VÁŽENÉ KOLEGYNĚ KOLEGOVÉ VÁŽENÍ HOSTÉ DÁMY A PÁNOVÉ DOVOLTE








Volba tématu „Sociální Evropa – problémy a perspektivy“ vychází z potřeby vytvořit platformu pro odbornou diskusi k aktuálním problémům sociální politiky současné Evropy

Vážené kolegyně, kolegové, vážení hosté, dámy a pánové,

dovolte, abych Vás přivítala na dnešní vědecké konferenci „Sociální Evropa – problémy a perspektivy“ pořádané VŠFS ve spolupráci s ČNB, pod záštitou guvernéra pana Zdeňka Tůmy.

Když jsme se před více než dvěma lety rozhodli vyhlásit soutěž pro mladé talentované ekonomy o cenu prof. Františka Vencovského, měli jsme na mysli podporu rozvoje výzkumu v různých oblastech ekonomické teorie a praxe. Úspěšný první ročník této soutěže a ohlasy první vědecké konference v roce 2007 potvrdily opodstatněnost našeho konání.

Profesor František Vencovský byl nejen významným českým ekonomem a vysokoškolským pedagogem, ale i odborníkem, který se zasloužil o udržení kontinuity v českém ekonomickém myšlení. Zásluhou prof. Vencovského se odkaz a dílo jeho slavného učitele Karla Engliše stalo po roce 1989 dostupnější a může tak znovu být inspirací i pro současnou generaci ekonomů a politiků. Jak profesor Vencovský poznamenal nebylo to „ … jen záležitostí historické spravedlnosti, ale především záležitostí potřeby náležitého ekonomického vzdělání, aby se i u nás prolomily ledy a aby se Englišova národohospodářská teorie stala opět inspirujícím poznáním pro ty, kteří chtějí porozumět ekonomickému dění a řízení i z jiných pohledů, než jaké jsou dosud obvyklé.“ 1

Profesor František Vencovský byl nejen následovníkem a popularizátorem díla Karla Engliše, ale též významným odborníkem v oblasti monetární ekonomie a nesporně fundovaným a laskavým učitelem, školitelem a kolegou.

Konání 2. bienále soutěže o Cenu profesora Františka Vencovského a dnešní vědecké konference chápeme jako další krůček při budování tradice udržující kontinuitu v oblasti odborné diskuse a výzkumu.


Volba tématu „Sociální Evropa – problémy a perspektivy“ vychází z potřeby vytvořit platformu pro odbornou diskusi k aktuálním problémům sociální politiky současné Evropy.


Chceme inspirovat či aspoň přispět k inspiraci rozvoje věcných odborných diskusí ke klíčovým problémům realizace sociální politiky. Evropská unie se snaží řešit sociální rozměr ekonomické a finanční krize zvýšeným úsilím při propagaci zaměstnanosti a sociálního začlenění. Nástroji této strategie jsou: mobilizace dotací Evropské unie, podpora zaměstnanosti, spolupráce se sociálními partnery a spolupráce se zahraničními partnery.

V podmínkách ekonomické a finanční krize, zejména pak v kontextu zlepšování pracovních podmínek a rozvoje pracovního trhu, jsou otázky stárnutí populace, udržitelnost důchodových systémů a efektivnosti systému sociální péče stále naléhavější a stále více diskutované. K důležitým a často diskutovaným tématům patří např. také odstraňování bariér pracovní mobility, boj proti sociálnímu vyloučení a chudobě, podpora rozmanitosti, snaha o lepší rovnováhu mezi prací a osobním životem, podpora příležitostí v každém věku, podpora školení a flexibility a další sociální fenomény.

Sociální důsledky globální ekonomické a finanční krize a možnosti, jak z ní učinit příležitost pro Evropskou unii, jsou aktuální záležitostí současnosti, ke které chceme přispět dnešní konferencí. Jedním z cílů dnešního setkání je prezentovat nejen názory, nýbrž i výsledky bádání v této oblasti a také přispět k identifikaci základních i aktuálních problémů sociální politiky, ať již jde o reálnost a racionalitu stanovení jejich cílů, či hledání optimálních cest jejich realizace. Jestliže současná finanční a hospodářská krize některé (možná většinu) z tradičních problémů, které jsou předmětem sociální politiky, svým způsobem vyostřila a zvýšila stupeň jejich aktuálnosti, současně nic nezměnila, respektive ještě více zdůraznila nutnost jejich kvalifikovaného řešení opřeného o seriozní ekonomický výzkum. To se týká především otázky udržitelnosti či optimalizace veřejných rozpočtů (a to jak možných restrukturalizací jejich výdajové stránky, tak především možnosti optimalizace „příjmové“ části). Nelze opomenout ani otázky spojené s reformou důchodového systému a systému sociální péče.



Vysoká škola finanční a správní se zabývá tématem společenské odpovědnosti firem, a to nejenom v mezinárodním evropském projektu Společenská odpovědnost firem, příležitost nebo nutnost?, do kterého jsme se zapojili letos v dubnu společně s partnerskými školami z Holandska, Velké Británie, Francie, Turecka a Slovinska. Princip společenské odpovědnosti v rovině ekonomické, sociální a enviromentální zavádíme do každodenního života školy.

Na dnešní konferenci budeme prezentovat názory předních domácích a zahraničních ekonomů na aktuální problémy sociální politiky současné Evropy a  pokusíme se zmapovat možné oblasti, jimiž by se mohl ubírat ekonomický výzkum. Jsem pevně přesvědčena, že vystoupení a referáty odborníků, které v průběhu této konference zazní, budou cenným příspěvkem k účelné a smysluplné orientaci výzkumných aktivit zaměřených na řešení zmíněných problémů.


Závěrem mi dovolte, abych vám popřála úspěšnou odbornou diskuzi.


Děkuji za pozornost


1 Viz Engliš, K. Národní hospodářství (vybrané kapitoly), s. 18.





Tags: kolegyně, vážení, hosté, dovolte, vážené, pánové, kolegové