CZWARTEK 3004 TEMAT DNIA KRAINA PIENIĘDZYLICZYMY PIENIĄDZE” ZABAWA MATEMATYCZNA

A1 A2 A3 A4 2301 CZWARTEK DR MED L
CZWARTEK 08042021R ZWIERZĘTA NA WSI • ZESTAW ĆWICZEŃ PORANNYCH
CZWARTEK 3004 TEMAT DNIA KRAINA PIENIĘDZYLICZYMY PIENIĄDZE” ZABAWA MATEMATYCZNA

GRUPA 2 POZIOM B1 INTERMEDIATE PONIEDZIAŁEKCZWARTEK GODZ 16301800 GRUPA
KONCERT Z CYKLU “CZWARTKI Z MUZYKĄ DAWNĄ” CZWARTEK 10042014
MGR BEATA FILIPECKA DYŻUR CZWARTEK 1630 1715 MSTEAMS

Scenariusz zajęćTemat: Bawimy się w sklepCele operacyjne:Uczeń: •rozpoznaje monety 1zł, 2zł, 5zł oraz banknot 10zł,•porządkuje monety od najmniejszej do największej wartości,•używa zwrotówgrzecznościowych podczas zabawy w sklep,•posługuje się monetami (w

Czwartek 30.04.


Temat dnia: ,,Kraina pieniędzy-liczymy pieniądze” zabawa matematyczna

Cele główne:

* ćwiczenie umiejętności posługiwania się pieniędzmi

* poznanie wartości pieniędzy

* doskonalenie umiejętności skupiania uwagi

* rozwiązuje proste zadania tekstowe związane z płaceniem.

* rozwijanie umiejętności posługiwania się cyframi oznaczającymi nominały banknotów i monet


Potrzebne będą;imitacje monet i banknotów lub pieniądze, pudełko, zabawki-samochodzik, miś, lalka, puzzle, klocki, {małe rzeczy}, •artykuły spożywcze: lizak, cukier, czekolada oraz opakowania po: mleku, maśle, jogurcie, •artykuły papiernicze: zeszyt, ołówek, długopis, kredki, •etykietki z cenami dla każdego produktu {w załączeniu}, napisy BANKNOTY, MONETY


Przebieg zajęć:

1. Gdy rozwiążemy zagadkę, sami powiecie o czym porozmawiamy dzisiaj.

Zagadka:

Papierowe pięćdziesiątki, dwudziestki i setki.

Metalowe dwójki, piątki, prosto z portmonetki. /pieniądze/

Rozmowa tematyczna z dziećmi po pokazaniu dziecku pieniędzy; monet i banknotów.


Czy chcesz dowiedzieć skąd wzięły się pieniądze? - to obejrzymy film;

https://youtu.be/wdcEvVvKQy8 Historia pieniądza {3min}


1.Rodzic wyjaśnia, że kupowanie to wymienianie pieniędzy na potrzebne towary. Aby coś kupić w naszych czasach potrzebne są pieniądze lub karty płatnicze. Pokazujemy monety 1zł, 2zł, 5zł oraz banknot 10zł, 20zł, 50zł, 100zl, 200zł {mogą być imitacje}


2.Każdy ma przed sobą imitacje monet i banknotów. W Polsce płacimy w złotych. Tak się nazywają pieniądze, których używamy. Jeden złoty, zapisujemy w skrócie 1 zł.{pokazujemy zapis}. Prosimy by dziecko ułożyło monety od najmniejszej do największej wartości.

Mówimy dziecku, że pieniądze mają z jednej strony awers a z drugiej rewers-pokazujemy. Ważniejszą stroną jest awers, jest po prostu "plecami" danego przedmiotu. Pieniądze papierowe w miejsce awersu i rewersu mają odpowiednio: przednią i odwrotną stronę banknotu.

Awers i rewers inne podobne wyroby jak ordery , odznaki , medale , plakietki


3.,,Bawimy się w sklep” stolik z przedmiotami o określonej cenie.

Stoisko z zabawkami. Znajdują się w nim zabawki w różnych cenach: samochodzik 4zł, miś 5zł, lalka 10 zł, książka 3 zł, puzzle 8 zł.


Stoisko spożywcze. Można w nim kupić: lizaka za 1 zł, cukier 3zł, masło 4 zł, czekolada 7 zł, mleko za 3 zł, jogurt za 4 zł.


Stoisko papiernicze. Kupimy w nim; kolorowankę za 9 zł, ołówek 2 zł, mazaki za 6zł, kredki za 5 zł,


4..Rodzic zaprasza dziecko do zabawy w sklep. Omawia wspólnie z dzieckiem kim jest ekspedient i klient oraz jakie jest właściwe zachowanie w sklepie. Dziecko ma do dyspozycji monety na zapłacenie za zakupy. Następuje zabawa w sklep.


5.Zabawa ruchowa „Moneta – banknot”

Dziecko porusza się w rytmie muzyki granej przez rodzica{w słoiczku lub skarbonce drobne monety}. Na pauzę w muzyce stosują się do polecenia;– moneta – zwijają się w kłębek na dywanie, banknot – kładą się płasko, na plecach { kilka razy}

Etap końcowy:

Zadajemy pytania utrwalające zdobytą na zajęciach wiedzę.

*Jak nazywa się osoba przychodząca do sklepu, żeby coś kupić?

*Jak nazywa się osoba sprzedająca?

*Co powinien powiedzieć klient, wchodząc do sklepu?

*Co mówi klient wychodząc ze sklepu?

6.Praca z książką str. 24 i 25


,,Godło Polski” kolaż

Cel główny;

- wzbogacanie i utrwalanie wiedzy o swoim kraju


Pomoce; zagadka wprowadzająca, szablon Orła, kredki, farba czerwona, wata, ryż lub kasza manna, klej, patyczki z wacikami

Przebieg.

1. Wprowadzamy do pracy zagadką;

Rymuje się, choć nie ma nic wspólnego, z wyrazem „siodło”,

A tym symbolem jest Polski…. (godło) .


2.Dziecko przystępuje do pracy- ZAŁĄCZNIK Godło

GODŁO – korona- żółta plastelina, szablon orła- wyklejamy cienko watą, ryżem lub kaszą, kolor czerwony dookoła stemplujemy palcem lub wacikiem.

W trakcie pracy słuchamy piosenek;

https://youtu.be/GIyJnhY_HHU Mój kraj jest naj

https://youtu.be/O8lbwWF7yXo Piosenka małego patrioty !


POPOŁUDNIE

1. Czy wiecie jak powstają monety? Zapraszam do obejrzenia filmu;

https://youtu.be/pOwXevZ34rc Jak powstają monety


3.Zadanie dodatkowe; Rodzic pyta:

Jakimi monetami możemy zapłacić 3 złote za lizaka?

Jaki monetami możemy zapłacić 4 złote za ołówek?


Jakimi monetami możemy zapłacić 6 złotych za batonika? {za każdym razem dziecko układa odpowiednie monety lub imitacje monet}.


Ala zbiera pieniądze na wrotki. Dostała od cioci 5 złotych, od babci i dziadka 3 złote. Ile pieniędzy ma już Ala w swojej skarbonce? 5zł +3 zł= 8 zł


Kasia miała 8 zł, kupiła loda za 4 zł. Ile zostało jej pieniędzy? 8zł-4zł=4zł


Wojtek miał 5 zł, a na podwórku znalazł 2 zł. Ile ma teraz pieniędzy? Czy wystarczy mu pieniędzy na kupienie czekolady za 6 zł?.

5zł+2zł=7zł

4. Może sami zaprojektujecie i zrobicie własne skarbonki?

5. Z imitacji monet możecie wykonać drzewo, a z banknotów puzzle i nakleić na kolorowe kartki – życzę przyjemnej zabawy.!


<< W związku z wolnymi dniami ,lub pogoda byłaby nieodpowiednia, polecam legendy {załącznik do nich mapka ,,Śladami Legend”}


https://youtu.be/50Lbsot4MVo O smoku wrocławskim

https://youtu.be/FKfB_h7HqC8 Smok wawelski

https://youtu.be/XudcMIswUqg Poznańskie koziołki


i piosenki;


https://youtu.be/plug6OIrxRM Jesteśmy Polką i Polakiem

https://youtu.be/0oPokemvQ90 Płynie Wisła płynie



PONIEDZIAŁEK WTOREK ŚRODA CZWARTEK PIĄTEK PSYCHOLOG ŻIZELA KNIAZIUK 0800
PROGRAM 10XII – CZWARTEK 1700 – WARSZTATY GRY NA
PROGRAM KONFERENCJI 24 XI CZWARTEK 800900 900930 REJESTRACJA UCZESTNIKÓW


Tags: czwartek 30.04., temat, czwartek, zabawa, pieniędzyliczymy, matematyczna, kraina, pieniądze”