KONTROWERSYJNE KSIĄŻKI DLA DZIECI W BIBLIOTEKACH PUBLICZNYCH CIEŃ CENZURY?

KONTROWERSYJNE KSIĄŻKI DLA DZIECI W BIBLIOTEKACH PUBLICZNYCH CIEŃ CENZURY?






Kontrowersyjne książki dla dzieci w bibliotekach publicznych:
cień cenzury?

Szkolenie on-line dla bibliotekarzy pracujących z dziećmi i młodzieżą
w bibliotekach publicznych na Dolnym Śląsku



Dział Pracy z Dziećmi Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej im. Tadeusza Mikulskiego we Wrocławiu zaprasza bibliotekarzy pracujących z niedorosłym czytelnikiem na wykład on-line dr. Michała Zająca (Wydział Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii, Uniwersytet Warszawski) Kontrowersyjne książki dla dzieci w bibliotekach publicznych: cień cenzury?

Termin: 1 grudnia 2020 r. (wtorek), godz. 9:00–10.30

Na polskim rynku książki w ostatnim dziesięcioleciu pojawiła się znacząca liczba tytułów książek dla dzieci, które wywołują bądź mogą wywoływać różnorodne kontrowersje. Są to książki, w których treści pojawiają się wątki LGBT+, przemocy domowej , narkotyków, seksu, chorób psychicznych itp.

Polskie bibliotekarskie piśmiennictwo profesjonalne nie doczekało się jeszcze opracowań czy poradników, które pomagałyby pracownikom placówek
w odpowiednim traktowaniu takich książek (nabywaniu, opracowywaniu, udostępnianiu, promowaniu etc.).

Podczas wykładu zostanie omówione samo zjawisko „kontrowersyjnych książek dla dzieci”, jak również różne aspekty ich funkcjonowania w bibliotekach publicznych – zagranicznych (głównie USA), jak i polskich. Największa uwaga zostanie przyłożona do zaprezentowania wyników badań ankietowych przeprowadzonych w styczniu i lutym 2020 wśród polskich bibliotekarzy publicznych, a dotycząca ich stosunku do takich „trudnych” książek dla najmłodszych.





Michał Zając, wykładowca na Wydziale Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW, doktorat uzyskał z zakresu promocji książki dziecięcej (napisany pod kierownictwem prof. Joanny Papuzińskiej-Beksiak). W latach 2008-2016 pełnił funkcję wicedyrektora Instytutu Informacji Naukowej i Studiów Bibliologicznych UW. W latach 2012-2019 pełnił funkcję zastępcy Kierownika Studiów Podyplomowych
„Literatura i książka dla dzieci i młodzieży wobec wyzwań nowoczesności” na UW. Jest członkiem Pracowni Interdyscyplinarnych Badań Książki obrazkowej
przy Uniwersytecie Gdańskim. Był stypendystą Fundacji Kościuszkowskiej
oraz Internationale Jugendbibliothek. Działa w organizacjach pozarządowych związanych z książką, bibliotekami i ruchem wydawniczym: Fundacja Info XXI (członek zarządu 2001-2003), Polskie Towarzystwo Bibliologiczne – Oddział Warszawski (wiceprezes). Do maja 2015 roku członek zarządu Polskiej Sekcji IBBY (przez trzy kadencje).



Rejestracja:

Prosimy o wypełnienie i przesłanie Formularza Google do 23 listopada: https://forms.gle/ArLsBDXFjQGY5oJP6


Spotkanie będzie prowadzone na platformie Microsoft Teams.
Zarejestrowani uczestnicy otrzymają mailowo link oraz instrukcję dot. uczestnictwa
w spotkaniu.

Po szkoleniu uczestnicy otrzymają zaświadczenie o udziale w wykładzie.

Koordynacją prac związanych z organizacją szkolenia on-line zajmuje się
Dział Pracy z Dziećmi Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej:

KONTROWERSYJNE KSIĄŻKI DLA DZIECI W BIBLIOTEKACH PUBLICZNYCH CIEŃ CENZURY? KONTROWERSYJNE KSIĄŻKI DLA DZIECI W BIBLIOTEKACH PUBLICZNYCH CIEŃ CENZURY? KONTROWERSYJNE KSIĄŻKI DLA DZIECI W BIBLIOTEKACH PUBLICZNYCH CIEŃ CENZURY?





Tags: bibliotekach publicznych:, w bibliotekach, publicznych, książki, cenzury?, kontrowersyjne, bibliotekach, dzieci