SCENARIUSZ LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO DLA KLASY II TECHNIKUM (90

1 JAN PAWEŁ II I JEGO KRZYŻ (SCENARIUSZ LEKCJI
4 SCENARIUSZ UROCZYSTOŚCI PRZEDSZKOLNEJ Z OKAZJI 100LECIA ODZYSKANIA PRZEZ
5 SCENARIUSZ ZAJĘĆ „BUDOWA ATOMU” CHEMIA III ETAP EDUKACYJNY

6 SCENARIUSZ ZAJĘĆ „GDY CHORUJEMY” PRZYRODA II ETAP EDUKACYJNY
6SCENARIUSZ LEKCJI ROZKŁADANIE LICZBY ZŁOŻONEJ NA CZYNNIKI PIERWSZE
ANETA MIROWSKI SPRAWOZDANIE Z REALIZACJI ZAJĘĆ Z RODZICAMI SCENARIUSZ

SCENARIUSZ LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO DLA KLASY II TECHNIKUM (90


Scenariusz lekcji języka polskiego dla klasy II technikum (90 minut)1


temat: O czym mówi Konrad w Wielkiej Improwizacji?


I. Cele ogólne:

Poznanie problematyki Wielkiej Improwizacji.


II. Cele szczegółowe:

Uczeń:


II. Metody:


III. Środki dydaktyczne:


IV. Przebieg zajęć:

  1. Podanie tematu i celów lekcji.

  2. Przypomnienie wiadomości z poprzednich lekcji nt. Konrada.

  3. Wyjaśnienie pojęcia improwizacja. Notatka:

Improwizacja - czyli publiczne mówienie wierszem bez przygotowania, pod wpływem natchnienia, narodziła się we Włoszech w XIII wieku. Poetyckie płody improwizacji rzadko były drukowane, utrwalane, ponieważ często były słabe pod względem artystycznym.

Nauczyciel uświadamia uczniom, że sam Mickiewicz często improwizował na towarzyskich spotkaniach filomatów, potem w Rosji. Na przykład słynne było jego wystąpienie w Moskwie na wieczorze w salonie Zinaidy Wołkońskiej 23 XII 1827r., kiedy to improwizował kilka wierszy, a nawet sceny dramatyczne o Samuelu Zborowskim. Wspomina o tym m. in. Puszkin.

  1. Dyskusja kierowana pytaniami nauczyciela:

    • Jakie cechy osobowościowe powinien posiadać artysta improwizujący?

    • Czy dostrzegacie związek między ówczesną modą na improwizowanie a romantyczną koncepcją poety i poezji?

  2. Odtworzenie fragmentu filmu Lawa w reżyserii T. Konwickiego.

  3. Głośne, staranne odczytanie Wielkiej Improwizacji.

  4. Nauczyciel dzieli uczniów na grupy (3 - 4 osoby). Każda z grup ma ułożyć układankę (załącznik nr 1). Czas pracy: 15 minut.

  5. Sprawdzenie efektów pracy poszczególnych grup. Ocenę stawiamy za samodzielne skomentowanie poszczególnych fragmentów utworu, uzasadnienie takiego a nie innego wyboru itp. W ten sposób każdy uczeń ma możliwość otrzymania innej oceny.

  6. Zadanie podsumowujące lekcję. Uczniowie dokończą je w domu.


Wpisz do tabeli cytaty, które według Ciebie najtrafniej oddają tematykę Wielkiej Improwizacji, a następnie krótko je skomentuj.


L.p.

Cytat

Twoja interpretacja

1



2



3



4



5



6



7



8



9



10

























załącznik nr 1


SCENARIUSZ LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO DLA KLASY II TECHNIKUM (90













SCENARIUSZ LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO DLA KLASY II TECHNIKUM (90 SCENARIUSZ LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO DLA KLASY II TECHNIKUM (90

SCENARIUSZ LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO DLA KLASY II TECHNIKUM (90 SCENARIUSZ LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO DLA KLASY II TECHNIKUM (90 SCENARIUSZ LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO DLA KLASY II TECHNIKUM (90 SCENARIUSZ LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO DLA KLASY II TECHNIKUM (90 SCENARIUSZ LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO DLA KLASY II TECHNIKUM (90 SCENARIUSZ LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO DLA KLASY II TECHNIKUM (90

SCENARIUSZ LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO DLA KLASY II TECHNIKUM (90 SCENARIUSZ LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO DLA KLASY II TECHNIKUM (90 SCENARIUSZ LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO DLA KLASY II TECHNIKUM (90 SCENARIUSZ LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO DLA KLASY II TECHNIKUM (90






SCENARIUSZ LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO DLA KLASY II TECHNIKUM (90 SCENARIUSZ LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO DLA KLASY II TECHNIKUM (90 SCENARIUSZ LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO DLA KLASY II TECHNIKUM (90




























Konrad małą chwilę własnej wielkości przekształca w moment kosmiczny.



Motyw lotu Ikara. Konrad pragnie dolecieć aż do Boga.



Konrad wątpi w wielkość i dobroć Boga.



Konrad chce siłą swej miłości zmienić cały świat i uszczęśliwić wszystkich ludzi.



W punkcie kulminacyjnym swego monologu Konrad posuwa się do zarzucenia Bogu braku miłości do ludzi i obojętności.



Konrad chce cierpieć w imieniu całego narodu.



Konrad - poeta czuje się samotny, nie rozumiany przez innych ludzi.



Nieśmiertelność poezji czyni nieśmiertelnym samego poetę. .



Romantyczna apoteoza poezji. Poeta ma zdolność objawiania prawd niedostępnych racjonalnemu poznaniu.



Konrad porównuje się do Boga.



Konrad chce mieć władzą, jaką ma Bóg - chce rządzić myślami, duszami, uczuciami innych ludzi.


Bóg milczy, uniesienie Konrada sięga zenitu, jest gotów skompromitować Go, ogłosić, że Bóg nie jest ojcem świata, lecz Carem.


1 Scenariusz lekcji oraz załącznik (układanka) opracowała Joanna Curyl w oparciu o propozycje metodyczne zawarte w: St. Włostowski, Romantyzm. Scenariusze lekcji języka polskiego do klasy II liceów i techników, Kraków 1998r.


ANNA DOBRZYŃSKA ANETA SZALIŃSKA • „ DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA” SCENARIUSZ
„DZIEŃ DZIECKA I DZIEŃ SPORTU” SCENARIUSZ UROCZYSTOŚCI SZKOLNEJ W
DZIEŃ 11 LISTOPADA SCENARIUSZ SCENOGRAFIA I REKWIZYTY IMITACJA OGNISKA


Tags: języka polskiego, lekcji języka, scenariusz, polskiego, klasy, lekcji, technikum, języka