1 NAZWA PRZEDMIOTU POLSKAANGIELSKA ZAGADNIENIA TEATRU DRAMATU I FILMU

    DNIA   NAZWA FIRMY
(NAZWA I ADRES WNIOSKODAWCY –
NAZWA I ADRES WNIOSKODAWCY (MIEJSCOWOŚĆ

(NAZWA I ADRES FIRMY) FORMULARZ CENOWY
(IMIĘ I NAZWISKO LUB NAZWA WNIOSKODAWCY) (MIEJSCOWOŚĆ
(IMIĘ I NAZWISKO LUB NAZWA WNIOSKODAWCYÓW) (MIEJSCOWOŚĆ

1.

NAZWA PRZEDMIOTU

polska/angielska

Zagadnienia teatru dramatu i filmu.

The Problems of Theatre, Drama and Film.

2.

KOD PRZEDMIOTU

WRD-R-R+D-ZT-1,2 WRD-R-R+D-PT-3,4 WRD-R-R+D-ZTL-5,6

WRD-R-R+D-KD-7,8 WRD-R-R+D-NF-5,6

3.

KIERUNEK

WYDZIAŁ

Reżyseria dramatu

4.

SPECJALNOŚĆ

Reżyseria dramatu

Dramaturg teatru

Reżyseria teatru muzycznego

5.

TYP PRZEDMIOTU

Zagadnienia teatru i dramatu – ogólny

Problemy dramatu powszechnego i polskiego,

Zagadnienia teorii literatury i dramatu,

Kierunki dramatu i teatru współczesnego

Narracja filmowa – ogólny

6.

WYMAGANIA WSTĘPNE (WARUNKI UCZESTNICTWA)

Ogólna wiedza historyczna dotycząca konwencji teatru przeszłości i gatunków dramatycznych. Umiejętność analizy tekstu dramatycznego w kontekście przemian stylów artystycznych. Umiejętność interpretacji i rekonstrukcji warunków inscenizacyjnych. Świadomość związku estetyki teatru z innymi dziedzinami sztuki.

Ogólna wiedza dotycząca konwencji filmowych i znajomość rodzajów filmowych (fabuła, dokument, animacja). Umiejętność analizy dzieła filmowego. Świadomość związków sztuki filmowej z innymi dziedzinami sztuki zwłaszcza z teatrem i literaturą.

7.

WYMAGANIA KOŃCOWE

Szczegółowa znajomość konwencji inscenizacyjnych od antyku do współczesności. Znajomość wybranych zagadnień związanych z przemianą poetyk dramatycznych. Umiejętność analizy formalnej tekstu dramatycznego i literackiego z uwzględnieniem elementów stylistycznych. Rozpoznawanie form teatralnych poprzez użycie materiałów ikonograficznych. Świadomość znaczenia przeszłości teatru dla współczesnej kultury.

Szczegółowa znajomość konwencji filmowych i strategii narracji filmowej. Wiedza o przemianach modeli narracyjnych w kontekście historycznym. Umiejętność analizy dzieła filmowego i jego interpretacji w kontekście kultury.


8.

ETYKIETA LEKCYJNA

Kultura słowa, aktywny udział w zajęciach, umiejętność prowadzenia dyskusji.

9.

CELE PRZEDMIOTU/MODUŁU

Rozwinięcie wiedzy i wrażliwości, wzbogacenie świadomości kulturowej, wyposażenie w narzędzia analityczne i interpretacyjne. Umiejętność komunikowania własnego widzenia świata, problemów kultury i sztuki, zdolność do przekazywania indywidualnej wizji odbiorcy.

10.

ZAMIERZONE EFEKTY KSZTAŁCENIA

W ZAKRESIE WIEDZY:

K_W02 Student powinien posiadać umiejętność praktycznego wykorzystania walorów interpretacji literackiej poszczególnych scen, dialogów, postaci dramatycznych.

K_W03 Powinien także dysponować zdolnością kreatywnego myślenia o tekście, wypracować własne sposoby wyróżniania i interpretowania tworzywa dramatycznego, a ponadto dokonywać analizy treściowej i porównawczej;

K_W05 Zajęcia mają przygotować studentów do tego, by znać i rozumieć podstawowe linie rozwojowe w historii teatru i filmu oraz mieć orientację w piśmiennictwie związanym z tymi zagadnieniami,

K_W06 Student powinien także wykazywać się znajomością stylów i estetyk teatralnych (w tym najnowszych trendów z zakresu określonych kierunków sztuki i osiągnięcia najwybitniejszych przedstawicieli różnych specjalności),

K_W09 Powinien ponadto wykazywać głębokie zrozumienie wzajemnych relacji pomiędzy teoretycznymi i praktycznymi aspektami  studiów, a także wykorzystywać tę wiedzę dla dalszego artystycznego rozwoju, K_W10 oraz poszerzoną wiedzą na temat kontekstu historycznego i kulturowego sztuki i jej związków z innymi dziedzinami współczesnego życia oraz nadal samodzielnie rozwijać tę wiedzę w sposób odpowiadający swojej specjalności.

Student powinien posiadać umiejętność rozróżniania perspektywy historycznej od współczesnej.

W ZAKRESIE UMIEJĘTNOŚCI:

K-U02 Student powinien wykazać umiejętność rozumienia istoty konstrukcji scenariusza, samodzielnego oceniania tekstu literackiego i możliwości jego adaptacji dla teatru i filmu,

K_U03 Powinien także posiadać zdolność rozumienia technologii realizacji widowisk teatralnych, telewizyjnych i filmowych; stosowania zasad i technik adaptacji utworów literackich i ich przekształcania na język filmowy i teatralny,

K_U04Powinien być przygotowany do współdziałania z innymi osobami w ramach prac zespołowych (także o charakterze interdyscyplinarnym) i być zdolnym do podjęcia wiodącej roli w takich zespołach;

K_U06 Zajęcia mają także ukształtować umiejętność samodzielnej analizy, interpretacji i adaptacji tekstu literackiego.

K_U07 Student powinien rozumieć i definiować specyfikę sytuacji dramatycznej oraz status postaci w tej sytuacji.

W ZAKRESIE KOMPETENCJI SPOŁECZNYCH:

K_K01 Student powinien stać się w pełni kompetentnym i samodzielnym artystą, zdolnym do świadomego integrowania zdobytej wiedzy w obrębie specjalizacji, oraz w ramach innych, szeroko pojętych działań kulturotwórczych.

K_K02 Ponadto powinien zdobyć umiejętności pozwalające mu inicjować działania artystyczne w obrębie szeroko pojętej kultury, w szczególności dotyczy to podejmowania projektów o charakterze interdyscyplinarnym lub też wymagających współpracy z przedstawicielami innych dziedzin sztuki i nauki.

K_K04 Student powinien posiadać umiejętność krytycznej oceny własnych działań twórczych i artystycznych, oraz umieć poddać takiej ocenie inne przedsięwzięcia z zakresu kultury, sztuki i innych dziedzin działalności artystycznej w obrębie sztuki teatralnej a także posiadać wiedzę i umiejętności umożliwiające ciągły rozwój poprzez samodzielną pracę.

11.

FORMY KSZTAŁCENIA

  1. Konwersatorium (dyskusja dydaktyczna, dialog dydaktyczny) - zajęcia grupowe lub indywidualne z udziałem prowadzącego w roli moderatora lub w relacji mistrz-uczeń, służące wspomaganiu indywidualnych predyspozycji studentów w dziedzinie sztuki.

  2. Konsultacje


12.

PUNKTY ECTS (nakład pracy studenta niezbędny do osiągnięcia zamierzonych efektów kształcenia)





Zagadnienia teatru i dramatu –

Problemy dramatu powszechnego i polskiego,

Zagadnienia teorii literatury i dramatu,

Kierunki dramatu i teatru współczesnego

Narracja filmowa

Rok

I

II

III

IV

V

Semestr

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

Ilość punktów



2



2




2




2






2






2








4








4






3






3

13.

METODY I KRYTERIA OCENY

Zagadnienia teatru i dramatu –

Problemy dramatu powszechnego i polskiego,

Zagadnienia teorii literatury i dramatu,

Kierunki dramatu i teatru współczesnego

Narracja filmowa




zal



zal.

notą






zal





zal

notą







zal






zal

notą








zal








zal.

notą











zal









zal

notą

14.

SPOSÓB ZALICZENIA

Praca pisemna i rozmowa.

15.

JĘZYK WYKŁADOWY

(ewentualna możliwość prowadzenia zajęć w innych językach- jakich)

Język polski i angielski.

16.

PROWADZĄCY

(stopień/tytuł naukowy)

dr Beata Guczalska , dr hab. Katarzyna Fazan

dr hab. Olga Katafiasz

17.

LITERATURA

Podręczniki do historii teatru, dramatu i filmu dostępne w języku polskim i angielskim. Słowniki i encyklopedie związane z historią i teorią kultury. Wybrane artykuły z czasopism specjalistycznych (np.„Dialog”, „Pamiętnik Teatralny”, „Didaskalia”, „Literatura na Świecie”, „Film na Świecie”, „Kwartalnik Filmowy”.)

Wybrane rozprawy i eseje z publikacji o dramacie, teatrze i filmie, prace z estetyki dzieła sztuki oraz teorie gatunków dramatycznych i filmowych, albumy z zakresu historii sztuki oraz literatura dramatyczna.

Konkretne pozycje literatury podstawowej i uzupełniającej znajdą się w karcie przedmiotu.

18.

UWAGI

Projektor, odtwarzacz dvd, projektor do folii, odtwarzacz cd., odtwarzacz mp 3, mp 4.








(IMIĘ I NAZWISKONAZWA FIRMY) (MIEJSCOWOŚĆ DATA)
(IMIĘ I NAZWISKONAZWA PODATNIKA) (MIEJSCOWOŚĆ DATA)
(NAZWISKO IMIĘ (NAZWA) ORAZ ADRES (SIEDZIBA) WNIOSKODAWCY)


Tags: dramatu i, teatru, dramatu, dramatu, nazwa, przedmiotu, teatru, filmu, zagadnienia, polskaangielska