2016 ONTARIO COLLEGE OF TEACHERS CONFERENCE INSPIRING PUBLIC CONFIDENCE
3 VOTES OF NONCONFIDENCE MEMO FOR WORKSHOP ON CONSTITUTIONAL

SELF CONFIDENCE- PEWNOŚĆ SIEBIE

Maciek Synówka

Inspiracją do napisania tego artykułu były dla mnie obserwacje zjawiska pewności siebie (słowa te nie wyczerpują moim zdaniem całkowicie zwrotu „self confidence”.) i wiary we własne możliwości jakie dokonałem podczas treningów, zgrupowań i turniejów moich zawodników

Ostatnich kilka lat spędziłem prowadząc zawodników z klubu MKS „Atri” Wałbrzych. W tym czasie moi tenisiści rywalizowali z rówieśnikami z roczników ‘89, ‘90,’ 91. Dzięki tej rywalizacji poznałem czołowych zawodników tych roczników.

Tenisiści często określają swoje występy słowami:

dzisiaj czułem się bardzo pewnie przy swoim serwisie” lub „byłem pewny, że mogę wyciągnąć ten mecz” albo „nie czułem się pewny przy backhandzie”, nie wiele osób potrafi jednak określić czym jest pewność siebie . Możemy znaleźć różne definicje tego pojęcia jednak psychologowie sportu najczęściej określają pewność siebie jako wiarę w udane wykonanie określonych zachowań . Pewni siebie zawodnicy są gotowi na sukces i wierzą , że potrafią wykonać odpowiednie zachowania aby osiągnąć sukces.

Przytoczę sytuacje z ćwierćfinałowego meczu MP Młodzików we Wrocławiu w 2004r Szymon Tatarczyk – Marcin Chlebowski 36 62 64. Szymon był faworytem turnieju, momentami pewnością siebie przypominał Jim Couriera (który wychodząc na mecze mówił, iż czuje się jakby miał 3:0). Marcin dopiero zaczynał rywalizacje na najwyższym krajowym poziomie i miał wiele do udowodnienia. Po podzieleniu się pierwszymi dwoma setami chłopcy utrzymywali swoje serwisy aż do stanu 4:4 w trzecim secie-Marcin serwował jako pierwszy. W tym momencie mowa ciała (body language) Marcina, jego spojrzenie oraz mało zdecydowana gra zdradziły iż zaczyna mieć wątpliwości w pozytywne rozstrzygnięcie tego meczu, natomiast Szymon sprawiał wrażenie jakby cały czas tylko czekał na ten moment, jakby mecz dopiero się dla niego rozpoczął. Marcin przegrał tego seta 46. Czynnikiem, który w moim odczuciu zadecydował o takim zakończeniu tego meczu była ogromna pewność siebie ”faworyta” Szymona.

Każdy zawodnik ma złe dni w których nie może złapać odpowiedniego dla siebie rytmu i nie czuje swoich uderzeń. Taki stan może czasami trwać jednego gema lub seta. Cechą która odróżnia najlepszych jest to iż nigdy nie pozwalają aby gorszy dzień lub okres gry wpłynął na ich wiarę w końcowy sukces. Pewność siebie wpływa na sposób w jaki uderzamy piłki i to czy gramy odważnie czy pasywnie. Oto w jaki sposób jeden wyczynowy zawodnik określił pewność siebie lub jej brak:

kiedy jesteś pewny siebie nigdy nie wahasz się zagrać piłkę natomiast stajesz się spięty i tylko próbujesz trzymać piłkę w korcie gdy brakuje ci pewności. Kiedy wątpisz w swoje umiejętności i spodziewasz się, że może ci się nie powieźć stwarzasz ”negatywną samo spełniającą się przepowiednie” –co oznacza iż nastawiając się , iż coś się wydarzy powodujesz, iż się zdarza. Takie zjawisko jest powszechne pośród tenisistów i stwarza psychologiczne bariery które w konsekwencji powodują iż zawodzisz. Klasycznym przykładem przezwyciężenia„negatywnej samo spełniającej się przepowiedni” jest historia Rogera Bannistera , biegacza, który jako pierwszy przebiegł mile poniżej 4 minut. Przed 1954 rokiem kilku zawodników przebiegło mile w 4.03, 4.02 a nawet 4.01 nikt natomiast nie mógł złamać bariery 4 minut (nawet pewien znany psycholog twierdził, że jest to niemożliwe!) dlatego wśród biegaczy została stworzona pewna psychologiczna bariera, iż jest to niewykonalne. Jedynie Roger Bannister stwierdził iż jest w stanie to wykonać ale w określonych warunkach, stworzył takie warunki i złamał granicę 4 minut. Co najciekawsze w następnym roku jeszcze dwunastu innych biegaczy pobiegło ten dystans poniżej czterech minut! Dlaczego? Czy nagle wszyscy stali się szybsi lub zaczęli ciężej trenować? Oczywiście nie, zawodnicy po prostu uwierzyli, iż można tego dokonać. Do momentu złamania tej „magicznej” granicy 4 minut została stworzona psychologiczna bariera ponieważ nikt nie wierzył w wykonanie tego wyczynu.

Tego typu negatywne bariery są stwarzane przez trenerów. Często trenerzy stwarzają oczekiwania wobec swoich podopiecznych na podstawie tego co sami sądzą że powini osiągnąć. W większości takich przypadków ograniczając zawodników.

KORZYŚCI PŁYNĄCE Z DUŻEJ PEWNOŚCI SIEBIE

-pewność siebie poprawia włożony w prace wysiłek.

To z jaką jakością zawodnik trenuje zależy od jego pewności siebie.

-pewność siebie ma wpływ na stawiane przez zawodnika cele

Zawodnicy pewni siebie stawiają sobie bardziej wymagające cele i aktywniej do nich dążą. W ten sposób maksymalizują swoją motywację, poświęcenie a w konsekwencji i wyniki.

-pewność siebie powoduje wzrost koncentracji.

Kiedy jesteś pewny siebie twój umysł koncentruje się tylko na postawionym przed nim zadaniem. Zawodnik wtedy nie zwraca uwagi na zmartwienia i inne rzeczy, które mogą go rozproszyć. Zawodnicy, którym brakuje pewności siebie często martwią się zepsutymi piłkami, nie trafionym uderzeniem lub tym co myślą o nim inni.

-Pewność siebie wywołuje pozytywne emocje

Zawodnicy, którzy czują się pewni siebie zazwyczaj są spokojniejsi i zrelaksowani pod presją. Taki stan pozwala być odważniejszym i agresywniejszym w kluczowych momentach meczu.

-pewność siebie ma wpływ na taktykę podczas meczu.

Wielu tenisistów gra ”aby nie przegrać” zamiast grać „aby wygrać”. Takie nastawienie powoduje dwa całkowicie odmienne style. Wiemy także, że mecze tenisowe sprowadzają się do wyboru odpowiedniego uderzenia w najważniejszych momentach. Nie jest rzadkością aby zawodnicy usztywniali się i „popychali” piłkę przy ważnych punktach z nadzieją , że przeciwnik zepsuje wymianę. Zawodnicy , którym brakuje pewności siebie koncentrują się aby nie zepsuć piłki lub często też aby szybko wyjść z sytuacji pod presją (uderzają wtedy złe uderzenie w złym momencie decydując się na zagrania bardzo ryzykowne).

-pewność siebie wpływa na „momentum”

Każdy kto grał w tenisa wie , że jest to gra „okresów” -zawodnik wygrywa pierwszego seta 61 a następnie przegrywa drugiego 16. Czasami momentum może się zmienić podczas jednego punktu innym razem może to być błąd sędziego lub niewykorzystana szansa aby przełamać serwis przeciwnika.. W każdym z tych przypadków przyczyną zmiany wyniku może być poczucie pewności siebie. W przeprowadzonych w kategoriach młodzieżowych i u zawodników uczelnianych badaniach (Ranson i Wienberg 1985) wykazano, iż 90% zawodników wygrywających pierwszego seta ( w meczach do dwóch wygranych) wygrywało cały mecz. U zawodników z pierwszej 20 ATP odsetek wygranych meczów po stracie pierwszego seta wyniósł 37%.

Powstaje pytanie dlaczego zawodnicy z pierwszej 20 potrafią wyrywać więcej meczów przegrywając pierwszego seta niż pozostali? Odpowiedzi można szukać w koncepcji pewności siebie. Powyższe badania wykazały , że zasadniczą cechą odróżniającą czołowych zawodników od innych jest WIARA we własne możliwości . Zawodnicy ci postrzegają przegranie pierwszego seta jako wyzwanie i zazwyczaj wkładają więcej wysiłku i determinacji aby wygrać taki mecz. W konsekwencji takiego nastawienia PEWNI SIEBIE ZAWODNICY NIGDY SIĘ NIE PODDAJĄ DOPÓKI OSTATNIA PIŁKA NIE ZOSTAŁA ROZEGRANA A PRAWDZIWI MISTRZOWIE RZADKO TRACĄ PEWNOŚĆ SIEBIE!