CENTAR ZA EKONOMSKA I SOCIJALNA PRAVA OSIJEK OIB77476961037 EMAILCESPOS2012GMAILCOM

CENTAR ZA GRAĐANSKO OBRAZOVANJE (CGO) U OKVIRU PROJEKTA
ZAVODNI BROJ3695 DATUM18112019GODINE JAVNO PREDUZEĆE SPORTSKO KULTURNI CENTAR
1 O NAMA CENTAR ZA AUTOMATSKI NADZOR NAD CESTOVNIM

5 CENTAR IGW ZAGREB BARUNA TRENKA 1I 10 000
5 CENTAR ZA SOCIJALNU SKRB IVANEC IVANEC Đ ARNOLDA
7.%20Odluka%20o%20davanju%20saglasnosti%20o%20kreditnom%20zaduzenju%20doo%20sportsko%20rekreativni%20centar%20bar

Poziv za volontiranje u projektu Zagovaranje prava beskućnika i razvijanje empatije u društvu


CENTAR ZA EKONOMSKA I SOCIJALNA PRAVA OSIJEK OIB77476961037 EMAILCESPOS2012GMAILCOM

Centar za ekonomska i socijalna prava Osijek

OIB:77476961037

e-mail:[email protected]

telefon: +385 91 797 17 61

telefon: +385 98 904 36 30




Obavijest za medije i građane



«Zajedno za izradu prve lokalne strategije o beskućništvu», lokalni je ovogodišnji projekt Centra za ekonomska i socijalna prava Osijek – CESPOS s ciljem poticanja lokalnih donositelja odluka na izradu lokalne mape potreba i mogućnosti za beskućnike, a u svrhu analize koju će izraditi CESPOS. Projekt je financiran uz pomoć Osječko-baranjske županije i vlastitih sredstava.

Problematika beskućništva u Osječkoj-baranjskoj županiji trajnoga je karaktera sa tendencijom porasta. Osobito raste broj beskućnika mlađe populacije, osoba pod ovrhom, starijih i nemoćnih, žene uslijed nasilja u obitelji, što pokazuje da je potrebno stalno ukazivati na njihove probleme i status u društvu.

S obzirom da smo svjedoci gospodarske krize u zemlji pa stoga i u Osječko-baranjskoj županiji, CESPOS se 2015. godine odlučio na poduzimanje konkretnih koraka, najprije u upoznavanju i stalnom ukazivanju na prisutnost problema osoba kojima je pomoć neophodna, a kasnije i na konkretnu pomoć. 2014. godine u razgovoru sa predstavnicima Caritasa Đakovačko-Osječke Nadbiskupije te Centra za socijalnu skrb u Osijek, došli smo do podataka da postoji znatan broj ljudi koji su na rubu egzistencije u smislu definicije beskućnika. Tijekom 2015. godine CESPOS je analizirajući pravne regulative i praksu došao do jasnih preporuka koje su podržane od strane Ministarstva socijalne politike i mladih RH, kao i Ureda Pučke pravobraniteljice RH a to je izrada Strategije o beskućništvu, izrada Protokola o postupanju s beskućnicima te (anonimni) Registar beskućnika. Strategija treba utvrditi temeljne ciljeve vezano uz suzbijanje beskućništva kao i učinkovite načine njihove provedbe. Lokalna strategija uzimala bi u obzir lokalne potrebe i posebnosti.

Centar za ekonomska i socijalna prava Osijek - CESPOS tijekom 2015. godine provodio je projekt „Zagovaranje prava beskućnika i razvijanje empatije u društvu“ sufinanciran iz proračuna grada Osijeka, Osječko-baranjske županije te vlastitih sredstava, a čiji je osnovni cilj bio promicanje prava beskućnika te podučavanje istih o njihovim pravima, osvještavanje građana o problemu beskućništva u Osijeku i izvan njega (Slavonija i Baranja) te destigmatizacija beskućništva kao osobni izbor i stil života. Dosadašnjim istraživanjem došli smo do spoznaja o temeljnim problemima sustava počevši od neadekvatnih zakonskih propisa (npr. Zakon o socijalnoj skrbi), problema neujednačene prakse glede smještaja beskućnika u prihvatilištima u Hrvatskoj, nedostatak kapaciteta u prihvatilištima, manjak sadržaja za uključivanje beskućnika u resocijalizaciju, nedostatak psihosocijalne podrške, rješavanje osnovnih statusnih pitanja ili pak neinformiranosti o pravima,

Od kolovoza do 29. prosinca 2015. godine CESPOS je provodio i anketiranje među građanima o beskućništvu u Osječko-baranjskoj županiji, njihovim spoznajama i prijedlozima a istu je ispunilo nešto više od 500 građana.

63.8% ispitanika kao glavnog uzročnika beskućništva odabralo je nezaposlenost, dok je 20.6% odabralo kao uzročnika nesnalaženje u društvu i društvenim noramama, te 5.7% kao uzročnika smatralo je ovisnost pojedinaca glavnim uzročnikom.

71.6% posto ispitanika nije se slažilo s konstatacijom da zajednica kroz svoja djelovanja dovoljno brine o beskućnicima dok se 7.1.% složio. 21.3% ispitanika nije moglo procjeniti stanje u zajednici.

87.2% ispitanika složilo se s izjavom da beskućnici trebaju imati pravo na besplatno i brzodostupno osposbljavanje za rad, dok 4.3% njih nije se složilo. 8.5% ispitanika nije moglo odgovoriti s DA ili NE.

86.5% ispitanika smatralo je kako u društvu postoji negativan stav prema beskućnicima, dok 9.2% nije smatralo tu tvrdnju istinitom.

83.7% ispitanika smatralo je kako beskućništvo nije osobni i svjesni izbor, dok 2.8% smatralo je da jest, 13.5% ispitanika nije moglo procjeniti ili nije znalo odgovor.

73.8% ispitanika složilo se s tvrdnjom da u televizijskom programu i drugim medijima se redovite rade prilozi o problemima beskućništva dok 10.6% smatralo je da ima dovoljno priloga. 15.6% ispitanika nije moglo procjeniti.

84.4% ispitanika nije se složilo s tvrdnjom kako se rad s beskućnicima treba „prepustiti“ vjerskim zajednicama, dok se 7.1% složilo s tvrdnjom. 8.5% ispitanika nije znalo procjeniti.

64.5% ispitanika smatralo je kako u gradu/županiji nema dovoljno prihvatilišta za beskućnike, dok je 4.3% smatralo kako ih ima. 31.2% ispitanika nije moglo procjeniti. 66% ispitanika smatralo je kako u gradu/županiji nema dovoljno sadržaja u koji se mogu uključiti beskućnici, dok se s tvrdnjom složilo 6.4% ispitanika a 27.7% nije znalo ili nije moglo procjeniti.

12.8% ispitanika složilo se s tvrdnjom da bi, kad bi bilo potrebno, ponudio smještaj beskućniku u vlastitom domu, dok 49.6% ispitanika nije se složilo s tvrdnjom. 37.6% ispitanika nije znalo tj. nije moglo procjeniti bi li ili ne bi ponudio smještaj. Njih 8.5% nastoji izbjeći kontakt s beskućnicima, dok 83% ne, a 8.5% ispitanika nije moglo procjeniti koji bi odgovor ponudili. 5% ispitanika složilo se s tvrdnjom da bi im bilo neugodno kada bi radili na istom radnom mjestu na kojem se nalazi beskućnik, dok njih 88.7% ne bi im to bilo neugodno a 6.4% nije znalo procjeniti.

73.4% ispitanika složilo se s prijedlogom da beskućnicima ne bi trebala biti zapreka, za osvarivanje prava iz socijalne skrb, okolnost što nemaju prebivalište ili boravište na području RH, dok 13.7% nije se složilo s prijedlogom.12.9% isptanika nije znalo odgovor.

Od navedenih prijedloga što bi bio najkorisniji način za pomoć beskućnicima 66% ispitanika smatralo je kako je to uvođenje ili održavanje posebnih mjera zapošljavanja na HZZ-u za beskućnike kao ranjivu kategoriju u društvu, 14.2% ispitanika smatralo je kako bi trebalo povećati financiranje lokalnog Prihvatilišta, 12.1% poticanjem udomljavanja, dok 2.8% bi problem rješili povećali naknade beskućnicima. 5% ispitanika nije znalo odgovor niti je smatralo da su ponuđeni odgovori zadovoljavajući.

96.5% ispitanika podupire izradu i usvajanje Protokola kojim bi se jasno utvrdila pravila postupanja različitiih službi u njihovim susretima s beskućnicima (Policija, bolnica, centri za socijalnu skrb….).

Centar za ekonomska i socijalna prava Osijek – CESPOS nastavlja istraživanje i u 2016. godini, stoga poziva sve građane da se pridruže istraživanju u ukažnu nam na svoja iskustva. Anketa se može pronaći na stranicama CESPOS-a : www.cespos.hr





U RH trenutno ne postoji Nacionalna strategija, a izrada lokalne strategija uzimala bi u obzir lokalne potrebe i posebnosti. S obzirom da je beskućništvo rastući problem, izradi navedenih strategija trebalo bi pristupiti žurno, ali uz temeljitu analizu uzroka i najefikasnijih metoda pri rješavanju problema beskućnika. Tijekom 2014. EU je donijela 2013/2994(RSP) Resolution on an EU homelessness strategy s jasnim preporukama da države članice što hitnije izrade nacionalne i lokalne strategije.

CESPOS planira mapirati gradove Osijek, Beli Manastir, Đakovo, Valpovo, Belišće, Našice i Donji Miholjac tijekom 2016. godine. Izrada mape potreba i mogućnosti za 7 gradova. (javnih institucija poput Centara za socijalnu skrb, Policijske uprave i postaje, Domove zdravlja i Bolničke centre, područne jedinice i ispostave HZZ-a (institucije koje neposredno djeluju prema beskućnicima), aktivne organizacije civilnog društva koje djeluju na području zaštite prava socijalno isključenih osoba, pružatelje socijalnih uslugapružatelje besplatne pravne pomoći, vjerske zajednice

Mape potreba i mogućnosti, analizu i letak ćemo medijski objaviti, postaviti na web stranicu CESPOS-a, proslijediti drugim dionicima na postavljanje na svojim web stranicama i društvenim mrežama, a distribucijom letaka među građanima ojačati svijest istih o potrebi i razlozima da lokalni donositelji odluka ovo shvate kao prvorazredno pitanje.

Do sada se nisu provodila istraživanja koja bi nam pružila adekvatne informacije o beskućništvu u Osječko-baranjskoj županiji, počevši od broja beskućnika i njihovim kretanjima, strukturi, uzrocima i slično. Provođenje takvih istraživanja osiguralo bi temelje za donošenje politika sa ciljem preveniranja i rješavanja statusa beskućnika.

Svi zainteresirani koji žele da nam se pridruže, nalaze se na području Osijeka, Belog Manastira, Valpova, Belišća, Đakova, Našica ili Donjeg Miholjca, kontaktirajte nas mail adresu: [email protected]. Ili posjetite našu web stranicu: www.cespos.hr


Radujemo se vašem odazivu i cijenimo vaš doprinos ovoj problematici!


CENTAR ZA EKONOMSKA I SOCIJALNA PRAVA OSIJEK OIB77476961037 EMAILCESPOS2012GMAILCOM

U Osijeku, studeni 2016.

CENTAR ZA EKONOMSKA I SOCIJALNA PRAVA OSIJEK OIB77476961037 EMAILCESPOS2012GMAILCOM

PREDSJEDNIK CESPOS

MIREN ŠPEK






APARTMANI BRZEĆE CENTAR – KOPAONIK ZIMA 20182019 RANI BOOKING
ARENA ZAGREB OPERATIVNI STOŽER KLINIČKI BOLNIČKI CENTAR SESTRE MILOSRDNICE
AUTONOMNI CENTAR NOVAKOVA 38 ČAKOVEC & KVARK KOPRIVNIČKA 70


Tags: centar za, skrb….). centar, oib77476961037, ekonomska, prava, centar, socijalna, emailcespos2012gmailcom, osijek