INFORMACJA NT PROGRAMU WSPARCIA I OCHRONY OFIARYŚWIADKA HANDLU LUDŹMI

INFORMACJA PRASOWA WARSZAWA 1 CZERWCA 2020 R INFORMACJA PRASOWA
1 ŻG833152017 KIELCE DNIA 10082017R INFORMACJA O
INFORMACJA PRASOWA SOLARIS I VOITH PREZENTUJĄ AUTOBUS

KOSZALIN 03012017 R TI4210172015MB INFORMACJA O WYBORZE
(OZNACZENIE PRACODAWCY) INFORMACJA DOTYCZĄCA RÓWNEGO TRAKTOWANIA W ZATRUDNIENIU
(PIECZĘĆ ADRESOWA PRACODAWCY) INFORMACJA ŚWIADKA W ZWIĄZKU ZE STUDENCKIM

Program wsparcia/ochrony ofiary/świadka handlu ludźmi jest realizowany w oparciu o umowę zlecenia zadania publicznego zawartą



Informacja nt. Programu wsparcia i ochrony ofiary/świadka handlu ludźmi


Program wsparcia i ochrony ofiary/świadka handlu ludźmi jest realizowany przez Fundację Przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu La Strada na zlecenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Powstał z myślą o ochronie praw cudzoziemców, którzy padli ofiarą przestępstwa handlu ludźmi.

Podstawowym celem Programu jest zapewnienie ochrony i wsparcia cudzoziemskim ofiarom poprzez zabezpieczenie ich podstawowych potrzeb życiowych oraz wzbudzenie ich większego zaufania do organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości, a przez to zwiększenia ich gotowości do zgłaszania faktu zaistnienia przestępstwa handlu ludźmi.

Program jest uruchamiany wówczas gdy cudzoziemiec (w wyniku samodzielnego zgłoszenia się lub też zatrzymania) nawiązuje kontakt z organami ścigania, a następnie po przeprowadzonej z nim rozmowie, zaistnieje uzasadnione przypuszczenie, że jest ofiarą handlu ludźmi. Cudzoziemiec nie ma natomiast obowiązku natychmiastowego złożenia zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa. Program przewiduje bowiem możliwość objęcia pokrzywdzonego 3-miesięcznym okresem, będącym czasem na podjęcie decyzji o współdziałaniu z organami ścigania (tzw. „czas do namysłu”).

Jeżeli ofiara wyrazi wolę uczestnictwa w Programie, jest niezwłocznie kontaktowana z przedstawicielem Fundacji La Strada. Pracownik Fundacji dokonuje rozeznania sytuacji cudzoziemca i w zależności od potrzeb zapewnia pomoc medyczną, psychologiczną i materialną. Pokrzywdzony jest umieszczany w bezpiecznym ośrodku pod opieką przeszkolonego pracownika socjalnego.

W przypadku gdy uczestnik Programu przebywa na terytorium Polski bez wymaganego zezwolenia, może on zalegalizować swój pobyt poprzez złożenie wniosku do właściwego wojewody o udzielenie zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony (do 3 miesięcy), zgodnie z art. 53a ust. 2 pkt. 4 ustawy o cudzoziemcach. W trakcie 3-miesięcznego okresu do namysłu ofiara, która nie wyrazi zgody na współprace z organami ścigania może przy pomocy Fundacji La Strada dobrowolnie powrócić do kraju pochodzenia. W przypadku jednak gdy zdecyduje się na wspomnianą współpracę ma prawo wystąpić do właściwego wojewody z wnioskiem o wydanie decyzji o zezwolenie na zamieszkanie na czas oznaczony (na okres do 6 miesięcy), zgodnie z art. 53 ust. 1 pkt. 15 ustawy o cudzoziemcach. Ma również zapewnioną asystę pracownika La Strady w kontaktach z organami ścigania i wymiarem sprawiedliwości podczas składania zeznań oraz w trakcie uczestniczenia w procesie sądowym. W przypadku gdy zeznania ofiary mają bardzo istotne znaczenie dla śledztwa, istnieje również możliwość objęcia ofiary bezpośrednią ochroną Policji.

Po zakończeniu czynności prawnych z udziałem pokrzywdzonego ma on zapewniony bezpieczny powrót do kraju pochodzenia. W celu uniknięcia powtórnej wiktymizacji jest on również informowany o programach wsparcia oferowanych przez organizacje w kraju swojego pochodzenia.



(ZAŁĄCZNIK NR 1) INFORMACJA O KANDYDACIE DO TYTUŁU HONOROWEGO
06112014 R INFORMACJA PRASOWA DARMOWE PARKOWANIE W CENTRUM POZNANIA!
07012020 R INFORMACJA PRASOWA MŁODZI MEDYCY GRAJĄ DLA WOŚP


Tags: handlu ludźmi, ofiarą handlu, programu, informacja, ofiaryświadka, ochrony, handlu, wsparcia, ludźmi