INSTRUKCJA WYPEŁNIANIA WNIOSKU O UDZIELENIE POŻYCZKIDOTACJI ZE ŚRODKÓW

GUS – APLIKACJA UBYTKI INSTRUKCJA INSTALACJI UWAGI
INSTRUKCJA OBS UGI PROGRAMU THETA MUSIC COMPOSER V
INSTRUKCJA OBSŁUGI PILOT DO 2

14 K AMERA KOMPAKTOWA DAYNIGHT·INSTRUKCJA OBSŁUGI DS2CC1197P INSTRUKCJA OBSŁUGI
15 NDAP DKN PRZYKŁADOWA INSTRUKCJA W SPRAWIE ORGANIZACJI I
2017OP… INSTRUKCJA ROZLICZENIA KOŃCOWEGO DOTACJI ZE ŚRODKÓW WFOŚIGW W

INSTRUKCJA WYPEŁNIANIA WNIOSKU


INSTRUKCJA WYPEŁNIANIA WNIOSKU

o udzielenie pożyczki/dotacji

ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu


I. CZĘŚĆ OGÓLNA WNIOSKU.


UWAGI OGÓLNE:

  1. Wniosek należy opracować z zachowaniem kolejności części, punktów i ich tytułów, w szczególnych wypadkach wpisując słowa „nie dotyczy” (wniosek złożony na formularzu zmodyfikowanym nie będzie rozpatrywany).

  2. Przed przystąpieniem do opracowania wniosku prosimy o zapoznanie się z „Kryteriami wyboru przedsięwzięć finansowanych ze środków WFOŚiGW w Opolu” oraz „Zasadami udzielania i umarzania pożyczek oraz trybu i zasad udzielania i rozliczania dotacji ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu”.

  3. Pierwszeństwo w uzyskaniu pomocy finansowej mają zadania umieszczone na „Liście przedsięwzięć priorytetowych Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu”.

  4. Wnioskodawcy, którzy ubiegają się równocześnie o dofinansowanie ze środków zagranicznych i/lub krajowych niepodlegających zwrotowi (lub pomoc taka została im przyznana) mają obowiązek złożenia w Wojewódzkim Funduszu dokumentów potwierdzających ten fakt.

  5. Wniosek, jak i inne dokumenty podpisuje (-ją) osoba(-y) upoważniona(-e) do reprezentowania wnioskodawcy.

  6. W celu zakwalifikowania zadania do udzielenia pomocy finansowej ze środków Wojewódzkiego Funduszu należy złożyć:

  1. część ogólną wniosku – „cz. I”;

  2. część ekologiczno-techniczną – „cz. II” (odpowiednią do charakteru zadania wraz z harmonogramem rzeczowo – finansowym);

  3. część ekonomiczno-finansową – „cz. III” (odpowiednią do statusu prawnego Wnioskodawcy – tylko w przypadku pożyczki);

  4. część dotyczącą pomocy publicznej „cz. IV” w przypadku, gdy wnioskowana pomoc spełnia przesłanki pomocy publicznej, określone w art. 107 ust. 1 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (dawny art. 87 ust. 1 Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską).



Ad 1. Nazwa wnioskodawcy.

Pełna nazwa podmiotu będącego wnioskodawcą zgodna ze statutem i dokumentami rejestrowymi.


Ad 2. Nazwa zadania.

Nazwa powinna być krótka, jednozdaniowa, jasno określająca proekologiczny charakter zadania.


Ad 3. Forma prawna wnioskodawcy.

Wybrać jedną z form z poniższej tabeli oraz podać pełną nazwę rejestru (nr wpisu) lub wskazać wpis do ewidencji działalności gospodarczej (nr wpisu).


Lp.

Forma prawna wnioskodawcy

1. Przedsiębiorca publiczny w rozumieniu art. 2 pkt. 14 ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej (Dz. U. z 2007 r. Nr 59, poz. 404, z 2008 r. Nr 93, poz. 585 oraz z 2010 r. Nr 18, poz. 99)

1.1.

Przedsiębiorstwo państwowe

1.2.

Jednoosobowa spółka Skarbu Państwa

1.3.

Jednoosobowa spółka jednostki samorządu terytorialnego

1.4.

Spółka akcyjna lub spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, w stosunku, do której Skarb Państwa, jednostka samorządu terytorialnego lub przedsiębiorcy wskazani w pkt. 1.1, 1.2, 1.3 są podmiotami, które posiadają uprawnienia takie jak przedsiębiorcy dominujący w rozumieniu przepisów o ochronie konkurencji i konsumentów.

2. Przedsiębiorca prywatny

2.1.

Spółka handlowa

2.2.

Wspólnicy spółki cywilnej

2.3.

Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą

2.5.

Samodzielny niepubliczny zakład opieki zdrowotnej

2.6.

Inny

3. Sektor finansów publicznych (w rozumieniu art. 9 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 157, poz. 1240)

3.1.

Jednostka samorządu terytorialnego

3.2.

Państwowa jednostka budżetowa, zakład budżetowy

3.3.

Fundusz celowy

3.4.

Państwowa lub samorządowa instytucja kultury lub państwowa instytucja filmowa

3.5.

Państwowa szkoła wyższa

3.6.

Polska Akademia Nauk i tworzone przez nią jednostki organizacyjne

3.7.

Agencja wykonawcza

3.8.

Samodzielny publiczny zakład opieki zdrowotnej

3.9.

Inny Wnioskodawca zaliczony do sektora finansów publicznych

4. Organizacja pozarządowa

4.1.

Fundacja

4.2.

Stowarzyszenie

4.3.

Kościół lub związek wyznaniowy

4.4.

Spółdzielnia

4.5.

Inna (podać jaka):

5. Pozostałe

5.1

Niepaństwowa szkoła wyższa

5.2

Spółka wodna lub związek wałowy

5.3

Wspólnota mieszkaniowa

5.4

Inna (podać jaka):



Ad 4. Adres i dane wnioskodawcy.

Należy dokładnie wypełnić tabelę z informacjami o podmiocie składającym wniosek.

W przypadku numerów PKD - należy wpisać jeden numer odpowiadający głównemu rodzajowi działalności prowadzonej przez Wnioskodawcę.

W przypadku pożyczek należy również podać adres e-mailowy jednostki, na który będą mogły być przesyłane noty odsetkowe.


Ad 5. Dane osoby lub osób upoważnionych do reprezentowania wnioskodawcy (zawarcia umowy).

W razie występowania większej liczby osób uprawnionych do reprezentacji wnioskodawcy tabelę należy skopiować. Proszę dołączyć dokument(-y) potwierdzający(-e) uprawnienia osób do reprezentowania wnioskodawcy (nie dotyczy jednostek samorządu terytorialnego).


Ad 6. Osoba upoważniona do kontaktowania się w sprawach wniosku.

Dane osoby upoważnionej przez właściwy organ wnioskodawcy (uprawniony do reprezentowania) do kontaktowania się w sprawie wniosku.


Ad 7. Oświadczenia wnioskodawcy.

  1. charakter zadania

Należy dokonać odpowiedniego wyboru uwzględniając wewnętrzne uregulowania i zasady księgowości wnioskodawcy.

  1. kwalifikowalność podatku VAT

Należy wypełnić zgodnie ze stanem faktycznym.

  1. o pomocy publicznej - ustawa z dnia 30 kwietnia 2004 r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej (Dz. U. z 2007 r. Nr 59, poz. 404, z 2008 r. Nr 93, poz. 585 oraz z 2010 r. Nr 18, poz. 99).

Złożenie oświadczenia pozytywnego (tj. że wnioskowane dofinansowanie stanowi pomoc publiczną) zobowiązuje do złożenia części „IV” wniosku dotyczącej pomocy publicznej.


Wolny rynek opiera się na zasadzie konkurencji, tj. rywalizacji między przedsiębiorcami przy założeniu, że wszyscy mają takie same szanse. Czasami jednak państwo, które powinno czuwać nad zachowaniem równych szans dla wszystkich uczestników gry rynkowej - nie ogranicza się do ustalania zasad i egzekwowania ich przestrzegania, lecz wspiera niektórych przedsiębiorców. Uzasadnienia dla takiego działania mogą być różne, np. wspieranie przedsiębiorców z biedniejszych regionów, wspieranie innowacji w przedsiębiorstwach, czy wspieranie działań związanych z ochroną środowiska w celu ochrony całego społeczeństwa przed negatywnymi skutkami zanieczyszczeń. Ta aktywna działalność państwa, (jako sprawującego władzę publiczną) wobec wybranych podmiotów zwykle stanowi pomoc publiczną.

W Unii Europejskiej (UE) zasadniczo obowiązuje zakaz udzielania pomocy publicznej. UE stoi bowiem na stanowisku, że każda forma selektywnego wsparcia, udzielanego z zasobów państwowych podmiotom zaangażowanym w działalność gospodarczą, mająca wpływ na wewnętrzny rynek UE, stawia ich w pozycji uprzywilejowanej względem tych, którzy pomocy nie otrzymali. Takie selektywne wsparcie powoduje, że zakłócona zostaje swobodna konkurencja. Wprowadzenie ograniczenia udzielania pomocy publicznej ma kluczowe znaczenie, jeżeli chodzi o funkcjonowanie rynku wewnętrznego. Mimo generalnego zakazu, prawo UE dopuszcza stosowanie wsparcia ze strony państwa, o ile jest to usprawiedliwione ważnymi względami (np. pomoc na działania służące ochronie środowiska). Każdy przypadek wsparcia jest jednak traktowany jako odstępstwo od reguły.



Przesłanki pomocy publicznej.


Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z dotacją, pożyczką udzieloną na preferencyjnych warunkach, poręczeniem udzielonym na warunkach innych niż rynkowe, czy wsparciem w innej formie, będziemy mieli do czynienia z pomocą publiczną, o ile wsparcie:

  1. dotyczy przedsiębiorstwa (przedsiębiorcy) w rozumieniu unijnego prawa konkurencji;

  2. jest przyznawane przez państwo lub pochodzi ze środków państwowych (środki Funduszu są środkami publicznymi);

  3. udzielane jest na warunkach korzystniejszych niż oferowane na rynku;

  4. ma charakter selektywny (uprzywilejowuje określone przedsiębiorstwo lub przedsiębiorstwa albo produkcję określonych towarów);

  5. grozi zakłóceniem lub zakłóca konkurencję oraz wpływa na wymianę handlową między Państwami Członkowskimi UE.


Przesłanki powyższe można wywieść z przepisu art. 107 ust. 1 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TfUE) (dawny art. 87 ust. 1 Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską). Czytane łącznie stanowią one rodzaj definicji pomocy publicznej

(http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=OJ:C:2010:083:0047:0200:pl:PDF).

Warunki udzielania pomocy publicznej zależą przede wszystkim od jej przeznaczenia, tj. od charakteru zadania objętego wnioskiem o dofinansowanie, w wielu przypadkach również od działalności prowadzonej przez wnioskodawcę. Charakter pomocy najczęściej udzielanej w praktyce WFOŚiGW:

Przygotowując wniosek o dofinansowanie przedsięwzięcia należy zatem ustalić, poprzez analizę warunków podstawowych, dopuszczalności danego przeznaczenia pomocy, które przeznaczenie pomocy będzie miało zastosowanie dla tego przedsięwzięcia. Pomocne w tym mogą być postawione pytania pomocnicze.



Dalszych informacji mogą Państwo uzyskać na stronach internetowych: www.nfosigw.gov.pl/pomoc-publiczna/ oraz www.uokik.gov.pl (w zakładce Pomoc publiczna)


  1. prawo zamówień publicznych

Należy wybrać i podpisać oświadczenie właściwe dla wnioskodawcy.

Wydatkowanie środków otrzymanych z Funduszu przez podmioty nieokreślone w art. 3 ust. 1 ustawy o której mowa wyżej, następuje po dokonaniu wyboru wykonawcy zadania zgodnie z zasadami uczciwej konkurencji, gwarantującego równe traktowanie wykonawców oraz wykonanie zadania w sposób celowy i oszczędny (z zachowaniem zasady uzyskiwania najlepszych efektów i optymalnego doboru metod i środków służących osiągnięciu założonych celów) oraz terminowy (art. 44 ust. 3 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 157, poz. 1240 ze zmianami). Dotyczy to zadań lub ich elementów o wartości powyżej 15 000 zł (gdy podział zadania na elementy nie wynika z chęci uniknięcia stosowania tego trybu wyboru);


e) opłaty za korzystanie ze środowiska

Wnioskodawca oświadcza, czy jest zobowiązany do składania informacji i wnoszenia opłat za korzystanie ze środowiska. O ile wnioskodawca jest zobowiązany do wnoszenia opłat za korzystanie ze środowiska powinien dodatkowo oświadczyć, czy nie zalega z wnoszeniem tychże opłat. Niezaznaczenie tego punktu oznaczać będzie, że wnioskodawca ma zaległości we wnoszeniu opłat.


f) kary administracyjne za przekroczenie lub naruszenie warunków korzystania ze środowiska

Wnioskodawca oświadcza, czy zostały na niego nałożone kary administracyjne za przekroczenie lub naruszenie warunków korzystania ze środowiska, o których mowa w art. 273 Prawa ochrony środowiska. Jeżeli na wnioskodawcę zostały nałożone kary administracyjne za naruszenie warunków korzystania ze środowiska powinien dodatkowo oświadczyć, czy zalega z regulowaniem ww. kar. Niezaznaczenie tego punktu oznaczać będzie, że wnioskodawca ma zaległości we wnoszeniu opłat.


g) upadłość lub likwidacja wnioskodawcy

Należy wypełnić zgodnie ze stanem faktycznym.


Ad 8. Finansowe zaawansowanie przedsięwzięcia na dzień złożenia wniosku:

Dane powinny być zgodne z rzeczywiście poniesionymi i udokumentowanymi kosztami i spójne z harmonogramem/planem rzeczowo-finansowym. Powinny również uwzględniać koszty przygotowania zadania (inwestycji) np. w zakresie dokumentacyjnym, jeżeli koszty te będą wliczone do wartości powstałego majątku (uwzględnione w dowodzie OT).


Ad. 9. Wnioskowana kwota i forma pomocy finansowej:

Należy określić kwotę oczekiwanej pożyczki lub dotacji. Procentowy udział pożyczki/dotacji w kosztach zadania netto lub brutto nie może być wyższy niż określony w § 6 i § 9 „Zasad udzielania i umarzania pożyczek oraz trybu i zasad udzielania i rozliczania dotacji ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu”. Obliczając wysokość pożyczki lub dotacji oraz ich procentowy udział w wartości zadania należy wziąć pod uwagę kwalifikowalność podatku VAT określoną w pkt. 7a.

UWAGA: ustalona w powyższy sposób kwota pomocy finansowej powinna być zaokrąglona do pełnych 100 zł w dół.


Ad 10. Wnioskowane terminy i kwoty wypłat pomocy finansowej:

Datę wypłaty wpisać w formacie DD.MM.RRRR.

Proponowane kwoty i terminy wypłat powinny wynikać z harmonogramu realizacji zadania.


Ad. 11. Nr rachunku bankowego, na który ma być przekazana pożyczka/dotacja:

Należy wskazać właściciela oraz numer rachunku bankowego, na który ma być przekazana pomoc finansowa.


Ad. 12. Plan finansowy zadania:

W tabeli należy podać koszty, z uwzględnieniem kwalifikowalności podatku VAT, tj. gdy podatek od towarów i usług VAT naliczony przy realizacji niniejszego zadania jest kosztem wnioskodawcy koszty odnosimy do kwoty brutto (wraz z VAT), natomiast gdy VAT nie jest kosztem wnioskodawcy i będzie odliczany od podatku należnego w rozliczeniu składanym do urzędu skarbowego koszty odnosimy do kwoty netto (bez VAT).


Plan powinien bilansować wszystkie źródła finansowania zadania z jego kosztami wykazanymi w harmonogramie/planie rzeczowo-finansowym. W przypadku braku zbilansowania wniosek nie będzie rozpatrzony pozytywnie.

Dane źródło można wykazać tylko wtedy, gdy jest ono np. uwzględnione w budżecie JST, potwierdzone zawartymi umowami, udzielonymi promesami lub określone w złożonych wnioskach o dotacje lub pożyczki.


Dla innych zewnętrznych źródeł finansowania (poza środkami WFOŚiGW w Opolu), które należy wymienić z nazwy, należy również dołączyć odpowiednie dokumenty potwierdzające wysokość pozyskanych środków np.: umowy dotacji, umowę kredytową, promesy itp. potwierdzające przyznanie środków na realizację zadania objętego wnioskiem.


Ad. 13. Zestawienie kosztów zadania oraz dokumentów, na podstawie których zostały one ustalone:


Należy podać dokumenty na podstawie których został określony koszt całkowity zadania (np. kosztorysy inwestorskie, ofertowe, umowa z wykonawcą itp.).


Ad. Załączniki do części ogólnej wniosku:

  1. Za aktualną dokument uważa się dokument wystawiony po dokonaniu ostatnich zmian formalno-organizacyjnych jednostki, opatrzony klauzulą: „Oświadczamy, że od dnia wystawienia niniejszego dokumentu, tj. od....................., w naszej jednostce nie zaszły żadne zmiany formalno-organizacyjne, które czyniłyby ten wyciąg nieaktualnym” i podpisany przez osoby upoważnione do reprezentowania wnioskodawcy.

  2. Pozostawić tylko te dokumenty z wykazu załączników, które faktycznie są dołączone do wniosku. Pozostałe usunąć z wykazu.

  3. Wykaz jednostek organizacyjnych korzystających ze środowiska składają Wnioskodawcy, którzy posiadają jednostki organizacyjne. Niezłożenie tego załącznika jest równoważne ze złożeniem oświadczeniem o braku taki jednostek.

6



5 INSTRUKCJA GOSPODARKI KASOWEJ W SPÓŁDZIELNI MIESZKANIOWEJ SŁUŻBY ZDROWIA
6.Instrukcja_bhp_obsugi_wentylatora_wolnostojcego
A (R12) INSTRUKCJA O UŻYTKOWANIU URZĄDZEŃ RADIOŁĄCZNOŚCI POCIĄGOWEJ WARSZAWA


Tags: instrukcja wypełniania, wypełniania, środków, pożyczkidotacji, udzielenie, wniosku, instrukcja