TIP MATRIKE TFT (THIN FILM TRANSISTOR) TO JE TEHNOLOGIJA

CHECKLISTE TRANSCRIPT OF RECORDS NAME UND MATRIKELNUMMER NAME
MATRIKELNUMMER 2222222 BERLIN DEN 19 DEZEMBER 2021 MAXIMA MUSTERFRAU
NAME VORNAME   MATRIKELNUMMER   STRASSE 

STUDENT’S NAME …………… MATRIKELNR …………………… STUDIENGANG AN DER U
STUDIENPORTFOLIO FÜR DAS BETRIEBSPRAKTIKUM NAME ……………………………………………………………………… MATRIKELNUMMER…………………………………………………………… LEHRAMT …………………………�
TIP MATRIKE TFT (THIN FILM TRANSISTOR) TO JE TEHNOLOGIJA

tip matrike:

tip matrike:

TFT (Thin film transistor) To je tehnologija, ki je dandanes uporabljena skoraj vseh LCD zaslonih. Glavna lastnost zaslonov narejenih po tej tehnologiji je aktivna matrica, kar pomeni, da ima vsaka pika svoje tranzistorsko stikalo. TFT LCD monitorje lahko razdelimo v 3 podskupine: TN+film, IPS, MVA.


TN+film "To je najpreprostejša in najstarejša tehnologija izdelave zaslonov LCD z aktivno matriko (TFT tehnologija). Dandanes vsi monitorji narejeni v tej tehnologiji vsebujejo dodatni film, zato TN+film pomeni enako kot TN, dodatni film le izboljša kotno vidljivost. Monitorje s paneli TN+film odlikujejo majhni odzivni časi, ki pa so poleg nizke cene edina prednost te tehnologije. V vseh specifikacijah proizvajalcev je kot odzivni čas naveden čas, ki ga potrebuje panel za prehod iz črnega zaslona v popolnoma bel zaslon in nazaj v črn zaslon. V praksi pa je veliko bolj pomemben prehod med črnim zaslonom do različnih odtenkov sive. TN monitorji imajo majhno kotno vidljivost, zaznamuje jih značilno potemnenje slike, če na monitor pogledamo od spodaj (že pri zelo majhnih kotih). Tudi kontrastno razmerje pri TN tehnologiji ni visoko vendar to pride do izraza le pri gledanju na monitor v zatemnjenem prostoru, npr. pri gledanje filmov. Slabši kontrast se izraža v tem da črna barva ni popolnoma črna. Potrebno je omeniti tudi, da so mrtve pike pri teh monitorjih videti bele, kar zna biti dokaj moteče. Za TN panele je značilno, da so barve oslabljene in se kar precej razlikujejo od originalnih, kar pomeni, da TN monitor ni ravno prava odločitev, če želite monitor uporabljati za delo s fotografijami."


S-IPS panel (Super In-Plane Switching) "Tehnologijo IPS, ki je predhodnica S-IPS tehnologije, sta razvila NEC in Hitachi leta 1996 predvsem z namenom, da bi odpravila glavne pomanjkljivosti TN panelov (kotno vidljivost ter prikazovanje barv). Dobrodošla izboljšava glede na TN panel je tudi, da je mrtva pika videti črna, kar je precej manj opazno od bele mrtve pike. NEC je iz tehnologije IPS razvil nekaj izboljšav. Glavni sta S-IPS (Super In-Plane Switching) in SA-SFT (SA-Super Fine TFT) ostale pa so še A-SFT, A-AFT, SA-AFT. Glavni prednosti S-IPS tehnologije sta predvsem odlična kotna vidljivost ter izredno dober prikaz barv. Barve pri monitorju s S-IPS tehnologijo so izredno podobne originalnim in se lahko v tem pogledu primerjajo celo z najboljšimi CRT monitorji. Zaradi tega dejstva so vsi monitorji namenjeni za profesionalno uporabo narejeni na S-IPS tehnologiji. Edina slabost S-IPS panelov je relativno majhno kontrastno razmerje, ki je primerljivo s TN tehnologijo in nekoliko slabše kot pri MVA ter PVA panelih, vendar pa se tudi ta pomanjkljivost zaradi izredne kotne vidljivosti že pri majhnih kotih izenači s PVA ter MVA paneli, pri kotu 30o pa je S-IPS panel že izrazito boljši od ostalih LCD panelov. Monitor s S-IPS panelom lahko uporabljate tako za profesionalno

delo (z barvami, fotografijami), primeren pa je tudi za domačo uporabo (internet, igranje iger ter gledanje filmov)."


MVA (Multi-Domain Vertical Aligment) MVA tehnologijo so razvili leta 1998, kot neko srednjo pot med TN in S-IPS tehnologijo. V eni tehnologiji so poskušali združiti majhen odzivni čas (prednost TN) ter visoko kotno vidljivost (prednost S-IPS) poleg tega pa je izrazita prednost te tehnologije večje kontrastno razmerje kot pri TN ter S-IPS tehnologijah. MVA paneli imajo nekoliko daljše odzivne čase, kar pa pride do izraza le pri igranju dinamičnih iger za kar pa ti paneli niti niso namenjeni. Kar se tiče prikazovanja barv je ta tehnologija veliko boljša od TN, vendar še vedno slabša od S-IPS tehnologije. Glavna prednost MVA tehnologije pred TN in S-IPS je boljše kontrastno razmerje, ki zagotavlja boljšo sliko predvsem v zatemnjenem prostoru. Kvaliteto monitorja (kontrastnega razmerja) lahko najlažje določite, če v zatemnjenem prostoru pogledate v črn zaslon. Pri dobrem MVA panelu bo črna resnično videti črna.


PVA (Paterned Vertical Aligment) PVA tehnologijo je bila razvita predvsem kot alternativa MVA tehnologiji. V osnovi sta si ti dve tehnologiji zelo podobni vendar pa se v nekaterih parametrih tudi razlikujeta. Odzivni čas in prikazovanje barv ima pri PVA podobne lastnosti tistim opisanim pri MVA panelih. Glavna prednost PVA panelov pa je neverjetno kontrastno razmerje, ki pri nekaterih panelih dosega tudi preko 1000:1. Pri tem panelu je črna resnično videti črna tudi v zelo temnem prostoru.


S-PVA (Super PVA) S-PVA tehnologija je izboljšava PVA tehnologije, saj imamo za prikaz vsakega pixela (pike) kar 8 tekočih kristalov (se pravi lahko kristale orientiramo kar v 8 smereh), kar rezultira predvsem v izboljšani kotni vidljivosti.






Tags: (thin film, (thin, tehnologija, matrike, transistor)