PROJEKT A U T O P O P R

  TENTO PROJEKT JE SPOLUFINANCOVÁN ESF A NÁRODNÍM
GROUP 1  MINISTERSTWO PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ PROJEKT
LOGO ORGANIZACIJE NOSIOCA PROJEKTA ADMINISTRATIVNI PODACI O APLIKANTU NAZIV

LOGO ORGANIZACIJE VLASNIKA PROJEKTA NAZIV ORGANIZACIJE  NAZIV PROJEKTA
(NOSILAC PROJEKTA) REPUBLIKA SRBIJA OPŠTINSKA UPRAVA SMEDEREVSKA
OBRAZEC ŠT 1 PONUDBA ZA IZVEDBO PROJEKTA

Propozycja zmiany w zakresie opłacania składek na ubezpieczenia społeczne przygotowana przez Departament Podatków Dochodowych

Projekt



A U T O P O P R A W K A II

do projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw



W projekcie ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw wprowadza się następujące zmiany:

1) w art. 4 uchyla się pkt 2-4;

2) uchyla się art. 6 i 8.

U Z A S A D N I E N I E


Autopoprawka ma na celu pozostawienie bez zmian zarówno wysokości, jak i zasad opłacania składek na powszechne ubezpieczenie społeczne.

Zmiany dotyczące obniżenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie rentowe i chorobowe oraz zasad finansowania składek na ubezpieczenie chorobowe (z ubezpieczonego na płatnika składek) nie zyskały poparcia pracodawców oraz środowisk społecznych (Komisja Trójstronna Do Spraw Społeczno-Gospodarczych, Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych „Lewiatan”).

Ponadto zastrzeżenia do przedmiotowych zmian zgłosiła Rada Nadzorcza Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, w zakresie dostosowania systemu informatycznego do proponowanych regulacji.

Zmiany proponowane w pkt 1 dotyczą ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 1998 r. Nr 137, poz. 887, z późn. zm.).

Uchylenie pkt 2 w art. 4 projektowanej ustawy oznacza pozostawienie bez zmian zasady, że składkę na ubezpieczenie chorobowe finansują sami ubezpieczeni. Przyjęty przez Radę Ministrów w dniu 6 czerwca 2006 r. projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw obowiązek finansowania składek nakładał na płatników. Konsekwencją tej zmiany jest uchylenie pkt 4 w art. 4, który odnosił się do sytuacji ubezpieczonego, który nie opłaca składki ubezpieczeniowej – przepis ten miał stanowić, że ubezpieczony nie ponosi odpowiedzialności z tytułu zaniżenia lub nieujawnienia przez płatnika podstawy obliczenia składki.

Pkt 3 w art. 4 obniżał stawki procentowe podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie rentowe (z 13% do 9%) i na ubezpieczenie chorobowe (z 2,45% do 1,80%). Uchylenie tego punktu oznacza, że stawki te pozostaną na obecnym poziomie.

Zmiany zaproponowane w pkt 2 autopoprawki stanowią konsekwencję rezygnacji z nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Art. 6 nowelizował ustawę z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2005 r. Nr 31, poz. 267). Z kolei art. 8 proponował zmiany dostosowawcze w ustawie z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz. U. Nr 199, poz. 1673, z późn. zm.).


OCENA SKUTKÓW REGULACJI


Cel projektowanej autopoprawki

Autopoprawka ma na celu pozostawienie bez zmian zarówno wysokości, jak i zasad opłacania składek na powszechne ubezpieczenie społeczne.


Zakres i wyniki konsultacji społecznych

Przedmiotowa autopoprawka została przygotowana w związku z brakiem poparcia partnerów społecznych w Komisji Trójstronnej Do Spraw Społeczno-Gospodarczych oraz Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych „Lewiatan”, w zakresie zmian dotyczących składek na ubezpieczenia społeczne.


Zakres oceny skutków regulacji

Wpływ regulacji na sektor finansów publicznych, w tym budżet państwa i budżet jednostek samorządu terytorialnego

W ocenie skutków regulacji do projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (druk nr 732 i 732-A) zawarta jest prognoza, że obniżenie składek na powszechne ubezpieczenia społeczne (rentowej i chorobowej) wpłynęłoby na obniżenie dochodów:

Rezygnacja z proponowanych zmian oznacza zatem, że dochody te nie zmniejszą się o prognozowane kwoty.


Wpływ regulacji na rynek pracy

Zmiany zawarte w autopoprawce nie wpływają na rynek pracy – autopoprawka zmierza do pozostawienia obecnego stanu prawnego.

Wpływ regulacji na konkurencyjność wewnętrzną i zewnętrzną gospodarki

Zmiany zawarte w autopoprawce nie wpływają na konkurencyjność wewnętrzną i zewnętrzną gospodarki – autopoprawka zmierza do pozostawienia obecnego stanu prawnego.


Wpływ regulacji na sytuację i rozwój regionów

Zmiany zawarte w autopoprawce nie wpływają na sytuację i rozwój regionów
– autopoprawka zmierza do pozostawienia obecnego stanu prawnego.









(ORGANIZACIJOS PAVADINIMAS) PROJEKTO ĮGYVENDINIMO ATASKAITA (DATA)
ANKIETA PROJEKTU PN POMOC STYPENDIALNA DLA MŁODZIEŻY
– das Internetbasierte Schulprojekt zur Politischen Bildung Niederlande


Tags: projekt a, r. projekt, projekt