SZKOŁA PODSTAWOWA W OLSZTYNIE Z ODDZIAŁAMI GIMNAZJALNYMI PROGRAM NAPRAWY

Scenariusz Zajęć Nauczyciel mgr Małgorzata Stoczkiewiczwanot Szkoła Podstawowa Przedmiot
Szkoła Doktorska Nauk o Kulturze Fizycznej Akademia Wychowania Fizycznego
Szkoła Podstawowa nr 2 im Kardynała Stefana Wyszyńskiego w

Szkoła Podstawowa nr 58 Imjerzego Kukuczki w Poznaniu Procedura
Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie Kierunek Architektura
Załącznik nr 1 lp Imię i Nazwisko Szkoła Kierunek

Program naprawczy frekwencji uczniów

Szkoła Podstawowa w Olsztynie z oddziałami gimnazjalnymi.


Program naprawy frekwencji wśród uczniów.




Przygotowany przez:

Marzena Bugaj

Agnieszka Lewandowska

Anita Rebane - Jakubczyk












Zatwierdzony na posiedzenia RP w dniu ………………… .


1. Cele programu

Cel główny:

Ukształtowanie właściwej postawy wobec obowiązku szkolnego wśród uczniów i wśród rodziców oraz ścisła i konsekwentna współpraca wszystkich nauczycieli w szkole tj. wychowawców, nauczycieli przedmiotowych, pedagoga i dyrekcji.

Cele szczegółowe:

  1. Podniesienie frekwencji uczniów na lekcjach.

  2. Zmniejszenie liczby godzin nieusprawiedliwionych.

  3. Uświadomienie uczniom szczególnego wpływu liczby godzin nieusprawiedliwionych na ocenę zachowania.

  4. Uświadomienie wpływu nieobecności na możliwość nieuzyskania promocji do następnej klasy.

  5. Sprawdzenie czy uczeń zna regulamin szkoły i szczegółowe kryteria ocen zachowania, (ze szczególnym uwzględnieniem godzin nieusprawiedliwionych).

  6. Pogłębienie rozumienia przez ucznia potrzeby systematycznego uczestnictwa na zajęciach lekcyjnych.

  7. Rozumienie przez ucznia na konsekwencji nieuzasadnionego opuszczania lekcji.

  8. Kształtowanie umiejętności nauczycieli w radzeniu sobie z problemami wynikającymi z dyscyplinowania i motywowania uczniów.


2. Treść programu.

Czynniki wpływające na niską frekwencję uczniów:

Skutki absencji:

Działania służące realizacji celów:

1.W szkole istnieje spójny system usprawiedliwień, mianowicie:

a) Rodzic jest zobowiązany usprawiedliwić nieobecności swojego dziecka w okresie 7 dni, poprzez wpis do zeszytu korespondencji, do dziennika elektronicznego, a w wyjątkowych sytuacjach telefonicznie z podaniem ogólnego powodu nieobecności.

b) Gdy ucznia nie będzie na pierwszych lekcjach, rodzic wcześniej zgłasza to wychowawcy poprzez wpis do zeszytu korespondencji, do dziennika elektronicznego.

c) W przypadku zwolnienia ucznia z ostatnich lekcji rodzic wpisuje zwolnienie do zeszytu korespondencji lub do dziennika elektronicznego.

2.W szkole monitorowana jest (raz w miesiącu) frekwencja uczniów, poprzez systematyczne podliczanie frekwencji w tabelach znajdujących się na końcu dziennika

3.Nauczyciele, uczniowie i rodzice znają zasady usprawiedliwiania nieobecności

4.Nauczyciele, uczniowie, rodzice znają konsekwencje wagarów, tj. obniżona ocena zachowania, kara administracyjna, nagana Dyrektora, pisma kierowane do odpowiednich instytucji z powiadomieniem o sytuacji ucznia.

5.Większe zaangażowanie nauczycieli w prowadzeniu atrakcyjnych lekcji dla uczniów.

6.Systematyczne, na każdej lekcji sprawdzanie listy obecności i zaznaczanie frekwencji w dziennikach lekcyjnych.

7.Natychmiastowe informowanie rodziców o wagarach dziecka.

8. Konsekwentne działania nauczycieli w przypadku niskiej frekwencji:


a) W przypadku nieusprawiedliwiania godzin nieobecności w terminie - upomnienie wychowawcy klasy, punkty ujemne, powiadomienie telefoniczne rodzica z krótką adnotacją w dzienniku,

bądź pisemne lub elektronicznie przy pomocy maila czy dziennika elektronicznego.

b) W przypadku braku usprawiedliwionych 25% godzin w ciągu miesiąca, lub braku poprawy frekwencji w stosunku do poprzedniego miesiąca – pisemna nagana wychowawcy lub dodatkowe punkty ujemne w kategorii „Inne” -10 pkt., pisemne wezwanie rodzica na rozmowę. Rozmowa jest przeprowadzana przez wychowawcę w obecności pedagoga szkolnego.

c) W przypadku 25% nieobecności uczeń jest zobowiązany do zaliczenia materiału na zajęciach dodatkowych w terminie wyznaczonym przez nauczyciela (nie później niż w ciągu tygodnia). Pedagog monitoruje frekwencję ucznia w następnym miesiącu oraz realizację jego zobowiązań oraz pozostaje w ścisłym kontakcie z wychowawcą klasy i rodzicami oraz dyrektorem szkoły.

d) W przypadku gdy w następnym miesiącu brak jest poprawy, udzielana jest pisemna nagana dyrektora szkoły, wzywani są rodzice, przeprowadza się rozmowę z uczniem w obecności rodziców. Informuje się o konsekwencji o ocenie zachowania, na którą wpływa niska frekwencja.

e) Po wyczerpaniu możliwości oddziaływań szkoły na ucznia, przy braku pożądanych zmian w realizacji obowiązku szkolnego, także wtedy gdy rodzice nie zgłaszają się na kolejne 2 wezwania pisemne listem poleconym za potwierdzeniem odbioru - dyrektor szkoły kieruje sprawę do odpowiednich instytucji (GOPS, Urząd Gminy, Sądu Rodzinnego )

f) W przypadku opuszczenia przez ucznia 50% zajęć edukacyjnych danego przedmiotu (licząc łącznie godziny usprawiedliwione i nieusprawiedliwione) nauczyciel ma prawo przeprowadzić pisemny sprawdzian wiadomości w terminie wskazanym przez nauczyciele, po poinformowaniu rodziców. Nauczyciel wyznacza uczniowi zakres materiału.

g) W przypadku nieobecności ucznia przekraczających 50% zajęć z danego przedmiotu uczeń może nie być klasyfikowany.

h) Uczeń nieklasyfikowany z powodu usprawiedliwionych nieobecności może zdawać egzamin klasyfikacyjny. i) Uczeń nieklasyfikowany z powodu nieusprawiedliwionych nieobecności może zdawć egzamin klasyfikacyjny za zgodą rady pedagogicznej.


9.Nagradzanie uczniów z najwyższą frekwencją:

Formy nagradzania:

a) Dyplom dla ucznia z najwyższą frekwencją i list gratulacyjny dla jego rodziców przyznawany na koniec roku szkolnego. Pochwał ustna i drobny upominek lub inna forma nagrody dla ucznia z najwyższą frekwencją i dla klasy podczas apelu podsumowującego I półrocze.

b) Nagroda finansowa ufundowana przez Radę Rodziców dla klasy z najwyższą frekwencją roczną celem ufundowania np. wyjścia klasowego na lody, pizzę, dofinansowania wyjazdu całej klasy do kina, podarowania umownego bonu na określoną kwotę pieniędzy, itd.… c) Nagrody książkowe ufundowane przez Radę Rodziców dla uczniów ze 100%- 95% frekwencją. d) Konkurs organizowany przez SU na TYDZIEŃ bez spóźnień – 2 razy w półroczu. e) „Dzień bez pytania” (nie dotyczy form zapowiedzianych przez nauczyciela) wyznaczony przez Dyrektora szkoły dla trzech klas z najwyższą frekwencją według comiesięcznego rankingu ustalanego 5-ego dnia każdego miesiąca. f) Dodatkowe 4 punkty do rywalizacji klasowej dla każdej klasy z miesięczną frekwencją powyżej 90%. G) Dla klasy z frekwencją poniżej 80 % , minus 4 punkty.



Zadania Dyrektora:

  1. Nadzorowanie realizacji programu naprawczego

  2. Przeprowadzanie indywidualnych rozmów z uczniami skierowanymi przez wychowawcę, nie wykazującymi poprawy frekwencji

  3. Organizowanie w razie potrzeby spotkań zespołu nauczycielskiego z pedagogiem

  4. Stosowanie odpowiednich konsekwencji wynikających ze Statutu, regulaminu, procedur wobec uczniów łamiących zadania programu

  5. Przeprowadzanie w razie potrzeby indywidualnych rozmów z rodzicami

  6. Na forum szkoły wyróżnia ucznia, rodziców ucznia, klasę posiadającą najwyższą frekwencję roczną, śródroczną. (patrz formy nagradzania).

  7. Monitorowanie korytarzy podczas lekcji.

Zadania wychowawcy:

  1. Monitorowanie codziennie frekwencji uczniów na lekcjach. W razie powtarzających się, pojedynczych nieobecności nauczyciel zobowiązany jest niezwłocznie poinformować rodziców.

  2. Wychowawca zobowiązany jest poinformować uczniów jak i ich rodziców o Programie Poprawy Frekwencji, przedstawić jego zasady i zadania, przyczyny i skutki opuszczania zajęć szkolnych.

  3. Informowanie uczniów i rodziców o sposobie, zasadach, formach i terminach usprawiedliwiania nieobecności.

  4. Wychowawca konsekwentnie przestrzega zasad i terminów usprawiedliwiania.

  5. Wychowawca nagradza pochwałą uczniów o bardzo dobrej frekwencji na forum klasy i na zebraniu z rodzicami.

  6. Wychowawca poznaje przyczyny nieobecności ucznia, a następnie współdziała z pedagogiem w zakresie pomocy uczniom.

  7. Wychowawca ma obowiązek na każdej godzinie wychowawczej przeprowadzić krótką ocenę bieżącej frekwencji i wyników w nauce.

  8. Wychowawca jest zobowiązany do obliczania frekwencji do 5-ego dnia każdego kolejnego miesiąca, zestawienia frekwencji i przekazania do pedagoga (odręczna tabelka w pokoju nauczycielskim).

  9. Wychowawca monitoruje frekwencję całej klasy ze szczególnym uwzględnieniem uczniów z problemem niskiej frekwencji, przedstawia co miesiąc wnioski pedagogowi szkolnemu w terminie do 7-ego dnia każdego miesiąca.

  10. Wychowawca wzywa rodzica do szkoły, w sytuacji gdy pojawią się pierwsze wagary i odnotowuje fakt spotkania z rodzicami w dzienniku.

  11. Wychowawca kieruje ucznia wagarującego na spotkanie z pedagogiem szkolnym i dyrektorem szkoły

  12. Wychowawca sumiennie i konsekwentnie przestrzega zasad wystawiania oceny zachowania ze szczególnym uwzględnieniem liczby nieusprawiedliwionych godzin lekcyjnych na konkretną ocenę w czasie trwania programu naprawczego.

  13. W przypadku dłuższej nieobecności ucznia, wychowawca kontaktuje się z rodzicami ucznia. (po 1 tygodniu nieobecności ucznia w szkole, gdy ta nieobecność trwa nadal).

  14. Wychowawca natychmiast informuje rodziców o pojedynczych nieobecnościach na lekcjach (w środku dnia, na pierwszych lub ostatnich godzinach). Fakt ten odnotowuje w dzienniku.

Zadania nauczycieli:

  1. Systematyczne kontrolowanie obecności uczniów na zajęciach poprzez sprawdzanie listy obecności.

  2. Zgłaszanie wychowawcy faktu, że ucznia nie ma na lekcji, choć był w tym dniu w szkole oraz w przypadku jego nieobecności na kolejnych 3 lekcjach z rzędu z danego przedmiotu.

  3. Komunikowanie się ze sobą i współdziałanie we wszystkich sprawach dotyczących uczniów.

  4. Prowadzenie lekcji metodami aktywizującymi.

  5. Pomoc uczniom mającym trudności w szkole i w nauce.

  6. Przeprowadzanie sprawdzianu umiejętności ucznia po nieobecnościach.

  7. Przestrzeganie i respektowanie zasad określonych w „Programie narawy frekwencji wśród uczniów”.

Zadania rodziców:

  1. Rodzic ma obowiązek systematycznie współpracować ze szkołą-dyrektorem i stawiać się na każde wezwanie (podpisywanie zobowiązań).

  2. Rodzice ściśle przestrzegają zasad i terminów usprawiedliwiania nieobecności przedstawionych przez wychowawcę.

  3. Informują na bieżąco wychowawcę o przyczynach nieobecności.

  4. Współdziała z wychowawcą, pedagogiem oraz nauczycielami.

Zadania uczniów:

  1. W przypadku zwolnienia z zajęć (np. z powodów losowych), uczeń zobowiązany jest do zwolnienia się u wychowawcy, jeśli go nie ma, to u nauczyciela, z którym ma ostatnią lekcję przed zwolnieniem. Obowiązkowo zostawia zeszyt korespondencji.

  2. Uczeń ma obowiązek zaliczenia – w formie wyznaczonej przez nauczyciela - zaległości wynikających z absencji.

  3. Punktualnie i systematycznie uczęszcza na lekcje.

  4. Na polecenie nauczyciela uczniowie nie wykazujący poprawy zgłaszają się na rozmowę do pedagoga i dyrektora szkoły.

Zadania pedagoga:

  1. Przeprowadzanie rozmów indywidualnych z uczniami o dużej liczbie wagarów.

  2. Udział w spotkaniach z rodzicami klas o najniższej frekwencji.

  3. Udział w pracach zespołu nauczycieli w danej klasie w razie potrzeby.

  4. Przeprowadzanie lekcji wynikających z Programu Wychowawczo – Profilaktycznego związanych z motywacją i umiejętnością uczenia się.

  5. Wspieranie wychowawców i nauczycieli w działaniach zmierzających do popraw frekwencji.

  6. Do 7-ego każdego m-ca przedstawia wyniki frekwencji miesięcznej klas na tablicy SU.

  7. Zbiera i analizuje informacji i wnioski otrzymane od wychowawców.

  8. Przekazuje wnioski dyrektorowi szkoły.


3. Ewaluacja i przewidywane efekty.

Przewidywane efekty:


  1. Podniesienie wyników frekwencji.

  2. Widoczne zmniejszenie liczby nieusprawiedliwionych godzin.

  3. Właściwa postawa uczniów i rodziców wobec realizowania obowiązków szkolnych.

  4. Podniesienie skuteczności konsekwentnych działań nauczycieli.

  5. Przestrzeganie przez uczniów regulaminów dotyczących frekwencji.

  6. Wzrost świadomości konieczności regularnego uczestnictwa uczniów w zajęciach szkolnych i jego wpływu na osiągnięcia szkolne.

  7. Wzrost poczucia odpowiedzialności u uczniów za siebie, swoje wybory, swoją przyszłość.

Ewaluacja:


  1. Bieżące wyniki frekwencji umieszczane na gazetce szkolnej.

  2. Sprawozdanie porównawcze wyników frekwencji śródrocznej i końcoworocznej.

  3. Wyniki krótkiej ankiety do uczniów sprawdzającej znajomość regulaminów i konsekwencji wynikających z niskiej frekwencji.

































9






Tags: program, olsztynie, podstawowa, gimnazjalnymi, oddziałami, szkoła, naprawy