ZASADY I TRYB PRZEPROWADZANIA POSTĘPOWANIA W SPRAWIE NOSTRYFIKACJI DYPLOMÓW

(WZÓR) REGULAMIN WYNAGRADZANIA ZASADY OGÓLNE ART 1 1 REGULAMIN
1-Zasady_zmiana_2018-09_regulamin_kierunek1_umowa_wn_wspolny_zal4
12 ZASADY ŻYWIENIA VIOLETTA KUKLIŃSKA WOŹNY PROSZĘ ZAPOZNAĆ

14 PROF DR HAB INŻ CZESŁAW GRABARCZYK ZASADY BUDOWANIA
2 KRYTERIA KWALIFIKACYJNE INDEKSU AKTYWNOŚCI DEALERSKIEJ ORAZ ZASADY OCENY
20200629R ZASADY PRZEBIEGU EGZAMINU DYPLOMOWEGO NA STUDIACH MAGISTERSKICH

Zasady i tryb przeprowadzania postępowania w sprawie nostryfikacji dyplomów ukończenia studiów wyższych uzyskanych za granicą

Zasady i tryb przeprowadzania postępowania w sprawie nostryfikacji dyplomów ukończenia studiów wyższych uzyskanych za granicą na Wydziale Filologiczno-Historycznym Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie



Podstawy prawne:

Ustawa Prawo o szkolnictwie wyższym z dnia 27 lipca 2005 r. (Dz. U. Nr 164, poz. 1365, z późn. zm.);

Ustawa Prawo o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki z dnia 14 marca 2003 (Dz. U. Nr 65, poz. 595 z późn. zm.), zwana dalej ustawą Prawo o stopniach naukowych i tytule naukowym;

Rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 1 września 2011 r. w sprawie nostryfikacji dyplomów ukończenia studiów wyższych uzyskanych za granicą, zwane dalej rozporządzeniem.



I. Postanowienia ogólne

§ 1

Rada Wydziału Filologiczno-Historycznego (zwana dalej „Radą Wydziału”) przeprowadza nostryfikację dyplomu ukończenia studiów wyższych uzyskanego za granicą w zakresie posiadanych uprawnień do nadawania stopnia doktora określonej dziedziny nauki lub dziedziny sztuki, prowadzącej kształcenie w obszarze obejmującym kierunek studiów wyższych, którego ukończenie potwierdza dyplom uzyskany za granicą.


§ 2

  1. Czynności postępowania o nostryfikację dyplomu ukończenia studiów wyższych uzyskanego za granicą kończą się uchwałami Rady Wydziału w przedmiocie:

  1. wszczęcia lub odmowy wszczęcia postępowania;

  2. uznania dyplomu za równoważny z odpowiednim polskim dyplomem ukończenia studiów wyższych i tytułem zawodowym albo

  3. odmowy uznania dyplomu za równoważny z odpowiednim polskim dyplomem ukończenia studiów wyższych i tytułem zawodowym.

  1. Rada Wydziału odmawia uznania dyplomu za równoważny z odpowiednim polskim dyplomem ukończenia studiów wyższych w przypadku, gdy:

  1. instytucja, która wydała dyplom, lub instytucja, w której prowadzone było kształcenie nie były w dniu wydania dyplomu akredytowanymi uczelniami w rozumieniu prawa wewnętrznego państw, w których systemach szkolnictwa wyższego działają, lub realizowały program studiów nieposiadający akredytacji w dniu wydania dyplomu, lub nie działają w systemie szkolnictwa wyższego żadnego państwa;

  2.  instytucja, która wydała dyplom, realizowała na terenie innego kraju program studiów wyższych lub jego część niezgodnie z obowiązującymi w tym kraju przepisami;

  3. wnioskodawca nie wykonał obowiązków wynikających z uchwały Rady Wydziału, która w przypadku stwierdzenia różnic w programie lub czasie trwania studiów podjęła uchwałę o konieczności uzupełnienia przez wnioskodawcę brakujących egzaminów.

  1. Od uchwał, o których mowa w ust. 2, wnioskodawcy przysługuje odwołanie do senatu Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie.


§ 3

Dokumentacja dotycząca postępowania o nostryfikację dyplomu ukończenia studiów wyższych uzyskanego za granicą przechowywana jest w Dziekanacie Wydziału Filologiczno-Historycznego.



II. Komisja w postępowaniu o nostryfikację dyplomu


§ 4

  1. Rada Wydziału powołuje każdorazowo, spośród członków Rady posiadających tytuł profesora lub doktora habilitowanego oraz osób, które nabyły uprawnienia równoważne z uprawnieniami doktora habilitowanego na podstawie art. 21a ustawy Prawo o stopniach naukowych i tytule naukowym, zespół w sprawie nostryfikacji dyplomu.

  2. W skład zespołu wchodzą trzy osoby.

  3. Zespół zostaje powołany w celu oceny formalnej wniosku oraz przygotowania projektów uchwał Rady Wydziału dotyczących czynności nostryfikacji.

  4. W przypadku uznania wniosku za niekompletny Rada Wydziału na wniosek zespołu wzywa do jego uzupełnienia, w terminie przez siebie wskazanym, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpoznania.

  5. W przypadku stwierdzenia braku właściwości do przeprowadzenia postępowania nostryfikacyjnego Rada Wydziału wydaje postanowienie o odmowie przeprowadzenia postępowania. Na postanowienie służy zażalenie do rektora.

  6. W przypadku gdy dyplom był uzyskany w wyniku kształcenia, które w polskiej uczelni jest prowadzone na więcej niż jednym kierunku studiów lub jako studia międzyobszarowe, Rada Wydziału zwraca się do rektora o wyznaczenie rady wiodącej, która przeprowadzi postępowanie nostryfikacyjne w porozumieniu z innymi radami. Jeśli w Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie nie jest możliwe wyznaczenie rady wiodącej, Rada Wydziału może odmówić wszczęcia postępowania o nostryfikację dyplomu.

  7. Posiedzenia zespołu są protokołowane.



III. Przebieg postępowania

§ 5

  1. Wnioskodawca składa do Rady Wydziału wniosek o wszczęcie postępowania nostryfikacyjnego wraz z następującymi załącznikami:

    1. oryginałem dyplomu uzyskanego za granicą — do wglądu;

    2. kopią dokumentów pozwalających ocenić przebieg i czas trwania studiów (suplement do dyplomu, wykaz przedmiotów i ocen, indeks lub inny dokument);

    3. tłumaczeniami na język polski wszystkich składanych dokumentów, sporządzonymi przez tłumacza przysięgłego wpisanego na listę tłumaczy przysięgłych prowadzoną przez Ministra Sprawiedliwości albo sporządzonego przez zagranicznego tłumacza i poświadczonego przez właściwego konsula Rzeczypospolitej Polskiej.

  1. Postępowanie nostryfikacyjne kończy się uchwałą Rady Wydziału nie później niż w terminie 90 dni od dnia otrzymania wniosku spełniającego wymagania formalne.

  2. W postępowaniu nostryfikacyjnym Rada Wydziału dokonuje porównania programu studiów, efektów kształcenia, nadanych uprawnień i czasu trwania studiów na podstawie dokumentów złożonych przez wnioskodawcę.

  3. W przypadku stwierdzenia różnic w programie lub czasie trwania studiów Rada Wydziału może podjąć uchwałę o konieczności uzupełnienia przez wnioskodawcę brakujących egzaminów, określając warunki i terminy ich przeprowadzenia oraz wysokość opłat pobieranych za przeprowadzenie tych egzaminów.

  4. W przypadku, o którym mowa w ust. 4, postępowanie nostryfikacyjne zostaje zakończone w terminie 30 dni od dnia wpływu dokumentów potwierdzających wykonanie uchwały.

  5. W przypadku podjęcia uchwały o uznaniu dyplomu za równoważny z odpowiednim polskim dyplomem ukończenia studiów wyższych i tytułem zawodowym, jednostka organizacyjna uczelni, w której przeprowadzono postępowanie nostryfikacyjne, wydaje zaświadczenie, którego wzór stanowi załącznik do rozporządzenia.



III. Opłaty w postępowaniu dotyczącym nostryfikacji


§ 6

  1. Dziekan Wydziału Filologiczno-Historycznego ustala wysokość opłaty za przeprowadzenie postępowania, biorąc pod uwagę koszty poniesione w związku z postępowaniem, przy czym opłata nie może być wyższa niż 50% minimalnej stawki wynagrodzenia zasadniczego profesora zwyczajnego, określonej w przepisach o warunkach wynagradzania za pracę i przyznawania innych świadczeń związanych z pracą dla pracowników zatrudnionych w uczelni publicznej.

  2. Opłatę wnosi się na rachunek bankowy uczelni, której rada przeprowadza postępowanie nostryfikacyjne, albo do kasy uczelni, w terminie wyznaczonym przez Dziekana, o którym mowa w ust. 1.

  3. Opłatę wnosi się niezależnie od wyniku postępowania nostryfikacyjnego.

  4.  Opłaty nie pobiera się w przypadku wydania przez Radę Wydziału postanowienia o odmowie przeprowadzenia postępowania.

  5. W przypadku trudnej sytuacji materialnej wnioskodawcy Dziekan może na wniosek wnioskodawcy obniżyć wysokość lub zwolnić z opłaty.





21102009 R ZASADY TWORZENIA LISTY RANKINGOWEJ STUDENTÓW W SYSTEMIE
3 AUTOSHAPE 2 ZASADY ŻYWIENIA VIOLETTA KUKLIŃSKA WOŹNY
3 DZIECKO LEWORĘCZNE ZASADY POSTĘPOWANIA I PROGRAM ĆWICZEŃ


Tags: dyplomów ukończenia, nostryfikacji dyplomów, zasady, nostryfikacji, sprawie, dyplomów, przeprowadzania, postępowania