STATUT GRADA OMIŠA («SLUŽBENI GLASNIK GRADA OMIŠA» BR801 102

  VORSCHLAG EINES POLITISCHEN STATUTS DER GEMEINSCHAFT DES
11 MUSTERSTATUTEN GMBH EIDG AMT FÜR
11 STATUTS TYPE SÀRL OFFICE FÉDÉRAL

12 STATUTI ESEMPIO SAGL I DITTA
3 STATUTEN DER [  AG
7 STATUTEN DER [  AG

STATUT Grada Omiša

(«Službeni glasnik Grada Omiša» br.8/01, 1/02 i 1/05)

I.    OPÆE ODREDBE



Èlanak 1.

Ovim Statutom ureðuju se obilježja Grada Omiša, javna priznanja, samoupravni djelokrug, neposredno sudjelovanje graðana u odluèivanju, ustrojstvo, ovlasti i naèin rada tijela, mjesna samouprava, naèin obavljanja poslova, oblici konzultiranja graðana, provoðenje referenduma u pitanjima iz samoupravnog djelokruga, ustrojstvo i rad javnih službi, oblici suradnje jedinica lokalne samouprave, te druga pitanja važna za ostvarivanje prava i obveza Grada Omiša.

Èlanak 2.

Grad Omiš je jedinica lokalne samouprave na podruèju utvrðenom Zakonom o podruèjima županija, gradova i opæina u Republici Hrvatskoj.

U sastavu Grada Omiša su naselja Blato na Cetini, Borak, Èelina, Èišla, Donji Dolac, Dubrava, Gata, Gornji Dolac, Kostanje, Kuèiæe, Lokva Rogoznica, Marušiæi, Mimice, Naklice, Nova Sela, Omiš, Ostrvica, Pisak, Podašpilje, Podgraðe, Putišiæi, Seoca, Slime, Smolonje, Srijane, Staniæi, Svinišæe, Trnbusi, Tugare, Zakuèac, Zveèanje.

Podruèja Grada Omiša obuhvaæa podruèje naselja sa zapadne strane omeðeno granicom Grada Omiša i Opæine Dugi Rat (granica poèinje na moru zapadno od auto-kampa “Ribnjak” ide potokom prema sjeveru do Jadranske ceste, Jadranskom cestom u pravcu Omiša do spomenika Franji Kluzu, cestom prema starom selu Duæe do kuæe Rajka Opaèka, preko istoènog dijela kuæe Rajka Opaèka u pravcu sjeverozapada na granicu k.o. Tugare), zatim južnom granicom k.o. Tugare skreæe prema sjeveru zapadnim granicama k.o. Tugare, k.o. Dubrava, k.o. Dolac Donji do rijeke Cetine, skreæe prema jugoistoku rijekom Cetinom do granice k.o. Dolac Gornji, k.o. Srijane, do zapadne granice k.o. Nova Sela, nastavlja zapadnom granicom k.o. Nova Sela do k.o. Birorine, onda ide sjevernom granicom k.o. Nova Sela, k.o. Blato do k.o. Kreševo, skreæe prema jugu istoènim granicama k.o. Blato, k.o. Kostanje, k.o. Podgraðe, k.o. Slime i k.o. Rogoznica do mora.

Granice Grada Omiša mogu se mijenjati na naèin i po postupku koji su propisani zakonom.

Površina Grada Omiša je 266,2 km2 (26.620 ha).

Èlanak 3.

Grad Omiš je pravna osoba.

Sjedište Grada Omiša je u Omišu, Trg kralja Tomislava 5.

Tijela i upravna tijela Grada Omiša imaju peèate.

Peèat ima oblik i sadržaj utvrðen posebnim propisima.

Opis peèata iz stavka 3. ovoga èlanka, naèin njihove uporabe i èuvanja ureðuje se posebnom odlukom.

Èlanak 4.

Grad Omiš ima grb i zastavu.

Gradsko vijeæe svojom odlukom, a u skladu s posebnim propisima utvrðuje izgled grba i zastave, korištenje grba i zastave Grada Omiša , kao i druga pitanja od znaèaja za izradu i uporabu grba i zastave Grada.

Èlanak 5.

Dan Grada Omiša je 16. svibnja (blagdan sv. Ivana Nepomuka).

U povodu Dana Grada dodjeljuju se javna priznanja Grada i prireðuju druge sveèanosti.

Èlanak 6.

Gradsko vijeæe Grada Omiša može pojedinu osobu koja je zaslužna za Grad proglasiti poèasnim graðaninom.

Poèašæu se ne stjeèu posebna prava odnosno obveze. Poèast se može opozvati ako se poèašæeni pokaže nedostojnim poèasti.

Èlanak 7.

Gradsko vijeæe Grada Omiša odluèuje o dodjeli javnih priznanja Grada .

Gradsko vijeæe Grada Omiša posebnom odlukom utvrðuje vrstu javnih priznanja, ureðuje uvjete za dodjeljivanje, izgled i oblike, kriterij i postupovnost njihove dodjele te tijela koja provode postupak i dodjeljuju priznanja.

Èlanak 8.

Grad Omiš suraðuje s drugim jedinicama lokalne i podruène (regionalne) samouprave, radi ostvarivanja zajednièkih interesa na unapreðenju gospodarskog i društvenog razvitka.

Grad Omiš, radi promicanja i ostvarivanja zajednièkih interesa zbog unapreðivanja gospodarskog i društvenog razvitka gradova/opæina u Republici Hrvatskoj, može osnovati s drugim gradovima/opæinama odgovarajuæu udrugu.

  Èlanak 9.

Grad Omiš može uspostaviti i održavati suradnju s jedinicama lokalne i regionalne samouprave drugih država, u okviru svog samoupravnog djelokruga.

Odluku o uspostavljanju meðusobne suradnje odnosno sklapanju sporazuma o suradnji Grada Omiša s lokalnim jedinicama drugih država, sadržaju i oblicima te suradnje donosi Gradsko vijeæe, u skladu sa zakonom i opæim aktima.

Èlanak 10.

Grad Omiš u postupku pripremanja i donošenja opæih akata na razini Splitsko-dalmatinske županije te zakona i drugih propisa na razini Republike Hrvatske, a koji se neposredno tièu Grada, daje inicijative, mišljenja i prijedloge nadležnom tijelu.

Inicijative, mišljenja i prijedloge iz prethodnog stavka u ime Grada Omiša mogu podnositi Gradsko vijeæe, Poglavarstvo i gradonaèelnik neposredno nadležnom tijelu i posredno putem èlanova predstavnièkog tijela i zastupnika u Hrvatskom saboru.

II. SAMOUPRAVNI DJELOKRUG

Èlanak 11.

Grad Omiš samostalan je u odluèivanju u poslovima iz svoga samoupravnog djelokruga i podliježe samo nadzoru ustavnosti i zakonitosti ovlaštenih državnih tijela.

Èlanak 12.

Grad Omiš obavlja poslove lokalnog znaèaja kojima se neposredno ostvaruju potrebe graðana, a koji nisu Ustavom ili zakonom dodijeljeni državnim tijelima, i to osobito poslove koji se odnose na:

1. ureðenje naselja i stanovanje,

2. prostorno i urbanistièko planiranje,

3. komunalne djelatnosti,

4. brigu o djeci,

5. socijalnu skrb,

6. primarnu zdravstvenu zaštitu,

7. odgoj i osnovno obrazovanje,

8. kulturu, tjelesnu kulturu i šport,

9. zaštitu potrošaèa,

10. zaštitu i unapreðenje prirodnog okoliša,

11. protupožarnu i civilnu zaštitu.

Posebnim zakonima kojima æe se urediti pojedine djelatnosti iz stavka 1. ovoga èlanka odredit æe se poslovi koje je Grad Omiš dužan organizirati kao i poslovi koje æe Grad Omiš obavljati ako osigura uvjete za njihovo obavljanje.

Naèin organiziranja poslova iz stavka 2. ovoga èlanka i uvjeti za njihovo obavljanje uredit æe se opæim aktima koje donosi Gradsko vijeæe.

Èlanak 13.

Grad Omiš može obavljanje pojedinih poslova iz èlanka 12. ovoga Statuta prenijeti na Splitsko-dalmatinsku županiju ili na mjesni odbor na podruèju Grada Omiša ako ocijeni da je to uèinkovitije, a u skladu sa ovim Statutom i Statutom Splitsko-dalmatisnke županije.

Grad Omiš može obavljanje pojedinih poslova iz èlanka 12. ovoga Statuta, organizirati zajedno s drugim opæinama i gradovima

Odluku o naèinu, uvjetima, kriterijima, visini sredstava, nadzoru i kontroli izvršenja povjerenih poslova iz stavka 1. ovoga èlanka donosi Gradsko vijeæe veæinom glasova svih èlanova.

Za obavljanje poslova u suglasju sa stavkom 2. ovoga èlanka, opæine i gradovi mogu osnovati zajednièko tijelo, zajednièko trgovaèko društvo, ustanovu i organizirati obavljanje poslova u skladu sa zakonom.

Sporazum o zajednièkom organiziranju poslova iz stavka 2. ovoga èlanka sklapa se na temelju odluke koju donosi Gradsko vijeæe veæinom glasova svih èlanova.

Èlanak 14.

Gradsko vijeæe može tražiti od Županijske skupštine Splitsko-dalmatinske županije, da Gradu Omišu, uz suglasnost središnjeg tijela državne uprave nadležnog za poslove lokalne i podruène (regionalne) samouprave, povjeri obavljanje odreðenih poslova koji se odnose na:

1.      školstvo,

2.      zdravstvo,

3.      prostorno i urbanistièko planiranje,

4.      gospodarski razvoj,

5.      promet i prometnu infrastrukturu

ako osigura dovoljno prihoda za njihovo obavljanje.

Postupak iz stavka 1. ovoga èlanka, Grad Omiš može pokrenuti i zajedno s drugim opæinama i gradovima.

Èlanak 15.

Grad Omiš u okviru samoupravnog djelokruga:

1. raspolaže, upravlja i koristi imovinu u vlasništvu Grada,

2. promièe društveni i gospodarski napredak radi vrednovanja lokalnih posebnosti i poštivanja prirodnih i prostornih moguænosti,

3.  vodi brigu o potrebama i interesima stanovnika u oblasti predškolskog uzrasta, odgoja i osnovnog obrazovanja, primarne zdravstvene zaštite, kulture, tjelesne kulture i športa,

4.      osigurava uvjete za utvrðivanje politike gospodarenja prostorom i unapreðenje i zaštitu prirodnog okoliša,

5. obavlja poslove u vezi s poticanjem poduzetnièkih aktivnosti i korištenja prostora u vlasništvu Grada Omiša,

6.      osigurava uvjete za održivi razvitak komunalnih djelatnosti,

7.      vodi brigu o ureðenju naselja, kvaliteti stanovanja i komunalnim objektima,

8. organizira obavljanje komunalnih i drugih djelatnosti,

9. osniva pravne osobe radi ostvarivanja gospodarskih, društvenih, komunalnih, socijalnih i drugih interesa i potreba stanovništva,

10.  obavlja razrez i naplatu prihoda koji pripadaju Gradu Omišu,

11.  potièe primjenu djelotvornih mjera radi zaštite životnog standarda i zbrinjavanja socijalno ugroženih osoba i obavlja poslove socijalne skrbi,

12.  potièe aktivnosti udruga graðana,

13.  promièe oèuvanje prirodne baštine, povijesnog, kulturnog i graditeljskog nasljeða,

14.  osigurava uvjete za protupožarnu i civilnu zaštitu,

15.  osigurava uvjete za zaštitu potrošaèa,

16.  donosi proraèun Grada Omiša,

17.  obavlja redarstvene poslove radi oèuvanja komunalnog reda,

18.  obavlja i ureðuje druge poslove koji su u neposrednoj vezi s interesima Grada za njegov gospodarski, društveni i socijalni napredak.

Poslovi iz stavka 1. ovoga èlanka podrobnije se utvrðuju aktima u okviru djelokruga tijela Grada Omiša u skladu sa zakonom.

III. NEPOSREDNO SUDJELOVANJE GRAÐANA U ODLUÈIVANJU

Èlanak 16.

Graðani mogu neposredno sudjelovati u odluèivanju o lokalnim poslovima putem lokalnog referenduma, mjesnog zbora graðana i davanjem prijedloga u skladu sa zakonom i ovim Statutom.

Èlanak 17.

Lokalni referendum može se raspisivati radi odluèivanja o prijedlogu za promjenu Statuta, o prijedlogu opæeg akta ili drugog pitanja lokalnog znaèenja iz djelokruga Gradskog vijeæa, kao i o drugim pitanjima odreðenim zakonom.

Lokalni referendum na temelju odredaba zakona i ovoga Statuta raspisuje Gradsko vijeæe.

Prijedlog za raspisivanje referenduma može dati treæina èlanova Gradskog vijeæa, Poglavarstvo Grada, polovina mjesnih odbora na podruèju Grada Omiša i 20% biraèa upisanih u biraèki popis Grada.

Èlanak 18.

Odluka o raspisivanju referenduma sadrži:

1. podruèje za koje se raspisuje referendum,

2. naziv akta o kojem se odluèuje na referendumu, odnosno naznaku pitanja o kojem, odnosno o kojima æe biraèi odluèivati na referendumu,

3. obrazloženje akta ili pitanja o kojem, odnosno o kojima se raspisuje referendum,

4. referendumsko pitanje ili pitanja, odnosno jedan ili više prijedloga o kojima æe biraèi odluèivati,

5. dan održavanja referenduma.

Od dana objave odluke o raspisivanju referenduma do dana održavanja referenduma ne smije proæi manje od 20 niti više od 40 dana.

Odluka donesena na referendumu obvezatna je za Gradsko vijeæe Grada Omiša.

  Èlanak 19.

Gradsko vijeæe Grada Omiša može tražiti mišljenje mjesnih zborova graðana o prijedlogu opæeg akta ili o drugim pitanjima iz svoga djelokruga, kao i o drugim pitanjima odreðenim zakonom.

Gradsko vijeæe Grada Omiša može sazvati mjesni zbor graðana i za dio podruèja mjesnog odbora koji èini zasebnu cjelinu odvojenu od drugih dijelova naselja (dio naselja, stambeni blok ili slièno).

Odlukom iz stavka 1. ovoga èlanka odreðuje se pitanje o kojem æe se tražiti mišljenje odnosno podruèje od kojeg se traži mišljenje.

Èlanak 20.

Graðani imaju pravo predlagati Gradskom vijeæu Grada Omiša donošenje odreðenog akta ili rješavanje odreðenog pitanja iz djelokruga Gradskog vijeæa.

Gradsko vijeæe mora raspravljati o prijedlogu iz stavka 1. ovoga èlanka, ako prijedlog potpisom podrži najmanje 10% biraèa upisanih u popis biraèa Grada Omiša.

Svaka lista s potpisima biraèa mora sadržavati potpuni tekst graðanske inicijative.

Potpisi biraèa kojima se ne može bez dvojbe prema imenu, adresi i JMBG ustanoviti o kojoj se osobi radi su nevažeæi.

Gradsko vijeæe dužno je dati odgovor predlagateljima najkasnije u roku tri mjeseca od prijama prijedloga.

Èlanak 21.

Graðani i pravne osobe imaju pravo, na naèin odreðen zakonom, podnositi predstavke i pritužbe na rad tijela Grada Omiša i na nepravilan odnos zaposlenih u tijelima Grada Omiša ako se obraæaju tim tijelima radi ostvarivanja svojih prava i interesa ili izvršavanja graðanskih dužnosti.

Na podnjete predstavke i pritužbe gradonaèelnik, odnosno proèelnici upravnih odjela, dužni su graðanima i pravnim osobama dati odgovor u roku od 30 dana od dana podnošenja predstavke, odnosno pritužbe.

IV. GRADSKA TIJELA

Èlanak 22.

Tijela Grada su:

1.      Gradsko vijeæe,

2.      gradonaèelnik,

3.      Gradsko poglavarstvo.

Èlanak 23.

Ovlasti i obveze koje proizlaze iz samoupravnog djelokruga Grada Omiša podijeljene su izmeðu Gradskog vijeæa, Gradskog poglavarstva i upravnih tijela Grada Omiša .

Ako zakonom ili drugim propisom nije jasno odreðeno koje je tijelo nadležno za obavljanje poslova iz samoupravnog djelokruga Grada, poslovi koji se odnose na ureðivanje odnosa legislativne naravi u nadležnosti su Gradskog vijeæa, a poslovi izvršne naravi u nadležnosti su Gradskog poglavarstva.

Ako se po naravi poslova ne može utvrditi nadležnost prema stavku 2. ovoga èlanka, nadležno je Gradsko vijeæe.

Nadležnost tijela za obavljanje poslova, utvrðena zakonom ili drugim propisom, ne može se prenositi na drugo tijelo odnosno drugu fizièku ili pravnu osobu ako zakonom nije drugaèije odreðeno.

1.     Gradsko vijeæe

Èlanak 24.

Gradsko vijeæe predstavnièko je tijelo graðana Grada Omiša i tijelo lokalne samouprave koje u okviru svojih prava i dužnosti donosi opæe i druge akte te obavlja druge poslove u skladu s Ustavom, zakonom i ovim Statutom.

Gradsko vijeæe ima 19 èlanova izabranih na naèin odreðen zakonom.

Èlanak 25.

Gradsko vijeæe:

1. donosi Statut Grada Omiša,

2. donosi opæe i druge akte kojima ureðuje pitanja iz samoupravnog djelokruga Grada Omiša,

3. donosi proraèun i odluku o izvršenju proraèuna,

4. bira i razrješava gradonaèelnika i njegove zamjenike te èlanove Poglavarstva Grada Omiša,

5. osniva i bira èlanove radnih tijela Gradskog vijeæa te imenuje i razrješava druge osobe odreðene zakonom, drugim propisima i ovim Statutom,

6. ureðuje ustrojstvo i djelokrug gradskih upravnih tijela,

7. osniva javne ustanove i druge pravne osobe za obavljanje gospodarskih, društvenih, komunalnih i drugih djelatnosti od interesa za Grad Omiš,

8. obavlja i druge poslove koji su mu zakonom ili drugim propisom stavljeni u djelokrug.

Èlanak 26.

Gradsko vijeæe ima predsjednika i dva potpredsjednika koji se biraju veæinom glasova svih èlanova Gradskog vijeæa.

Prijedlog za izbor predsjednika i potpredsjednika može dati Odbor za izbor i imenovanja kao i najmanje 1/3 èlanova Gradskog vijeæa.

Èlanak 27.

Predsjednik Gradskog vijeæa:

1. zastupa Vijeæe,

2. saziva sjednice Vijeæa, predlaže dnevni red, predsjedava sjednicama i potpisuje akte Vijeæa,

3. brine o javnosti rada Vijeæa,

4. obavlja druge poslove predviðene Poslovnikom.





Èlanak 28.

Potpredsjednik Gradskog vijeæa zamjenjuje predsjednika Gradskog vijeæa u sluèaju njegove sprijeèenosti ili odsutnosti.

Potpredsjednik Gradskog vijeæa obavlja poslove iz djelokruga predsjednika kada mu ih predsjednik povjeri.

Èlanak 29.

Èlanovi Gradskog vijeæa osobito imaju pravo:

1. predlagati donošenje opæih i drugih akata i davati amandmane na prijedloge opæih akata,

2. postavljati pitanja Gradskom vijeæu i proèelnicima upravnih tijela i tražiti razmatranje pojedinih pitanja iz samoupravnog djelokruga,

3. na naknadu troškova u skladu s odlukom Gradskog vijeæa.

Èlanak 30.

Gradsko vijeæe osniva stalne ili povremene odbore i druga radna tijela za prouèavanje i razmatranje pojedinih pitanja, za pripremu i podnošenje odgovarajuæih prijedloga iz djelokruga Gradskog vijeæa, za koordinaciju u rješavanju pojedinih pitanja te za izvršavanje odreðenih poslova i zadataka za Gradsko vijeæe.

Sastav, broj èlanova, djelokrug i naèin rada tijela iz stavka 1. ovoga èlanka utvrðuje se Poslovnikom Gradskog vijeæa ili posebnom odlukom o osnivanju radnog tijela.

Èlanak 31.

Poslovnikom Gradskog vijeæa podrobnije se ureðuje naèin konstituiranja, sazivanje, rad i tijek sjednice, glasovanje i voðenje zapisnika kao i održavanje reda na

sjednici Gradskog vijeæa, prava predsjednika i potpredsjednika Vijeæa te èlanova Vijeæa.

2.     Gradonaèelnik

Èlanak 32.

Gradonaèelnik Grada Omiša:

1. zastupa Grad i nositelj je izvršene vlasti.

2. predsjednik je Poglavarstva Grada Omiša

3. daje punomoæi za zastupanje Grada Omiša u pojedinim stvarima,

4. ima pravo predlagati Gradskom vijeæu donošenje opæih i drugih akata,

5. podnosi Poglavarstvu prijedlog proraèuna i odgovoran je za njegovo izvršenje,

6. usmjerava rad upravnih tijela Grada Omiša i daje im upute za rad,

7. obavlja druge poslove koji su mu stavljeni u nadležnost zakonom, drugim propisom, ovim Statutom ili drugim opæim aktima.

Gradonaèelnik Grada Omiša dužnost obavlja profesionalno.

Èlanak 33.

Gradonaèelnik u obavljanju poslova iz samoupravnog djelokruga Grada ima pravo obustaviti od primjene opæi akt Grada Omiša ako ocijeni da je tim aktom povrijeðen zakon ili drugi propis te zatražiti od predstavnièkog tijela da u roku petnaest dana otkloni uoèene nedostatke.

Ako Gradsko vijeæe to ne uèini gradonaèelnik je dužan u roku osam dana o tome obavijestiti èelnika središnjeg tijela državne uprave ovlaštenog za nadzor zakonitosti rada tijela Grada.

Èlanak 34.

Gradonaèelnik ima dva zamjenika.

Jedan zamjenik gradonaèelnika svoju dužnost obavlja profesionalno.

Zamjenici gradonaèelnika èlanovi su Poglavarstva.

Gradonaèelnika u sluèaju duže odsutnosti ili drugih razloga sprijeèenosti u obavljanju svoje dužnosti zamjenjuje zamjenik kojeg on odredi.

Gradonaèelnik, u skladu s ovim Statutom, može obavljanje odreðenih poslova iz svog djelokruga povjeriti jednom od svojih zamjenika.

Gradonaèelniku ne prestaje odgovornost za obavljanje poslova iz njegova djelokruga koje je povjerio zamjeniku.

Èlanak 35.

Gradonaèelnika bira Gradsko vijeæe na prijedlog Odbora za izbor i imenovanja ili najmanje 1/3 èlanova Gradskog vijeæa na naèin i po postupku utvrðenim u Poslovniku Gradskog vijeæa.

Zamjenikci gradonaèelnika biraju se na isti naèin i po istom postupku kao gradonaèelnik.

3.     Gradsko poglavarstvo

Èlanak 36.

Gradsko poglavarstvo Grada Omiša (dalje u tekstu: Poglavarstvo) izvršno je tijelo Grada Omiša.

Poglavarstvo je odgovorno Gradskom vijeæu za svoj rad i odluke koje donosi.

Poglavarstvo je dužno podnositi Gradskom vijeæu godišnje izvješæe o radu, u pravilu istekom tekuæe godine.

Poglavarstvo ima 7 èlanova od kojih su gradonaèelnik i njegovi zamjenici po položaju èlanovi Poglavarstva. Èlanovi Poglavarstva biraju se iz reda vijeænika Gradskog vijeæa i iz reda osoba koje nisu vijeænici.

Iz reda osoba koje nisu vijeænici bira se do 4 èlana.

Èlan Poglavarstva u pravilu obavlja svoju dužnost poèasno.

Èlanovi Poglavarstva koji dužnost ne obavljaju profesionalno imaju pravo na naknadu troškova u skladu s posebnom odlukom Gradskog vijeæa.

Èlanak 37.

Poglavarstvo:

1. priprema prijedloge opæih akata koje donosi Gradsko vijeæe,

2. predlaže Gradskom vijeæu donošenje opæih i drugih akata,

3. daje mišljenje o prijedlozima opæih i drugih akata koje podnose drugi ovlašteni predlagaèi,

4. utvrðuje prijedlog proraèuna i godišnjeg obraèuna proraèuna,

5. izvršava ili osigurava izvršavanje opæih akata Gradskog vijeæa,

6. usmjerava djelovanje upravnih tijela Grada Omiša u obavljanju poslova iz njihova samoupravna djelokruga i nadzire njihov rad,

7. upravlja i raspolaže nekretninama i pokretninama u vlasništvu Grada Omiša kao i njezinim prihodima i rashodima, u skladu sa zakonom i ovim Statutom,

8. obavlja izbor i imenovanja i razrješenja proèelnika, službenika i namještenika upravnih tijela i predstavnika Poglavarstva ako je to odreðeno zakonom, opæim aktima Gradskog vijeæa i Poglavarstva,

9. obavlja i druge poslove utvrðene zakonom, ovim Statutom i drugim propisima.

Èlanovi Poglavarstva nemaju pravo odluèivanja o pitanjima iz stavka 1. toèka 7. ovoga èlanka kad su osobno ili preko èlanova uže obitelji zainteresirana strana.

Èlanak 38.

Poglavarstvo donosi Poslovnik kojim ureðuje ustroj Poglavarstva, naèin rada i odluèivanja.

Upravni odjeli i službe

Èlanak 39.

Gradsko vijeæe za obavljanje poslova iz samoupravnog djelokruga Grada Omiša kao i poslova državne uprave prenijetih na Grad ustrojava Gradsku upravu Grada Omiša.

Gradska uprava sastoji se od:

1. Ureda gradonaèelnika (koji u svom sastavu ima Odsjek za proraèun i raèunovodstvo)

2. Upravnog odjela za gospodarstvo i društvene djelatnosti i

3. Upravnog odjela za komunalno stambene djelatnosti, ureðenje prostora i zaštitu okoliša.

Uredom gradonaèelnika upravlja tajnik Grada.

Upravnim odjelima upravljaju proèelnici.

Odsjekom upravlja voditelj.

Proèelnike upravnih odjela i tajnika Grada imenuje Gradsko Poglavarstvo na temelju javnog natjeèaja.

Èlanak 40.

Upravna tijela Grada Omiša samostalna su u okviru svoga djelokruga i za svoj rad odgovorna su Poglavarstvu i gradonaèelniku.

Èlanak 41.

Briše se.

V. MJESNA SAMOUPRAVA

Èlanak 42.

Na podruèju Grada Omiša osnivaju se mjesni odbori kao oblik neposrednog sudjelovanja graðana u odluèivanju o lokalnim poslovima od neposrednog i svakodnevnog utjecaja na život i rad graðana.

Mjesni odbor je pravna osoba.

Mjesni odbori se osnivaju za jedno naselje, više meðusobno povezanih manjih naselja ili za dio naselja, koji u odnosu na ostela dijelove èini zasebnu razgranièenu cjelinu.

Na podruèju Grada Omiša osnivaju se mjesni odbori:

-         Blato na Cetini, Borak, Èišla, Èelina-Staniæi, Dolac Donji, Dolac Gornji, Dubra, Gata, Kostanje, Kuèiæe, Lokva-Rogoznica, Marušiæi, Mimice, Naklice, Nova Sela, Ostrvica Donja, Ostrvica Gornja, Pisak, Podašpilje, Podgraðe, Putišiæi, Rošca, Seoca, Slime, Smolonje, Srijane, Svinišæe, Trnbusi, Tugare Doèine, Tugare Podume-Raènik, Tugare Èažin dolac, Zakuèac i Zveèanje ;

-         u naselju Omiš: Priko, Punta-Stari grad, Mlija-Brzet i Nemira-Ravnice.

U ostvarivanju prava iz stavka 1. ovoga èlanka, mjesni odbor dužan je uvažavati interes Grada Omiša u cjelini.

Èlanak 43.

Mandat èlanova vijeæa mjesnog odbora koji su izabrani po prijašnjim propisima istièe danom objave odluke Gradskog poglavarstva Grada Omiša o raspisivanju izbora za èlanove tijela mjesnih odbora i kotareva.

Èlanak 44.

Inicijativu i prijedlog za osnivanje novog mjesnog odbora, koji u odnosu na ostale dijelove èini zasebnu razgranièenu cjelinu (dio naselja), mogu dati Gradsko vijeæe, Gradsko poglavarstvo, vijeæe mjesnog odbora, najmanje 20% graðana s podruèja postojeæeg mjesnog odbora, njihove organizacije i udruženja. Prijedlog sadrži podatke o:

1. podnositelju inicijative odnosno predlagaèu,

2. imenu mjesnog odbora,

3. podruèju i granicama mjesnog odbora,

4. sjedištu mjesnog odbora.

O inicijativi i prijedlogu za izdvajanje dijela iz mjesnog odbora odluèuje Gradsko vijeæe uz prethodno pribavljeno mišljenje vijeæa mjesnog odbora na koje se promjena odnosi.

Èlanak 45.

Tijela mjesnog odbora su vijeæe mjesnog odbora i predsjednik vijeæa mjesnog odbora.

Vijeæe mjesnog odbora biraju graðani s podruèja mjesnog odbora koji imaju biraèko pravo.

Èlanovi vijeæa mjesnog odbora biraju se neposredno tajnim glasovanjem.

Na postupak izbora shodno se primjenjuju odredbe Zakona o izboru èlanova predstavnièkih tijela jedinica lokalne i podruène (regionalne) samouprave.

Izbore za èlanove vijeæa mjesnog odbora raspisuje Gradsko poglavarstvo.

Mandat èlanova vijeæa mjesnog odbora traje èetiri godine.

Broj èlanova vijeæa mjesnog odbora odreðuje se prema broju stanovnika mjesnog odbora.

Vijeæe mjesnog odbora ima:

5 èlanova u mjesnom odboru koji ima do 500 stanovnika,

7 èlanova u mjesnom odboru koji ima više od 500 stanovnika.

Èlanak 46.  

Vijeæe mjesnog odbora:

1.      donosi program rada i izvješæe o radu mjesnog odbora,

2.      donosi pravila mjesnog odbora,

3.      donosi poslovnik o radu u skladu s ovim Statutom,

4.      donosi financijski plan i godišnji obraèun,

5.      bira i razrješava predsjednika i potpredsjednika vijeæa,

6.      saziva mjesne zborove graðana,

7.      odluèuje o korištenju sredstava namijenjenih mjesnom odboru u proraèunu Grada Omiša,

8.      predlaže osnivanje mjesnih odbora, odnosno daje mišljenje Gradskom vijeæu o drugim inicijativama i prijedlozima za osnivanje mjesnih odbora na njegovu podruèju,

9.      suraðuje s drugim mjesnim odborima na podruèju Grada Omiša,

10.  suraðuje s udrugama na svom podruèju u pitanjima od interesa za graðane mjesnog odbora,

11.  obavlja i druge poslove utvrðene propisima, odlukama i opæim aktima Gradskog vijeæa.

Èlanak 47.

Program rada mjesnog odbora sadrži planirane aktivnosti i izvore sredstava za ostvarenje programa.

Èlanak 48.

Za djelatnost mjesnih odbora, u smislu osiguravanja nužnih sredstva za njihovo poslovanje (minimalne administrativne i sliène troškove) te za obavljanje povjerenih im poslova iz samoupravnog djelokruga Grada, sredstva se osiguravaju u proraèunu Grada Omiša.

Za financiranje svojih djelatnosti koje nisu obuhvaæene stavkom 1. ovog èlanka, mjesni odbori mogu osiguravati druga sredstva i to:

1.    dotacije pravnih subjekata i graðana i

2.    druga sredstva.

Èlanak 49.

Pomoæ u obavljanju struènih i administrativnih poslova za mjesne odbore obavljaju gradska tijela uprave na naèin ureðen gradskom odlukom.

Èlanak 50.

Vijeæe mjesnog odbora predlaže Gradskom vijeæu:

1.  rješenja od interesa za svoje podruèje u postupcima izrade i donošenja prostornih i drugih planskih dokumenata Grada Omiša i njihova ostvarenja te drugih akata od utjecaja na život i rad podruèja odbora,

2. predlaže mjere za razvoj komunalne infrastrukture i ureðenja naselja,

3. predlaže imenovanje ulica, javnih prometnih površina, parkova, škola, vrtiæa i drugih objekata na svom podruèju,

4. predlaže promjenu podruèja mjesnog odbora.

Èlanak 51.

Vijeæe mjesnog odbora tajnim glasovanjem bira predsjednika vijeæa i jednog potpredsjednika iz svoga sastava na èetiri godine.

Funkcije èlanova mjesnog odbora su poèasne.

Èlanak 52.

Predsjednik vijeæa mjesnog odbora:

1.      predstavlja mjesni odbor i vijeæe mjesnog odbora,

2.      saziva sjednice vijeæa, predlaže dnevni red, predsjeda sjednicama vijeæa i potpisuje akte vijeæa,

3.      provodi i osigurava provoðenje odluka vijeæa te izvješæuje o provoðenju odluka vijeæa,

4.      suraðuje s predsjednikom Gradskog vijeæa,

5.      informira graðane o pitanjima važnim za mjesni odbor,

6.      obavlja druge poslove koje mu povjeri vijeæe mjesnog odbora i Gradsko vijeæe Grada Omiša.

Èlanak 53.

Vijeæe mjesnog odbora odgovorno je Poglavarstvu za zakonitost svoga rada.

Predsjednik vijeæa mjesnog odbora odgovoran je za svoj rad vijeæu mjesnog odbora i gradonaèelniku za povjerene poslove iz samoupravnog djelokruga.

Èlanak 54.

Èlan vijeæa mjesnog odbora ima pravo i dužnost:

1.      prisustvovati sjednicama vijeæa mjesnog odbora,

2.      predlagati vijeæu mjesnog odbora razmatranje pojedinih pitanja iz njegova djelokruga,

3.      raspravljati i izjašnjavati se o svim pitanjima koji su na dnevnom redu vijeæa mjesnog odbora,

4.      obavljati poslove i zadaæe koje mu u okviru svoga djelokruga povjeri vijeæe mjesnog odbora.

Èlan vijeæa mjesnog odbora ima i druga prava i dužnosti odreðena pravilima mjesnog odbora.



Èlanak 55.  

Nadzor nad zakonitošæu rada vijeæa mjesnog odbora i predsjednika vijeæa mjesnog odbora obavlja Poglavarstvo koje može raspustiti vijeæe mjesnog odbora ako ono uèestalo krši ovaj Statut, pravila mjesnog odbora ili ne izvršava povjerene mu poslove.





VI. IMOVINA I FINANCIRANJE GRADA

Èlanak 56.

Sve pokretne i nepokretne stvari te imovinska prava koja pripadaju Gradu Omišu èine imovinu Grada.

Stvarima i imovinskim pravima u vlasništvu Grada Omiša raspolaže, upravlja i koristi se Poglavarstvo Grada Omiša pažnjom dobrog domaæina.

Nekretninu u vlasništvu Grada Omiša, Gradsko poglavarstvo može otuðiti ili na drugi naèin s njom raspolagati samo na osnovi javnog natjeèaja i uz naknadu utvrðenu po tržnoj cijeni, ako zakonom nije drugaèije odreðeno.

Èlanak 57.

Grad Omiš slobodno raspolaže prihodima koje ostvaruje u okviru svoga samoupravnog djelokruga i poslova koje obavlja i osigurava iz podruènog (regionalnog) znaèenja za podruèje Grada.

Prihodi Grada Omiša moraju biti razmjerni poslovima koje obavljaju njegova tijela u skladu sa zakonom.

Èlanak 58.

Prihodi Grada Omiša su:

1.      gradski porezi, prirez, naknade, doprinosi i pristojbe,

2.      prihodi od stvari i imovinskih prava u vlasništvu Grada,

3.      prihodi od trgovaèkih društava i drugih pravnih osoba u vlasništvu Grada odnosno onih u kojima Grad ima udjel ili dionice,

4.      prihodi od naknade za koncesiju koju daje Gradsko vijeæe,

5.      novèane kazne i oduzeta imovinska korist za prekršaje koje Gradsko vijeæe samo propiše u skladu sa zakonom,

6.      udio u zajednièkim porezima s Republikom Hrvatskom,

7.      sredstva pomoæi i dotacija Republike Hrvatske u državnom proraèunu,

8.      drugi prihodi odreðeni zakonom.





Èlanak 59.  

Gradsko vijeæe donosi odluku kojom propisuje vrstu poreza, visinu stopa odnosno visinu iznosa vlastitih poreza, oslobaðanje od plaæanja poreza, naèin razreza poreza, plaæanje poreza, porezne prekršaje te druga postupovna pitanja u skladu sa zakonom.

Èlanak 60.

Svi prihodi koji pripadaju Gradu kao i svi rashodi za poslove koje Grad obavlja iskazuju se u proraèunu Grada Omiša.

Svi prihodi i primici proraèuna moraju biti rasporeðeni u proraèunu i iskazani po izvorima iz kojih potjeèu.

Prihodi i rashodi proraèuna moraju biti uravnoteženi.

Èlanak 61.

Grad Omiš sastavlja bilancu imovine u kojoj iskazuje vrijednost svoje imovine u skladu s raèunovodstvenim propisima.

Èlanak 62.

Ako se tijekom proraèunske godine smanje prihodi i primici ili poveæaju izdaci utvrðeni proraèunom, proraèun se mora uravnotežiti sniženjem predviðenih izdataka ili pronalaženjem novih prihoda.

Proraèun se uravnotežuje izmjenama i dopunama proraèuna postupkom utvrðenim za donošenje proraèuna.

Èlanak 63.

Ako Gradsko vijeæe ne donese proraèun prije poèetka godine za koju se donosi, donosi se odluka o privremenom financiranju i to najduže za razdoblje od tri mjeseca.

Odluku o privremenom financiranju donosi Gradsko vijeæe.

Èlanak 64.

Nakon isteka godine za koju je proraèun donijet Gradsko vijeæe utvrðuje godišnji obraèun proraèuna najkasnije do kraja travnja.

Èlan 65.

Grad Omiš može se zaduživati u skladu s posebnim zakonom.

Grad Omiš može raspisivati javni zajam ili izdati obveznice odnosno druge vrijednosne papire.

Èlanak 66.

Grad Omiš može davati suglasnosti za zaduženje i jamstvo odnosno zajam trgovaèkom društvu ili javnoj ustanovi èiji je osnivaè i veæinski vlasnik.

Ako Grad Omiš nije veæinski vlasnik pravne osobe iz prethodnog stavka, može davati suglasnost za zaduživanje, jamstvo ili zajam najviše do razmjernog udjela u vlasništvu ili dionicama.

Èlanak 67.

Gradsko vijeæe nadzire ukupno materijalno i financijsko poslovanje Grada Omiša .

VII. AKTI GRADA

Èlanak 68.

Gradsko vijeæe u okviru svog djelokruga donosi opæe i pojedinaène akte u skladu sa zakonom i ovim Statutom.

Svi opæi i važniji drugi akti koje donosi Gradsko vijeæe objavljuju se u “Službenom glasniku Grada Omiša”.

Èlanak 69.

Poglavarstvo Grada Omiša donosi opæe akte za izvršenje odluka Gradskog vijeæa, te pojedinaène akte u izvršavanju pojedinih svojih prava i obveza

Èlanak 70.

Upravna tijela Grada, ako izvršavaju opæe akte Gradskog vijeæa donose pojedinaène akte kojima rješava o pravima, obvezama i pravnim interesima fizièkih i pravnih soba.

Pojedinaèni akt kojim se rješava o obvezi razreza gradskih poreza, doprinosa i naknada koji pripadaju Gradu Omišu donosi se po skraæenom upravnom postupku.

Na pojedinaène akte primjenjuju se odredbe Zakona o opæem upravnom postupku i odredbe drugih zakona.

Protiv pojedinaènih akata iz stavka 1. ovoga èlanka, može se izjaviti žalba nadležnom upravnom tijelu Splitsko-dalmatinske županije.

U skladu s odredbama Zakona o upravnim sporovima protiv konaènog akta iz stavka 1. ovoga èlanka može se pokrenuti upravni spor.

Èlanak 71.

Podrobnije odredbe o aktima Grada Omiša, postupku donošenja i objavi akata te o vjerodostojnom tumaèenju akata utvrðuju se Poslovnikom Gradskog vijeæa i Poslovnikom Poglavarstva.

VIII. JAVNE SLUŽBE

Èlanak 72.

U okviru samoupravnog djelokruga Grad Omiš osigurava obavljanje javnih službi koje zadovoljavaju svakodnevne potrebe graðana na podruèju komunalnih, gospodarskih i društvenih djelatnosti, u skladu sa zakonom.

Za obavljanje odgovarajuæih poslova iz svog samoupravnog djelokruga, Grad može osnovati trgovaèka društva, javne ustanova i vlastite pogone, samostalno ili s drugim jedinicama lokalne samouprave.

Obavljanje odreðenih javnih službi Grad može povjeriti, na temelju ugovora i ugovora o koncesiji, drugim pravnim i fizièkim osobama.



IX. JAVNOST RADA

Èlanak 73.

Rad Gradskog vijeæa, Gradskog poglavarstva i Gradske uprave je javan.

Èlanak 74.

Sjednice Gradskog vijeæa i Poglavarstva su javne i mogu im prisustvovati graðani i predstavnici sredstava javnog priopæavanja.

Bez nazoènosti javnosti održava se sjednica, ili dio sjednice Gradskog vijeæa i Poglavarstva, kada se raspravlja o materijalu koji je u skladu s posebnim propisima oznaèen pojedinim stupnjem povjerljivosti ili kada iz opravdanih razloga to odluèi Gradsko vijeæe odnosno Poglavarstvo.

Èlanak 75.

Javnost rada tijela iz èlanka 73. ovog Statuta osigurava se:

-         javnim održavanjem sjednica,

-         izvještavanjem i napisima u tisku i drugim oblicima javnog informiranja,

-         objavljivanjem opæih akata i drugih akata u listu “Službeni glasnik Grada Omiša” i na druge naèine.

Èlanak 76.

Grad Omiš organizirat æe svoj rad i poslovanje tako da graðani i pravne osobe mogu na jednostavan i djelotvoran naèin ostvariti svoja Ustavom zajamèena prava i zakonom zaštiæene interese te ispunjavati graðanske dužnosti.

Èlanak 77.

Tjedni i dnevni raspored radnog vremena kao i druga pitanja u vezi s radnim vremenom u upravnim tijelima utvrðuje Poglavarstvo.

Èlanak 78.

Na zgradama u kojima su smještena tijela Grada Omiša mora biti istaknut naziv tijela.

Èlanak 79.

Ostvarivanje javnosti rada tijela Grada pobliže se ureðuje njihovim poslovnicima.

X. PRIJELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE

Èlanak 80.

Do donošenja opæih akata kojima se ureðuju poslovi iz samoupravnog djelokruga Grada Omiša sukladno posebnim zakonima i odredbama ovoga Statuta, primjenjivat æe se akti Grada Omiša u onim odredbama koje nisu u suprotnosti sa zakonom i ovim Statutom.

U sluèaju suprotnosti odredbi opæeg akta iz stavka 1. ovoga èlanka, primjenjuju se neposredno odredbe zakona i ovoga Statuta.

Èlanak 81.

Grad Omiš donijet æe opæe akte kojima se ureðuju poslovi iz samoupravnog djelokruga Grada Omiša u rokovima odreðenim posebnim zakonima.

Èlanak 82.

Postupak za promjenu Statuta pokreæe se prijedlogom za promjenu Statuta.

Promjenu Statuta može predložiti Poglavarstvo, radno tijelo Gradskog vijeæa, gradonaèelnik i 1/3 èlanova Gradsko vijeæa.

Gradsko vijeæe odluèuje da li æe prihvatiti prijedlog za promjenu Statuta.

Ako Gradsko vijeæe ne prihvati prijedlog za promjenu Statuta, isti se prijedlog ne može staviti na dnevni red prije isteka šest mjeseci od dana zakljuèenja rasprave o njemu.

Promjena Statuta je usvojena ako je za nju glasovala veæina svih èlanova Gradskog vijeæa.

Èlanak 83.

Danom stupanja na snagu ovoga Statuta prestaje vrijediti Statut Grada Omiša objavljen u “Služben glasnik Grada Omiša” br. 3/94, 1/96, 3/96, 4/97 i 3/01.


8 STATUT ZESPOŁU SZKÓŁ OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH IM BRONISŁAWA
Statut Hrvatskog Zavoda za Norme Unutrašnja Pravila za
(MODELO 7) CERTIFICACIÓN RELATIVA A LA MODIFICACIÓN DE ESTATUTOS


Tags: grada omiša, glasnik grada, grada, statut, omiša, («službeni, omiša», glasnik, br801