z tekstem przewodnim” a dla wszystkich chętnych nauczycieli szkolenie pt. „Metoda projektu”. W zespołach nauczycielskich organizowane są lekcje koleżeńskie, co sprzyja doskonaleniu warsztatów pracy nauczycieli.

Szkoła posiada niezbędne środki i pomoce dydaktyczne służące realizacji procesów dydaktycznych i tak na przykład cztery sale wyposażone są w tablice interaktywne a sześć w projektory multimedialne,. W szkole znajdują się dwie pracownie do realizacji przedmiotów zawodowych oraz dwie sale komputerowe i biblioteka z centrum multimedialnym. Zajęcia praktyczne odbywają się w warsztatach szkolnych. Szkoła posiada salę gimnastyczną oraz siłownię jak również nowowybudowane boisko szkolne,

W ankiecie zapytano nauczycieli o ocenę wyposażenia sal dydaktycznych. Większość z nich uznała je za dobre (69,7%), według 6,1% (2/33) wyposażenie to jest niewystarczające. Nauczyciele podczas lekcji powszechnie wykorzystują internet i rzutnik (69,7%) oraz sprzęt RTV (42,4%), 6 ankietowanych nauczycieli wykorzystuje tablicę interaktywną. Nauczyciele wskazali na wykorzystanie innych środków dydaktycznych takich jak: tablice matematyczne, mapy, atlasy, encyklopedie. Zadaniem uczniów na lekcji najczęściej wykorzystywany jest rzutnik (73,3%), tablica interaktywna (72,2%) komputery (53,3%).

Wykorzystywanie przez nauczycieli środków dydaktycznych potwierdzają dyrektorzy i jednocześnie podnoszą, że na lekcji nauczyciele wykorzystują również przygotowane przez siebie pomoce dydaktyczne.


Wnioski z ewaluacji:


  1. Nauczyciele dostosowują treści programowe do możliwości edukacyjnych uczniów.

  2. W szkole organizuje się zajęcia pozalekcyjne ukierunkowane na wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów.

  3. Nauczyciele podczas realizacji procesów edukacyjnych stosują różne formy nauczania.

  4. Znaczna część nauczycieli stosuje zróżnicowane metody nauczania w tym aktywizujące.

  5. Wybór metody nauczania nauczyciele uzależniają od celów lekcji, treści nauczania oraz potrzeb i możliwości uczniów.

  6. W szkole podejmowane są działania ukierunkowane na doskonalenie warsztatu pracy nauczyciela.

  7. Dobre warunki lokalowe i wyposażenie szkoły umożliwiają prawidłową realizację podstawy programowej oraz przyjętych w szkole programów nauczania.


Posumowanie:


W realizacji procesów edukacyjnych respektuje się zalecane warunki i sposoby realizacji podstawy programowej. Wykorzystuje się metody nauczania, które aktywizują uczniów i przyczyniają się do większej intensywności procesu uczenia się. Większość nauczycieli stosuje zróżnicowane metody nauczania.


W szkole prowadzi się monitoring procesów edukacyjnych. W zakresie dydaktyki polega on na kontrolowaniu realizacji podstawy programowej. Według nauczycieli ma on formę kontroli realizacji planów dydaktycznych (26 wskazań), hospitacji (27 wskazań) oraz formę semestralnych sprawozdań z realizacji podstawy programowej (23 wskazania), co potwierdza wywiad z dyrektorem i analiza dokumentacji. Według dyrektorów hospitacje prowadzone są w zakresie określonym w planie nadzoru pedagogicznego, obserwują oni pracę nauczycieli i aktywność uczniów. Dyrektorzy kontrolują zgodność zapisów tematów lekcji z planami dydaktycznymi i stwierdzają, że nauczyciele korygują realizowane przez siebie plany dydaktyczne w sposób zapewniający realizację podstawy programowej.

Przeprowadza się również systematyczną analizę wyników nauczania ze szczególnym uwzględnieniem wyników egzaminów zewnętrznych. Końcowe wnioski określają mocne i słabe strony pracy szkoły. Mocne strony stanowią fundament dla dalszego planowania pracy szkoły, słabe strony wyznaczają kierunki działań w zakresie poprawy efektywności kształcenia czego efektem jest chociażby zmiana organizacji nauczania.

Analizuje się także formy i sposoby realizowania przez nauczycieli zaleceń wynikających z opinii Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej.

Prowadzony przez szkołę monitoring w zakresie wychowania i opieki polega gównie na kontroli realizacji przez nauczycieli przyjętych programów: wychowawczego i profilaktycznego, obserwacji i analizie zachowań uczniów oraz okresowej ewaluacji programów wychowawczo-opiekuńczych.

Z przeprowadzonego monitoringu wyciąga się wnioski, które przekazywane są poszczególnym nauczycielom jak również omawiane są na radzie pedagogicznej. Są one następnie uwzględniane w planowaniu pracy nauczycieli, czy zespołów nauczycielskich.

Współpraca między nauczycielami a uczniami w zakresie doskonalenia procesów edukacyjnych dotyczy przede wszystkim zajęć pozalekcyjnych. Nauczyciele dostosowują tematykę zajęć do potrzeb uczniów. Na godzinach do dyspozycji wychowawcy uwzględniane są zajęcia dotyczące między innymi sposobów uczenia się i technik zapamiętywania. Nauczyciele w 57,6% decydując o sposobie prowadzenia lekcji czasami uwzględniają sugestie uczniów, potwierdza to 34,5% uczniów, jednak 42,4% nauczycieli sugeruje się zachowaniem uczniów na lekcji i podobnego zdania jest 25,6% uczniów. Uczniowie w 31,1% twierdzą, że nie mają wpływu na przebieg lekcji.

Nauczyciele podejmują działania mające na celu doskonalenie procesów edukacyjnych podczas spotkań zespołów nauczycielskich, zespołów przedmiotowych czy zespołu wychowawców. Główną formą współpracy jest wymiana doświadczeń (29 wskazań), współpraca przy ustalaniu szkolnego zestawu programów (19/33) i organizowaniu imprez i wycieczek szkolnych (18/33).


Wnioski z ewaluacji:


  1. W szkole kontroluje się realizację podstawy programowej.

  2. W szkole analizuje się wyniki nauczania a wnioski wykorzystuje się do planowania pracy szkoły.

  3. W szkole prowadzi się monitoring form i sposobów realizowania przez nauczycieli zaleceń wynikających z opinii Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej.

  4. W szkole przeprowadza się monitoring realizacji procesów wychowawczo-opiekuńczych.

  5. Współpraca nauczycieli z uczniami dotycząca doskonalenia procesów edukacyjnych odnośni się do zajęć pozalekcyjnych.

  6. Na godzinach do dyspozycji wychowawcy uwzględniane są zajęcia dotyczące między innymi sposobów uczenia się i technik zapamiętywania.

  7. Nauczyciele w różnym zakresie uwzględniają propozycje i opinie uczniów dotyczące doskonalenia procesów edukacyjnych, podejmowane działania w tym zakresie nie mają charakteru stałego.

  8. Nauczyciele wspierają siebie nawzajem w zakresie doskonalenia procesów edukacyjnych.


Podsumowanie


Procesy edukacyjne przebiegające w szkole są monitorowane i doskonalone. Wnioski z monitorowania procesów edukacyjnych są wykorzystywanie w planowaniu tych procesów. Stosuje się różnorodne formy kooperacji między nauczycielami a uczniami w obszarze doskonalenia procesów edukacyjnych


W szkole prowadzi się również monitoring osiągnięć uczniów. Bada się wyniki nauczania poprzez przeprowadzanie testów diagnozujących poziom wiedzy i umiejętności uczniów na wejście (z matematyki, języka polskiego) i na ich podstawie zdaniem dyrektora wprowadza się korekty w planach nauczania dostosowując je do potrzeb i możliwości uczniów.

Według wszystkich nauczycieli w szkole dokonuje się systematycznej i bieżącej analizy wyników nauczania i osiągnięć uczniów poprzez stosowanie jawnego oceniania (16 wskazań), ocenianie różnych form aktywności ucznia (14/33) oraz kontrolę dzienników lekcyjnych (14/33). Wnioski z tej analizy poszczególni nauczyciele wykorzystują do sporządzenia i wdrażania planów naprawczych, organizowania zajęć dodatkowych, oraz doskonalenia planów kształcenia.

W celu doskonalenia procesów kształcenia w klasach trzecich technikum bada się stopień przygotowania uczniów do egzaminu zawodowego. Przeprowadza się również próbne egzaminy maturalne i potwierdzające kwalifikacje zawodowe, co potwierdza analiza dokumentacji szkolnej. Analizie poddaje się także frekwencję i zachowanie uczniów.

Według nauczycieli osiągnięcia uczniów analizuję się poprze porównanie wyników nauczania w poszczególnych klasach (32/33) porównanie wyników frekwencji klas i uczniów (27/33), porównanie wyników nauczania z bieżącego roku w stosunku do lat poprzednich (18/33)

Otrzymane wyniki analizowane są zarówno przez samych nauczycieli, wspólnie na zespołach przedmiotowych, na radach pedagogicznych i na tej podstawie opracowuje się i w wdraża programy naprawcze, a następnie ocenia skuteczność podejmowanych działań. Wyniki monitoringu wykorzystuje się również do zmiany organizacji nauczania, wyboru odpowiedniego dla uczniów programy nauczania, czy zmian metod nauczania. Według 29 (z 33) nauczycieli wnioski z monitoringu wpływają na dalszą jakość kształcenia


Wnioski z ewaluacji:


  1. W szkole prowadzona jest wstępna diagnoza wiadomość i umiejętności uczniów.

  2. W szkole dokonuje się systematycznej i bieżącej analizy wyników nauczania i osiągnięć uczniów.

  3. Wnioski wynikające z analizy przebiegu procesów dydaktycznych wykorzystuje się do doskonalenia tych procesów.


Podsumowanie


W szkole systematycznie monitoruje się osiągnięcia uczniów. Przeprowadza się analizę wyników monitoringu. Wnioski z monitoringu stanowią podstawę działań szkoły zmierzającą do podnoszenia jakości i efektywności kształcenia.


Nauczyciele na początku roku szkolnego zapoznali uczniów z wymaganiami edukacyjnymi co zostało potwierdzone zapisami w dziennikach lekcyjnych, przy czym powyższy fakt potwierdza 87,8% uczniów.

Według większości nauczycieli (78,8%) uczniowie znają wymagania edukacyjne, Nauczyciele dostosowali wymagania edukacyjne do możliwości uczniów przy czym 63,6% dostosowało je w stopniu zasadniczym, natomiast 33,3% w stopniu znacznym.

Zasady oceniania zna 65% ankietowanych uczniów i według 23,9 % uczniów są one przestrzegane, 9,4% uważa, ze często, a 37,8% że czasami.

Nauczyciele uważają, ze ich ocenianie jest systematycznie, spójne i sprawiedliwe, a wystawiając ocenę 23 (33) nauczycieli ją motywuje, pozostali robią to często bądź zależnie od sytuacji.

Ponad połowa uczniów (57,2%) uważa, że ocenianie jest niesprawiedliwe i niesystematyczne pozostali uczniowie są odmiennego zdania. Spośród ankietowanych uczniów 56,7% twierdzi, że jest na bieżąco informowana o swoich ocenach, a 52,7%, ze nauczyciele czasami motywują wystawioną ocenę natomiast 40,5 % jest zdania, że robią to zawsze bądź często. Uczniowie wskazują, ze nauczyciele oceniają różne formy pracy ucznia takie jak: wypowiedzi ustne, prace pisemne, prace domowe, aktywność, przygotowanie dodatkowych pomocy i materiałów na lekcje

Systematyczność oceniania uczniów jest monitorowana przez dyrektorów podczas hospitacji, jak również podczas okresowej kontroli dzienników. Zdaniem dyrektorów ocenianie uczniów przebiega w sposób rytmiczny.

Według nauczycieli uczniowie są na bieżąco informowani o ocenach, 17 (33) z nich uważa, że ocena motywuje ucznia do nauki. Informację o ocenach uczniowie ich zdaniem wykorzystują do uzupełnienie ewentualnych braków (26 wskazań), jak również ma ona charakter motywacyjny (18 wskazań).

Uczniowie zawsze (76/180) lub zazwyczaj (71/180) zgłaszają nauczycielom chęć poprawy oceny i w 70,6% potwierdzili, że uwagi nauczycieli na temat pracy uczniów mają wpływ na efekty ich pracy.

Nauczyciele informują również rodziców o postępach ich dzieci w nauce głównie na zebraniach. Zdecydowana większość uczniów informuje sama rodziców o ocenach.


Wnioski z ewaluacji:


  1. Uczniowie znają wymagania edukacyjne.

  2. Nauczyciele dostosowują wymagania edukacyjne do możliwości uczniów.

  3. Zadania nauczycieli i uczniów w zakresie systematycznego, spójnego i sprawiedliwego oceniania są podzielone.

  4. Nauczyciele oceniają różne formy pracy ucznia.

  5. Ocenianie przez nauczycieli wiedzy i umiejętności zazwyczaj uwzględnia informacyjną i motywującą funkcję oceny.


Podsumowanie


Ocenianie zazwyczaj zawiera informację o postępach ucznia. Proces oceniania przeważnie motywuję uczniów do dalszej pracy. Informacja zwrotna nie zawsze wspiera ucznia w procesie uczenia się.


Uczniowie twierdzą, że szkołą daje im możliwość wzbogacania swojej wiedzy i umiejętności (150/180). Mogą rozwijać swoje zainteresowania najczęściej poprzez uczestnictwo w programach unijnych (138 wskazań), w konkursach (85 wskazań), w rożnych projektach i przedsięwzięciach (75 wskazań). Nauczyciele najczęściej wzbogacają swoją ofertę edukacyjną skierowaną do ucznia poprzez organizowanie dodatkowych zajęć z przedmiotu dla uczniów mających problemy w nauce a także organizowanie konkursów i zawodów.

Na motywację uczniów do nauki według nauczycieli mają wpływ: chwalenie i nagradzanie uczniów, stosowanie ciekawych i różnorodnych metody pracy i wykorzystywanie rożnych środków dydaktycznych, przygotowanie nauczyciela do lekcji..

Motywującym czynnikiem dla ucznia jest możliwość poprawy oceny. Uwagi nauczyciela o pracy ucznia na lekcji motywują 27,8% ankietowanych uczniów, 19,4% uczniów jest odmiennego zdania.

Zdaniem uczniów nauczyciele wspierają ich w procesie uczenia najczęściej poprzez zadawanie dodatkowych prac „dla chętnych” (63 wskazania) dostosowując swoje działania do możliwości uczniów (58 wskazań), zachęcając do wykonywania różnorodnych działań i prac wzbogacających ich wiedzę i umiejętności (52 wskazania). chwaląc i nagradzając za dobre wyniki wskazując błędy i jednocześnie radząc jak je poprawić (56 wskazań).

Według 84 ankietowanych uczniów w szkole organizowane są zajęcia wspierające ich w procesie uczenia się np: jak uczyć się efektywnie, czy jak radzić sobie ze stresem. Powyższy fakt potwierdza 21 ankietowanych nauczycieli

Zdaniem rodziców zadawane prace domowe motywują do nauki i do odrabiania tych prac ich dzieci wykorzystują dodatkowe źródła informacji. Ich zdaniem motywująco również wpływa wykorzystywanie sprzętu multimedialnego na lekcjach. Według 67% badanych rodziców czynnikiem motywującym są oceny, 66 % twierdzi, że organizowane przez szkolę zajęcia dodatkowe wspierają ich dzieci w procesie uczenia się. 80 % rodziców uważa, że nauczyciele wspierają i motywują uczniów w procesie uczenia się.

W szkole wykorzystuję się rożne formy publikowania osiągnięć uczniów, najczęściej na apelach, na spotkaniach z rodzicami na forum klasy, co potwierdzają uczniowie i nauczyciele.


Wnioski z ewaluacji:


  1. Uczniowie mają możliwość wzbogacania swojej wiedzy i umiejętności.

  2. Nauczyciele stosują różne formy motywowania uczniów do nauki.

  3. Uczniowie czują się motywowani przez nauczycieli w procesie uczenia się.

  4. Rodzice uważają, ze nauczyciele wspierają i motywują uczniów w procesie uczenia się.

  5. W szkole wykorzystuję się rożne formy publikowania osiągnięć uczniów.


Podsumowanie


Nauczyciele stosują zróżnicowane metody wspierania i motywowania uczniów w procesie uczenia się.


REKOMENDACJE


  1. Doskonalić metody nauczania.

  2. Zwiększyć aktywność uczniów w procesie uczenia się poprzez dostosowywanie metod nauczania do potrzeb i możliwości uczniów.

  3. Stosować systematyczne, spójne i sprawiedliwe ocenianie.

  4. Wykorzystywać informacyjną i motywującą funkcję oceny.














ANALIZA ORGANIZACJI I FUNKCJONOWANIA WĘZŁÓW PRZESIADKOWYCH NA OBSZARZE M
ANALIZA SWOT DLA OBSZARU ROZWOJU SPOŁECZNOGOSPODARCZEGO POWIATU INOWORCŁAWSKIEGO I
ANALIZA SYTUACJI ROLNICTWA I OBSZARÓW WIEJSKICH WOJEWÓDZTWA ZACHODNIOPOMORSKIEGO POD


Tags: procesy zachodzące, podsumowanie procesy, procesy, zachodzące, obszar, ewaluacji, wymaganie, szkole