REPUBLIKA HRVATSKA AGENCIJA ZA OSIGURANJE RADNIČKIH POTRAŽIVANJA U SLUČAJU

METODY BADAŃ DYNAMICZNYCH HTTPKGLIZARDREPUBLIKAPLSOCJOHTM SPIS TREŚCI RAMOWY
(NOSILAC PROJEKTA) REPUBLIKA SRBIJA OPŠTINSKA UPRAVA SMEDEREVSKA
(V NADALJEVANJU NAJEMODAJALEC) IN REPUBLIKA SLOVENIJA MINISTRSTVO ZA

3 MIR4607 OBRAZAC 16 REPUBLIKA HRVATSKA VISOKI
3 Poslovni Broj Usii311194 p Republika Hrvatska
3 POSLOVNI BROJ USŽ16192 P REPUBLIKA HRVATSKA

REPUBLIKA HRVATSKA



REPUBLIKA HRVATSKA

AGENCIJA ZA OSIGURANJE RADNIČKIH

POTRAŽIVANJA U SLUČAJU STEČAJA POSLODAVCA

Zagreb, Frankopanska 11.

Tel: 01-4820 143

E-mail: [email protected]

http:/www.aorps.hr













VODIČ

KROZ POSTUPAK OSIGURANJA

RADNIČKIH POTRAŽIVANJA

U SLUČAJU STEČAJA POSLODAVCA



Stečaj je stanje koje nastupa kao posljedica nesposobnosti za plaćanje i/ili prezaduženosti. U posebnom sudskom postupku provodi se unovčenje dužnikove imovine i namirenje vjerovnika razvrstanih u isplatne redove, ali se može provesti i preustroj dužnika radi održavanja njegove djelatnosti.

U odnosu na radnike, stečaj poslodavca je pretpostavka za raskid ugovora o radu. Ako poslodavac prije otvaranje stečaja nije redovito isplaćivao plaće, položaj radnika postaje još teži. Zarađene a neisplaćene plaće, naknade i otpremnine radnici mogu potraživati jedino u stečajnom postupku, kao stečajni vjerovnici. No, stečajni postupak je složen i dugotrajan. Zbog nedovoljne stečajne mase, potraživanja se često ne mogu naplatiti u punom iznosu. Tako ni radnik ne može znati kada i u kojem iznosu će naplatiti svoja potraživanja. A ne može ni čekati, jer je neisplata plaća do otvaranja stečaja već ozbiljno ugrozila njegovu socijalnu sigurnost.

Stoga Republika Hrvatska, u okviru aktivnosti države na području socijalne zaštite, provodi posebnu zaštitu dijela vjerovničkih potraživanja radnika i osigurava isplatu tog dijela na teret državnog proračuna, a preostali dio potraživanja radnik ostvaruje u stečajnom postupku, na teret stečajne mase. Zakonom o osiguranju potraživanja radnika u slučaju stečaja poslodavca (Narodne novine broj 86/08.) utvrđena su prava koja uživaju zaštitu, uvjeti i način zaštite, te je osnovana Agencija za osiguranje radničkih potraživanja u slučaju stečaja poslodavca kao tijelo koje tu zaštitu provodi po pravilima bržeg i učinkovitijeg općeg upravnog postupka, uz dodatno skraćivanje rokova odlučivanja.

U svojoj suštini, model je jednostavan. Ako poslodavac prije otvaranja stečaja radniku nije redovito isplaćivao plaće, naknade, ili otpremninu, a radniku je pod određenim uvjetima prestao radni odnos, dio svojih stečajnih potraživanja može ostvariti putem Agencije na teret državnog proračuna i neovisno o ishodu stečajnog postupka. Zbog skraćenih rokova odlučivanja isplatu je moguće izvršiti već u roku od 38, odnosno 68 dana. Za taj dio isplaćenih potraživanja radnik prenosi na Agenciju prava iz stečajnog postupka, a preostali dio potraživanja ostvaruje u stečajnom postupku.

Za ostvarivanje prava putem Agencije potrebno je prikupiti i dostaviti određenu dokumentaciju. Ako dokumentacija nije potpuna, Agencija mora zatražiti dopunu. Za to je potrebno vrijeme, a za to vrijeme se nepotrebno produžava rok isplate, produžava se socijalna nesigurnost radnika i njegove obitelji.

Stoga je od posebne važnosti promovirati ovaj oblik zaštite radničkih prava, učiniti ga jasnim i poznatim. Toj namjeri treba poslužiti i ovaj Vodič kroz postupak osiguranja radničkih potraživanja u slučaju stečaja poslodavca, kojim Agencija kroz odgovore na najčešće postavljena pitanja želi dodatno uputiti radnike na način kako i kada ostvariti svoja prava.




Po ulasku Republike Hrvatske u Europsku uniju jednako pravo imati će i radnik stranog poslodavca kojemu je sjedište na području država članica Europskoga gospodarskog prostora, ako mu je mjesto rada, ili uobičajeno mjesto rada bilo na području Republike Hrvatske, a nad stranim poslodavcem je pokrenut stečajni ili sličan postupak.

Da bi ostvario pravo na osiguranje potraživanja, radnik mora svoje potraživanje prijaviti:



Rok za pokretanje postupka je:

  1. 30 dana računajući od dana kada je radnikovo potraživanje utvrđeno u stečajnom postupku – potraživanje je utvrđeno kada ga na ispitnom ročištu u stečajnom postupku prizna stečajni upravitelj, a ne ospori niti jedan stečajni vjerovnik. U tom slučaju, sud donosi rješenje o utvrđivanju tražbina, i objavljuje ga na oglasnoj ploči suda. Istekom trećeg dana od dana objave na oglasnoj ploči, rješenje se smatra dostavljenim svim osobama. Od toga dana teče rok od 30 dana u kojemu radnik mora pokrenuti postupak osiguranja svojih potraživanja;

ili

  1. 30 dana računajući od dana kada objavljena odluka suda da se otvoreni stečajni postupak neće provoditi - kada je stečaj otvoren ali je stečajna masa nedostatna, sud donosi rješenje o istovremenom otvaranju i zatvaranju stečajnog postupka. To rješenje se objavljuje u Narodnim novinama, i smatra se priopćenim svim osobama protekom osmog dana od dana objave. Od toga dana teče rok od 30 dana u kojemu radnik mora pokrenuti postupak osiguranja svojih potraživanja.

Rok za pokretanje postupka je prekluzivan, što znači da njegovim propuštanjem radnik gubi pravo na osiguranje svojih potraživanja.


Zahtjev se podnosi na obrascu RPS-01, objavljenom uz Pravilnik o sadržaju obrasca zahtjeva radnika za ostvarivanje prava u slučaju stečaja poslodavca – u daljnjem tekstu: Pravilnik (NN. 128/08; 34/10; 104/12.), dostupnom i na internet stranicama Agencije (www.aorps.hr).

Obrazac sadrži i popis priloga koje treba priložiti. Kako je rok za odlučivanje o zahtjevu 15 dana od dana podnošenja zahtjeva i svih propisanih priloga, od izuzetne je važnosti na vrijeme pribaviti potrebnu dokumentaciju i dostaviti ju uz zahtjev. U protivnom, Agencija će pisanim putem zatražiti dopunu dokumentacije, što će produžiti rok za odlučivanje i isplatu.

Pri prikupljanju dokumentacije potrebna je suradnja radnika i stečajnog upravitelja.

Posljednjom izmjenom i dopunom naprijed navedenog Pravilnika, objavljenom u Narodnim novinama br. 104/12. propisano je koju dokumentaciju je dužan izdati, odnosno pribaviti stečajni upravitelj, a koju radnik: stečajni upravitelj je dužan izdati ili pribaviti dokumentaciju navedenu u Obrascu – poglavlje VI. Prilozi, pod točkama 1,7,8,9,10,11,13 i 15.



Isplatu potraživanja radnicima, i uplatu doprinosa za obvezna osiguranja, dužan je izvršiti stečajni upravitelj najkasnije u roku od 8 dana od izvršene uplate.

Isplatu priznatih potraživanja radnicima stranog poslodavca, kojemu je sjedište na području država članica Europskog gospodarskog prostora, izvršiti će Agencija izravno.




Na kraju, treba uputiti na još jedan, dodatni oblik zaštite materijalnih prava radnika u slučaju stečaja poslodavca, iako isti nije u okvirima osiguranja potraživanja iz nadležnosti Agencije. Naime, posljednjom dopunom Stečajnog zakona, objavljenom u Narodnim novinama br. 25/12, troškovima stečajnog postupka smatraju se i potraživanja neisplaćenih plaća radnika, koja su veća od tri neisplaćene plaće koje radnik ostvaruje putem Agencije, a najviše do iznosa tri neisplaćene minimalne plaće u Republici Hrvatskoj. Troškovi stečajnog postupka se namiruju iz stečajne mase, i to u punom iznosu, a tek poslije njihova namirenja slijedi namirenje ostalih vjerovnika, i to najčešće u određenom postotku od punog iznosa ovisno o visini stečajne mase. Na taj način proširen je opseg ukupne zaštite materijalnih prava radnika u slučaju stečaja poslodavca, i može se ostvariti ukupno za šest neisplaćenih plaća ili naknada, u visini tri minimalne plaće iz sredstava državnog proračuna i neovisno o stečajnom postupku (s naslova osiguranja potraživanja), i tri minimalne plaće iz stečajne mase (s naslova troškova stečajnog postupka).






3 POSLOVNI BROJ USŽ3021193 P REPUBLIKA HRVATSKA
4 OBRAZAC 6 REPUBLIKA HRVATSKA VISOKI TRGOVAČKI
4 POSLOVNI BROJ USII104144 P REPUBLIKA HRVATSKA


Tags: agencija za, potraživanja agencija, osiguranje, agencija, radničkih, hrvatska, republika, potraživanja, slučaju