PRAVILNIK O OBJAVAH POGODB S PODROČJA JAVNEGA NAROČANJA IN

8 PREDLOŽAK POSEBNOG PRAVILNIKA ZA ORGANIZATORE BRDSKIH
NA PODLAGI PRAVILNIKA O PRILAGAJANJU ŠOLSKIH OBVEZNOSTIH (URADNI
PLIVAČKI SAVEZ VOJVODINE PRAVILNIK O DISCIPLINSKOJ I MATERIJALNOJ

PRAVILNIK O NATJECANJIMA HŠSA HRVATSKI ŠAHOVSKI SAVEZ
03.%20Pravilnik%20o%20na%C4%8Dinu%20vo%C4%91enja%20medicinske%20dokumentacije%20te%20osiguranju%20sljedivosti%20svih%20pribavljenih,%20dodijeljenih%20i%20presa%C4%91enih%20ljudskih%20organa
1 PRAVILNIK O IZVRŠAVANJU RADA ZA OPĆE DOBRO




Pravilnik o objavah pogodb s področja javnega naročanja in koncesij


Pojasnila in odgovori na vprašanja (verzija 2.0, z dne 26. 5. 2015)



Z novelo Zakona o dostopu do informacij javnega značaja – ZDIJZ-C (Ur. l. RS št. 23/14) je bila vzpostavljena pravna podlaga za povečanje transparentnosti delovanja naročnikov na področju javnega naročanja. Peti odstavek 10.a člena Zakona o dostopu do informacija javnega značaja (Uradni list RS, št. 51/06 - uradno prečiščeno besedilo, 117/06 - ZDavP-2, 23/14 in 50/14; v nadaljevanju: ZDIJZ) namreč določa, da so registrirani zavezanci iz 1. člena in drugega odstavka 1.a člena ZDIJZ, ki nastopajo kot naročniki, koncedenti ali javni partnerji, v roku 48 dni od oddaje javnega naročila, podelitve koncesije ali izbire izvajalca javno-zasebnega partnerja dolžni objaviti javno dostopne informacije javnega značaja iz pogodbe, ki jo sklenejo. Te informacije se objavijo na spletnih straneh, ki so namenjene izvajanju elektronskega javnega naročanja. Navedena zakonska določba zasleduje večjo transparentnost informacij o porabi javnih sredstev na področju javnega naročanja in sledi načelom, ki so na tem področju uveljavljena v okviru organizacij OECD in Partnerstva za odprto vlado (Open Government Partnership). Eno od pomembnih priporočil Partnerstva za odprto vlado je namreč ravno proaktivna objava bistvenih dokumentov in podatkov o javnih naročilih na spletu.1


Zakon določa, da način objave, možne formate in mesto objave določi minister, pristojen za upravo, v soglasju z ministrom, pristojnim za finance. Na navedeni zakonski podlagi je sprejet Pravilnik o objavah pogodb s področja javnega naročanja, koncesij in javno-zasebnih partnerstev, ki je pričel veljati 24. 1. 2015 in je bil objavljen v Uradnem listu RS št. 5/15 dne 23. 1. 2015 (v nadaljevanju: Pravilnik).


Namen Pravilnika o objavah pogodb s področja javnega naročanja, koncesij ter javno-zasebnih partnerstev (Uradni list RS št. 5/15; v nadaljevanju: Pravilnika) je torej določiti način, formate in mesto spletne objave zadevnih pogodb, brez podatkov, ki so varovani oz. nejavni v skladu z morebitnimi izjemami po ZDIJZ. Javno dostopne informacije javnega značaja iz pogodb morajo naročniki v skladu z ZDIJZ in Pravilnikom objaviti na Portalu javnih naročil. Namen je objava elektronske kopije pogodbe, iz katere so bili predhodno izločeni morebitni varovani podatki.


Določba 2. odstavka 2. člena Pravilnika, ki določa objavo v strojno-berljivem formatu se nanaša na dodatno objavo v obliki datoteke, ki obsega t.i. metapodatke (opisne podatke o oddanih naročilih iz 2. odstavka 3. člena), ki se zgodi samodejno, s strani sistema, na podlagi že vsebovanih podatkov v sistemu. Določba o objavi v strojno-berljivem formatu torej ne obvezuje naročnika oziroma se ne nanaša na obveznosti naročnika.


Glavna obveznost naročnika je določena v 3. členu Pravilnika, ki določa, da zavezanec objavi elektronsko kopijo pogodbe, iz katere predhodno izloči podatke, ki predstavljajo izjemo od dostopa v skladu z Zakonom o dostopu do informacij javnega značaja. Drugi odstavek 3. člena Pravilnika določa izvedbo objave. Naročnik se bo najprej skliceval na številko objave obvestila o oddaji javnega naročila. Na ekranu se bodo predizpisali podatki, ki jih bo sistem avtomatično pridobil iz objavljenega obvestila o oddaji javnega naročila. Naročnik bo podatke po potrebi popravil oz. dopolnil. Gre za opisne podatke, ki bodo navedeni poleg pogodbe, ki jo bo objavil naročnik. K tako dopolnjenim opisnim podatkom, bo naročnik nato dodal še elektronsko kopijo same pogodbe (brez varovanih podatkov).


V 3. in 4. odstavku 3. člena Pravilnika so določene nekatere specifike za primere storitev iz Seznama storitev B ter glede koncesijskih pogodb in pogodb o javno-zasebnem partnerstvu.


V 5. odstavku 3. člena Pravilnika je določeno, da kadar pogodbena vrednost iz objektivnih razlogov ni določena, zavezanec objavi okvirno vrednost pogodbe.


Šesti odstavek 3. člena Pravilnika ureja situacije, za primere, kadar zavezanec ne sklene pogodbe v 48 dneh od oddaje javnega naročila, podelitve koncesije ali izbire izvajalca javno-zasebnega partnerstva in primere, ko se k pogodbi sklene dodatek, za katerega naročniku ni bilo treba izvesti postopka v skladu z zakonom, ki ureja javno naročanje, koncesije ali javno-zasebna partnerstva. V takšnih primerih zavezanec objavi elektronsko kopijo pogodbe ali dodatka k pogodbi v roku 8 dni od sklenitve.


V zvezi z vprašanjem za katere pogodbe – časovno gledano - je potrebna objava na Portalu javnih naročil (presečni datum), pojasnjujemo sledeče. Zakonsko podlaga za obveznost objave predmetnih pogodb (javno dostopnih informacij iz pogodb) predstavlja 5. odstavek 10.a člena ZDIJZ. V skladu s prehodno določbo 3. odstavka 29. člena ZDIJZ-C je določba 5. odstavka 10.a člena ZDIJZ pričela veljati šest mesecev po uveljavitvi zakona, to je dne 17.10.2014. V skladu z navedenim so naročniki dolžni objaviti tiste pogodbe, v zvezi s katerimi je bilo oddano javno naročilo, podeljena koncesija ali izbran izvajalec javno-zasebnega partnerstva kadarkoli od 17.10.2014 naprej.


Uradnem listu RS št. 28/15 dne 24. 4. 2015 je bila na podlagi ZDIJZ in v skladu s Pravilnikom o objavah pogodb s področja javnega naročanja, koncesij in javno-zasebnih partnerstev (Uradni list RS, št. 5/15) objavljena odredba, ki določa kot datum vzpostavitve tehničnih pogojev na Portalu javnih naročil datum 25.5.2015. To pomeni, da lahko od tega datuma naročniki pogodbe objavljajo. Posebej opozarjamo, da je potrebno objaviti tudi tiste pogodbe, ko je zavezanec oddal javno naročilo, podelil koncesijo ali izbral izvajalca javno-zasebnega partnerstva kadarkoli po 17.10.2014. Naročniki morajo relevantne pogodbe za nazaj objaviti v 8 dneh od dneva vzpostavitve tehničnih možnosti, to je najkasneje do 2. 6. 2015.





V nadaljevanju odgovarjamo na nekatera vprašanja, ki smo jih prejeli v zvezi z izvajanjem Pravilnika:

1. Katere pogodbe o izvedbi javnega naročila so predmet objave? Ali so predmet objave le pogodbe sklenjene po ZJN -2 ali tudi pogodbe do ZJN-2?

Kot navedeno zgoraj, glede uporabe zakonskih določb o objavi pogodb - določbe ZDIJZ-C glede objave predmetnih pogodb veljajo od 17.10.2014. To pomeni, da je potrebno objaviti tiste pogodbe, v zvezi s katerimi je bilo oddano javno naročilo, podeljena koncesija ali izbran izvajalec javno-zasebnega partnerstva kadarkoli od 17.10.2014 naprej.

2. Ali so predmet objave tudi druge pogodbe, kot na primer: avtorske pogodbe, podjemne pogodbe, pogodbe o ustanovitvi stavbne pravice, kreditne pogodbe, …

Pod obveznost objave zapadejo vse vrste pogodb, ki so posledica izvedenega postopka javnega naročila. Gre torej za vse pogodbe v zvezi s katerimi je bilo potrebno izvesti postopek javnega naročanja na podlagi naslednjih zakonov:

Ker je zakonsko besedilo vezano na obvezni izvedeni postopek na podlagi navedenih zakonov, to pomeni, da gre za naslednje vrednosti blaga/storitev/gradenj (brez DDV enake ali večje od naslednjih vrednosti):

V obvestilu o oddaji javnega naročila je objavljenih zgolj nekaj osnovnih podatkov o pogodbi in ne besedilo pogodbe v celoti. Na podlagi 5. odstavka 10. a člena je potrebno objaviti celotno besedilo pogodbe, ki je javno dostopno.

3. Ali je potrebno objaviti tudi anekse oziroma spremembe in dopolnitve k pogodbam? Ali se objavijo samo tisti aneksi oziroma spremembe in dopolnitve k pogodbi, ki imajo finančne posledice? Ali tudi takšni, ki nimajo finančni posledic (npr. podaljšanje roka izvedbe, spremembe odgovornih oseb,…)

Zakonska obveznost objave pogodbe, vključuje tudi objavo aneksov k pogodbi in sicer ne glede na vsebino aneksov. Namen zakonskih določb v zvezi z objavo je transparentnost pogodbenih razmerij s področja javnega naročanja, koncesij in javno-zasebnih partnerstev. Objava »aneksa« oziroma »dodatka k pogodbi« je izrecno omenjena v določbi 7. odstavka 3. člena Pravilnika, ki določa, da kadar se k pogodbi sklene dodatek, za katerega naročniku ni bilo potrebno izvesti postopka v skladu z zakonom, ki ureja javno naročanja, koncesije ali javno-zasebna partnerstva, potem je slednjega treba objaviti v roku 8 dni od sklenitve dodatka.

4. Ali je potrebno pri pogodbah, katerih sestavni del so tudi priloge, objaviti tudi priloge (npr. načrt, skice, razpisno dokumentacijo, ponudbo)?

V skladu s Pravilnikom objave prilog niso obvezne.

5. Ali je potrebno pri pogodbah o ustanovitvi javno-zasebnega partnerstva navesti posledične pogodbe (npr. pogodba o ustanovitvi stavbne pravice, pogodba o graditvi, tudi ko je investitor zasebnik), pogodbo o opremljanju …

V skladu s 74. členom Zakona o javno zasebnem partnerstvu ((oddaja pravnih poslov tretjim osebam) izvajalec javno-zasebnega partnerstva dejavnosti, ki je predmet javno-zasebnega partnerstva, deloma ali v celoti ne sme prenesti na tretje osebe, razen če za to predhodno pridobi pisno soglasje javnega partnerja ali če je to s tem zakonom izrecno predpisano (projektno podjetje, vstop v razmerje). Pri oddaji pravnih poslov tretjim osebah (nakup blaga …) in prenosu posebnih in izključnih pravic mora izvajalec javno-zasebnega partnerstva ravnati skladno z načelom transparentnosti in nediskriminatornosti na podlagi državljanstva. Izvajalec lahko posebne in izključne pravice prenese na druge izvajalce le skladno z zakonom in ob predhodnem soglasju javnega partnerja. Izvajalec javno-zasebnega partnerstva mora v primeru, če izpolnjuje pogoje za javnega naročnika po Zakonu o javnem naročanju, pri oddaji nabave blaga, oddaji storitev in gradenj ter drugih pravnih poslov, ki izpolnjujejo predpostavke javnih naročil, ravnati v skladu z Zakonom o javnem naročanju. Izvajalec javno-zasebnega partnerstva mora, ne glede na pravni status, določen v prejšnjem odstavku, pri oddaji pravnih poslov tretjim osebam, ki izpolnjujejo predpostavke javnih naročil (na primer subvencionirana gradnja), in pri naročilih na vodnem, energetskem, prometnem in poštnem področju (naročnik na področju oskrbe s pitno vodo, odvajanja in čiščenja komunalnih odpadnih in padavinskih voda …) ravnati skladno z Zakonom o javnem naročanju oziroma Zakonom o javnem naročanju na vodnem, energetskem, transportnem področju in področju poštnih storitev.

V kolikor izvajalec javno zasebnega partnerstva ravna v skladu s prejšnjim členom in je hkrati registrirani zavezanec iz 1. člena in drugega odstavka 1.a člena ZDIJZ, ga zavezuje tudi peti odstavek 10.a člena ZDIJZ, ki določa, da so registrirani zavezanci, ki nastopajo kot naročniki, koncedenti ali javni partnerji, v roku 48 dni od oddaje javnega naročila, podelitve koncesije ali izbire izvajalca javno-zasebnega partnerja dolžni objaviti javno dostopne informacije javnega značaja iz pogodbe, ki jo sklenejo.

6. Kdaj smo zavezani objaviti pogodbo, katera začne veljati z odložnim pogojem (od podpisa ali od izpolnitve odložnega pogoja)?

Zakon veže dolžnost objave pogodbe na rok 48 dni od oddaje javnega naročila, podelitve koncesije ali izbire izvajalca javno-zasebnega partnerstva. Predpostavlja se, da je v tem času tudi pogodba z izbranim naročnikom, koncesionarjem ali izvajalcem že sklenjena. Če zavezanec ne sklene pogodbe v tem času, potem objavi pogodbo v osmih dneh od sklenitve (7. odstavek 3. člena Pravilnika). Pogodbo je potrebno objaviti v navedenem roku, ne glede na to, da je sklenjena pod odložnim pogojem.

7. V kakšni obliki je potrebno objaviti pogodbe oz. anekse?


Na portalu javnih se praviloma objavi slika originalne verzije pogodbe, torej verzija na kateri so vidni podpisi pogodbenih strank (torej "scanirana" verzija, zaželeno v pdf formatu).


8. Kdo objavi podatke o posameznih pogodb, ki so bile sklenjene na podlagi osnovne krovne pogodbe, oziroma okvirne sporazume sprejetih na podlagi krovnih sporazumov, katere naročilo je izvedel drug organ?


V primeru, da je bilo izvedeno skupno javno naročilo (izvajalec naročila izvede postopke za več naročnikov) in je bila sklenjena krovna pogodba oz. okvirni krovni sporazum, pogodbo oz. krovni okvirni sporazum objavi izvajalec naročila. Navesti mora tudi naročnike. Torej neposrednih pogodb posamezni naročniki ne objavljajo.

V primeru, da je bilo izvedeno skupno javno naročilo ((izvajalec naročila izvede postopek za več naročnikov) in ni bila sklenjena krovna pogodba oz. krovni okvirni sporazum, posamezne pogodbe objavijo posamezni naročniki, za katere je izvajalec izvedel naročilo. Naročniki označijo tudi, da je šlo za skupno javno naročilo in namesto seznama naročnikov navedejo kdo je izvedel skupno javno naročilo.


9. Katere podatke naj objavimo, če je javno naročilo zaključeno le s sklenitvijo okvirnega sporazuma samo z enim ponudnikom?

V skladu s petim odstavkom 3. člena Pravilnika o objavah pogodb s področja javnega naročanja, koncesij in javno-zasebnih partnerstev, mora zavezanec v primerih, ko pogodbena vrednost iz objektivnih razlogov ni določena, ne glede na drugi, tretji in četrti odstavek tega člena objaviti okvirno vrednost pogodbe. Navedeno velja tudi za sklenjene okvirne sporazume.

1 Več informacij o navedem priporočilu na spletni povezavi: http://www.opengovguide.com/commitments/routinely-disclose-core-classes-of-documents-and-data-about-public-contracting/ , na dan 4.1.2014.


1.%20Pravilnik%20o%20sadrzini%20registra%20i%20dokumentaciji%20potrebnoj%20za%20registraciju%20i%20evidenciju%20podataka%20o%20stambenoj%20zajednici,%20kao%20i%20nacinu%20podnosenja%20podataka%20i%20dokumenata
11 PRAVILNIK O PROGRAMU STRUČNOGA ISPITA ZA STEČAJNOGA UPRAVITELJA
14 RADNI MATERIJAL ZA IZRADU PRAVILNIKA O USLOVIMA ISPUŠTANJA


Tags: javnega naročanja, področja javnega, pogodb, javnega, področja, objavah, pravilnik, naročanja