POTWIERDZENIEM ZAŁOŻENIA STEINERA JEST STAŁA C KTÓRA ZOSTAŁA OBLICZONA

POTWIERDZENIEM ZAŁOŻENIA STEINERA JEST STAŁA C KTÓRA ZOSTAŁA OBLICZONA






Potwierdzeniem założenia Steinera, jest stała C która została obliczona dla różnych odległości od osi prze-chodzącej przez śro

Potwierdzeniem założenia Steinera, jest stała C, która została obliczona dla różnych odległości od osi przechodzącej przez środek masy ciała. Stała ta (dla każdego d i odpowiadającego mu T) posłużyła mam między innymi do wyliczenia momentu bezwładności ciała względem osi przechodzącej przez środek masy. W naszych pomiarach teoria ta potwierdziła się ( z niewielkimi odstępstwami zniwelowanymi rachunkiem błędów), co umożliwiło otrzymanie bardzo dokładnej wartości momentu bezwładności tarczy metalowej, względem osi przechodzącej przez środek ciężkości.

Dla kolejnych pomiarów stałej C na dokładność pomiarów miały wpływ takie czynniki jak:

Błędy wyników złożonych obliczyłem metodą różniczki zupełnej lub pochodnej logarytmicznej, na które istotny wpływ miały zaokrąglenia wartości oraz stałej g.

W drugiej części ćwiczenia zajęliśmy się sprawdzaniem prawa Steinera. Wyznaczenie momentu bezwładności pierścienia wzg. osi oddalonej o odległość d od środka ciężkości dało ( zgodnie ze sprawdzanym prawem) możliwość wyznaczenia I0.

Dla pierścienia metalowego na pomiar I0 wpływały te same czynniki, które wpływały na dokładność pomiaru momentu bezwładności metalowej tarczy.

Dla metalowego pierścienia:

Korzystając z twierdzenia Steinera otrzymałem I0=0, 68∙10-3 kg m2.

Po obliczeniu Io ze wzoru tablicowego otrzymałem I0=0, 7∙10-3 kg m2.

Po porównaniu obu wyników otrzymałem różnice, która wynosi 0,02∙10-3 kg m2.

Okazuje się, ze dokładniejszy było wyliczenie Io ze wzoru tablicowego. Wynik ten jednak zawiera się w przedziale błędu wyniku otrzymanego z twierdzenia Steinera, czym udowodniliśmy słuszność jego praw.





Tags: która została, różnice, która, steinera, która, potwierdzeniem, założenia, obliczona, stała, została