ZÁPIS Z PRACOVNÍ SCHŮZE SČP ČLS JEP KTERÁ SE

Příloha č 3a Annexe no 3a Žádost o Zápis






Zápis z Pracovní schůze SČP ČLS JEP, která se konala dne 14

Zápis z Pracovní schůze SČP ČLS JEP, která se konala dne 14.6.2007 v Praze


1. Informaci o výsledcích akreditačního řízení podal prof. Povýšil. Ukazuje se, že požadavky nastavené Akreditační komisí pro náš obor, jmenované MZ ČR, odpovídají reálné situaci v oboru. Komise v případě valné většiny pracovišť patologie potvrdila akreditaci I.st. Akreditaci II. st. obdržela všechna fakultní pracoviště. Určité problémy vznikly pouze v souvislosti s nesprávným vyplněním ministerských formulářů, ale po nápravě zjištěných chyb akreditace mohla být udělena. Při nedostatečném počtu výkonů, především v oblasti cytologie, je nutné, aby pracoviště navázala spolupráci se sousedními odděleními, která budou zajišťovat školení jejich pracovníků.

Na podzim bude schůze s prof. Škrhou na MZ ČR.


2. Informace o postgraduálním vzdělávání podal prof. Povýšil. Ustanovení akreditovaných pracovišť nenahrazuje dosavadní činnost Katedry patologické anatomie IPVZ. Katedra i nadále zajišťuje akce související s postupovou zkouškou po 2 letech a s atestací v našem oboru. Výbor se při tom shodl na tom, že je nutné dodržet předepsané požadavky tak, jak to vyžaduje Katedra patologické anatomie IPVZ, to znamená, že nelze zkracovat přípravu po vykonání postupové zkoušky, která by měla trvat další 3 roky do vykonání atestace. Opětovně byla kritizována praxe, kdy MZ uděluje patologům bez atestace na základě praxe tzv. odbornou způsobilost. Žádná kontrola, zda skutečně byly všechny výkony splněny neexistuje, stejně tak jako není ověřováno, zda žadatel je skutečně odborně způsobilý, neboť tzv. odborná způsobilost se uděluje bez zkoušky. Vzhledem k tomu, že se jedná o postup, který je zavzat do zákonných norem, nelze v tomto směru požadovat žádnou změnu. Výbor však doporučuje, aby vedoucí pracovníci nenechávali tyto pracovníky bez dozoru samostatně vykonávat bioptickou diagnostickou činnost a pečlivě zvažovali svá doporučení.


3. Při diagnostické bioptické praxi by se měli všichni samostatně pracující patologové řídit doporučeními WHO. Standardy uvedené v příručkách WHO je možné jako jediné považovat za postup lege artis v podmínkách činnosti naší odborné společnosti.


4. MUDr. Juliš byl výborem jmenován jako oficiální zástupce pro dohodovací řízení naší Společnosti. V tomto smyslu bude v kontaktu s dr. Cabrnochovou, která zastupuje předsednictvo ČLS JEP.


5. Prof. Povýšil informoval o krocích, které byly podniknuty v souvislosti se změnami podmínek pro udělování rizikových příplatků v lékařských oborech. Jak už bylo dříve sděleno na stránkách Společnosti, tzv. infekční příplatky nelze pro náš obor v současné době zajistit, neboť dle sdělení hlavního hygienika MUDr. Víta, náměstka ministra zdravotnictví, byly ze seznamu vyškrtnuty takové infekce jako je tuberkulóza, hepatitidy a pod. Na dotaz předsedy Společnosti náměstek ministra odpověděl tak, jak je uvedeno na internetových stránkách naší Společnosti. Po této negativní zprávě prof. Povýšil zaslal další oficiální dopis na MZ ČR a podnikl některé další kroky, které zatím nepřinesly očekávaný výsledek, avšak rozhodně tato otázka nebude ponechána bez dalších urgencí.


6. Výbor Onkologické společnosti se na nás obrátil s dotazem, zda je nezbytné i nadále posílat materiál k vyšetření na Her-2/neu pouze do laboratoře v Olomouci. Onkologové se údajně setkávají s vážnými organizačními obtížemi, někdy spojenými se ztrátou materiálu. Žádají naši Společnost o seznam pracovišť, která mohou tato vyšetření provádět, přičemž tento problém bude diskutován na Onkologickém fóru v květnu t.r. Vzhledem k nepřítomnosti omluveného prof. Koláře, nebylo možno k této problematice zaujmout stanovisko a předseda Společnosti proto požádal prof. Koláře, aby se k této otázce blíže vyjádřil písemně. Na základě doporučení prof. Koláře výbor souhlasí s jeho návrhem rozšířit počet referenčních laboratoří, poskytujících akreditovanou diagnostiku statusu genu Her-2/neu a dalších klíčkových laboratorních vyšetření v onkologii. Pracoviště budou muset podstoupit akreditační proces, zajišťující povinnou externí kontrolu kvality a nezávislé pravidelné audity. Pro organizační zajištění tohoto procesu výbor zřizuje komisi ve složení prof.J. Ehrmann, prof. A. Ryška, prim. R. Nenutil, prof. C. Povýšil a MUDr. I. Juliš.


7. Členové Společnosti jsou vyzýváni, aby podávali do konce června návrhy na udělení Hlavovy ceny naší Společnosti. V této souvislosti bylo doporučeno, aby k tomuto účelu byla ustanovena nová komise ve složení prof. Koďousek, prof. Šteiner a prof. Povýšil. Cena bude předána na 15. sjezdu českých a slovenských patologů v Rožnově pod Radhoštěm.


8. Dále byly projednávány otázky, týkající se problematiky gynekologických cytologií. V této oblasti stále zůstává mnoho nejasného, přičemž v ministerské komisi máme jediného zástupce, a sice Doc. Duškovou. Výbor připravil dopis, ve kterém znovu informuje o celé problematice, ale zatím není reálné do léta dosáhnout osobního jednání o celé problematice, aby písemná forma námitek, které chceme ministerstvu zaslat, nezapadla. Bude proto hledáno spojení s představiteli MZ ČR, se kterými celou problematiku chceme projednat.


9. Výbor přijal po diskusi doporučení, které bude realizovat prof. Ryška, aby nemohly být na stránkách naší Společnosti prezentovány anonymní nepravdivé příspěvky. Patologové neplatí příspěvky proto, aby stránky byly zneužívány k šíření pomluv.


10. Na Pracovní schůzi členů Společnosti bylo informováno o brzkém vydání nové barevně ilustrované učebnice Speciální patologie. Všem účastníkům sjezdu, kteří měli zájem, byla poskytnuta sleva na její nákup ve výši 30 % vydavatelstvím Galén.


11. Členstvo bylo informováno o současné situaci ohledně časopisu Česko-slovenská patologie. Prof. Šteiner informoval o situaci časopisu, kde v současné době je dostatek příspěvků.


12. Prof. Povýšil informoval o jednáních na předsednictvu ČLS JEP, které upozornilo na trvalou ekonomickou ztrátu při vydávání našeho časopisu. Předsednictvo při tom rozhodlo, že všechny časopisy se ztrátou by měly být zrušeny, a nebo je třeba provést příslušná opatření v rámci jednotlivých Společností, aby se ekonomická situace zlepšila. Tato otázka byla na schůzi členstva podrobně diskutována. Schůze schválila, aby byla provedena následující opatření: omezení počtu výtisků jednotlivých čísel, zajištění finančního podílu Slovenské společnosti patologů a Společnosti soudního lékařství. Při tisku budou použita menší písmena a nebudou hrazeny recenzní posudky.

Výbor vyzval všechny účastníky, aby pomohli redakci časopisu s vyhledáváním sponzorů, podporujících náš časopis a zároveň bylo schváleno usnesení, aby určitá finanční částka, např. 10 %, ze sponzorování sklíčkových seminářů, pořádaných jednotlivými ústavy, byla věnována na podporu našeho časopisu. Hlasováním byly výboru poskytnuty pravomoci, aby při řešení finanční situace ohledně časopisu měl veškeré pravomoci a mohl rozhodovat tak, aby časopis byl za každou cenu zachován. S výjimkou 3 neplatných hlasů všichni účastníci zasedání v počtu 70 členů tyto závěry schválili.


13. Prof. Povýšil informoval o připravovaných změnách stanov ČLS, kde by mělo být zavedeno nově tzv. přidružené členství. Přidružené členství by opravňovalo být členem příslušné Společnosti bez nároku na právo volit a být volen. Předsednictvo přistupuje k těmto opatřením na základě žádostí malých Společností, ve kterých členství středního zdravotnického personálu a lékařů jiných odborností by mohlo ovlivňovat zájmy vlastní odborné Společnosti. Zároveň prof. Povýšil zdůraznil vyjádření právníka, podle kterého i za současné situace stanovy ČLS dovolují, aby o členství ve Společnosti rozhodoval pouze výbor příslušné Společnosti.


14. O stavu pokladny referovala prim. MUDr. Dvořáčková, PhD., která konstatovala, že v souvislosti s doplácením na časopis je v současné době na kontě Společnosti minimum prostředků. Plénum proto vyzývá všechny pracovníky oboru, aby apelovali především na mladé spolupracovníky, kteří mnohdy dosud nepodali přihlášku do Společnosti a příjmy Společnosti jsou proto poměrně nízké.


15. MUDr. Juliš referoval o současné situaci v oblasti pojišťovnictví a o otázkách týkajících se nepodkročitelných limitů a výkonostních norem v našem oboru. Znovu byla diskutována otázka tzv. druhého čtení, které může být vyžádáno patologem, klinickým lékařem i pacientem. Účastníci Pracovní schůze se shodli na tom, že druhé čtení, požadované ošetřujícím klinickým lékařem, si musí vyžádat sám klinický lékař, aby nedocházelo k administrativnímu přetěžování pracovišť patologie.

Současně byly zdůrazněny principy kontroly kvality, které by mělo mít každé pracoviště stanoveno tak jak bylo shrnuto v předchozím programu sjezdu v rámci panelové diskuze na téma „Rizika omylů v diagnostické patologii – příčiny a jejich předcházení“.









Praha, 2.7.2007 prof. MUDr. C. Povýšil, DrSc.








Tags: která se, phd., která, pracovní, schůze, která, zápis