DZIAŁANIA KRUS ZWIĘKSZAJĄCE BEZPIECZEŃSTWO DZIECI NA WSI OCHRONA ŻYCIA

Audyt do Planu Działania na Rzecz Poprawy Zapewniania Dostępności
„zatwierdzam” Rzeszów Dnia 15 Września 2020 Roku Plan Działania





Prewencja dotycząca dzieci na wsi

DZIAŁANIA KRUS ZWIĘKSZAJĄCE BEZPIECZEŃSTWO DZIECI NA WSI OCHRONA ŻYCIA Działania KRUS zwiększające bezpieczeństwo dzieci na wsi


Ochrona życia i zdrowia dzieci zamieszkujących tereny wiejskie jest jednym z priorytetów ustawowej działalności Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Kasa wykorzystuje wiele form prewencyjnego oddziaływania na dorosłych i dzieci – szkoleniowych i pozaszkoleniowych, mając na celu bezpieczeństwo w środowisku pracy i życia ludności rolniczej oraz eliminowanie zagrożeń wypadkami w rodzinnych gospodarstwach rolnych. Prowadzone niemal od początku funkcjonowania KRUS własne analizy przyczyn i okoliczności wypadków z udziałem poszkodowanych dzieci rolników umożliwiły sformułowanie w początku lat 90. podstawowych zaleceń z zakresu bhp w gospodarstwie rolnym. Z inicjatywy Kasy powstał m.in. wykaz 23. szczególnie niebezpiecznych czynności, których nie powinny wykonywać dzieci do lat 16. Sygnatariuszami wykazu byli - obok Prezesa KRUS - Minister Rolnictwa i Główny Inspektor Pracy.

Do wielu działań prewencyjnych Kasy, których adresatami są szczególnie dzieci wiejskie i ich opiekunowie angażują się różnorodne organizacje społeczno-zawodowe, instytucje i inne podmioty działające w otoczeniu wsi i rolnictwa. Przykładem współpracy na skalę krajową jest konkurs „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne”. W organizacji trzech etapów tego konkursu i przy ocenie gospodarstw uczestniczą m.in. przedstawiciele samorządowi, Izby Rolnicze, Ośrodki Doradztwa Rolniczego, związki zawodowe rolników, koła gospodyń wiejskich, jednostki OSP i Państwowej Inspekcji Sanitarnej, a także mass media – w tym patronujący konkursowi: Program I TVP, Agro Serwis, AGROmechanika, Zielony Sztandar i Agro News. Stale też rośnie liczba rolników i zakładów rolnych zainteresowanych udziałem w konkursie - w IX edycji, podsumowanej 23 września br. na AGRO SHOW w Bednarach, w kategorii organizowanej pod kierunkiem Kasy uczestniczyło 1340 indywidualnych gospodarstw, o 40 więcej niż rok wcześniej.

Promując dobre praktyki w gospodarstwach laureatów tego konkursu, Kasa organizuje wyjazdowe „poglądowe lekcje”, do których bardzo chętnie angażują się rolnicy i opiekunowie szkolni, a przede wszystkim - dzieci.

Znaczącą rolę w popularyzowaniu tematyki bhp pełnią środki społecznego przekazu - szczególnie mass media uczestniczące od kilkunastu lat w konkursie pt. „W rolnictwie można pracować bezpiecznie”. W 16. dotychczasowych edycjach konkursu łącznie upowszechniono 645 cennych prewencyjnych publikacji - prasowych, radiowych i telewizyjnych.

Terenowe jednostki Kasy uczestniczą w organizacji cyklicznych szkoleń, olimpiad wiedzy i różnych konkursów z zakresu wiedzy o bhp w gospodarstwie rolnym. Tylko w minionym roku odbyło się ponad 4 tysiące spotkań i pogadanek na ten temat z udziałem około 140 tysięcy dorosłych i dzieci ze środowisk wiejskich, w tym byli także uczniowie szkół rolniczych i nauczyciele wiejskich szkół podstawowych i gimnazjów. Bieżący kalendarz wszystkich wydarzeń prewencyjnych w kraju z udziałem Kasy prezentujemy w tematycznej bazie na stronie www.krus.gov.pl.

Kasa we własnym zakresie wydaje i rozpowszechnia różne prewencyjne opracowania - w formie broszur, ulotek, filmów, czy np. zakładek do podręczników szkolnych. Dla dzieci powstała odrębna seria wydawnictw edukacyjnych, ostatnio wzbogacona o kolorowanki dla najmłodszych, związane z bezpieczeństwem życia na wsi. Materiały te cieszą się zainteresowaniem wśród dzieci i młodzieży, ze względu na atrakcyjną i nowoczesną formę przekazu. Te i inne materiały prewencyjne (np. opaski odblaskowe zwiększające bezpieczeństwo w ruchu drogowym) dzieci otrzymują podczas spotkań z przedstawicielami KRUS w szkołach.

Ceną formą współpracy realizowaną w ramach porozumienia z 1999 roku pomiędzy Prezesem KRUS a Prezesem Zarządu Głównego Związku OSP RP, są pokazy udzielania pomocy przedmedycznej. Prowadzą je - w porozumieniu z Kasą i szkołami - strażacy z jednostek funkcjonujących na terenach wiejskich.

Kasa jest strategicznym partnerem konkursu dla uczniów średnich szkół rolniczych i leśnych, nt. wiedzy o ergonomii i bezpieczeństwie pracy w rolnictwie. Zainicjowały go w 2009 roku: czasopismo AGROmechanika i SGGW w Warszawie. KRUS zapewnia zainteresowanym szkołom źródłowe opracowania prewencyjne i doradztwo, pracownicy Kasy uczestniczą w prowadzeniu międzyszkolnego etapu tego konkursu. Zwycięstwo w eliminacjach krajowych honorowane jest indeksami do SGGW i nagrodami, w tym Prezesa KRUS i Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, który sprawuje honorowy patronat nad konkursem. W III edycji uczestniczyło ponad 4000 uczniów, w tym 134 w finale centralnym, z ok. 200 szkół. Co warto odnotować, wśród finalistów konkursu rokrocznie znajdują się dzieci rolników wyróżnionych w konkursie BGR.

Wśród działań KRUS zwiększających bezpieczeństwo dzieci na wsi stałe miejsce zajmują spotkania pracowników Kasy ds. prewencji z uczestnikami letniego wypoczynku - kolonii, półkolonii, dziennych zajęć dla dzieci w świetlicach wiejskich. „Szkoleniami” w formie edukacyjnej zabawy, konkursów rysunkowych i innych inicjatyw są objęte są również dzieci korzystające z turnusów rehabilitacyjnych organizowanych przez Kasę.

I Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „Bezpiecznie na wsi”, ogłoszony przez Prezesa KRUS i objęty honorowym patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Marka Sawickiego, to nowa tegoroczna inicjatywa kierowana do dzieci, związana z promocją zasad bezpieczeństwa i higieny pracy w gospodarstwie rolnym. Prace nadesłało ponad 25 tys. dzieci z 1741 szkół. Uczestnictwo w konkursie uwrażliwiło zarówno dzieci, jak ich rodziców i opiekunów na zachowanie szczególnej ostrożności w pobliżu osób wykonujących prace rolnicze i zabaw w otoczeniu warsztatu pracy rolniczej. W trakcie eliminacji wojewódzkich pracownikom Kasy udało się przeprowadzić szereg spotkań i szkoleń, które poszerzyły wiedzę najmłodszych na temat właściwych zachowań w gospodarstwie rolnym. Dzieci dowiedziały się, jakich prac nie mogą wykonywać przed ukończeniem 15 roku życia, a także nauczyły się reagować w sytuacjach zagrażających ich bezpieczeństwu. Dzięki spotkaniom powstały oryginalne prace plastyczne. Podsumowanie konkursu poprzedziło dzisiejszą konferencję prasową. Grupa kilkunastu zwycięzców, nagrodzonych podczas uroczystego finału w Sali Kolumnowej, właśnie zwiedza gmach Sejmu.

Od 2008 roku Prezes KRUS pełni funkcję Prezydenta Międzynarodowej Sekcji Prewencji w Rolnictwie Międzynarodowego Stowarzyszenia Zabezpieczenia Społecznego. Na forum ISSA Kasa prezentuje własne doświadczenia, oparte o skuteczne i racjonalne działania w sferze ochrony zdrowia i bezpieczeństwa pracy w rolnictwie, zyskując kolejnych naśladowców, jak to ma miejsce ostatnio w odniesieniu do programu badań przesiewowych słuchu na terenach wiejskich.

DZIAŁANIA KRUS ZWIĘKSZAJĄCE BEZPIECZEŃSTWO DZIECI NA WSI OCHRONA ŻYCIA

KRUS - Centrala, www.krus.gov.pl/ [email protected]





Tags: bezpieczeństwo dzieci, zwiększających bezpieczeństwo, działania, zwiększające, życia, bezpieczeństwo, ochrona, dzieci