ČLANICAM IN ČLANOM SPS ZADEVA ZAKLJUČEK USKLAJEVANJA ODREDBE
















ZADEVA: ZAKLJUČEK USKLAJEVANJA ODREDBE O DELIH, KI JIH POLICIST NE SME OPRAVLJATI





Spoštovani,



obveščamo vas, da smo v sredo, 15. maja 2013, zaključili usklajevalni sestanek, ki se je nanašal na pripombe SPS in na naše negativno mnenje, ki smo ga dali na prvotni osnutek Odredbe o delih, ki jih policist ne sme opravljati (priloga).



Osnutek odredbe, ki smo ga prejeli je bil nesprejemljiv, ker je posegal v posamezna dela, ki jih policisti množično opravljajo in se v praksi ne izkazujejo nobene nepravilnosti ali konflikt interesov (npr. usposabljanje v avtošolah). V razpravi smo opozorili tudi na morebitne odškodninske posledice delodajalca, ki bi moral vsem policistom, ki so že pridobili ustrezna soglasja povrniti nastalo materialno oziroma poslovno škodo.



Na uvodni usklajevalni sestanek je bil povabljen član SPS, ki ima ustrezno licenco za usposabljanja voznikov v cestnem prometu. Podal je vsebinsko razlago in še posebej poudaril, da imajo policisti pri usposabljanju bodočih voznikov veliko praktičnih izkušenj in njihov prenos znanja pomeni tudi posledično boljšo varnost v cestnem prometu. Predstavniki MNZ – Policije so ta argument tudi sprejeli.



Sindikat policistov Slovenije je predlagal tudi uvedbo dveh novih načel in sicer funkcijskega in teritorialnega za posamezna dodatna dela, ki so sicer prepovedana. Takšno obrazložitev so predstavniki MNZ – Policije sprejeli.







V odredbi so tako ostala zapisana dopolnilna dela, ki jih tudi sicer prepoveduje ostala zakonodaja in kjer je izkazan neposredni konflikt interesov in sicer policist po zadnjem osnutku ne sme (z rumeno barvo označen še neusklajen del odredbe):



1. opravljati zasebnega varovanja na podlagi zakona, ki ureja zasebno varovanje;

2. opravljati detektivske dejavnosti, po zakonu, ki ureja detektivsko dejavnost;

3. opravljati nalog rediteljske službe kot to določa zakon, ki ureja javna zbiranja;

4. opravljati nalog vzdrževanja reda v gostinskih obratih;

5. dajati strokovnih mnenj ter izvedenskih izvidov in mnenj s področja dela policije, razen po

odredbi pravosodnih ali upravnih organov;

6. opravljati nalog na področju notranje kontrole v zavarovalništvu in nalog pri odkrivanju in preiskovanju zlorab na področju zavarovalništva;

7. opravljati ali spremljati izrednih prevozov, po zakonu, ki ureja izredni prevoz po javni cesti;

8. opravljati nalog prevoza, spremljanja ali varnostnega svetovanja, iz zakona, ki ureja prevoz nevarnega blaga, če se naloge nanašajo na prevoz nevarnega blaga v cestnem prometu;

9. opravljati strežbe pijač v gostinskih obratih in na javnih prireditvah, po zakonu, ki ureja gostinsko dejavnost, na območju kjer neposredno opravlja policijske naloge v zvezi z nadzorom nad izvajanjem te dejavnosti, razen, če strežbo pijač prostovoljno opravljajo na javnih prireditvah, kot člani kulturnih, umetniških, športnih, humanitarnih ter drugih podobnih društev in organizacij, kadar jih organizirajo ti subjekti.



Sindikat je pri 7. in 8. točki vztrajal, da se uporabi funkcijsko načelo kar pomeni, da bi tudi dodatna dela iz teh točk lahko opravljali policisti kadar pri opravljanju policijskih nalog ne izvajajo neposrednega nadzora nad to dejavnostjo.



Dokončno odločitev v tej zvezi pričakujemo v naslednjih dneh. Odredbo podpiše minister in prične veljati po objavi v Uradnem listu.





Lep pozdrav,



Zoran Petrovič

Predsednik








Tags: odredbe o, osnutek odredbe, zaključek, članom, usklajevanja, zadeva, članicam, odredbe